15. 10. 2012 – 16.30

Ne zaspat!

Metelkova mesto:

 

Jalla Jalla ob 21:00: Radio Defonija: rola ZeZ

 

Klub Gromka ob 22:00: KiborgSpužva Büking: THE LEVITATION HEX (AUS) + ALARUM (AUS) + ALKYMENIA (BRA) >> Krulj!

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab - DJ LTCH, ARRI, DJ DADO (GOOT FOOT). Dubbing is a must!

Vstopnina: 2 eur

 

Glasba Izven:

 

Slovenska filharmonija: 14. Festival Slowind - Manj luči - 5. koncert

19:00
 Predkoncertni pogovor z Davidom Fulmerjem

20:00 Slowind z gosti

dirigent Matthias Pintscher

Spored:

"SOMRAK"

Matthias Pintscher (roj. 1971): Study III for Treatise on the Veil (2007) za violino solo

György Kurtág (roj. 1926): Fúvósötös [Pihalni kvintet], op. 3 (1959)


David Fulmer (roj. 1950): Himmelfahrt in die Tiefen der Nacht (2010/11) za saksofon solo, flavto, klarinet, trobento, tolkala, violino, violončelo in klavir

Matthias Pintscher: Lieder und Schneebilder (2000) za sopran in klavir

Matthias Pintscher: A Twilight's Song (1997) za basovsko flavto, basovski klarinet, violo, violončelo, tolkala, harfo, klavir in sopran

Maurice Ravel (1875–1937): Introduction et Allegro (1905) za harfo, flavto, klarinet, dve violini, violo in violončelo

Vstopnina: 10 EUR, 7 EUR *. (*popust za upokojence, študente in abonente Slovenske filharmonije)

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Dijaški Dom Ivana Cankarja, Kreatorij ob 18:00: Delavnice stand-up komedije Akademije Panč

Vodji delavnic: Andrej Težak in Tin Vodopivec

 

SNG Drama Ljubljana ob 19:30: Bertold Brecht: Mati

Brechtov najdaljši učni komad Mati je mala šola komunistične revolucije, nekakšen abecednik marksizma za ljudske množice. Skozi lik Pelageje Vlasove, ki jo skrb za sina preobrazi iz skromne gospodinje v prvoborko proletarske emancipacije, se v štirinajstih dokumentarnih prizorih izriše jasno sporočilo, da je revolucija za vsakogar, še posebno za malega človeka, ki čuti, da nima s tem nič opraviti. Ker smo pri nas revolucijo že davno tega soglasno pokopali, hkrati pa jo v zadnjem času ponovno obujamo od mrtvih, bo uprizoritev preverila, kam smo investirali svoj tranzicijski kapital in ali nam prinaša ustrezen donos na obresti.

 

MGL (Veliki oder) ob 19:30: Čarovnice iz Eastwicka

Alexandra, Jane in Sukie so tri zdolgočasene samske ženske, ki živijo v slikovitem, vendar tudi duhamornem in provincialnem mestecu Eastwick v Novi Angliji. Ko se vanj na vsem lepem priseli bogati in karizmatični prišlek Daryl Van Horne, se njihov vsakdan postavi na glavo. Toda moški iz sanj, ki prijateljice zapelje drugo za drugo, se kmalu izkaže za hudiča v neubranljivi preobleki. Bo

v čarovniško-hudičevski navezi dobro navsezadnje prevladalo nad zlim?

 

Šentjakobsko gledališče ob 20:00: UGRABITEV, Dario Fo v režiji Gašperja Tiča

Vabljeni na politično komedijo UGRABITEV v režiji Gašperja Tiča, v kateri se vam bo zdelo znano marsikaj. Morda glavna akterka gospa Vilda Dolžnjak, ki je spravila v stečaj podjetje Pograd... Morda oboroženi razbojniki, ki hočejo do denarja z ugrabitvijo, zakriti z obrazi znanih politikov. Naključje? Ne. Namerno izzivanje? Nee, zgolj v slovenščino in Slovenijo preveden in prirejen tekst vselej kritičnega in aktualnega italijanskega avtorja Daria Foja, ki gledalcu in igralcu nudi ogromno zabave in resnice.

 

SNG Drama Ljubljana (Mala drama) ob 20:00: Ponorela lokomotiva

Stanisław Ignacy Witkiewicz je eden najkompleksnejših avtorjev poljske in svetovne avantgarde. Danes sodi med klasike 20. stoletja. Ponorela lokomotiva (1923) na nevsakdanji in izjemno duhovit način povzema njegova umetniška in filozofska iskanja.

Strojevodja in kurjač, ki ju žene nenavadna in skrivnostna strast, skleneta, da bosta z nezaslišano hitrostjo pognala svojo parno lokomotivo čez vse razumne omejitve, postaje in signale. Rada bi doživela vznemirljivi vrhunec hitrosti in zanosa in videla, kako je na drugi strani. Izkaže pa se, da nista navadna železničarja, temveč razvpita zločinca, ki sta se izmaknila roki pravice. Njun nevarni eksperiment pokvarijo potniki, ki bi radi ustavili drveči vlak.

Tako se nori poskus izkusiti katastrofo metafizičnih dimenzij sprevrže v "navadno" železniško nesrečo.

 

MGL - mala scena ob 20:00: Dlje od najdlje

Avtorica je pri pisanju sledila resnični zgodbi o skrivnostnem otočku z imenom Tristan da Cunha, kjer je nekaj let kot anglikanski duhovnik služboval in z družino živel njen ded. Vulkanski otok v južnem Atlantiku sicer velja za najbolj odročen naseljen kraj na svetu in je del britanskega prekomorskega teritorija.

 

ZRC SAZU, Prešernova dvorana ob 18.00: Alberto Toscano , Politics in Pre-Political Times

Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku.

Alberto Toscano predava sociologijo na Goldsmiths, University of London. V svojih delih raziskuje idejo komunizma in genealogijo terorizma. Objavil je dve monografiji, Theatre of Production: Philosophy and Individuation between Kant and Deleuze, 2006 in Fanaticism: The Uses of an Idea, 2010. Poznan je kot prevajalec del Alaina Badiouja (Logike svetov, XX. stoletje, Mali priročnik o inestetiki itd.) in drugih teoretikov v angleški jezik.

 

 

Cankarjev dom, Kosovelova dvorana ob 18.00: Literatura in film

Cvetka Bevc se bo pogovarjala z Miho Mazzinijem, ki je na podlagi romana Drobnice napisal scenarij za film Operacija Cartier.

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

18:00 Premiera slovenskega dokumentarnega filma

Čas za sprehod, Marija Mojca Pungerčar, Slovenija, 2012, video, 4:3, barvni, 45'

"Ali pes potrebuje verigo, če nima lastnika? Ali lahko pes živi brez lastnika? Ali lahko živi svobodno, ne da bi imel lastnika? Ali lahko zanj skrbi množica ljudi, ne da bi bil kdorkoli izmed njih njegov lastnik? Ali pes potrebuje lastnika? Ali mora biti človek lastnik psa, da skrbi zanj? Ta vprašanja naj vas nikar ne zavedejo: Čas za sprehod ni doku o psu, ampak doku o Sloveniji in njenem odnosu do socialne države v času, ko socialno državo obsojajo na smrt, ali bolje rečeno – na evtanazijo. Čas za sprehod je doku o dveh psih, ki sta pomagala redefinirati in revitalizirati socialno državo. Ne od zgoraj navzdol, ampak od spodaj navzgor." Marcel Štefančič, jr. Vstop prost.

19:00 Večer SFA: Filmi po izboru Nerine Kocjančič

Steklarski blues, Harry Rag, Slovenija, 2001, 35mm, barvni, 13'

Zadnja želja, Petar Pašić, Slovenija, 2003, 35mm, barvni, 10'

Staro in novo, Neven Korda, Zemira Alajbegović, Slovenija, 1997, video, barvni, 66'

21:00 Večer SFA: Filmi po izboru Nerine Kocjančič

Abesinija, Karpo Godina, Slovenija, 1999, 16mm, barvni, 17'

Obrazi iz Marijanišča, Helena Koder, Slovenija, 2001, video, 4:3, barvni, 55'

Nekdaj se je internat imenoval Marijanišče. Šele leta 1946 je ustanova, ki jo je v 19. stoletju ustanovila Družba svetega Vincencija, dobila novo vodstvo, novo ime, nov cilj sodobne internatske vzgoje: "Naša mladina naj bi poleg sovjetske postala najsvobodnejša na svetu." Med gojenci so tudi Janez Menart, Ciril Zlobec, Dane Zajc, Saša Vuga in Lojze Kovačič. Njihovo literarno glasilo je bilo po nekaj številkah ukinjeno, a njihov vstop v literaturo ostaja tesno povezan z internatskim obdobjem.

 

Kinodvor:

17:00 Učitelj (Monsieur Lazhar), Philippe Falardeau, Kanada, 2011, 35 mm, 94'

Letošnji oskarjev nominiranec za najboljši tujejezični film je ganljiv portret dobrega moža in dobrega učitelja, ki se kompleksnih in težkih tem smrti, žalovanja in krivde – ravno tako kot njegov glavni junak – loteva s toplino, vedrino in tihim humorjem. Film je prejel številne nagrade občinstva na mednarodnih festivalih. Obvezen ogled za vse učitelje!

19:00 Deklica in drevo, Vlado Škafar, Slovenija, 2012, HDcam, 83'

Filmska pesem za dve duši. Morda meditacija. Pot v tišino.

21:00 Nočne ladje (Noćni brodovi), Igor Mirković, Hrvaška/Slovenija/Srbija, 2012, DCP, 101'

Na stotine zgodb pripoveduje o prvi ljubezni, Nočne ladje pa so zgodba o zadnji. Veterana Radko Polič in Ana Karić v tem nežnem in zabavnem filmu ceste znova dokazujeta, da ljubezen ne pozna meja.

Mala dvorana ob 20:00:

Veleposlanik (Ambassadøren), Mads Brügger, Danska, 2011, 97'

Kaj se zgodi, ko neki zelo bel Evropejec kupi diplomatski naziv in se čez noč prelevi v afriškega diplomata – ter se znajde na »enem najnevarnejših krajev našega planeta«, v Srednjeafriški republiki? Veleposlanik je (pre)drzen, subverziven in politično nekorekten film, ki je na mednarodnih festivalih požel prav toliko zgražanja kot občudovanja.

17:00 Učitelj (Monsieur Lazhar), Philippe Falardeau, Kanada, 2011, 35 mm, 94'

Letošnji oskarjev nominiranec za najboljši tujejezični film je ganljiv portret dobrega moža in dobrega učitelja, ki se kompleksnih in težkih tem smrti, žalovanja in krivde – ravno tako kot njegov glavni junak – loteva s toplino, vedrino in tihim humorjem. Film je prejel številne nagrade občinstva na mednarodnih festivalih. Obvezen ogled za vse učitelje!

19:00 Deklica in drevo, Vlado Škafar, Slovenija, 2012, HDcam, 83'

Filmska pesem za dve duši. Morda meditacija. Pot v tišino.

21:00 Nočne ladje (Noćni brodovi), Igor Mirković, Hrvaška/Slovenija/Srbija, 2012, DCP, 101'

Na stotine zgodb pripoveduje o prvi ljubezni, Nočne ladje pa so zgodba o zadnji. Veterana Radko Polič in Ana Karić v tem nežnem in zabavnem filmu ceste znova dokazujeta, da ljubezen ne pozna meja.

 

 

Komuna:

18:30 360 (360), romantična drama, Velika Britanija, Avstrija, Fr, 2011, 110'

20:45 Šanghaj (Šanghaj (Shanghai Gypsy), drama, Slovenija, 2012, 124'

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.