9. 6. 2014 – 16.30

Pokažimo jezik sreči

Metelkova mesto:

 

Jalla Jalla ob 18:00: Ustvarjalno-likovne delavnice za vse; male in velike, ki bi radi izrazili ali pa ponovno odkrili kreativnega otroka v sebi.. :

 

Menza pri koritu ob 21:15: MLADE RIME – JA, IN?. Parada ponosa 2014. oezijo in prozo predstavljajo: Vesna Liponik, Martin Gramc, Nika Štumberger, Gala Zorenc, Uroš Prah, Stella Ančimer, Eva Kokalj, Tomislav Kiš, Meta Mežan, Petra Hrovatin, Jedrt Maležič. D. J. večer Threesomepop. YAYOILOUISE feat. IV + Bile Jean (Nu Disco plus Boogie Funk plus Electro Pop). Prost vstop.

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: Overjam Party - Overjam Sound (I), TminTafari Sound (Slo), Selekta CEE (Slo). Organizacijska ekipa festival je za ta večer na naš oder povabila goste, ki pri nas še niso nastopili. Na DubLab prihaja ekipa Overjam Sound iz sosednjega Trsta.

 

Muska izven:

 

Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 19:30: Kromatika 9.: Jazz Party

Abonma Simfonični orkester RTV Slovenija in izven

Dirigent: Darko Butorac

Solistka: Lisa Smirnova, klavir

Program:

D. Ellington, Suita "Hrestač" (Čajkovski/Ellington/Strayhorn, priredba J. Tyzik)

F. Gulda, Concerto for myself (kadenca – improvizacija na teme iz baleta Hrestač)

D. Šostakovič, Suita za jazzovski orkester št. 2

G. Gershwin, Rapsodija v modrem

Eden najpomembnejših pedagogov, ki so vzgojili vrsto dirigentov, Jorma Panula, je rekel: "Izjemno muzikalen dirigent z odličnim spominom. Toplo ga priporočam vsem poklicnim orkestrom!" Izjava je bila namenjena mlademu dirigentu Darku Butorcu, ki je debitiral leta 2011 z Beograjsko filharmonijo, prej je leta 2004 zmagal na tekmovanju dirigentov Vakhtang Jordania, leta 2005 pa so ga povabili, naj se udeleži prestižne revije mladih dirigentov, poimenovane po Brunu Walterju. 2003 je Butorac dobil štipendijo Davida Zinmana za študij na Ameriški akademiji za dirigiranje na Festivalu v Aspnu, zdaj pa je glasbeni direktor pri orkestru Missoula Symphony.

Kot solistko bomo spoznali avstrijsko pianistko z ruskimi koreninami, Liso Smirnovo. Rojena Moskovčanka je študirala v rojstnem mestu, v devetdesetih pa se je izpopolnjevala v Salzburgu in se potem za stalno naselila v Avstriji. Po odličnem nastopu v sloviti Carnegiejevi dvorani v New Yorku in na

Salzburškem festivalu je danes gostja vseh svetovnih koncertnih odrov. Pri nas se bo predstavila v Koncertu Friedricha Gulde, odličnega avstrijskega pianista in skladatelja. Tudi preostali program bo postregel s skladbami, ki jih dobro poznamo in jim vselej z veseljem prisluhnemo.

 

Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana ob 20:00: Sozvočja ritmov in glasov (dobrodelni koncert za pomoč ogroženim živalim na poplavljenih področjih v Bosni)

Ansambel Vedun in katedra Veduna ter njeni tečajniki pogosto priskočimo na pomoč ogroženim živalim. Tudi ob žledolomu v februarju in ob balkanski ujmi v maju smo zasnovali več akcij. V juniju vabimo na dobrodelni koncert, saj lahko z vašo pomočjo zberemo še več prepotrebne pomoči. Živali so prav tako čuteča bitja kot ljudje. V kriznih časih se njim godi še mnogo slabše kot ljudem, humanitarna pomoč pa jih običajno zadnja doseže ‒ če sploh. Zbralo se nas je nekaj akademskih in poklicnih glasbenikov oz. skupin, ki vas bomo na krilih pestrih glasov in ritmov predklasičnih, ljudskih in klasičnih glasbil različnih časov in kultur popeljali s seboj po celinah in deželah sveta. Glasbeni svet je zelo raznolik in čudežen. Uživajte z nami z željo, da bi bila radosti in blagostanja trajno deležna vsa bitja na Zemlji.

Prva zbrana finančna sredstva so 24. maja že odnesli za ljudi in živali na poplavljena področja v Sanski Most in prizadete okoliške vasi naši tečajniki in prijatelji. In tudi po koncertu bo tako z nabranimi darovi ‒ iz rok v roke. Vsak dar ‒ eno življenje.

IZVAJALCI:

MOJCA ZLOBKO VAJGL (harfa)

BORIS ŠINIGOJ (arabska lutnja)

ANSAMBEL VEDUN

Mira Omerzel ‒ Mirit (glas, grški buzuki, sibirski čartan, havajske ukulele, indijanska flavta quena, slovanski šamanski boben), Tine Omerzel Terlep (glas, grleno alikvotno petje, vietnamska piščal, arabsko-balkanski def, školjka, drumlica, arabska džemba, egipčanska darabuka), Mojka žagar (glas, kitajska okarina, arabsko-balkanski def, slovanski šamanski boben), Igor Meglič (grški buzuki, arabski gimbri/sibirski igil)

TROBILNI KVINTET CONTRAST

Gregor Turk (trobenta), Blaž Avbar (trobenta), Jože Rošer (rog), Žan Tkalec (pozavna), Uroš Vegelj (tuba)

TRIO 3o3=

Uroš Usenik (kitara), Gregor Cvetko (kontrabas), Katja Stare (flavta)

JASMINKA TOMAŠ: recitiranje vedskih stihov za dobrobit življenja na Zemlji

 

Križanke ob 20:30: QUEENS OF THE STONE AGE (ZDA), predskupina Punčke (HR)

Queens of the Stone Age se po več kot desetih letih končno vračajo v Ljubljano, da bi predstavili svoj novi album … Like Clockwork! Izkoristite priložnost in si zagotovite vstopnice za bend, ki je bi letos nominiran za tri grammyje – med drugim za najboljši rock album in najboljšo rock izvedbo.

PUNČKE

Čast ogreti oder Križank enemu najbolj pompoznih ameriških rock bendov bo pripadla hrvaški zasedbi Punčke, ki so jo Lucija Ivšić (kitara, vokali), Ena Bećanović – Ruby (bobni) in Anja Tkalec (bas kitara) formirale leta 2008. Čeprav dekleta svoje glasbe še niso žanrsko opredelile, saj je vsak komad unikaten in svojo živost črpa iz različnih navdihov, jih publika opisuje kot alternativni indie rock bend, ki vsebuje pravo mero Television ter zvrhano dozo Patti Smith, Sonic Youth, Blood Red Shoes in drugih.

Njihov prvenec Sunčano s povremenom naoblakom je z desetimi muzikalno skrbno podkovanimi post punk, noise rock, indie pop skladbami izšel septembra lani, dobro pa so ga sprejeli tako kritiki, ki so ga razglasili za najboljši debi album na Hrvaškem v zadnjih desetih letih, kot tudi poslušalci in je hitro dobil mesto na različnih lestvicah najboljših albumov leta na Balkanu.

Punčke vsako leto koncertirajo po državah bivše Jugoslavije, Avstrije in Madžarske, nastopile pa so tudi na imenitnih glasbenih dogodkih, kot so Jelen Demofest, INmusic Festival in Terraneo Festival.

 

Prulček Bar ob 21:00: Akustika / LadieSaxophone Quartet (SLO-HR-PL)

Petra Horvat (sopran saksofon),

Weronika Partyka (alt saksofon),

Betka Bizjak Kotnik (tenor saksofon)

Jovana Joka (bariton saksofon)

Štiri izkušene glasbenice predstavljajo repertoar za klasični saksofon na vrhunskim nivoju, v edinstveni obliki, kot je ženski kvartet saksofona.

Predstavljajo se nam z deli J. S. Bacha, poljskega skladatelja Dariusza Przybylskega, argentinskega skladatelja tanga nueva Astora Piazzolle ter ameriškega skladatelja Georga Gershwina.

 

Teater, razstave, predavanja:

 

Mali oder LGL ob 18:00: Zvezdica zaspanka

Zvezdica Zaspanka – radijska igra, slikanica, film in lutkovna predstava – je poeticčna zgodba o ljubezni in srčnosti. Pripoveduje o zaspani zvezdici, ki z zamujanjem v službo na nebu povzroča veliko zmedo. Boter Meseček jo za kazen pošlje na zemljo, tam pa živi strašni razbojnik Ceferin, ki ima kamen namesto srca.

 

Ljubljanski grad, dvorišče ob 21:00: SiTi pod zvezdami: Star fotr

Humorna izpoved sveže pečenega dedka z Janezom Hočevarjem - Rifletom!

Smešna plat neizogibnega staranja za vse, ki jih je groza trenutka, ko jim bodo mlajši prijazno odstopili sedež.

Kaj se zgodi, ko vas zapustijo otroci in vaš dom napolnijo vnuki...

Janez Hočevar Rifle je smešno STAR in ganljivo FOTR v režiji Jurija Zrneca!

avtor: Bjarni Haukur Thorsson

prevod: Lija Pogačnik

režija: Jurij Zrnec

igra: Janez Hočevar Rifle

produkcija: SiTi Teater BTC

 

Ljudski dom Šentvid, Prušnikova 99 ob 21:00: Vaje v slogu

Vaje v slogu so zabavno in živopisno besedilo, kjer nam Queneau prikaže različne variacije na temo jezika in kako različno povedati isto zgodbo. Natančno 99-krat nam pove zgodbo o fantu z dolgim vratom in klobukom, ki ima vrvico namesto traku. Znajde se na avtobusu v prometni konici, nadere soseda, da mu hodi po nogah, sede na prost sedež. Pripovedovalec ga spet sreča čez dve uri, ko mu prijatelj daje nasvet, kam naj si da prešiti gumb na plašču. Ta približno obnovljen preprost zapis je osnova variacij za vragolije z jezikom, ki je Queneauoja povzdignil med "klasike" književnosti.

 

Gosposvetska cesta 12 ob 21:00: Hrvoje Hiršl: Magnetofon, zvočna instalacija

Dvanajst magnetofonskih glav za predvajanje in snemanje je postavljenih na kovinsko konstrukcijo. Magnetofonski trak je kot loop speljan preko kolutov in pognjan z motorji. Zvok prostora je naključno posnet in predvajan na različnih delih navitega traku, kar omogoča konstantno povratno informacijo / zamik zvoka, ki v svoji intenziteti počasi narašča. Za razliko od klasične povratne zvočne zanke je ta hiperprostorska (hyperspatial) saj ima več istočasnih snemalnih točk, ki se vklapljajo naključno na naključnih mestih magnetofonskega traku.

Posneti zvok na magnetofonskem traku bo služil kot dokumentacija naključnih zvokov prostora in tudi kot osnova za nadaljnji razvoj projekta. Prostorski posnetek prostora in interakcija z njim ter stalno presnemavanje traku bi lahko služli tudi kot prostorski ojačevalec s poudarjanjem posebnosti posameznega prostora in performansa z umikanjem artikuliranih zvokov in njihovim abstrahiranjem, dokler ne ostaneta samo še če čisti zvok prostora in njegova resonanca.

Hrvoje Hiršl (rojen 1982) je umetnik in oblikovalec s Hrvaške. Diplomiral je iz oblikovanja

vizualnih komunikacij, nadaljuje pa na podiplomskem ötudiju zgodovine medijskih umetnosti

na univerzi Donau v Kremsu v Avstriji. Njegovi umetniški projekti potekajo na križišču diskurza sodobne in medijske umetnosti. Glavna področja njegovega zanimanja so: materialnost objekta, energija, ki jo oddaja v okolje in meje medija. Poskuša dekonstruirati umetniški objekt in ga razstaviti na njegove osnovne sestavne dele. Njegovo delo ni omejeno na posamezni medij, ampak zaobsega zvočne instalacije, video instalacije, interaktivne instalacije, printe, ipd. V svojem delu se pogosto nanaöa na dela drugih umetnikov in na razliËne fizične in filozofske koncepte, ki jih uporablja kot material za konstruiranje svojega lastnega umetniškega okolja.

 

Vošnjakova 5 ob 17:00: tukaj&zdaj: čajanka za ustvarjalce

Namen čajanke je odprta debata o stvareh, ki zadevajo vse umetnike, obrtnike, torej ljudi, ki se preživljajo z lastno kreativnostjo in delom svojih rok.

Namen teh srečanj je izmenjava mnenj in izkušenj med ustvarjalci(in tistimi, ki boste to še postali), kakor je dogodek namenjen tudi spoznavanju, ustvarjanju novih delovnih in družabnih navez, vključitev v ustvarjalni coworking.

 

Trubarjeva hiša literature ob 18:00: Inštitut za delavske študije vas vabi na izredno predavanje Petra Hudisa, profesorja filozofije na Oakton Community College v ZDA. Raziskovalno se ukvarja predvsem z marksistično družbeno teorijo in s hegeljansko filozofijo.

Če nam ne bo uspelo razviti vzdržnega koncepta alternative kapitalizmu, ne bo dolgoročno uspel noben poskus, da bi vzpostavili radikalno kritiko družbe za 21. stoletje. Da bi ustrezno odgovorili na ta izziv, moramo premisliti najbolj osnovne premise družbene teorije in prakse, še posebej v luči propada državnega "komunizma" in zahodne socialne demokracije, ki jima ni uspelo človeštva osvoboditi odtujitve, razredne prevlade in kapitalističnega zakona vrednosti. V predavanju, ki bo temeljilo na moji zadnji knjigi, Marx's Concept of the Alternative to Capitalism, bom raziskal, kako Marxova kritika kapitala, produkcije vrednosti in abstraktno občega delovnega časa temelji v večinoma spregledani emancipatorni viziji postkapitalistične družbe, ki se radikalno razlikuje od tega, kar se je v zadnjih sto letih predstavljalo kot "socializem" ali "komunizem". Čeprav se Marx nikoli ni vdajal pisanju "načrtov za prihodnost", nas je njegova vizija emancipacije – ki sega veliko dlje od preprostega klica po odpravi zasebne lastnine, trga in "anarhičnih" menjalnih razmerij – opremila s pomembno teoretsko podlago za našo nalogo, da si zamislimo prihodnost po kapitalizmu.

 

KOŽ ob 18:00: Rimljanka in Rimljan – dr. Dušan Rutar

Govorili bomo o pojmovanju ljubezeni v starem svetu, med Grki in Rimljani.

Predavanje je v okviru cikla filozofskih predavanj Ona in On.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

19:00 Večer SFA: Slovenski kratki igrani in animirani film

Svobodna si. Odloči se. | Director's Cut | Steklarski blues | (A)torzija | Okno | Perk | Be

Svobodna si. Odloči se. Miha Mazzini, Slovenija, 2000, 35mm, barvni, 12'

Director's Cut Boris Petković, Slovenija, 2002, 35mm, barvni, 2'

Steklarski blues Harry Rag, Slovenija, 2001, 35mm, barvni, 14'

(A)torzija Stefan Arsenijević, Slovenija, 2002, 35mm, barvni, 13'

Okno Petra Seliškar, Slovenija, 2002, 35mm, barvni, 4'

Perk Dušan Kastelic, Slovenija, 2002, 35mm, barvni, 3'

Be Marjan Manček, Slovenija, 2003, 35mm, barvni, 8'

21:00 Večer SFA

Predmestje, Vinko Möderndorfer, Slovenija, 2004, 35mm, 1.85, barvni, 91' 

Marjan (Renato Jenček) pobegne s sedmine svoje žene, ki je naredila samomor, in tam pusti že odraslo hčer. Na stopnišču v bloku sreča nova soseda, Nebojšo (Tadej Toš) in Jasmino (Maja Lešnik). O novih sosedih z juga nemudoma poroča Frediju (Peter Musevski), Slavku (Jernej Šugman) in Lojzu (Silvo Božič), s katerimi se redno dobiva v bifeju na kegljišču. Prijatelji so vsakdanji možje, vsak po svoje globoko razočarani nad življenjem. Drama o skupini frustriranih šovinistov in nacionalistov, ki se spravijo nad mladi par z juga.

 

Kinodvor:

18:45 Nevidna ženska (The Invisible Woman), Ralph Fiennes, Velika Britanija, 2013, 111'

Fiennesova intimna kostumska drama o skrivni ljubezni Charlesa Dickensa in mlade igralke Nelly Ternan namesto klasičnega biografskega portreta s pretanjenostjo razgalja tako malo znano ljubezensko življenje in silovito privlačnost slavnega pisatelja kot usodo in položaj ženske, ki je pod represijo viktorijanske spodobnosti primorana ljubiti in živeti v zanikanju.

21:00 Otok v Ljubljani / Premiera!

TIR, Alberto Fasulo , Italija / Hrvaška , 2013, 90'

Projekciji bo v Kavarni sledil pogovor z igralcema Branetom Završanom in Lučko Počkaj, ki ga bo vodil Denis Valič!

Zmagovalec lanskega mednarodnega festivala v Rimu je dokumentarno-igrani film ceste, ki skozi intimen vpogled v vsakdanjo rutino sodobnega Odiseja, tovornjakarja Branka Završana, razkriva globalno problematiko izkoriščanja delavstva in trpko realnost večnih nomadov evropskega prevozništva.

Mala dvorana ob 19:15:

Abeceda (Alphabet), Erwin Wagenhofer, Avstrija / Nemčija, 2013, DCP, 113'

Analiza in obsodba tekmovalno naravnanega sodobnega izobraževalnega sistema ter poziv k izobraževanju, ki bi temeljilo na človeški domišljiji in ustvarjalnosti.

 

Kino Komuna:

17:00 Grace Monaška, biografska drama, Olivier Dahan, Francija, ZDA, Belgija, Italij, 2014, 103'

19:00 Grace Monaška, biografska drama, Olivier Dahan, Francija, ZDA, Belgija, Italij, 2014, 103'

21:00 Sivolasi žigolo, komedija, John Turturro, ZDA, 2013, 90'

 

  •  

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.