25. 2. 2014 – 16.30

Luknje takšne in drugačne

Metelkova mesto:

 

A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri

Tokrat bo direktno akcijo na vaše brbončice izvedla ekipa Mondo cane.



Rabimo krožnike in pribor tako, da jih prosimo prinesite in podarite če imate kaj odveč doma.

 

Jalla Jalla ob 20:00: Otvoritev razstave "Torture" by Eva Šuštar

 

Klub Gromka ob 20:00: Torkovo zatiranje: UNIČEVANJE (ANTI)EKO FORUM >> Prva gledališčna intervencija, ki se bo enkrat mesečno odvijala v Gromki. Tema prvega 'srečanja' je "Uničevanje", anti-eko forum, nabor štirih načinov uničevanja okolja in preizpraševanj o argumentih, ki povzemajo še nekaterih spolitiziranih in skorumpiranih ekoloških problemov v Sloveniji.

 

Muska izven:

 

MoTA Point, Gosposvetska ulica 12 (bivša trgovina Lovec) ob 20:00: JASON LESCALLEET (US) - kasetniki, magnetofonski trakovi, synth, mikrofoni, zvočniki, efekti, ...

Koncert enega najbolj prodornih tvorcev sodobne elektroakustične glasbe prvič pri nas!!!

VSTOPNINA: 5 EUR

Jason Lescalleet je eden ključnih snovalcev sodobne elektroakustične glasbe v ZDA in širše, ki deluje inustvarja že več kot dvajset let. Njegovo delo okupira polje med konkretno glasbo, elektroakustično glasbo, sodobno klasično glasbo, elektronsko minimalistično glasbo, noiseom in improvizacijo. Njegova glasba sloni na uporabi kasetnikov in magnetofonskega traku, sintetizatorjev zvoka, zvočnikov, mikrofonov in na efektih, občasno pa tudi na digitalni tehnologiji. Njegov zvok, pretanjeno in sugestivno igro frekvenc in vibracij, v katerih ne manjka niti citatov iz popularne glasbe, niti pulzirajočih basov in sikajočih nizkih frekvenc se obrača k zvenu razkroja, minljivosti in mehaniki stare, obledele tehnologije. Skoznjo Lescalleet mojstrsko zvoči prostor in nas s svojo glasbo dobesedno posrka vanj.

Lescalleet nastopa kot solističen izvajalec ter v sodelovanju s številnimi vrhunskimi glasbeniki, predvsem iz polja sodobne elektroakustične glasbe in svobodne improvizacije. Med njimi so Aaron Dilloway, Kevin Drumm, Graham Lambkin, Joe Colley, duet Nmperign, Greg Kelley, in drugimi. V karieri je posnel in izdal že več kot trideset plošč na številnih priznanih mednarodnih založbah, kot so PAN, Kye, Erstwhile Records, RRR, Cut, Korm Plastics, hkrati pa vodi tudi svojo založbo Glistening Examples.

Njegova solistična plošča iz l. 2012 Songs About Nothing in duo plošči Grapes and Snakes (2012) z Aaronom Dillowayem ter Photographs (2013) z Grahamom Lambkinom se umeščajo v sam vrh lestvic eksperimentalne glasbe (revija Wire, itd …). Nastopal je že povsod po svetu, večkrat tudi v Evropi, kamor ga zanese bolj poredko, tako, da je njegov angažma v tej koncertni seriji še toliko bolj pomemben, saj je ena redkih priložnosti, da ga vidimo in slišimo tudi v teh krajih. K nam prihaja na krilih nove plošče za založbo KYE

 

Hostel Celica ob 21:00: Katarina Juvančič & Dejan Lapanja z bendom

Katarina Juvančič - vokal, shruti box

Dejan Lapanja – kitare

Matija Krečič – violina

Bor Zakonjšek - bobni, kitara

Vstop prost.

Teater, razstave, predavanja:

 

Veliki oder LGL ob 17:00: Zverjasec

LUTKOVNI MUZIKAL. Miška gre v gozd po lešnik. V njem nanjo prežijo plenilci. A miška ima rešitev. Da jih odžene, si izmisli – zverjasca. Ta obožuje lisice, sladoled s sovjim sokom in pražene kače. Ja, njen zverjasec je tako grozen, da je miška naenkrat glavna v gozdu. A če res hoče do zajtrka, mora opraviti tudi z zverjascem. Njemu miška namreč kar naenkrat zadiši. To pa ne bo tako lahko. Zverjasec je prav posebno bitje, ki si ga je miška izmislila, da bi z njim preplašila ostale, zdaj pa je kar naenkrat tu. Bo miška dovolj iznajdljiva, da bo ugnala tudi njega?

 

Šentjakobsko gledališče ob 19:30: Kvartet, komedija v režiji Marka Bratuša, za izven

Režija: Marko Bratuš

Dramaturgija: Marjeta Bratuš

Zvočna oprema: Luka Kuhar

Kostumografija: Bojan Vister

Scenografija: Sara Muznik, Ami Kadribašič, Adrijana Furlan

Mentorica scenografije: mag. Jasna Vastl

Cecilia Fontana-Cecy..........Iča Putrih

Rodolfo de Luca-Rudy..........Tone Bertoncelj

Giulia Caffarelli...........Lili Bačer Kermavner

Giambattista Rubini-Titta..........Damjan Perne

Štiri operne zvezde...

V domu za ostarele glasbenike se po končanih uspešnih karierah ponovno srečajo štiri upokojene operne zvezde: dva pevca in dve pevki, med njimi bivši zakonski par. (Pre)zgodaj upokojeni in še vedno polni volje do življenja se bolj ali manj uspešno spopadajo s prvimi tegobami staranja. Ob spominih se prebuja pozabljivost, ob erotičnih impulzih nagajivost… Ob pripravah na interni koncert ob obletnici Verdijevega rojstva pa se soočijo z vsemi dvomi in hotenji ustvarjanja in neizbežno minljivostjo. Kako se bo iztekel njihov poslovilni koncert?

 

Mala drama ob 20:00: MandićStroj

Produkcija Via Negativa

Producentka Špela Trošt

Koproducent SNG Drama Ljubljana

Uprizoritev MandićStroj je prejela nagrado Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije za najboljšo uprizoritev sezone 2010/11

Utemeljitev nagrade:

Marko Mandić se v performansu MandićStroj strastno zažene po izbranih poglavjih lastnega igralskega opusa, v vlogah prebira vsakokratno bistvo, ob sočasnem nagovarjanju oziroma neposrednem vključevanju občinstva kot ključnega uprizoritvenega partnerja pa bliskovito prehaja skoz nekronološko linijo skoraj štiridesetih vlog, ki jih je ustvaril v poldrugem desetletju. Rezultat je oblikovno večplastna celota osupljivega psihofizičnega izraza, ki v asociativnem poteku in povsem vidnih premenah dialoško obuja pretekle igralske stvaritve, raziskuje lastne avtomatizme ter se ozre preko določenosti interpretativnih vlog.

 

Daktari ob 20:00: Pripovedovalski variete – urbane legende

Pripovedujejo: Ambrož Kvartič in Pravljičarija

Med nešteto pripovedi o tem in onem, ki jih slišimo vsak dan, se vsake toliko prikradejo tudi neverjetne, nenavadne, bizarne, strašljive ali grozljive zgodbe, ki pa so za povrh celo resnične, saj so se vedno zgodile nekomu, ki ga pozna prijatelj od tistega, ki jih je povedal znancu od sosedove sodelavke ...

To so urbane legende, zgodbe, ki se rojevajo iz naših vsakdanjih strahov, razburkajo naše misli, ter so predobre, da jih ne bi povedali naprej. Večer bodo zaznamovale ukradene ledvice, miši v hitri hrani, britvice na toboganih javnih kopališč, čudna naključja, sodne goljufije, teorije globalnih zarot itd. Zgodbe, ki ste jih nekje že slišali, pa si jim še vedno ne upate verjeti, bodo predstavili Ambrož Kvartič in improvizacijska gledališka skupina Pravljičarija.

Ambrož Kvartič je asistent mladi raziskovalec na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete v Ljubljani. Raziskovalno se ukvarja s sodobno pripovedno folkloro ter pripravlja doktosko disertacijo o sodobnih povedkah (urbanih legendah) v Sloveniji.

Pravljičarija je mlada ljubljanska gledališka zasedba, ki se najraje ukvarja z improvizacijo. Njihov glavni projekt je improvizirana pravljica, s katero predstavljajo zgodbe različnih stranskih likov iz znanih pravljic, pripovedk in literarnih del, nastopajo pa za različna občinstva, od vrtcev do knjigarn.

 

Narodni muzej Slovenije ob 18:00: Razcvet keltske poselitve v Podravju

Tretje stoletje pred našim štetjem je bilo čas, ko se je količina arheoloških najdišč na področju Podravja močno povečala, očitno pa se ni spremenil vzorec poselitve. Osamljene kmetije in manjša grobišča kažejo, da so kljub oborožitvi moških prebivalci bili poljedelci. V začetnem obdobju so ohranjali tesnejše kulturne stike s področjem na vzhodu, pozneje pa so začeli s trgovino pritekati novi predmeti, ki kažejo predvsem srednjeevropski vpliv. Med grobišči izstopa zgolj Formin, kjer je bilo odkritih nevsakdanje veliko bojevniških pokopov.

Sredi drugega stoletja se je družba začela spreminjati – oblikovala se je elita, ki je poselila izpostavljene točke v prostoru, elita, ki je najverjetneje poskrbela za vključitev prostora v okvir tako imenovanega Noriškega kraljestva. Vendar je bilo življenje navadnih ljudi nespremenjeno vse do zadnjih desetletij pred našim štetjem, ko se je v prostoru prvič začutila vojaška premoč vzpenjajoče se velesile – Rimske države.

Predava avtor razstave izr. prof. dr. Boris Kavur.

Vstop prost.

 

Mednarodni grafični likovni center ob 19. uri: odprtje razstave Življenje II [v nastajanju] avtorja Janeza Janše.

Življenje II [v nastajanju] prinaša fotografije nosečnic, ki so nato postale mame, zato sledijo njihove fotografije z dojenčki in še otroki, ki spremljajo razvoj skozi njihova zgodnja življenja. Gre dobesedno za življenja v nastajanju oziroma »posvetitev« življenja, ki se nam razgrne v vsej svoji sublimni lepoti, igrivosti, nežnosti … Postavitev fotografij – dva portreta si med galerijskimi vrati stojita nasproti – je zasnovana tako, da neposredno vzbuja aluzijo na znameniti performans Marine Abramović in Ulayja *Imponderabilia*, v katerem umetnika gola stojita na vhodu v galerijo, obiskovalci pa ne morejo vstopiti drugače, kot da se dotaknejo njunih teles.

Kustosinja razstave: Nevenka Šivavec

Fotografije performansov Življenje [v nastajanju]: Marcandrea, Janez Janša

Oblikovanje ilustracij: Dora Budor, Maja Čale

Produkcija: Maska in MGLC - Mednarodni grafični likovni center

 

Botanični vrt ob 18:00: Ali ljubiteljski čebelarji potrebujejo raziskave čebel?

Predaval bo prof. dr. Aleš Gregorc (Kmetijski inštitut)

Vstopnina: prostovoljni prispevki

 

Modrijanova knjigarna ob 18:00: Z mladim avtorjem Urošem Topićem odkrivamo slovenski fantazijski svet prvenca Emma Storm – Bratovščina Culis

Skupaj z mladim avtorjem in sogovornico Urško Hlebec bomo pobegnili v fantazijski svet vilincev, v podzemlje Novega mesta, ter obujali že pozabljene običaje nekega starodavnega ljudstva, razkrivali preproste življenjske resnice in se spominjali silovitih čustev prve mladostniške ljubezni. Po pogovoru bo Uroš podaril dva izvoda knjige in tri steklene jagode, ki imajo v knjigi pomembno vlogo.

Uroš Topić je gimnazijec, ljubiteljski pianist in risar, urednik šolskega časopisa in avtor nagrajenega kratkega filma Odpuščanje. Njegova prva ljubezen pa je pisanje.

 

Sejna dvorana M1 Cankarjevega doma ob 18:00: Uporaba interaktivnih multimedijskih platform in novih re-prezentacijskih tehnologij ( 3d) v likovni umetnosti

V okviru razstave Asociirani fragmenti realnosti intermedijske umetnice Nore de Saint Picman napovedujemo predavanje in okroglo mizo:

Uporaba interaktivnih multimedijskih platform in novih re-prezentacijskih tehnologij ( 3d) v likovni umetnosti

1. Aleš Sedmak, predsednik ZDSLU:

Umestitev likovne umetnosti in umetnikov v družbo

2. Dare Stojan, član Evropskega Ekonomsko Socialnega Odbora :

Likovna umetnost, Nacionalni program za kulturo 2014-2017 in Digitalna Agenda za EU

3. Dr. Narvika Bovcon, Laboratorij za računalniški vid, Fakulteta za računalništvo in informatiko, Univerza v Ljubljani:

Novi mediji v vizualni umetnosti; video, performans, uporaba 3D orodij v kiparstvu

4. Edo Sternad, direktor Ib- procadd d.o.o.:

Interaktivne multimedijske platforme v kulturi in praktični prikaz 3d skeniranja

5. Nora de Saint Picman, slikarka in intermedijska umetnica:

Klasifikacijska konstrukcija, zasnova in praktična uporaba ter prikaz portala MITV - vizualne umetnosti

6. Olga Butinar Čeh - kustos ZDSLU :

Načrtovanje promocije in izobraževanje širših ter ožjih javnosti o slovenski likovni umetnosti in slovenskih likovnih umetnikih, tako doma kot v tujini

 

Cankarjev dom ob 18:00: Anapurna II (7937 m) – pozabljena zgodba, predavanje Kazimirja Drašlerja-Mikca

Uradno Kazimir, za prijatelje in znance Mikec z mnogimi izpeljankami. Alpinist, jamar in še kaj.

Alpinistično pot je začel leta 1958 na AO Ljubljana Matica. Alpinistično je bil aktiven še v zgodnjih sedemdesetih. Največ je plezal z Stanetom Belakom - Šraufom, Alešem Kunaverjem, Tinetom Miheličem, Brankom Pretnarjem, Tonetom Sazonovim in Francem Štupnikom.

Med odmevnejše vzpone, ki jih je opravil, sodijo: zahodna stena malega Druja, Bonatijeva v Grand Capucinu in prva dokončana prvenstvena smer v Sfingi v Severni triglavski steni z Alešem Kunaverjem ter Bonatijev steber v Druju, Rdeča zajeda v Rakovi špici in Varianta v Travniku s Stanetom Belakom. Udeležil se je odprave na Svalbard leta 1964. Prve odprave v Hindukuš, kjer sta se s Francem Štupnikom - Cicem povzpela na neosvojeni vrh Lunkho i Hevad, nato pa z Alešem Kunaverjen še na le kanček nižji Koh i Hevad. S Himalajo se je prvič srečal na odpravi na Anapurno 2 in skupaj z Maticem Maležičem dosegel vrh.

Himalaja ga je zasvojila, zato s starimi prijatelji še vedno hodi na trekinge v skrite kotičke nepalske Himalaje.

Po poklicu je biolog, bil je učitelj za fiziologijo živali na Oddelku za biologijo Biotehniške fakultete na Univerzi v Ljubljani. Ukvarjal se je z vrstično elektronsko mikroskopijo in raziskavami ter delovanjem senzoričnih receptorjev pri žuželkah.

Vstopnina: 4€

 

Slovanska knjižnica ob 19:00: "Bolj kot Delije, Korine, Cintije": podoba ženske v starem Rimu in novi Sloveniji

Slovanska knjižnica pripravlja ob dvatisočletnici Emone cikel strokovnih predavanj s skupnim naslovom Zakaj smo vsi (še) Rimljani? Spraševali se bomo o dediščini, ki so nam jo zapustili stari Rimljani: ali še vpliva na naša življenja, koliko nas morda nevede obremenjuje, koliko pa nam je še vedno v navdih in spodbudo.

Februarsko predavanje se bo lotilo vprašanja ženske v antiki in danes. Predavateljica dr. Maja Sunčič je prevajalka, antropologinja in znanstvena sodelavka na ISH, Fakulteti za podiplomski humanistični študij. V slovenski prostor je prinesla prve obsežnejše prevode Plutarhovih Moralij, filozofskih esejev in razprav enega najpomembnejših grško-rimskih zgodovinarjev, pa tudi prevode starogrškega komediografa Aristofana in dramatika Evripida. Med drugim je urednica knjižne zbirke Dialog z antiko. Poleg drugih antropoloških vidikov se intenzivno posveča zlasti proučevanju vloge in položaja ženske, kakor je razvidna iz zgodovinskih, največkrat Plutarhovih spisov ali drugih antičnih del. Antičnim ženskam je posvetila kar štiri monografije. Predavanje, ki se ne bo izognilo problematiki zakonske zveze in konstrukciji idealne podobe ženske nekoč in danes.

 

Križevniška 1 ob 20:00: MINI VEČER z Goranom Vojnovićem

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

18:30 Oko 20. stoletja: Vrtoglavica (Vertigo), Alfred Hitchcock, ZDA, 1958, 35mm, 1.66, barvni, 128', sp

Policista (James Stewart), upokojenega zaradi težav z vrtoglavico, star prijatelj prosi za uslugo: na skrivaj naj bi sledil njegovi ženi (Kim Novak), ki se v prostem času posveča skrivnostnim opravilom. Detektiv se v lepo dekle zaljubi, vendar to kmalu zatem umre. Med preiskavo smrti se iznenada pojavi njena dvojnica (Kim Novak) in noro zaljubljenega, s preteklostjo obsedenega detektiva, omreži in zaplete v vrtoglav labirint dogodkov. Klasika.

»Do danes ne poznam niti približno tiste omotične osuplosti, ki jo je sprožil ta film.« Matjaž Klopčič

21:00 Oko 20. Stoletja/Kino-uho

Mož s kamero (Čelovek s kinoapparatom), Dziga Vertov, Sovjetska Zveza, 1929, 35mm, 1.33, čb, 89', nemi

Dokumentarni blitzkrieg očeta novega sovjetskega filma (Kino-oko) po ulicah Moskve, s snemalnimi koti, dvojnimi, trojnimi, četvernimi ... ekspozicijami in hitrostjo, ki močno presega celo montažno ekstazo današnje vizualne kulture. Projekcijo bo uvedla predstavitev najnovejše knjižne izdaje Slovenske kinoteke, študije Oko 20. stoletja: Film, izkustvo, modernost Francesca Casettija. »Ali je res, da je film, v dialogu s svojim časom, v večji meri kot katerakoli druga umetnost preizkušal nove oblike videnja, ki so nato postale del skupne kulture? Katerim oblikam videnja je dajal prednost? Na kakšnih temeljih jih je obravnaval? Kako jih je naredil obče?« To so vprašanja, ki si jih zastavi Francesco Casetti, eden osrednjih sodobnih teoretikov filma in množičnih medijev. V študiji Oko 20. stoletja, ki velja za eno ključnih filmsko-teoretskih del začetka novega stoletja, se Casetti preko analize številnih filmov, ter v dialogu z avtorji, kot so Benjamin, Kracauer, Epstein, Pirandello in številni drugi, posveča razmerju med filmom in njegovim stoletjem. Pri tem zasleduje ključne preobrate v načinih, na katere nam je film v svoji kratki, a razgibani zgodovini posredoval družbeno realnost, konstruiral svoje filmske in gledalske subjekte, buril domišljijo ter raziskoval lastna določila. Skozi elegantno esejistično sintezo teorije, zgodovine ter kritike modernosti Casetti osvetli pogoje filmskega videnja – pogleda modernosti, ki združuje mehanična pogleda stroja in človeškega subjekta, in pogleda, v katerem je svet videti razbit na fragmente, a kljub temu vztrajno zavezan ideji totalitete. »Film je bil v največji meri oko dvajsetega stoletja: ne le zato, ker je zabeležil velik del dogodkov, temveč zato, ker je s tem beleženjem – in vzporednim beleženjem sanj, ki si jih je izpovedala doba – hkrati opredelil tudi način percepcije sveta.«

Glasbena spremljava v živo: Andrej Goričar (klavir).

 

Kinodvor:

17:00 8. IMFFD: Hari se poroči (When Hari Got Married), Ritu Sarin & Tenzing Sonam, Indija / VB / ZDA / Nizozemska / Norveška, 2013, 75'

Hari je voznik taksija v indijski Himalaji. V skladu s tradicijo ga čaka poroka z mladenko Suman, ki je še nikoli ni videl. Videla se bosta šele na dan poroke. A Hari najde način, da bolje spozna svojo bodočo ženo – preko mobilnega telefona. Več mesecev se vsak dan pogovarjata in sčasoma se zaljubita. Harijeva iznajdljivost in nenavadna ljubezenska zgodba lepo osvetljujeta spremembe, ki se dogajajo tudi v najbolj tradicionalnih in globoko zakoreninjenih običajih ljudstev pod najvišjimi gorami na svetu.

18:30 Obraz ljubezni (The Look of Love), Michael Winterbottom, Velika Britanija, 2013, DCP, 101'

Resnična zgodba legendarnega Paula Raymonda, 'kralja Soha', ki je leta 1958 z odprtjem prvega striptiz kluba v Veliki Britaniji postavil seks v samo središče tedanje popkulture, obenem pa iz njega naredil izjemno donosen posel.

20:30 Adelino življenje (La vie d'Adèle), Abdellatif Kechiche, Francija, 2013, DCP, 180'

Drzna pripoved o strastnem razmerju med občutljivo srednješolko in svobodomiselno študentko umetnosti je režiserju in glavnima igralkama prinesla zlato palmo na zadnjem festivalu v Cannesu. Reviji Cahiers du cinéma in Sight & Sound sta filmu dodelili tretje mesto na lestvici najboljših filmov preteklega leta.

 

Kino Komuna:

17:00 Panika, komična drama, Barbara Zemljič, Slovenija, 2013, 100'

19:00 Lov, drama, Thomas Vinterberg, Danska, Švedska, 2012, 115'

21:00 Hobit: Smaugova pušča, domišljijska pustolovščina, Peter Jackson, ZDA, 2013, 161'

 

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.