neki gotovo je
I. GLASBA
ne-meta
Hostel Celica // 20.00 // Sozvočja sveta: Evoéh
Evoéh je glasbeno popotovanje v špansko dušo, s prepletanjem bogate španske glasbene »tapiserije« – od ognjenega flamenka in sredozemskih melodij do starodavnih napevov.
Multiinstrumentalista Ariana Barrabés in Jesús Olivares povezujeta preteklost in sedanjost, ter ustvarjata živahen dialog med koreninami in ponovnim spoznavanjem. Predstavila bosta svoj novi album "Músicas Semilla", s katerim obeležujeta praznovanje kulturne večnosti, kjer vsaka nota izvira iz dediščine sveta.
ne-Ljubljana
Sokolski dom Škofja Loka // Koncert uglasbene poezije Srečka Kosovela in Alme Karlin z Niko Solce
Nika Solce je vsestranska umetnica, lutkarica in pevka, ki svojo glasbeno govorico združuje z ljudskim izročilom. S pomočjo izrednega smisla za lastne melodije, ki jih združuje z glasbo iz drugih delov sveta, njene interpretacije ne vodijo le na popotovanje znotraj in zunaj nas, temveč so tudi povsem izvirne. Glasba, ki jo izvaja samostojno ali z različnimi glasbeniki in mednarodnimi zasedbami, je preplet ljudskega izročila, avtorske glasbe in uglasbitev poezije Franceta Prešerna, Ferija Lainščka, Srečka Kosovela, Alme Karlin ter drugih slovenskih poetov.
ne-Slovenija
TAM TAM Music Festival, Sućuraj, Otok Hvar 10. 7. - 19. 7.
Danes: Gilbert, Krilat i beo
II. DRUGO
metametameta
Jalla Jalla // 20.00 // razstava: Nitai Jaric Dauenhauer
Naslednji nam v Jalla Jallo prihaja Nitai Jaric Dauenhauer, umetnik iz Zagreba, ki se nam bo predstavil s svojimi dark fantasy risbami, risanim tušem ali digitalno.
Mogoče ga že poznate kot Raskomadator Art, zdejle pa Jarić Art.
Pridi, poglej, kupi si print, podpri neodvisno sceno!
III. KINOKINOKINO
Film pod zvezdami, Ljubljanski grad // 21.30 // Resnična bolečina
Film, ki z lahkotnostjo in humorjem raziskuje različne odtenke bolečine – tako osebne kot kolektivne –, je Jesseju Eisenbergu prinesel več nagrad za scenarij, Kieran Culkin pa je poleg kritiške hvale prejel oskarja za najboljšo stransko vlogo.
PLAC // 20.00 // Proces
V Orson Wellesovi adaptaciji posmrtno objavljenega romana Franza Kafke sledimo Josefu K., ki postane tarča sodnega procesa s strani oddaljene, nedostopne avtoritete zaradi zločina, ki ni razkrit niti njemu niti gledalcem. Nadrealistična in absurdna vsebina romana je v filmu enačena z impresivno scenografijo in kinematografijo. Značilno za njegove filme tega obdobja, je Welles produkcijo izvedel v Evropi, tudi v Jugoslaviji, kjer je pri snemanju najbolj slikovitih prizorov potreboval skoraj tisoč statistov. Welles, najbolj znan po filmu Državljan Kane, je po končanem snemanju presenetljivo razglasil Proces za najboljši film svoje kariere. Skozi leta je film tudi med kritiki pridobil status mojstrovine in še danes velja za eno najbolj zvestih adaptacij Kafkinega dela.
Dodaj komentar
Komentiraj