30. 9. 2013 – 16.30

Mi smo tisti, ki bomo vstopili v ponedeljek

Metelkova mesto:

 

Jalla Jalla ob 21:00: Radio Defonija: Drago (blues, rokenrol)

 

Menza pri koritu ob 22:00: Residual Echoes (ZDA). Psihedelični proto metal + flavta.

Vstopnina: 3 €.

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: Psychedelic Orchestra (Berlin) - Psychedelic Orchestra je nastala kot absolutno experimentalna zasedba, pod vplivom francoskih live–dub zasedb, krautrocka, drum’n’bassa in čistega “let’s play” zanosa, ki na odru vedno poriva v ospredje “jam session” med člani zasedbe.

 

Glasba Izven:

 

Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 19:30: Jevgenij Kisin, klavir

Srebrni abonma in za izven Klavirski poet

Program:

Franz Schubert, Sonata št. 17 v D-duru, D 850

Aleksander Skrjabin, Sonata št. 2 v gis-molu, op. 19, "Fantazija"

Aleksander Skrjabin, Etude št. 2, 4, 5, 8, 9, 11 in 12, op. 8

Ruski pianist judovskega rodu Jevgenij Kisin je pri dvanajstih letih zaslovel kot čudežni deček z zrelo interpretacijo obeh Chopinovih klavirskih koncertov na odru kovnice svetovnih glasbenih talentov v Moskvi. Šestnajstleten je prvič nastopil na berlinskem festivalu Lichtfield, leto pozneje je na novoletnem koncertu z Berlinsko filharmonijo pod Karajanovim vodstvom igral Koncert Čajkovskega, posnetek na plošči pa je kmalu navdušil svetovno glasbeno javnost. Jevgenij Kisin je osvojil številna priznanja in nagrade za vrhunske koncerte in snemanja, med posebne dosežke sodi posnetek Beethovnovih klavirskih koncertov, ki jih rad izvaja v zaporedju nekaj dni. Nastopil je na londonskem festivalu Proms, kjer je kot prvi pianist v zgodovini festivala pripravil solistični recital in bil hkrati tudi izbran za prvega solista na slavnostnem koncertu ob odprtju tega festivala. Jevgenij Kisin nagovarja poslušalce z glasbo, in kar je njegova posebnost, z izbrano poezijo. V njegovi interpretaciji poezija zazveni kot glasba, glasba v njegovi izvedbi pa razkriva poeta, ki mu je dano vstopiti v svet umetnosti Schuberta in Skrjabina.

Izbor Schuberta in Skrjabina odkriva dragoceno klavirsko dediščino, zahtevno in krhko pri odstiranju tančic posebne lepote. Schubertov tehten klavirski opus so pianisti začeli odkrivati pozno. Na začetku 20. stoletja je njegovo vrednost prepoznal pianist A. Schnabel, ki je večkrat citiral svojega učitelja. "Kdor igra Schuberta, se je odločil za Glasbo in ne za klavirskega virtuoza." Kot čudežni pianist pa je najprej zaslovel Aleksander Skrjabin, ki ga je nato pot od "ruskega Chopina" pripeljala do osamljenega mistika v glasbi.

 

Letni vrt Jazz Club Gajo ob 20:00: Izjemni Jazz Koncert ob koncu poletne sezone

Zaključek poletne jazz sezone na letnem vrtu Jazz Cluba Gajo

Zadnji letošnji septembrski dan vas vabimo na prav poseben ponedeljkov ŠTUDENTSKI JAM SESSION, ki je hkrati zadnji glasbeni dogodek v poletni jazzovski sezoni 2013. Glasbeni oder bodo izmenjali številni izjemni slovenski jazzisti, zato tega dne nikakor ne smete zamuditi.

I.DEL Erik Marenče pianist, Cene Resnik saksofonist, Igor Matkovič trobentač, Jan Gregorka basist, Ratko Divjak bobnar.

II.DEL Nina Strnad pevka, Blaž Jurjevčič pianist, Jaka Kopač saksofonist, Klemen Krajc basist, Gašper Peršl bobnar.

III.DEL Lenart Krečič saksofonist, David Jarh trobentač, Jani Moder kitarist, Jošt Drašler basist, Drago Gajo bobnar.

 

Klub Daktari ob 21:00: Blues plesni večer v Daktariju

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Knjižnica Šiška ob 18:15: Primož Medved: Trajnostne soseske: primer Vauban (Freiburg, Nemčija)

Vljudno vabljeni na drugo iz serije petih predavanj, ki potekajo v okviru projekta Aktivna sedanjost je prihodnost! 30.9.2013, ob 18.15, v Knjižnici Šiška: Primož Medved: Trajnostne soseske: primer Vauban (Freiburg, Nemčija)

Vljudno vabljeni na drugo iz serije petih predavanj, ki potekajo v okviru projekta Aktivna sedanjost je prihodnost!

Primož Medved: Trajnostne soseske: primer Vauban (Freiburg, Nemčija)

Predavanje se bo osredotočalo na definicijo avtonomne trajnostne soseske, na razlago trajnostnih elementov, ki jo sestavljajo in predstavitvi dobrih praks trajnostnih sosesk. S predstavitvijo se bo želelo pokazati alternativni način skupnosti, oz. načina življenja, drugačen način urbanizma in dojemanja lokalnega bivalnega okolja znotraj mest. Na koncu bo predstavljen primer uspešne trajnostne soseske - Vauban (Freiburg), ki bo odpiral tudi iztočnice za možno implementacijo podobne trajnostne soseske v Sloveniji.

Primož Medved je podiplomski študent na interdisciplinarnem doktorskem študiju na UN v Ljubljani, magister mednarodnih odnosov.

 

PTL ob 20:00: Tanja Zgonc: Tulkudream

V predstavi koreografinja in plesalka Tanja Zgonc metodo buta prepleta s tibetanskim budizmom ter buto telesu nasproti postavlja tulku - čisto fizično telo duhovno razsvetljenih budistov.

Avtorstvo, scenarij videa, koreografija in izvedba / Author, Screenplay of the video, Choreography and Dance: Tanja Zgonc

Režija in montaža videa ter scenografija/ Video Directing, Editing and Set design : Ema Kugler

Avtorska glasba / Music : Aldo Kumar

Oblikovanje svetlobe / Lighting Design: David Orešič

Kostumografija / Costume Design: Alan Hranitelj

Izvajalci na videu / Performers on video: Rosana Hribar, Klemen Janežič, Uroš Kaurin, Blaž Šef, Igor Sviderski, Anja Drnovšek, Jernej Gašperin, Maruša Geymayer - Oblak, Liza Grašič, Lena Hribar, Jaka Lah, Nataša Keser, Rok Kravanja, Robert Korošec, Maruša Majer, Anja Novak, Nina Rajić – Kranjac, Barbara Ribnikar, Ajda Smrekar, Nik Škrlec, Stane Tomazin, Ana Urbanc, Jaka Andrej Vojevec, Nina Vombergar, Vito Weis, Nina Zupančič

Direktor fotografije / Director of photography: Lev Predan Kowarski

Asistentka režije videa / Assistant of Video Directing: Ina Ferlan

Postprodukcija zvoka / Post-production of Sound: Boštjan Kačičnik

Compositing, barvne korekcije / Compositing, Colour corrections: Andraž Čok, Lev Predan Kowarski, Janez Ferlan

Izdelava kostuma/ Costume Make: Dominika Zver / Beasthetica

Producentka / Producer: Katja Somrak

Produkcija / Produced by: Plesni Teater Ljubljana 2013

Koprodukcija / Co-produced by: VPK

Tanja Zgonc v predstavi uteleša tulkuja, ki sanja tulkuja, ki sanja … morda svoja prejšnja bivanja, nemara lastne odtise v nekih drugih prostorih in časih, morda svoje replike v istem prostoru in času, kot so v filmu, ki ga je režirala Ema Kugler, nanizane vsebine v telesih "tulkujevih" učencev.

 

Ljudmila ob 20:00: Borut Savski: Cirkulino // Digitalni obrok

Borut Savski bo na ljudmilinem Digitalnem obroku predstavil več naprav, delujočih na podlagi mikrokontrolerja arduino.

Digitalni obrok bo hitra predstavitev raznolikih napravic, ki jih je v zadnjih treh, štirih letih ustvaril Borut Savski na podlagi mikrokontrolerja arduino. "Vedno bolj poglobljeno ukvarjanje s fizičnimi vmesniki, ki so v moji praksi popolnoma zamenjali prejšnje analogne naprave traja zdaj že kar nekaj let. Logika gradenj je sicer ista: interaktivno in generativno delovanje – torej zaznavanje okolja s pomočjo senzorjev in prevajanje v gibanje/odzivanje z dodanim računalniško kreiranim obnašanjem. Predvsem slednje je dokaj problematično, saj se hitro zapletemo v poljubnosti – poljubnosti pa so naš sovražnik, ker ne vodijo nikamor. Ostali vidiki rešitev pa se zdijo precej bolj obvladljivi in ponovljivi, zato postajajo že kar recepti."

Arduino je pri vseh gradnjah vedno le eden od sestavin, ne pa začetni razlog ali končni smisel, zato bo morda zanimivo zvedeti, kakšni pa sploh so smisli objektov in naprav ter tudi druge tehnološke rešitve.

Med predstavljenimi stvarmi bodo:

– 8-kanalni multiplekser senzorjev

– 16-kanalni midi-kontroler

– nacibacimidiskrečer

– midi sekvencer in vmesnik Cirkulino

– ena iz serije Prenapetih struktur (druge so na poti na razstavo ...)

– moire vizualni generator (najnovejši konstrukt v prvi fazi)

– sistem za XYZ pozicioniranje (ravno v delu)

V začetku oktobra se bo predstavitev ponovila tudi v okviru Roglaba, tedaj pa bo nekaj več možnosti tudi za kakšno bolj poglobljeno ogledovanje.

O mentorju

Od leta 1984 je deloval na Radiu Študent Ljubljana, najprej kot tehnik, po letu 1988 tudi kot sodelavec glasbene redakcije, redakcije za kulturo in humanistične vede, režiser oddaj, recenzent. Od leta 1993 do 1997 redno zaposlen na Radiu Študent kot vodja organizacije in izvedbe programa. V tem času je sodeloval in soorganiziral/ organiziral vrsto medijskih projektov, lokalnih in mednarodnih, vključno z odkrivanjem in vpeljevanjem novih pristopov in t.i. novih medijev v program Radia Študent. Po letu 1997 je postal skrbnik neformalne iniciative Ministrstvo za eksperiment na Radiu Študent, ustanovljene za raziskovanje in uporabo novih medijev – interneta. Skupaj z Markom Košnikom je poleti 1997 soorganiziral pionirski mednarodni projekt združevanja radijskega medija in interneta Xtended Live Radio. Med letoma 1997 in 1999 je izvedel okoli sto neposrednih radijskih prenosov dogajanj iz subkulturnih klubov, prizorišč, galerij – na valove Radia Študent. Leta 1998 se je kot soavtor udeležil mednarodnega projekta internetnih aktivnosti na festivalu Ars Electronica v Linzu. Leta 1999 je na Radiu Študent začel z oddajo Huda ura, v kateri predstavlja zvočno umetnost s filozofskega stališča. Osnova ostaja v soočanju trenutka (improvizirano, algoritmično) z zgradbo-strukturo, ki glasbo dela glasbo. Pri tem s samostojnimi ali kolektivnimi zvočnimi eksperimenti tudi v fizičnih prostorih predstavlja svoja dognanja. Od leta 1999 samostojno in redno ustvarja na polju umetnosti in civilne družbe – v domačem in mednarodnem prostoru. Pogosto piše in objavlja eseje. Od leta je registriran kot samozaposleni v kulturi – intermedijski umetnik. Je soustanovitelj in aktivni član dveh kulturnoumetniških kolektivov: KUD Trivia in Cirkulacija 2.

Leta 2006 konceptualiziral in soorganiziral festival Vmesni prostori (koprodukcija KUD Trivia in ESC Graz), kar je tudi povratek h kolektivnim praksam. Leta 2007 je bila ustanovljena Cirkulacija 2, ki je od tedaj pa do danes izjemno aktivna v domačem okolju. Krog avtorjevega preteklega in sedanjega sodelavstva je zelo širok in sega v različna in precej oddaljena polja: glasba, sodobni ples, performans, tehnološka umetnost, tehnološki razvoj novih performativnih naprav, dinamične skulpture/strukture, itd., predvsem pa pojem horizontalnega in interdisciplinarnega medavtorskega delovanja.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

19:00 Retrospektiva: Joe Dante

Orgija filma (The Movie Orgy), Joe Dante, Jon Davison, ZDA, 1968-2009, video, čb/barvni, 280', bp

Leta 1968 je Joe Dante s prijateljem Jonom Davisonom priredil zabavo, na kateri sta s pomočjo dveh 16-milimetrskih projektorjev in stotin starih filmskih kolutov v živo namešala več kot sedemurni kolaž kulturne zgodovine takratnih Združenih držav Amerike. Jaro kačo so tvorili drobci B-filmov, televizijskih reklam, filmskih napovednikov, izobraževalnih filmov in zgodovinskih posnetkov. Orgija filma se je kmalu prelevila v podzemni študentski fenomen, med drugim tudi zavoljo njenega militantno pacifističnega podtona, ki je ciljal na dogodke časa. Sčasoma je Dante, pionir sodobnega VJ-janja, opustil element mešanja slike v živo in Orgijo filma predstavljal kot vnaprej zmontiran eksperiment, ki je nato v newyorških kinih igral pod oglasom: »Sedem neverjetnih ur radosti, nasilja, nostalgije in naprezanja oči. Oglejte si čikaško policijo v spopadu z gigantskimi žuželkami! Oglejte si na tisoče igralcev, kako umirajo v vlogah, ki so jih pahnile v pozabo! Oglejte si pojoče kavboje, nevrotične volkodlake, neprilagojene Indijance in prsate starlete, ki jim ni nikoli uspelo!« Edino ohranjeno, zbledelo, štiri in pol urno 16-milimetrsko kopijo filma je Dante pred kratkim prenesel na video, vnesel nekaj drobnih popravkov in kult ponovno obelodanil.

Film bo uvodoma predstavil avtor.

 

Kinodvor:

16:45 Hannah Arendt, Margarethe von Trotta, Nemčija/Luksemburg/Francija, 2012, DCP, 113'

Margarethe von Trotta spremlja ključno poglavje v življenju filozofinje in politične teoretičarke Hannah Arendt. Poročanje s sojenja vojnemu zločincu Adolfu Eichmannu je nemško-židovsko izseljenko pripeljalo do znamenitega koncepta 'banalnosti zla'.

19:00 V hiši (Dans la maison?, François Ozon, Francija, 2012, DCP, 105'

Francoski mojster satire François Ozon (Gospodinja, 8 žensk) je s pomočjo briljantne igralske ekipe zasnoval duhovit, igriv in napet film o čarih in skušnjavah pripovedovanja zgodb. Zanj je prejel najvišje priznanje v San Sebastiánu in nagrado FIPRESCI v Torontu.

21:00 Hannah Arendt, Margarethe von Trotta, Nemčija/Luksemburg/Francija, 2012, DCP, 113'

Mala dvorana ob 18:30:

Več kot med (More Than Honey), Markus Imhoof, Švica/Nemčija/Avstrija, 2012, DCP, 91'

Več kot med je pretanjen in s srcem narejen dokumentarec o globalni čebelji krizi, ki se ponaša z nekaterimi izmed najbolj osupljivih posnetkov čebel, kar jih je kdaj zabeležila filmska kamera. Glede na to, da so čebele postale podobne delavkam za tekočim trakom, bi film prav lahko označili za čebeljo različico Modernih časov.

 

Kino Komuna:

18:30 Mojstri iluzij (Now You See Me), triler, Louis Leterrier, Francija, ZDA, 2013

20:45 Mojstri iluzij (Now You See Me), triler, Louis Leterrier, Francija, ZDA, 2013

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.