Nič spat!
Metelkova mesto:
Jalla Jalla ob 21:00: Radio Defonija: DJ Mačete
Klub Gromka ob 21:00: MetlaBluzKoruza: JAM SESSION >> Tokratni jam sešn bomo otvorili Bor Zakonjšek (Cik Cak, KozaRiba), Julijan Erič (Prismojeni profesorji bluza), Kristjan Buzeti (sešn bobnar), kasneje pa se nam bodo pridružili še prijatelji.
Vstopnine tokrat ne bo, ker bomo že v štartu začeli z jammom.
Menza pri koritu ob 21:15: literarni večer
Mlade rime #83. Prost vstop.
Channel Zero ob 22:00: DubLab: HERBAL QUEEN & IRIE REVOLUTION SOUND (Srbija) - Herbal Queen in Irie Revolution Sound, ki ga sestavlja dvojec Deepstoned in Django, svoje selekcije tvorijo na podlagi različnih jamajških in britanskih roots reggae, roots dancehall in rub-a-dub zvokov.
Glasba Izven:
Španski borci ob 19:30: Orkester Mandolina Ljubljana - Večer epske filmske glasbe
Filmska "klasika" in kultne skladbe sedme umetnosti v mandolinski preobleki. Zvočna kulisa, ki je naredila znamenite filme, kot so Vojna zvezd, Platoon, Pobesneli Max, Godzilla, Boter, 1492, Veličastnih sedem in drugi, še nepozabnejše. Vabljeni
Cena vstopnice: 15 EUR na dan koncerta
Kino Šiška ob 20:00: Svetlana Makarovič in Zlatko Kavčič; Horror mundi/groza sveta
Po dveh razprodanih marčevskih literarno-koncertnih večerih z Mar Django Quartetom se prva dama slovenske poezije Svetlana Makarovič vrača v črno šišensko Katedralo. Tokrat ji bo družbo delal Zlatko Kaučič, dobitnik nagrade prešernovega sklada in eden najboljših slovenskih džezovskih tolkalcev, ki se že od samega začetka svoje tolkalske kariere ukvarja tudi z uglasbevanjem poezije oziroma s prepletanjem poezije in glasbe.
Na večeru, poimenovanem Horror Mundi/Groza sveta, bo Svetlana Makarovič interpretirala svoje najbolj grozljive pesmi, Zlatko Kaučič pa bo njeno najbolj grozljivo poezijo s svojo virtuoznostjo povezal s svojo glasbo, ki jo bo, kot vedno, odigral v živo.
Maxi Klub ob 20:30: Oto Pestner & Jazz Club Gajo Trio
Teater, razstave, predavanja:
Slovensko mladinsko gledališče ob 20:00: Jean Genet: Služkinji, režija: Vinko Möderndorfer
Igrajo: Janja Majzelj, Daša Doberšek, Olga Kacjan
Jean Genet ni bil le intriganten ustvarjalec, temveč tudi sam vedno na družbenem robu; samo med letoma 1937 in 1943 je bil trinajstkrat v zaporu in izgnan iz petih držav. Tudi v Služkinjah (1949) ga privlači element lažnosti, goljufije in izumetničenosti, predvsem pa preizprašuje pozicijo človeka in umetnika z družbenega roba. "Drame pišem, da bi izkristaliziral odrsko, dramsko emocijo. Ne zanima me, na primer, ali bodo Črnci koristili črncem. Poleg tega ne mislim, da jim koristijo. Mislim, da bi neposredna akcija, boj proti kolonializmu, naredil mnogo več kot katerakoli drama. V dramah sem poskušal oživiti nekaj, česar črnci in drugi zatirani ne morejo izraziti. Neki kritik je o Služkinjah napisal, da služkinje 'ne govorijo tako'. Ja, one tako govorijo – toda samo meni, ponoči. Če bi mi kdo rekel, da črnci ne govorijo tako, bi mu odgovoril, naj nastavi uho na njihovo srce in bo slišal natanko to. Morate znati slišati tisto, kar je brezoblično," je povedal.
Drama Služkinji ponuja navdihujoče gledališko gradivo tudi za današnji čas, na kar opozarjajo številne uprizoritve slovitih režiserjev po vsem svetu in postavitve na slovenskih odrih.
Atrij ZRC ob 18:00: Razstava sodobnega slovenskega mladinskega stripa
Razstava stripov Mateja de Cecca, Marjana Mančka, Ivana Mitrevskega in Damijana Stepančiča, Slovenski mladinski strip v zadnjem času doživlja pravi razmah in z veseljem spremljamo njegov razvoj. Na razstavi vam predstavljamo štiri vidne avtorje na tem področju. Podobe in zgodbe, ki jih ustvarjajo, nekateri v vlogi ilustratorjev in scenaristov, drugi v sodelovanju s scenaristi, smo vzeli za svoje; ob njih se smeji staro in mlado. Nekateri stripovski liki imajo že kulten status, drugi pa puščajo tako neizbrisen pečat, da nekoč ne bodo več samo del otroštva in odraščanja, ampak del življenja.
Na otvoritvi bodo avtorji risali po navodilih publike, potekala pa bo tudi nagradna igra za lepe knjižne nagrade. Otvoritev bo povezovala večletna urednica revije Pil Barbara Jarc.
Knjižnica Šiška ob 18:15: Medard Kržišnik: Spreminjanje odnosa med človekom in kapitalom v 21. stoletju
Na predavanju, ki poteka v okviru projekta "Aktivna sedanjost je prihodnost" v organizaciji Škratove čitalnice, bo avtor raziskoval možnosti množičnega, medkontinentalnega, planetarnega političnega delovanja od "spodaj".
Delovanje emancipacijskih gibanj v 21. stoletju (Gibanje za drugačno globalizacijo, Okupirajmo Wallstreet, 15O, vstaje v Arabskem svetu, v Evropi) nam ponuja v razmislek številna vprašanja. Eno najbolj žgočih je, kako spremeniti neenak odnos med ljudmi in kapitalom. V zdajšnjem svetu, liberalno demokratskih parlamentarnih, predstavniških ureditev smo soočeni z neslutenim izkoriščanjem človeka, s sistemsko urejeno, spodbujano korupcijo, z vsesplošnim uničevanjem, brezpravjem, agresivno tekmovalnostjo za drobtine ali nič. Ne moremo več govoriti o klasičnem kapitalizmu, ampak o po-kapitalizmu, kot opozarjajo nekateri. Ta sistem proizvaja odvečnost, prekernost, neenakost, revščino, zapoveduje hierarhijo, socialni darvinizem ljudem vseh generacij. Kako lahko s političnim delovanjem spremenimo neenak odnos med ljudmi in zapletenim kapitalom? Kako naj se v zdajšnji digitalni dobi temu učinkovito množično upremo, kjerkoli bivamo? O teh perečih, izjemno aktualnih vprašanjih nam bo spregovoril Medard Kržišnik, samostojni novinar, politolog, video dokumentalist.
Projekt Aktivna sedanjost je prihodnost! se izvaja v organizaciji Kulturno umetniškega društva Anarhiv (Škratova Čitalnica), v sodelovanju s Knjižnico Šiška, ki tudi finančno podpira predavanja. Poleg Knjižnice Šiška projekt finančno podpira tudi organizacija Univerze v Ljubljani ŠOU, izvajamo pa ga tudi s pomočjo YHD – Društva za teorijo.
Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Viharji v sodobni slovenski poeziji
Slovenski center PEN Vas vljudno vabi na debatno-pesniški večer. Na njem bosta nastopila Katja Perat in Vinko Möderndorfer, povezovala pa ga bo Petra Koršič, ki bo vanj vpletla tudi primere drugih slovenskih avtorjev.
V slovenski poeziji smo priča premikom, ki zaključujejo liberalistični postmodernizem. Poezija je vedno zmogla odsevati podobo časa, v katerem nastaja, zdaj pa hlasta po lastni podobi. Osebno izpovedna lirika se umika izražanju heroičnosti golega preživetja. Jezikovni eksperimenti so izčrpani. Poglabljanje vase nadomešča klic po sočutju, samotnost ni več privzdignjeno duhovno stanje, temveč rana. Pesmi s socialno tematiko se postavljajo vštric političnemu angažmaju. Ali pa se motimo in gre za nekaj popolnoma drugega?
Cankarjev dom, Linhartova dvorana ob 19:00: Bruno Šimleša in dr. Zoran Milivojević: Soareje
Kako uloviti ljubezen? Izbirati ali biti izbran?
Ali lahko pritegnemo ljubezen? Ali mi izbiramo ljubezen ali ona nas? Ali se lahko odločimo, da nekoga ljubimo? Koliko je uspešna ljubezenska zveza stvar naključnosti in koliko naših prizadevanj?
Kino kino kino!!!
Kinoteka: Retrospektiva: František Čap
19:00 Trenutki odločitve, František Čap, Jugoslavija, 1955, 35mm, 1.37, čb, 98'
V času nemške okupacije domobranci pripeljejo v mestno bolnišnico ranjenega pripadnika osvobodilnega gibanja in od dr. Korena (Stane Sever), Profesorja, kot ga vsi kličejo, zahtevajo, da jim ga takoj po operaciji izroči. Profesor opravi operacijo, bolniški sestri pa naroči, naj z injekcijami uspava domobrance. Toda njihov poročnik se nepričakovano predrami. Vojna drama o etičnih dilemah.
21:00 Deklica iz Bezkida (Dĕvčica z Beskyd), František Čap, Češkoslovaška, 1944, 35mm, čb, 1.37, 88', svp
V samoti gora prebivata marljiva drvarja Vavruš Cagala in Cyril Hanulík s svojima družinama. Vavrušova hčerka Terezka je zagledana v Cyrilovega sina Tomáša in vse bi bilo v najlepšem redu, ko si ne bi Terezke poželel tudi Pavel, sin premožnega veleposestnika in podjetnika iz doline. Nad družini obeh drvarjev se zgrnejo temni oblaki. Kronika hribovskega življenja, posneta na avtentičnih lokacijah in z igralci v avtentičnih kostumih.
Kinodvor:
17:00 Llewyn Davis (Inside Llewyn Davis), Ethan Coen, Joel Coen, ZDA / Francija, 2013, DCP, 105'
Brata Coen poustvarita legendarno newyorško folk glasbeno sceno zgodnjih šestdesetih. Film, umeščen v Greenwich Village tik pred prihodom Boba Dylana, je portret mladega umetnika, ki se znajde na pravem mestu v napačnem trenutku. Velika nagrada žirije na zadnjem festivalu v Cannesu.
19:00 Inukovo potovanje (Inuk), Mike Magidson, Grenlandija / Francija, 2010, DCP, 90'
Za člane Kluba Kinodvor vstop prost!
Inukovo potovanje je topla in avtentična pripoved o odraščanju v sodobni Grenlandiji, deželi, razklani med tradicijo in modernostjo.
21:00 Philomena, Stephen Frears, VB / Francija / ZDA, 2013, DCP, 98'
Philomena pripoveduje resnično zgodbo skeptičnega BBC-jevega novinarja in simpatične starejše gospe o iskanju njenega davno izgubljenega sina. Ta topla in duhovita različica Sester Magdalenk, v kateri blestita Judi Dench in Steve Coogan, je z Beneškega filmskega festivala odnesla nagrado za najboljši scenarij.
Kino Komuna:
- 18:00 Gravitacija (Gravity), znanstvenofantastična drama, Alfonso Cuarón, ZDA, Velika Britanija, 2013, 90'
20:00 Otožna Jasmine (Blue Jasmine), drama, Woody Allen, ZDA, 2013, 98'
Dodaj komentar
Komentiraj