Ni še konec!
Metelkova mesto:
Jalla Jalla ob 21:00: Radio Defonija: Radio Ad hoc (semitski mišmaš)
Klub Gromka ob 22:00: GRANDLOOM (GER) + PARASOL CARAVAN (AUT) + ORÄNGÄTTÄNG (GER) >> Glasn bo. En band ful ne paše zravn. Jebeš promo tekst
cena vstopnice: 8.00 EUR
Channel Zero ob 22:00: Dub Lab: Zenicafaria sound (BiH)
Zenicafaria Sound je DJ/percussion kolektiv s selekcijami, ki so v glavnem orijentirane na roots/uk/stepper dub. Danes znotraj crewa delujejo Bussy Baldhead (MC in percussion), Ardubah Warrior in Mustache Bwoy (selektorja) ter DUB dijaspora DJ VZA.
Kolektiv je nastal leta 2010 v Zenici in je v začetku imel obliko ekipe, ki je organizirala dub/reggae poslušalnice v tedaj kultnem Gallery-u. Ekipa je sodelovala pri organizaciji nekaj festivalov in nešteto koncertih v domačem mestu. Čez čas se je zgodilo da so z vsem intuzijazmom stvar dvignili na višji nivo in tako se je marca 2012 skupina prijateljev odločila, da nastopi kot warm up izvajalec na dvodnevnem festivalu alternativne glasbe pod nazivom "FESTIVALčić". Od tega nastopa dalje pa vse do danes beležijo nastope na Rastok Fest-u v Jelahu, Seasplash Festival-u v Puli, Kreativnom Buvljaku v Derventi, Ritual Fest-u v Novom Sadu, Croatia Reggae Festival-u v Splitu ter gostovali v Sarajevu, Tuzli, Subotici in Bihaću. Stage so si delili z Baga Sound, Omanian, Bass-U-Ulema Sound, Komorat, Xonok, Butchaa MessenJah, Darez Selectah, Lewangz, Shalamanda Hi Fi, Jah MessenJah Soundsystem, Ras Milenko...
Dubbing is a must!!!
Glasba Izven:
Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine ob 19:00: Prvi koncert Vokalnega abonmaja SKZ
Prvi koncert Vokalnega abonmaja Slovenskega komornega zbora, dirigentka Martina Batič
Novo sezono Vokalnega abonmaja bo uvedla Martina Batič. Kot je pisalo v časniku Delo, "njeno roko usmerja jasna gestikulacija, njena sugestivnost se prenaša na izvedbo, ki je živa in pripovedna. Domiselno in domišljeno razume lokovnost melodike, različnost skladb in njihovo filigranskost ...".
Spored:
Francis Poulenc: Sept chansons/Sedem pesmi
Paul Hindemith: Six Chansons/ Šest pesmi
Benjamin Britten: Five Flower Songs/Pet pesmi o rožah, op. 47
Patrick Quaggiato (1983): So stvari … dva madrigala na besedilo Jurija Paljka
Ljubo Rančigaj: Tiho prihaja mrak (1955)
Ambrož Čopi: Angeli (2013)
Martina Batič je doma iz Ajdovščine. Po diplomi na Oddelku za glasbeno pedagogiko Akademije za glasbo v Ljubljani je leta 2004 na münchenski Visoki glasbeni šoli v razredu Machaela Gläserja z odliko končala podiplomski študij. Izpopolnjevala se je na mojstrskih tečajih doma in v tujini, tudi pri legendarnem Ericu Ericsonu. Kot pianistka je sodelovala s pevci in na tekmovanjih prejela več nagrad (Chemnitz, Meran), kot zborovodkinja pa z več vidnimi slovenskimi zbori. Od leta 2004 je bila pet sezon vodja zbora SNG Opera in balet Ljubljana. Projektno sodeluje s Komornim zborom RTV Slovenija in Komornim zborom Ave, večkrat je bila sodirigentka Slovenskega otroškega zbora. Sodeluje v žirijah slovenskih in mednarodnih zborovskih tekmovanj ter je cenjena predavateljica na zborovodskih šolah in tečajih ter pevskih tednih doma in v tujini. Med leti 2004 in 2009 je uspešno vodila zbor Opere SNG Ljubljana.
Jeseni leta 2006 je zmagala na prestižnem tekmovanju mladih zborovskih dirigentov za nagrado Erica Ericsona, to pa ji je odprlo vrata v svet poklicnega zborovstva. Od takrat redno sodeluje z zbori, kot so Komorni zbor švedskega radia, Komorni zbor Erica Ericsona, Zbor Nizozemskega radia, zbora Danskega in Bavarskega radia, Vancouvrski komorni zbor in Stuttgartski vokalni ansambel. Med pomembnejšimi koncerti preteklih sezon je treba omeniti koncert s Komornim zborom Erica Ericsona v Stockholmu ob 90-letnici skladatelja Ingvarja Lidholma (2011), koncert z Orkestrom Slovenske filharmonije v Modrem abonmaju v Ljubljani (2013), koncert s Komornim zborom Švedskega radia pred kratkim na slovitem Festivalu Baltskega morja (Baltic Sea Festival). Pogosto pripravlja zbore za koncerte znanih dirigentov, kot so Valerij Gergijev, Marcus Creed, Heinz Holliger, Jaap van Zweden, Kiril Petrenko in drugi.
Od jeseni 2009 je pomočnica direktorja Slovenske filharmonije za področje zbora, od leta 2012 pa tudi umetniški vodja Slovenskega komornega zbora.
Jazz Club Gajo ob 20:30: Študentski jam session
Umetiški vodja večera je Erik Marenče.
Pri Zelenem Zajcu ob 21:00: Zajčevih pet rojstnih dni ali "Skozizajčevoluknjo"
ODPRTA HIŠA: "Down the Rabbit-Hole" - "Skozizajčevoluknjo"
Avtorji koncepta: Yulia Roshina, Pedro Pereira, Yulia Molina
Avtor videa in zvoka: Pedro Pereira
Oblikovalec svetlobe: Borut Bučinel
Izposojeni glas: Blaž Šef in Yulia Roschina
Pomoč: zajci
OTVORITVENA ČAJANKA z Danilom Ivanušo
DJ program:
Freeverse (Filter)
CИHИ (PZZ, Biomechanics)
Schrauff (Elements, RŠ)
Teater, razstave, predavanja...:
KOŽ ob 18:00: Marija Magdalena in Jezus Kristus onkraj klišejev in fantastike Dana Browna - dr. Dušan Rutar
Na prvem predavanju v okviru cikla filozofskih predavanj z naslovom Ona in On bo predavatelj govoril o ljubezni. Skušal bo odgovoriti na vprašanje, zakaj Jezus reče Mariji Magdaleni, da je ona njegov najljubši učenec.
Hiša sanjajočih knjig, Trubarjeva 29 ob 19:00: Festival Sanje: Le kaj počne Bog v nebesih, ko je na zemlji toliko trpečih? (pogovor patra Karla Gržana in Dese Muck)
Pogovor patra Karla Gržana in Dese Muck na Festivalu Sanje ob izidu knjige Le kaj počne Bog v nebesih, ko je na zemlji toliko trpečih?.
Festival Sanje ob izidu knjige patra Karla Gržana Le kaj počne Bog v nebesih, ko je na zemlji toliko trpečih? pod svoj krov povabi ostroumnega in karizmatičnega avtorja, s katerim se bo pogovarjala pisateljica in kolumnistka brez dlake na jeziku Desa Muck.
Najnovejša Gržanova knjiga je zgolj poizkus rehabilitacije podobe Boga, ki je bila pred tisočletjem popačena za obrambo posvetnih interesov cerkve. Je v njej Bogu končno povrnjeno dobro ime? Bo osvobojen grozovite maske Srditeža, v katero so ga našemili zavoljo zastraševanja in obvladovanja? Avtor inovativno in izzivalno odgovarja na naslovno vprašanje, ob tem pa odpira paleto za življenje pomenljivih razmišljanj, ki bodo bralca samodejno pritegnila v zanimivo, celo razburljivo avanturo nadaljnjega miselnega popotovanja. Naj se ob vsem, kar se dogaja navzven, nadaljuje tudi evolucija srca in duha!
MKL, Knjižnica Prežihov Voranc ob 19:00: Pohod na Washington
Odprtje fotografske razstave v sodelovanju z Ameriškim veleposlaništvom ob 50. obletnici znamenitega govora Martina Luthra Kinga.
Letos mineva 50 let od protestnega shoda za državljanske pravice - pohoda na Washington, ki se je 28. avgusta 1963 končal z zgodovinskim govorom borca za pravice državljanov Martina Luthra Kinga pred Lincolnovim spomenikom v Washingtonu.
Ameriška informacijska agencija je poleti 1963 najela fotografa Rowlanda Schermana, da dokumentira zgodovinski shod za delovna mesta in svobodo. Schermanove fotografije, ki jih danes hrani Ameriški narodni arhiv, predstavljajo edinstveno fotografsko zbirko enega največjih shodov za državljanske pravice v zgodovini Združenih držav Amerike.
Po ocenah mnogih zgodovinarjev je govor "Imam sanje" Martina Luthra Kinga na shodu, ki se ga je udeležilo kakih 250.000 ljudi, spremenil državo in utrl pot k spremembam ameriške zakonodaje in načina življenja. Sanje, ki jih je King omenjal v svojem govoru, so danes del splošne ameriške politike in njegov poziv k rasni enakosti in pravici prehaja meje. King je med svojimi potovanji po svetu razlagal svojo vizijo prihodnosti in oznanjal rasizem kot svetovno zlo. Leta 1964 je prejel Nobelovo nagrado za mir.
Nekaj znamenitih Schermanovih fotografij bomo predstavili tudi slovenski javnosti.
Razstavo, ki bo na ogled do 5. oktobra 2013 v galeriji Knjižnice Prežihov Voranc, bosta odprla ameriški veleposlanik Joseph A. Mussomeli in direktorica Mestne knjižnice Ljubljana mag. Jelka Gazvoda.
Vljudno vabljeni!
Cankarjev dom, Linhartova dvorana ob 20:00: Branko Potočan & Fourklor: Sijaj
Plesno-gledališka predstava
Koprodukcija: Vitkar zavod, CD
Avtor in režiser: Branko Potočan
Soustvarjalci in plesalci: Jana Menger, Dušan Teropšič, Sebastjan Starič, Tina Janežič, Branko Potočan
Sodelujejo tudi plesalke: Veronika Valdes, Tini Rozman, Enya Belak in Tamara Polanc
In plesalke na tkanini: Lucija Adamič, Kristina Martinc, Rebeka Vegelj, Katja Pavlović, Nina Grguraš, Lana Mihelčič, Nina Bučuk
Dramaturgija: Andreja Kopač
Avtor glasbe: Marko Brdnik
Avtor lutke: Silvan Omerzu
Izvajalca glasbe: Marko Brdnik in Marko Lasič
Oblikovanje svetlobe: Tomaž Štrucl
Manipulacija zvoka: Jure Vlahovič
Video: Petra Hrovatin
Stilistka: Barbara Stupica
Foto: Tit Filipovič
Gledališče kot tako je lahko prostor za vsakogar, ki išče svojo obljubljeno deželo.
'Kovček, dežnik ter nekaj denarja v skrivnem žepu suknjiča. V kovčku spomini na dom; žepna biblija, pisemski papir in fotografije staršev …'
Sto let po Kafkovi Ameriki je svet skurjen, amerikaniziran, neusmiljen, a gledališče še vedno obstaja in omenjeno delo mu ponuja več situacijskih, diskurzivnih in gibalnih nastavkov, ki so lahko tako raznovrstni kakor kafkovska poetika. Tako groteskna, tako natančna, a hkrati tako preroška in resnična. Pri tem gre za ujetje sveta v zanko, iz katere ne vidi rešitve.
Predstava temelji na prehojeni poti posameznega umetnika. Skozi skupino se je v dvajsetih letih sprehodilo veliko plesalcev, igralcev, glasbenikov, cirkusantov in performerjev, ki so ji dodali vsak svoj delček mozaika. Tako se je gradila skupina Fourklor in kalili posamezniki v njej. Vsak od njih prinaša neko svojo posebnost.
Predstava traja 55 minut brez odmora
Kino Šiška, Katedrala ob 21:00: V ISKANJU MIROVANJA (Still) – Prva uprizoritev raziskovalnega procesa
CATHERINE JAUNIAUX, JAKA ŠIMENC in JURIJ KONJAR
CoFestival
Uprizoritev je del dvoletnega raziskovalnega projekta Jurija Konjarja pod skupnim naslovom ‘Still’, v okviru mreže »Modul Dance«. S pozornejšim opazovanjem mirujočega telesa opazimo njegovo nezmožnost ne-gibanja. Plesalec in koreograf Jurij Konjar s sodelavci v predstavi V iskanju mirovanja nadaljuje z raziskovanjem procesov znotraj trenutka sedanjosti.
S pozornejšim opazovanjem mirujočega telesa opazimo njegovo nezmožnost ne-gibanja. Plesalec in koreograf Jurij Konjar s sodelavci in predstavo »V iskanju mirovanja« nadaljuje z raziskovanjem procesov znotraj trenutka sedanjosti.
Kako zaznavamo spremembo? Kako bivati znotraj procesa nastajanja, v realnem času prepoznati navodila prostora in trajanja? Kakšna bi bila uporabna notacija tega procesa? Kaj je prenosljivo iz enega ustvarjalnega procesa v drugega? Je lahko prav notacija mesto srečanja? Je mogoče s prepletom različnih medijev poglobiti zaznavanje posameznega? Kako ustvariti okolje, v katerem omenjeni procesi lahko zaživijo? Kako pričakovanja občinstva spreminjajo sam proces? In kako med pričakovanim, nakazanim in doživetim odpreti prostor, dostopen gledalcu?
Proces v sodelovanju s Franckom Beauboisom, Raquel Minako, The Athens ensemble, Catherine Jauniaux in z Jako Šimencem.
Jurij Konjar je plesalec in koreograf. Plesno tehniko je pridobil v Ljubljani in v Londonu, nato je študiral na šoli PARTS v Bruslju. Delal je z Les Ballets C de la B, Majo Delak, Emilom Hrvatinom, Borisom Charmatzom, Liso Nelson in s Stevom Paxtonom. Ustvaril je tudi več samostojnih predstav: Katarza za Začetnike, Ulysses, Goldbergove Variacije in Za Juliana Mer-Khamisa.
Leta 2007 je doživel poškodbo glave, ki je osredotočila njegov interes na razvojni potencial sedanjega trenutka.
Koncept in koreografija: Jurij Konjar
Izvedba: Catherine Jauniaux, Jurij Konjar in Jaka Šimenc
Oblikovanje svetlobe: Jaka Šimenc
Cena: 6 EUR / 8 EUR
Kino kino kino!!!
Kinoteka: Večer SFA: Praznovanje 45-letnice SFA
18:00 Na domačem vrtu, Karol Grossmann, Slovenija, 1906, 35mm, čb, 2'
Mladina gradi, France Štiglic, Slovenija, 1946, 35mm, čb, 18'
Kje je železna zavesa?, Mako Sajko, Slovenija, 1961, 35mm, čb, 12'
Nedelja v bolnici, Jože Pogačnik, Slovenija, 1969, 35mm, čb, 12'
Puščica, Miki Muster, Slovenija, 1960, 35mm, barvni, 10'
Sama čista resnica, Boštjan Hladnik, Slovenija, 1969, 35mm, barvni, 10'
Adrian, Maja Weiss, Slovenija, 1998, 35mm, barvni, 16'
20:00 Ko zaprem oči, Franci Slak, Slovenija, 1993, 35mm, 1.66, barvni, 92'
Ana (Petra Govc), dekle pri dvajsetih, dela na predmestnem poštnem uradu. Tudi njen oče je bil poštar, umrl pa je v skrivnostnih okoliščinah. Nekega običajnega popoldneva, ko Ana že zapira urad, vstopi oborožen ropar (Mario Šelih). Pobere denar in se pri tem jezi, češ da ga je malo. Še preden pride policija, si Ana prisvoji ostanek denarja, ki ga je skrila pred roparjem. Melodrama s primesmi politične srhljivke. Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu Republike Slovenije.
Kinodvor:
17:00 Misterij ženska (Genpin), Naomi Kawase, Japonska, 2010, DigiBeta, 92'
Dokumentarni film priznane japonske režiserke je nežen in subtilen pogled na naravno rojevanje, vizualna meditacija o neomajni vezi med materjo in otrokom, med naravo in človekom.
19:00 V hiši (Dans la maison?, François Ozon, Francija, 2012, DCP, 105'
Francoski mojster satire François Ozon (Gospodinja, 8 žensk) je s pomočjo briljantne igralske ekipe zasnoval duhovit, igriv in napet film o čarih in skušnjavah pripovedovanja zgodb. Zanj je prejel najvišje priznanje v San Sebastiánu in nagrado FIPRESCI v Torontu.
21:00 Razredni sovražnik, Rok Biček, Slovenija, 2013, DCP, 112'
Zaradi različnih pogledov na življenje se zaostrijo odnosi med gimnazijci in novim učiteljem nemščine. Ko ena od gimnazijk naredi samomor, njeni sošolci obtožijo učitelja, da je odgovoren za njeno smrt. Spoznanje, da zadeve niso tako črno-bele, pride prepozno.
Mala dvorana ob 17:15 in 19:15:
Več kot med (More Than Honey), Markus Imhoof, Švica/Nemčija/Avstrija, 2012, DCP, 91'
Več kot med je pretanjen in s srcem narejen dokumentarec o globalni čebelji krizi, ki se ponaša z nekaterimi izmed najbolj osupljivih posnetkov čebel, kar jih je kdaj zabeležila filmska kamera. Glede na to, da so čebele postale podobne delavkam za tekočim trakom, bi film prav lahko označili za čebeljo različico Modernih časov.
Kino Komuna:
18:30 Mojstri iluzij (Now You See Me), triler, Louis Leterrier, Francija, ZDA, 2013
20:45 Mojstri iluzij (Now You See Me), triler, Louis Leterrier, Francija, ZDA, 2013
Dodaj komentar
Komentiraj