29. 5. 2012 – 16.30

Pero tud pride

FDV v predavalnici 7 ob 18h: Varčevanje: pot v recesijo, brezposelnost in bedo

Namen okrogle mize je predstaviti argumente proti varčevalnim ukrepom.

O logiki varčevalnih ukrepov in njihovih posledicah bodo na okrogli mizi debatirali:

- Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) in predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja.

- Sašo Furlan, dodiplomski študent politologije na FDV, član programskega odbora Delavsko-punkerske univerze.

- Primož Krašovec, doktor sociologije, član programskega odbora Delavsko-punkerske univerze.

- Jože Mencinger, ekonomist, predavatelj na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani in nekdanji rektor Univerze v Ljubljani.

Varčevanje: pot v recesijo, brezposelnost in bedo

Vlada RS se je reševanja gospodarske krize lotila z agendo strogih varčevalnih ukrepov, ki jih je predstavila v rebalansu državnega proračuna za leto 2012. Ta napoveduje drastično krčenje sredstev za plače v javnem sektorju, redukcije regresov, dnevnic in kilometrin, nižanje nadomestil za brezposelnost, delno ukinitev subvencioniranja študentske prehrane, ukinjanje financiranja 2. stopnje študija, krčenje sredstev za starševska nadomestila, ukinjanje brezplačnega vrtca za nekatere predšolske otroke itd. Prenašanje bremena krize na delavstvo in študente, kot ga napovedujejo omenjeni varčevalni ukrepi, vlada in predstavniki delodajalcev označujejo za nujen ukrep in edino strategijo, ki lahko ponovno oživi slovensko gospodarstvo in ga dvigne iz trenutne gospodarske krize.

A nujnost varčevanja je vse prej kot utemeljena, pričakovani blagodejni učinki varčevalnih ukrepov pa vse prej kot verjetni. Čeprav Slovenija po deležu javnega sektorja v BDP ne odstopa od evropskega povprečja, nas namreč predstavniki delodajalcev in vlade skušajo prepričati, da je slovenski javni sektor preobsežen, zaradi česar naj bi ga bilo treba skrčiti. Četudi je stopnja intenzivnosti dela v Sloveniji med najvišjimi, dolg delavskih gospodinjstev pa med najmanjšimi v Evropi, delavcem v Sloveniji očitajo, da so premalo produktivni, da so živeli onkraj svojih zmožnosti in da morajo zato v času sedanje krize zategniti pasove. Čeprav plače v javnem sektorju že tretje leto zapored stagnirajo in od leta 2010 celo realno upadajo, nas vsak dan zasipavajo z mantrami o previsokih plačah javnih uslužbencev. Glede na to, da je javni dolg slovenske države daleč pod povprečjem držav EU, tudi argumenti o pretirani potratnosti države stojijo na precej krhkih temeljih.

Poleg tega je treba poudariti, da je imela politika varčevalnih ukrepov, ki jo vsej Evropi z neokolonialnimi praksami vsiljujejo Mednarodni denarni sklad in vodilne evropske institucije, kot sta Evropska Komisija in Evropska centralna banka, v državah periferije EU katastrofalne družbene učinke, obenem pa se je izkazala za popolnoma neuspešno pri doseganju zastavljenih ekonomskih ciljev – brez izjem je vodila do silovitega krčenja gospodarske rasti, hitrega upada investicij in enormne rasti nezaposlenosti. Ravno države, ki so bile podvržene najostrejšim varčevalnim ukrepom (Španija, Portugalska, Grčija, Latvija, Romunija …), so se soočile z najintenzivnejšim krčenjem gospodarstva in največjo ter najhitrejšo rastjo nezaposlenosti.

Navedeni primeri dokazujejo, da sunkovito krčenje proračunskih izdatkov države v času gospodarske krize, kakršno v zadnjem predlogu rebalansa proračuna načrtuje slovenska vlada, vodi v dodatno krčenje efektivnega povpraševanja, kar s seboj prinaša še večjo nevarnost zdrsa v globoko recesijo in višanje stopnje nezaposlenosti. Tovrstna politika praviloma rezultira v zmanjševanju državnih prihodkov z naslova davkov in v dvigu zahtevanih donosov na državne obveznice, kar pa nikakor ne olajša, temveč dodatno oteži financiranje javnega dolga države. Logika varčevalnih ukrepov je torej z ekonomskega vidika protislovna, saj ne prinaša ekonomskih učinkov, ki naj bi jim bila namenjena, z družbenega vidika pa pogubna, saj vodi v uničevanje socialne države, množično brezposelnost in v padec življenjskega standarda velike večine prebivalstva.

Metelkova:



A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri

Veganske večerje se nadaljujejo VSAK TOREK ob 19. uri. Tokrat bo direktno akcijo na vaše brbončice izvedla ekipa Splošni užitki.

 

Jalla Jalla:

20:00 FOTO RAZSTAVA - MISANTHROPE BIZZARE * Pedibus compensanda est memoria. *

21:00 DJ Bizzare

 

Klub Gromka ob 21:00: R.A.F.A.L.: LIGHT BEARER (VB) + IAMDISEASE (Slo) >>

Ambient post rock, post metal, sludge, metal, beats, noise and experimental soundscapes.

 

Glasba izven:

 

Stanovska dvorana, Ljubljanski grad ob 20:00: Pomladni swing na Ljubljanskem gradu

Mia ŽNIDARIČ, vokal

STEVE KLINK TRIO:

- Steve Klink, klavir

- Robert Jukič, bas

- Aleš Rendla, bobni

SLO HORNS:

- Tadej Tomšič, saksofon

- David Jarh, trobenta

- Rok Štirn, pozavna

 

Križanke ob 20:00: Perpetuum Jazzile v Križankah

 

Bikofe ob 20:30: Bikofe LIVE Predstavlja: Klemen Klemen!

Koncert Trnowske rap legende!



Sputnik ob 21:00: Jazz v živo!

Tokratna otvoritvena zasedba bo igrala glasbo posvečeno enemu pomembnjših akterjev jazz-a; trobentaču Chetu Bakerju.

Otvorili bodo:

Igor Matkovič-trobenta

Jani Moder-kitara

Nikola Matošić-kontrabas

Gašper Peršl-bobni

 

Teater, raszstave, predavanja,...:

 

Gledališče Glej ob 17:00: Kako je Jaromir iskal srečo? (po motivih Petra Svetine)

 

Lutkovno gledališče Ljubljana ob 18:00: Lalanit

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 19:00: 6. gledališki festival Prelet Oscar Wilde: Ribič in njegova duša, režija Ivan Peternelj

Slovensko mladinsko gledališče & Gledališče Glej



MGL:

Veliki oder ob 19:30: Čarovnice iz Eastwicka

Mala scena ob 20:00: Ptičeslovje



Šentjakobsko gledališče ob 19:30: Pizza, da te kap!, komedija, za izven

 

SNG Drama Ljubljana ob 20:00: Slika Doriana Graya

 

KUD France Prešeren ob 20:00: Srečen konec sveta

Gledališka komedija Mitje Lovšeta v izvedbi skupine Ad Hoc.

Avtor teksta in režiser: Mitja Lovše

Igralci: Uroš Potočnik, Miha Brajnik in Gorka Berden

Glasba: Peter Žargi

Vokal: Sara Knežević

Tehnična ekipa: Janez Polc

Vstopnina 10 €, študentje, dijaki, upokojenci in brezposelni 8 €.

 

Photon - Center za sodobno fotografijo, Trg prekomorskih brigad 1 ob 19:00:

Festival avtorske fotografije FOTONIČNI TRENUTKI – Mesec fotografije 2012

 

Visoka šola za umetnost UNG, Bežigrajski dvor ob 20:00:

Letna razstava Visoke šole za umetnost Univerze v Novi Gorici in Famul Stuart Šole uporabnih umetnosti

Letna razstava študentske produkcije Ljubljana

 

Grablovičeva ulica 28 ob 17:00: Samooskrba in trajnostni razvoj

V pogovoru si bomo razjasnili pojme, videli in spoznali slovneske izdelke, ki nam bodo omogočili samooskrbo ter trajnostni razvoj. Predstavile se bodo tudi ekološke kmetije in ostali, ki skrbijo za trajnostni razvoj. Vabljeni v prostore Društva gluhoslepih Slovenje Dlan.

 

KOŽ ob 18:00: Albert Einstein - Od relativnosti do Enotnosti

Če cela narava teži k enotnosti in harmoniji, mora to prav gotovo veljati tudi za človeško družbo. V najhujših časih sovražnosti in spopadov se je odločno zavzel za prijateljstvo in sodelovanje med narodi.



Modrijanova knjigarna ob 18:00: Hrvaška zdravnica in nutricionistka dr. Lejla Kažinić Kreho ponovno v Sloveniji

 

Cafe Open ob 19:00: Mississippi Goddam: podobe odpora v glasbi

V okviru Tedna Parade ponosa bo Urška Sterle predstavila nekaj glasbenih citatov odporniških umetnic in umetnikov.

Nina Simone v skladbi Mississippi Goddam izjavi: "To je popevka za mjuzikal. Toda ta še ni bil napisan".

Elementarni cilj fašizma je razvrednotenje človeškosti, odpoved civiliziranosti. Zatirane in marginalne skupnosti se pogosto poslužujejo umetnosti kot strategije za ohranjanje dostojanstva. Urška Sterle bo predstavila nekaj glasbenih citatov odporniških umetnic in umetnikov ter opisala ozadje, ki stoji za njihovo umetniško pojavnostjo.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

18:00 Retrospektiva: Matjaž Klopčič: Filmi, ki jih je imel rad

Pravilo igre (La règle du jeu), Jean Renoir, Francija, 1939, 35mm, 1.37, čb, 110', svp

»Renoirjevi filmi so bili vedno srečanje z izjemnim ustvarjalnim navdihom, ki oblikuje vrsto njegovih del iz tridesetih let z neverjetno spontanostjo, sijajnimi dosežki kamere in prizori, ki obogatijo z izjemno lepoto in prepričljivostjo. /.../ 'Globinska' mizanscena, ki jo Renoir tako bleščeče uveljavlja v Pravilu, se zanaša predvsem na gledalca. Odločujoča je njegova selekcija, ki mora prebujati gledalčev razum, vznemirjati in predvsem vzgajati. Nekdo nas veže in v nas odkriva nujno odprtost, lastno presojo, izbor! Nujen izbor! Izbor vsakega posameznika! Kakor je v tistih letih zapisal Malraux: 'Pri podobnem sodelovanju se nam razvija zavest, da nismo samo naključje na tem svetu!'« Matjaž Klopčič

20:15 Filmski krožek Delavsko-punkerske univerze: Financializacija

Tekla bo kri (There Will Be Blood), Paul Thomas Anderson, ZDA, 2007, 35mm, 2.35, barvni, 158', sp

Kalifornija na pragu 20. stoletja in naftnega booma. Spremljamo vzpon ali srhljivo preobrazbo Daniela Daya Lewisa iz revnega, garaškega iskalca srebra in samskega očeta v samoniklega, obsedenega in okrutnega naftnega mogotca. Epska družinska drama in nočna mora dežele izobilja.

»Nafta in Bog – morilska kombinacija, ki se umiva s krvjo Jezusa Kristusa, tako da nafta prehaja v Jezusa in Jezus v nafto – postaneta temelj dežele, v kateri je vse lažno: profeti, očetje, sinovi in bratje. Realni so le profiti.« Marcel Štefančič, jr.

Projekciji sledi predavanje Dušana Rebolja. Vstop prost.

 

Kinodvor:

16:45 Habemus Papam: imamo papeža, Nanni Moretti, Italija, 2011, 35 mm, 104'

Nestrpno pričakovani 'vatikanski' film velikega italijanskega režiserja (in levičarja) Nannija Morettija združuje edinstven avtorjev humor in ironijo z globokim humanizmom. V vlogi poglavarja rimskokatoliške vere v eksistencialni krizi blesti legendarni Michel Piccoli.

18:45 Ločitev (Jodaeiye Nader az Simin), Asghar Farhadi, Iran, 2011, 35 mm, 123'

Letošnji oskarjev nagrajenec za najboljši tujejezični film je kompleksna drama, ki se ob postavljanju pomembnih moralnih vprašanj odreka vsakršni sodbi, ter whodunit detektivka, v kateri boste težje kot krivca našli nedolžne. Ločitev so kritiki v hipu in skoraj soglasno označili za mojstrovino in jo uvrstili na številne lestvice najboljših filmov leta 2011.

21:00 Randevu s francoskim filmom / Otok v Ljubljani:

L'Apollonide: Spomini zaprte hiše (L'Apollonide: Souvenirs de la maison close), Bertrand Bonello, Francija, 2011, 35 mm, 125'

Francoski auteur, ki v ospredje svojih filmov vedno znova postavlja vez med telesnim poželenjem in duševnimi brazgotinami, tokrat uprizarja brezčasno komorno dramo, ki se odvije na melanholičnem in dekadentnem prizorišču findesièclovskega bordela.

Mala dvorana:

20:15 Izpovedi eko-terorista (Confessions of an Eco-Terrorist), Peter Brown, ZDA, 2010, DigiBeta, 90'

Aktivistični dokumentarec Izpovedi eko-terorista je epska pripoved o tolpi okoljevarstvenih piratov, polna humorja, razburljivih akcijskih prizorov in ekscentričnih likov – resničnostni šov, ki je nastajal celih trideset let.

 

Kino Komuna:

17:15 Prijatelja (Intouchables), komedija, Francija, 2011, 112'

19:30 Muharjenje v Jemnu (Salmon Fishing in the Yemen), komična romantična drama, Velika Britanija, 2011, 107'

21:45 Diktator (The Dictator), komedija, ZDA, 2011, 83'

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.