nadaljevanje 11. redne seje ŠZ ŠOU ... in drugo!

Oddaja
25. 5. 2022 - 16.30

Kampus ob 18:00
Nadaljevanje 11. redne seje študentskega zbora ŠOU
Videoprenos - https://youtu.be/EnAFntXTa5Y

 

_____METELKOVA

Gala hala 
     18:00 | Mladi Rapetek: zaključni nastop
     20:00 | Rapetek 167: Dan mladosti, rolajo Borka, K'pow in White AF 
3 €
 

Gromka ob 21:00
Tatovi podob: Tehnoburleska

Emanatova tehnoburleska, zasnovana kot telesna raziskava "ljudem" bližjih (pop) umetniških oblik, ki se sprehaja skozi zabavo in kritiko, satiro in tragedijo, glasbo in ples, feminizem in slači-užitek, končuje že 9 leto neustavljive transformacije. Ko se Tatovi povsem razgalijo, ter sloj za slojem odvržejo družbene preobleke, ne pridejo do bistva, temveč ugotovijo, da je bistvo ništrc, uprizorjene travestije telesa pa so opij, ki dela bivanje znosno. Kot so že nekateri stalni obiskovalci ugotovili, gre za organsko tvorbo, klubski dogodek, ki z vsako epizodo doživi modulacijo in se ne jemlje nič kaj preveč resno. V majski ediciji vas bodo znova prevzele transspolne entitete, in ščegetave emanacije, zagotovo pa bo letošnji Dan mladosti pogrel marsikateri srček, želodček in vulvico!
Z vami bodo: Feminalz!
Vstopnice: https://tix.emanat.si
 

Klub Tiffany ob 19:00
Mavrične rime

Četrta edicija Mavričnih rim – serije pesniških večerov namenjenih novim glasovom - z razliko: za tiste nove glasove, ki se najdejo pod oznako LGBTQ+. Ker pesmi včasih vseeno potrebujejo več kot le papir, potrebujejo živ odziv. Ker je za novince_ke vedno težje najti prostor, ki jih sredi vsesplošnega hrupa posluša in zna slišati, ki jih razume in sprejema.
Po vzoru Mladih rim je naša želja sestaviti serijo literarnih večerov, na katerih bi se predstavljale_i LGBTQ+ avtorji_ice. Novim avtorjem_icam je že sicer izziv vstopiti v literarno polje ter se soočiti s publiko, za LGBTQ+ avtorje_ice pa lahko to predstavlja še dodaten izziv, saj je slovensko okolje še zmeraj precej nesprejemajoče, pa tudi prevladujoča literarna scena prepogosto vidi LGBTQ+ tematiko kot postranskega pomena in s tem, hote ali nehote, vrši pritisk na ustvarjalce_ke, da svojo izkušnjo prilagodijo večinski.
Prijaviš se lahko na kentaver@gmail.com ali na FB stran Mladih rim.
 

_____ GLASBA

Cukrarna.bar ob 20:30
PianoLab #12: Aleš Ogrin

Aleš Ogrin je končal študij koncertne harmonike na Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani. V času študija harmonike se je udeležil vrsto državnih in mednarodnih tekmovanj, kjer je dosegel dobre rezultate. Kasneje je zaključil še študij jazz klavirja na oddelku za jazz in zabavni glasbo prej omenjene šole in diplomiral iz glasbene pedagogike na Akademiji za glasbo v Ljubljani. V času študija jazz klavirja se je udeleževal najrazličnejših izobraževanj pri priznanih profesorjih doma in po Evropi, med drugim tudi delavnice ''The New School for Jazz and Contemporary Music'' iz New Yorka, ki je potekala v Italiji. Redno sodeluje z  najrazličnejšimi avtorji in izvajalci slovenske popularne glasbe (Nina Pušlar, Lea Sirk, Eva Boto, Oto Pestner idr.), prav tako pa je zelo dejaven tudi v jazz in fusion glasbi (Tomi Purich trio, Artbeaters). V orkestru Slovenske vojske je zaposlen od leta 2007 kot pianist in klaviaturist.
vstop prost

Kavarna Slamič ob 19:30
Blaž Mencinger z zasedbo 

Pavel Čebašek – bobni | Luka Dobnikar – bas, spremljevalni vokal | Matic Štemberger - klaviature | Tim Jerman – tenor saksofon, flavta, spremljevalni vokal | Blaž Mencinger – vokal, kitara
Blaž Mencinger je kitarist, ki ga je žilica za pisanje pronicljivih besedil potisnila v spekter kantavtorja. Svoj nastop gradi na intimnih glasbenih pripovedih, ki jih hudomušno poveže v širšo zgodbo. Preko življenjskosti zgodb vzpostavi pristen odnos s poslušalcem. Glavna tema so ljubezen in druge krivice sveta s pridihom samoironije, glasbeno pa se giblje med pop, indie in jazzom.
 

Prulček ob 20:00
Jungle Groove - Impro Jazz Fusion

Jungle Groove je resnično edinstvena eksperimentalna zasedba, ki združuje 6 najboljših impro jazz in fusion glasbenikov Ljubljanskega barja in okolice naše umetniške galaksije. Vsak umetnik prinese svoj edinstven slog in pristop k udejstvovanju, kar ima za posledico zvočno pokrajino, ki se nenehno spreminja in razvija. Rezultat je razburljiva in spodbudna izkušnja, ki bo občinstvo navdušila in poživila.
Igor Leonardi - el. Kitara, Midi Kitara | Zlatko Djogič - bobni | Andrej Tomazin - Tolkala | Grega Skaza - Alt Sax, Sopran Sax | Matej Guzelj - Trobenta | Julijan Erič - Bas
prostovoljni prispevki
 

Bar Zorica ob 20:00
Sukanica: Marka San
 

_ DRUGA GODBA
     17:30 @ SIGIC | Okrogla miza: Zakaj je v glasbeni ponudbi pomembna spolna enakost in kako to vpliva na socialno vključevanje (pregled stanja po svetu)

     20:00 @ Klub Cankarjevega doma | UDU - Veliko se nas še spomni prvega koncerta Huun-Huur-Tu na Drugi godbi ’96, ko smo se pri nas prvič zares spustili v globine grlenega petja iz sibirskih krajev. A to še zdaleč niso edini sibirski mojstri. Še vzhodneje od Tuve se nahaja Burjatija in od tam prihaja druge sorte maček, nič manj krasen. UDU je  glasbena skupina dveh narodov, ki združuje glasbeno dediščino Burjatije in Litve. Grleno petje je povezano z baltskimi pesmimi poganskih časov, ko sta bila človek in narava eno. Godba!

     21:30 @ Klub Cankarjevega doma  | Brina - Težko je verjeti, da se Brina vrača na velike odre šele po desetih letih, dvanajst let po izidu tretjega albuma Slečena koža. A ne glede na daljšo odsotnost še vedno velja, da gre za edino slovensko skupino, ki je s skladbo Poljanska balada dobila nominacijo za skladbo leta radijskega programa BBC World Service, z drugim albumom Pasja legenda pa dosegla tretje mesto World Music Charts Europe.
Tudi z novim albumom To je to (DruGod, 2022), ki bo doživel premiero na Drugi godbi, smo dobili novo staro Brino v vseh zvočnih razsežnostih in z glasom Brine Vogelnik, ki nam z vso krhkostjo pa tudi strastjo položi v srce stoletja neuresničenih ljubezni, usode padlih junakov revolucij in begunskih otrok ter zavist kot nepopravljivo nrav človeka. 
20 € za oba koncerta
 

____ IZVEN LJ

Maribor, dvorana Gustaf Pekarna ob 21:00
RED ROLL (hard rock – Italy) + SOULCASE (alternative rock - Croatia)

____
 

DobraVaga ob 17:00
ZINE VITRINE | Vita Weisseisen: I'm Just an Average Runner

Nadaljevanje zina Running Diary, v katerem je predstavljen tok zavesti med in po teku, hkrati pa se naslov nanaša tudi na kratki film I’m Just an Average Slovenian. V njem avtorica trdi, da njene želje, ki jih pogosto poimenuje kar potrebe, niso daleč od povprečnih slovenskih družbenih pričakovanj. Vendar pa dela subtilno namigujejo ravno na to, da ji želje pomenijo nekaj več in niso zgolj materialne, temveč se prepletajo s sentimentalnim in duhovnim.

DobraVaga ob 19:00
UMETNICA NA MESEC | Ema Maznik Antić: Lost cargo

V okviru šeste obletnice DobreVage se bo v prostoru Umetnica na mesec s svojo prvo samostojno razstavo predstavila Ema Maznik Antić. Na razstavi se znajdemo v situaciji, ki spominja na zapuščen prostor, za katerega obstaja le malo verjetnosti, da bi vanj kdaj vstopili. Soba izgleda kot dokument, v katerem najdemo serialno izdelane elemente nedefiniranih oblik, katerih funkcija ni povsem poznana. Nahrbtnikom podobni objekti, na katere so na gosto pritrjeni manjši serijsko izdelani elementi, dajejo vtis, da je njihova funkcija definirana, kljub temu pa uporabnosti v dani situaciji ni moč razbrati. Objekti nimajo fiksne pozicije znotraj sistemov, ki so nam znani.

Cukrarna.art ob 19:00
Ben Grosser | Manj metrike, več naključnih procesov: tehnike upora v platformnem svetu
(artist talk)
Današnji uporabniki družbenih medijev se stalno soočajo s platformami, ki skušajo profilirati njihova zanimanja in manipulirati z njihovimi čustvi, da bi generirale neskončne dobičke. Vendar so te platforme postale de facto komunikacijsko orodje sveta, mediji, prek katerih se medsebojno povezujemo in spoznavamo svet. Kako lahko bolje razumemo načine, na katere ti sistemi vplivajo na to, kdo smo in kaj počnemo, in se jim tako potencialno upremo? Kakšne so tehnike upora v platformnem svetu? Umetnik bo v predavanju raziskal ta vprašanja prek nekaj svojih del, ki kritično posegajo v najdobičkonosnejša tehnološka podjetja na svetu, iz njih črpajo in/ali si jih na novo zamislijo, s čimer omogočajo nove priložnosti za uporabniško delovalnost na platformah programske opreme, ki jih uporabljamo vsak dan.
Dogodek je brezplačen. Število mest je omejeno.
Prijave zbiramo na info@cukrarna.art.

Vodnikova domačija ob 19:30
Dan Afrike - Variacije na Césaireja
(plesno-literarno-glasbena predstava)
Predstava bo z odlomki iz znamenite Razprave o kolonializmu (Založba/*cf., 2009, prevod Zoja Skušek), klasičnega dela martiniškega pesnika in panafriškega misleca Aiméja Césaireja, pričarala svojevrsten spoj teorije, poezije, giba, zvočnosti in vizualnosti.
Predstava, povezujoč Césairejev tako teoretski kot tudi poetični prispevek k postkolonialni miselnosti, postopoma razkriva polzgodovino odnosov med Evropo in Afriko. Uprizoritev poziva k razmisleku o vzpostavitvi materialno in duhovno egalitarnega ter navsezadnje moralno dostojanstvenega odnosa med kontinentoma, ki naj bi ga prežemala neizprosna Césairejeva zahteva po pravemu humanizmu - «humanizmu po meri sveta«. Istočasno je predstava tudi manifest proti nasilju, ki s svojimi trajnostnimi posledicami ne vodi nikamor kot v negacijo vseh civilizacij.

Galerija Jakopič ob 17:00
Strokovno vodstvo po razstavi Letizia Battaglia: Fotografija kot življenjska izbira s kustosinjo in vodjo Galerije Jakopič dr. Marijo Skočir.
Naj vas misel kustosinje, da je "fotografija pravzaprav bolj kot katerikoli drugi izrazni medij prežeta z življenjem", vodi skozi izbor skoraj 300 fotografij iz opusa ene vidnejših predstavnic italijanske fotografije, saj je bilo ravno življenje samo tisto, ki ga je ujela skozi objektiv.

Inštitut za novejšo zgodovino ob 20:00
Okrogla miza ob 35. obletnici lezbičnega gibanja: Skupnosti

Kako razumemo zgodovino lezbičnega gibanja, boj, položaj LBT-žensk in razne skupnosti, ki smo jih doživele? 
Sodelujejo: Suzana Tratnik, Evan Grm, Hana Sekereš, Urška Sterle in Mojca Urek.
Moderira: Urška Lipovž

____KINO

Kinoteka
     17:00 Toto heroj
(Jaco Van Dormael, Belgija/Francija/Nemčija, 1991, 92')
V grenko-sladki komediji, polni domišljije, absurda in vratolomnih časovnih elips, gledalec privzame izkrivljen pogled glavnega junaka, ki se pred resničnostjo in odgovornostjo zateka v fantazijski svet.
Thomas, stanovalec doma za ostarele, se z grenkobo ozira na pretekle dni. Že od otroštva je prepričan, da so ga ob rojstvu zamenjali s sosedovim sinom Alfredom, ki odtlej živi njegovo – privilegirano – življenje. Film je leta 1991 na festivalu v Cannesu prejel nagrado za najboljši prvenec.
     21:00 Svatba (Andrzej Wajda, Poljska, 1972, 102')
Zgodba, ki temelji na resničnih dogodkih in je posneta po drami Stanisława Wyspiańskega, opisuje poroko intelektualca in pesnika s kmečkim dekletom. Na precej nenavadni poročni zabavi svatje plešejo, pijejo in žalujejo zaradi razdeljene Poljske. Svatba prinaša poetično raziskovanje poljske družbe v zanjo odločilnem obdobju prizadevanj za ponovno pridobitev samostojnosti. Film je prežet s svojstvenim simbolizmom, zgodbo svatbene noči pa predstavlja v duhu celostne umetnine ter v rimanih dialogih.
 

Kinodvor
     15:00 Spencer
(Pablo Larraín / Nemčija, Čile, ZDA, Velika Britanija / 2021 / 111 min)
Težko pričakovani film Pabla Larraína (Jackie) s Kristen Stewart v vlogi princese Diane si zamišlja, kaj se je dogajalo tistega usodnega božiča, ko se je princeska odločila, da bo pravljico končala po svoje.
     18:00 Dej no (Mike Mills / ZDA / 2021 / 109 min)
Režiser, navdihnjen z lastno izkušnjo starševstva, pripoveduje intimno zgodbo o vezeh med odraslimi in otroki. Dej no je čudovito posnet, topel film, ki prisluhne in začuti utrip našega časa.
     19:30 Antigona - Kako si upamo! (Jani Sever / Slovenija / 2020 / 86 min)
Dokumentarno-igrani film po motivih drame Slavoja Žižka Trojno življenje Antigone. Dobitnik vesne za najboljši dokumentarec na Festivalu slovenskega filma.
     20:30 Snežni leopard (Marie Amiguet & Vincent Munier / Francija / 2021 / 92 min)
Snežni leopard je veliko več kot vizualno čudovit film o eni najredkejših in najbolj izmuzljivih velikih mačk; opazovalni dokumentarec, v katerem je pot pomembnejša od cilja, z nami velikodušno deli užitek odkrivanja. Glasba: Warren Ellis in Nick Cave. Cezar za najboljši dokumentarni film.
 

Kino Bežigrad ob 19:00
Predpremiera - Top Gun: Maverick

Po več kot tridesetih letih službovanja kot eden najboljših letalcev mornarice je Pete “Maverick” Mitchell tam, kjer je njegovo mesto, kot pogumni testni pilot preizkuša meje in se spretno izmika napredovanju v činu, ki bi ga prizemljil. Soočen z negotovo prihodnostjo in z duhovi iz preteklosti, se mora Maverick soočiti s svojimi najglobljimi strahovi, kar doseže vrhunec v misiji, ki od izbranih oseb zahteva največje žrtvovanje. 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness