20. 5. 2024 – 16.30

matr 20 maj je že, dost teatra sicer

_1_

godbeno

 

.: Prestolnica, najlepše mesto na svetu, de

Prulček / 20.00 / Veronika Nikolovska Duo

Veronika in Gašper vam bosta predstavila svet, v katerem se prepletajo iskrene izpovedi, sanjave melodije in žanrska raznolikost – od popa s pridihom funka do čistih akustičnih tonov, kjer kraljuje samo kitara in vokal. Njihova glasba je potovanje skozi doživetja, občutke in refleksije, izražene v angleščini in slovenščini, ki odsevajo globoko povezanost z umetnostjo in svetom.

Veronika Nikolovska - vokal

Gašper Lovrec – kitara

 

Kavarna Trafika / 21.00 / LANA ASJA HEGEDUŠ QUARTET

Đez đem sešn

-- Lana Asja on vocals

-- Ismael Weber on piano

-- Markos Varelas on bass

-- Jaka Podgornik on drums

 

Mali oder LGL / 20.00 / Koncert Iztoka Mlakarja

Iztok Mlakar je igralec in kantavtor, član ansambla SNG Nova Gorica, dobitnik številnih nagrad, med drugim nagrade Prešernovega sklada in Ježkove nagrade. Izdal je več plošč, številne njegove pesmi pa so že skorajda ponarodele. Priljubljene so tako balade, kot tudi bolj pikre in šaljive pesmi iz vsakdanjega življenja malega človeka, ki jih poje v primorskem narečju.

 

 

_2_

negodbeno (ne)kulturno

 

.: PLAC

19.00 / Toni Prug: Leftist intellectuals and technology [IDŠ]

This lecture will be held on Monday as an exception, while other lectures will continue on Wednesdays.

Capitalist development resulted in technology becoming a pivotal force that subjugated labour and enabled explosive production of wealth. The socialist state projects also harnessed technology on a vast scale, with the left intellectuals actively involved. Once these projects failed, the left retreated, finding refuge in humanities and social science academic departments. Neoliberal capitalism embraced computing and networking technologies, enabling the logic of capital to flourish by accounting for anything that could be quantified and connected in pursuit for surplus value.

Na Linhartovi 43 na predvečer ponedeljka glede ostalega progama še skrivnostni, ob ogledu/posluhu mestnega preveri https://www.facebook.com/avtonomniPLAC

 

 

.: Mladinsko

Spodnja dvorana, dvorišče in drugi prostori / 17.00 / Angeli v Ameriki [RAZPRODANO]

Angeli v Ameriki, gejevska fantazija na nacionalne motive Tonyja Kushnerja, so po praizvedbi postali gledališki dogodek, kanon poznega dvajsetega stoletja in avtentičen umetniški dokument časa, v katerem se je akumuliral presežek zgodovine. Ta razprostranjena dvodelna drama v osmih dejanjih preizpraša celo vrsto paradoksov – življenje, obdano s smrtjo, upanje, ki ga je najedel obup, bes v srčiki nežnosti.

 

 

.: SNG Drama

Mala Drama / 20.00 / Ameriški sen

Edward Albee, ki je sam priznal, da se je za marsikateri prizor zgledoval po Ionescu, razvija igro Ameriški sen po koordinatah gledališča absurda. Motrenje sodobne družbe z optiko absurda me zadnja leta zelo zanima. Prepričan sem, da lahko na ta način preizprašamo samoumevnosti in naše ustaljene navade – ki so po večini prave razvade. Gledališča absurda ne vidim kot nosilca nonsensa, ravno nasprotno. Navidezna svoboda kapitalistične družbe, ki nas omamlja z razkošjem izbir in možnosti, je sestavljena z umetnimi konstrukti, ki nas prepričujejo o obstoju enega smisla. Današnja družba je kompleksna, ni pa komplicirana. Žal se včasih res zdi taka, saj se soočamo z njo zelo površinsko ali banalno.

 

 

.: ostala Ljubljana

Glej / 20.00 / Soap opera

avtorska predstava / Marko Čeh / po motivih Idiota F. M. Dostojevskega

Tokrat v Soap operi: po izpovedi kneza Miškina na vlaku v prvem delu smo sedaj prispeli v Sankt Petersburg, kjer naš junak obišče domač ruski salon in se sestane s sorodniki iz družine Jepačnini, njihovimi pajdaši in tekmeci za roko njegove ljubezni, Nastje Filipovne. Odprejo se vrata krvavemu boju, nizkotnim prevaram in dramatičnim zapletom, a Soap opera nudi drugačen pogled na to znano zgodbo: skozi podzavesti osvetljuje pozabljene odnose tega slavnega romana.

V drugem delu Soap opere v režiji Marka Čeha s širšo igralsko zasedbo odkrivamo psihološke globine sveta Idiota Fjodorja M. Dostojevskega, podlago dvodelne avtorske predstave Soap opera, ki s pomočjo milnice kot osrednjega scenografskega elementa ponuja originalen pogled na roman ruskega realista.

 

 

KOŽ / 18.00 / Erika Vouk: V očesu ljubezni se gola razgali / vsa nepopolna popolnost sveta

Pogovor o avtorici

Letošnja Prešernova nagrajenka za življenjsko delo Erika Vouk je objavila devet pesniških zbirk in knjigo izbranih pesmi. Bila je vitezinja Pesniškega turnirja, prejela je Jenkovo in Veronikino nagrado ter Glazerjevo listino, nagrado mesta Maribor za kulturne dosežke. Literarna kritika Petra Koršič in Igor Divjak bosta spregovorila o njenem izjemnem pesniškem opusu.

 

Veliki oder LGL / 18.00 / Emil in detektivi

Odrska detektivka

Emil in detektivi je dinamična uprizoritev, scenografsko domiselno umeščena na železniške tire, kjer zvesto sledi zgodbi literarne predloge. Ker je pri tem vseskozi napeta, zabavna in duhovita, mladega gledalca nemudoma pritegne ter ga vse do konca obdrži v napetosti. Njena bistvena odlika je ta, da postavi v ospredje solidarnost in samoorganizacijo otrok, ki pogumnemu, vendar tudi nekoliko lahkovernemu protagonistu Emilu pomagajo premagati lopova in dobiti nazaj njegov ukradeni denar.

 

Šentjakobsko gledališče / 19.30 / Yasmina Reza: TRI VERZIJE ŽIVLJENJA (komedija)

Tri verzije življenja Yasmine Reze je igra, ki raziskuje kompleksnost medosebnih odnosov in različne perspektive življenjskih izkušenj. Igra predstavi tri različice enega skupnega dogodka, medtem ko liki razkrivajo svoje spomine in dojemanje tega, kar se je dejansko zgodilo. Skozi njihove konfliktno-humorne izpovedi igra poudarja subjektivnost spomina in način, kako naši osebni predsodki in čustva oblikujejo naše razumevanje sveta okoli nas. Poleg tega komedija osvetljuje teme resnice, identitete in narave medosebnih odnosov, kar gledalca spodbuja, da razmišlja o načinih, kako pripovedujemo, vidimo svoje lastne zgodbe in razumemo svoje življenje.

 

Slovenska matica / 20.00 / De profundis: Heidegger in pesniška hierodiceja

Literarni večerGre za predstavitev dela De profundis: Heidegger in pesniška hierodiceja avtorja Milosava Gudivića, ki je lani izšlo pri KUD Logos. Pogovor o knjigi bo glasbeno popestril lutnjar Boris Šinigoj. Na pogovoru bodo sodelovali Milosav Gudović, Janko Lozar, Andrej Božič, moderiral bo Brane Senegačnik.

Gre za knjigo, ki na izviren in zanimiv način tematizira poetološko misel Martina Heideggerja, najvplivnejšega filozofa prejšnjega stoletja. Sam naslov De profundis seveda spominja na začetne besede 130. psalma, ki ga je duhovnik, skupaj z očenašom, bral na Heideggerjevem pogrebu.

 

LUD Literatura / 20. – 23. 5. / 12. Prepišno uredništvo: Prizme poezije

18.00 Življenja poezije 1 (okrogla miza): Andrej Blatnik, Irena Novak Popov, vodi Silvija Žnidar

19.30 Nakratki 1: Cvetka Lipuš, Miljana Cunta

20.00 Prvega ne pozabiš nikoli (branje iz prvencev): Cvetka Lipuš (Pragovi dneva, 1989), Miljana Cunta (Za pol neba, 2010), Ana Svetel (Lepo in prav, 2015), Iztok Osojnik (Vandali, 1979), Uroš Zupan (Sutre, 1991), Veronika Dintinjana (Rumeno gori grm forzicij, 2008)

20.30 Poezija izmirne ulice (recital): Esad Babačić, Andraž Polič

 

Pritličje / 17.00 / Živa knjižnica – barvam zunaj črt

Namen dogodka je približati marginalizirane skupine (z izkušnjo brezdomstva, odvisnosti, bipolarne motnje, depresije, motnje hranjenja,...) javnosti, razbiti predsodke do njih in v ljudeh vzbuditi občutek za drugega.

V kolikor je v tebi nekaj radovednosti o življenju v koži takšne osebe, ta dogodek ustvarja okolje, kjer lahko svoja vprašanja nasloviš na prvoosebne strokovnjake - posameznike, ki to življenje živijo vsak dan. Pridruži se nam!

 

 

.: Štajerska

SNG Maribor / 20.00 / 18.00 / Amadeus

Glasbena psevdobiografska komična drama o enem najslavnejših skladateljev vseh časov

Peter Shaffer (1926–2016), s številnimi prestižnimi nagradami ovenčan angleški dramatik, scenarist in romanopisec, se je v svoji najbolj znani drami Amadeus izkazal kot mojster karakterizacij oseb, odličnih dialogov in sijajnih dramskih situacij, v katerih povzema zgodovinske okoliščine in natančno izrisuje psihološke profile protagonistov. Drama je napisana v stilu retrospektivne dramaturgije in kot taka omogoča širokopotezno epsko režijo ter mnogo priložnosti za izvrstne igralske stvaritve.

 

 

_3_

bioskopsko

 

.: Kinodvor

Dvorana / 17.30 / Telo

Petra Seliškar / Slovenija, Severna Makedonija, Hrvaška / 2023 / 91 min

Intimni dokumentarec raziskuje izjemno življenje in zapleteni notranji svet ženske, ki je dvajset let preživela na robu med življenjem in smrtjo. Zgodba o vztrajnosti in sprejemanju, o bolezni in zdravju, o povezanosti telesa in duha.

*Sledi pogovor o življenju z avtoimunsko boleznijo. Z nami bosta imunolog in mikrobiolog dr. Alojz Ihan in fizioterapevtka in andragoginja Maja Povše.

 

Dvorana / 20.30 / Izzivalci – Challengers

Luca Guadagnino / ZDA / 2024 / 131 min / angleščina

Težko pričakovani novi film Luce Guadagnina (Pokliči me po svojem imenu, Nemirna obala) je zabavna, seksi in kinetična pripoved o zapletenem ljubezenskem trikotniku, postavljena v tekmovalni svet profesionalnega tenisa.

 

 

.: CD

Kosovelova dvorana / 20.00 / Čebelji dnevnik (Tagebuch einer Biene)

V dokumentarnem filmu nam zimska in poletna čebela skozi svoje oči predstavita razburljivo popotovanje čebele od izleganja do oblikovanja nove čebelje družine. Triletno snemanje je z najnovejšo tehnologijo in naknadno obdelavo omogočilo edinstven vizualni jezik, ki prinaša povsem nov vpogled v svet čebel. Med drugim bomo videli, kako raznolike značaje imajo čebele in kako različne spretnosti obvladajo. Film je primeren tako za mlajše kot starejše ljubitelje in raziskovalce čebel.

 

// 

vir slike. 

//

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.