24. 2. 2014 – 16.30

Ponedeljkovi začetki

Metelkova mesto:

 

Klub Gromka: Defonija: GIANNI GEBBIA (I)

Sicilijanski saksofonist in skladatelj predstavi svoj najnovejši projekt Panopticon, v katerem ga spoznamo tudi kot pretanjenega filmarja.

20:30 vrata

21:00 Brecht v Asakusi (film o tokijskem underground kabaretu, avtor Gianni Gebbia)

22:00 Gianni Gebbia: Panopticon solo (saksofoni, drobna zvočila, elektrofonija)

vstopnina: 5.- evrov



Brecht v Asakusi (Asakusa no Brecht)

scenarij in režija Jòraku Gianni Gebbia

produkcija Objet-a

nastopajo Ayachi Claudel, Safi, Sonoda Ikumi, Asakusa Jinta, Baron, Ronsan, Cherry Typhoon, Barbara Murata, Takeda Mayu, Pyramidos ...

Naš gost, ki je poleg vsega tudi budistični mojster, nas v svojem oniričnem road-movieju popelje skoz zelo posebno nočno življenje v tokijski četrti Asakusa. Pri tem sledi mitski figuri "Buda iz prihodnosti" in nas v obliki "nočnega dnevnika" zapelje v nore japonske sanje. Asakusa je že od 20. in 30. let XX. stoletja "floating world", umetniška četrt, polna teatrov in kabareta, kjer ne manjka niti najobskurnejših in mejnih reči, predvsem pa strasti, posebne zabave in želje ... V Asakusi se je vzgojil tudi slavni japonski filmski režiser Takeši Kitano.

Panopticon solo

Inspiracija: Jeremy Bentham, Michel Foucault, Julian Assange. Stara in nova muzika se soočita v rahlo unheimlich maniri s krožnim dihanjem in ceneno elektrofonijo.

Intrigantni pihalec in skladatelj Gianni Gebbia je doma iz Palerma na Siciliji - njegov oče je bil zelo izpostavljen sodnik, saj je odkrito sodeloval v pregonih mafijskih združb. Gebbia igra altovski in sopranino saksofon, ki ju kdaj pa kdaj obogati z drobnimi zvočili in elektrofonijo. Že zelo mlad je razvil dve vzporedni dejavnosti - glasbeno in organizacijsko-pedagoško. Danes se precej ukvarja z lacanovsko psihoanalizo in je budistični mojster, zato ga večkrat srečamo tudi pod imenom Jòraku Gianni Gebbia.

Leta 1990 se je na povabilo Josta Gebersa prvič predstavil na slavnem Total Music Meeting v Berlinu, kjer so tistikrat igrali še Steve Lacy, Lindsay Cooper, Dietmar Diesner in Rüdiger Carl. Veščak Steve Lacy ga je po slišanem spodbudil k novim raziskavam saksofonske igre, in to je Gebbia poslej razvil in še razvija do obisti z rednimi gostovanji po vsej Evropi, ZDA in na Japonskem. Kritika ga postavlja ob bok še dvema mojstroma iz iste, torej "druge" generacije improvizatorjev - Ned Rothenberg in John Butcher. Poleg svoje specialnosti, ki je prav solistična igra, ima na posnetkih še brez števila duov (s kolegi - Evan Parker, Michel Doneda, Alessandro Bosetti, Jon Raskin, Kacura Jamauči, Louis Sclavis, Petras Višniauskas, Vitas Labutis ...), nastopa v večjih zasedbah, med prelomnimi albumi pa gre omeniti vsaj vrhunsko ocenjeni Cappuccinni Klang, kjer v triu z Gebbio igrata še danes že pokojni basist Peter Kowald in tolkalec Günter "Baby" Sommer. Med izjemnimi Gebbievimi solističnimi deli so Body Limits, H-Portraits, Daruma's Call in Arcana Maior Sonic Tarots Session.



Gebbia zelo intenzivno preučuje sicilijansko in japonsko muzično tradicijo. V Palermu je ustanovil združenje za sodobno muzike Curva Minore, igral v mični zasedbi Terra Arsa, v udarnem Trionacria, precej je poučeval mladino in na lokalni ravni zelo po svoje igral jazzovske standarde. Njegov nedavni prispevek k sicilijanski muziki je album Sicilian Chants.

Gebbievo muziko imajo zelo radi tudi plesalci, plesalke butoh smeri - Masaki Ivana, Tadaši Endo, Akiko Takada, Sonda Ikumi, odločno je navdušil tudi Vanesso Redgrave in Pino Bausch.

 

Menza pri koritu ob 21:15: Mlade rime #85

Svoje pesmi berejo: Nejc Klemenc, Aljoša Rode, David E. Maksl, Gaja Naja Rojec

Gosta večera: Metod Češek (bere iz pesniškega prvenca Oko kroga) & Radharani Pernarčič (prebira nove pesmi)

Glasbena improvizacija: Glacies

Glacies je delno strukturirana zvočna improvizacija na hladilniških policah za pet glasbenikov. Improvizirali bodo Uroš Rutar, Neža Naglič, Samo Kutin, Andrej Fon in Ana Kravanja, ki je projekt tudi zasnovala.

POEZIJA IN HLADILNIKI SO KUL!

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: SASSJA (BiH), SATTA YARD, KANTRIMAN

 

Muzika izven:

 

Prulček Bar ob 19:45: Simbolicni Orkester: Prulčkova Akustika

Na Prulčkovi ponedeljkovi Akustiki Simbolični orkester izvaja evropsko (?) glasbo brez zgodovinskih (!), geografskih (sic!) ali ideoloških (!!!) meja.

AKUSTIKA, smo skupina večinoma klasično izobraženih glasbenikov, ki z entuziazmom vodimo Simbolični orkester. Spoznavamo raznoliko Evropsko glasbo. Raznolikost dojemamo v zgodovinskem, geografskem, socialnem merilu. Ob tem spoznavamo znanja in se učimo spretnosti, ki niso del javo izobraževalnega sistema v Sloveniji. Nenehno se izobražujemo na različnih glasbenih področjih in tudi sami pišemo večino glasbe, ki jo izvajamo. Učimo se od mojstrov srbske romske glasbe, skandinavskih 'fidlerjev', Irskih prijateljev, jazz skladateljev, klasičnih umetnikov in od vseh mimoidočih.

Osnovno načelo nam je vprašanje, ali prosti čas izkoristimo za igranje glasbe, ali se na račun igranja zmanjšuje količina našega prostega časa? Mi smo za prvo, kljub temu, da gre praktično za isto stvar.

 

Teater, razstave, predavanja:

 

Moderna galerija ob 19:00: Švedska miza

Kontaktni improvizator in patološki popotnik Tomazs Foltyn zapušča Slovenijo. Ob slovesu vabi, da se mu pridružite za "švedsko mizo" in sodelujete v samopostrežnem performansu v katerem bo vsak odkril kaj za potešitev svojih umetniških brbončic.

 

Mala drama ob 20:00: Nežka se moži

Že naslov najnovejše igre Vinka Möderndorferja Nežka se moži (2009) kaže, da se je avtor navdihoval pri znamenitem delu Antona Tomaža Linharta Ta veseli dan ali Matiček se ženi. Iz klasičnega Matička so vzeta tudi imena nastopajočih oseb (Matija, Neža, Tonči) in ena najbolj znanih komičnih situacij. Toda moderni Matiček ni mlad grajski služabnik, temveč slavist v zrelih srednjih letih, ki si služi kruh kot srednješolski učitelj slovenščine. Z malce mlajšo Nežo sta sveže zaljubljen par, ki se veseli raznovrstnih vidikov skupnega življenja, od kulinaričnih do posteljnih. Njuno srečo zmoti Nežin bivši, uspešen trgovec z avtomobili, ki se nekega popoldneva, ko je Neža za hip sama doma, pojavi pri njiju in zahteva svojo ljubo nazaj …...

 

Križevniška 1 ob 20:00: Zapiranje ljubezni – Razprodano!

 

Kino Šiška ob 20:00: Ada Hamza: Welcome to California

razstava serije fotografij, ki so nastale na potovanju po ZDA poleti 2013

Ada Hamza je mlada fotografinja, ki v prostem času končuje študij prava. Svojo fotografsko pot je začela pred štirimi leti in v tem obdobju se je počasi začela uveljavljati v domačem okolju in mednarodnih vodah. Fotografije je objavljala v različnih publikacijah, revijah in knjigah, od Argentine do Tajvana.

Razstava Welcome to California predstavlja serijo fotografij, ki so nastale med poletnim potovanjem po ZDA. Navdušenost nad velikostjo, mogočnostjo, razprostranostjo kalifornijske pokrajine in urbanih področij je pustila sled na 35-milimetrskem filmu. Fotografije prikazujejo utrinke iz omenjene zvezne države skozi okno avtomobila na šestpasovnici, obkroženi z nekaj desetmetrskimi elegantnimi palmami, ki se leno pretegujejo v roza meglici. Ali ste vedeli, da ima LA najlepše sončne zahode ravno zaradi onesnaženosti s smogom?

 

KOŽ ob 18:00: Hipatija, prezrta muza zahodne filozofije – Klavdija Blažun

Na prehodu iz 4. v 5. stoletje je v Aleksandriji, tedanjem žarišču antične modrosti, kakor večernica poslednjega upanja, da bo antična modrost še naprej napajala zahodni kulturni prostor, sijala danes pozabljena filozofinja nadzemske lepote in briljantnega uma.

Ko je ta večernica zašla, se je nad omenjeni prostor začela silovito spuščati tema srednjega veka. Sredi današnje tême človeških vrednot je treba izpostaviti takšne zvezde upanja, da bi znova zasijale na našem nebu.

 

Trubarjeva hiša literature ob 18:30: Slovensko muzikološko društvo: Donaueschingenski glasbeni dnevi

Petra Rakić bo predavala o zadnjem Donaueschingenskemu festivalu (najstarejši festival sodobne glasbe na svetu).

Nova glasba v velikih oblikah, ki se ga je udeležila v okviru programa za študente Naslednja generacija. Govora bo o povezavah z našim prostorom, estetskem premisleku o današnji glasbi, zasičenosti z informacijami, problematiki daljših in kompleksnejših glasbenih oblik, festivalskem škandalnem značaju ter sodelujočih zasedbah in skladateljih.

 

Knjižnica Bežigrad ob 19:00: Tomo Križnar: Korenine in semena človeštva

V modrostih, ki so jih ohranili najstarejši staroselci v Sudanu, se skriva odgovor, kako preživeti v nastalih razmerah na Zemlji. Multivizija o zadnjih akcijah v nubskih gorah. Z nami bo TOMO KRIŽNAR, svetovni popotnik in borec za človekove pravice. Tomo se zopet odpravlja na pot v Sudan.

Z nami bo delil svoje izkušnje in nam predstavil tamkajšnje razmere.

Vstopnina na dogodek je 4 EUR.

 

Hostel Celica ob 20:00: Potopisni večer v Celici: Brazilija

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

18:00 Večer SFA: Slovenski dokumentarni film

Prilagajanje; Copy ; Neke nedelje; Mesto; Play off; Kače, Lady Co.; Koncert za osle in klavir

  • Prilagajanje Zdravko Barišič, Slovenija, 1986, 35mm, barvni, 2'

  • Copy Boris Benčič, Slovenija, 1987, 35mm, barvni, režiser, 11'

  • Neke nedelje Špela Rozin, Slovenija, 1987, 35mm, barvni, 15'

  • Mesto Tugo Štiglic, Slovenija, 1987, 35mm, barvni, 11'

  • Play off Igor Pediček, Slovenija, 1988, 35mm, barvni, 8'

  • Kače, Lady Co. Koni Steinbacher, Slovenija, 1988, 35mm, barvni, 4'

  • Koncert za osle in klavir Miroslav Zajec, Slovenija, 1988, 35mm, barvni, 7' 

Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS

20:00 Večer SFA: Slovenski celovečerni film

Čas brez pravljic, Boštjan Hladnik, Slovenija, 1986, 35mm, 1.66, barvni, 94'

Ob začetku druge svetovne vojne, tik po italijanski okupaciji, se oče (Boris Kerč) petčlanske družine odpravi v partizane. Okupatorji in domači kolaboracionisti nato zaslišijo in zastrašijo mater (Bernarda Gašperič), zato se ta odloči, da se bo skupaj z otroki umaknila k znancem na kmete. A tudi tu niso dolgo varni. Pripoved o usodi družine med drugo svetovno vojno. Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

 

Kinodvor:

17:00 8. IMFFD: Točka izginotja (Vanishing Point), Stephen A. Smith, Julia Szucs, Kanada, 2012, 83'

Dve inuitski plemeni polarnega kroga, eno s kanadskih Baffinovih otokov, drugo s severozahodne Grenlandije, sta povezani z migracijami. Vodi jih neustrašna šamanka Navarana, inuitska starešina, ki zaznava posledice hitrih socialnih in okoljskih sprememb ter poskuša začrtati smer razvoja svojega ljudstva v negotovo prihodnost.

18:45 Obraz ljubezni (The Look of Love), Michael Winterbottom, Velika Britanija, 2013, DCP, 101'

Resnična zgodba legendarnega Paula Raymonda, 'kralja Soha', ki je leta 1958 z odprtjem prvega striptiz kluba v Veliki Britaniji postavil seks v samo središče tedanje popkulture, obenem pa iz njega naredil izjemno donosen posel.

20:45 Adelino življenje (La vie d'Adèle), Abdellatif Kechiche, Francija, 2013, DCP, 180'

Drzna pripoved o strastnem razmerju med občutljivo srednješolko in svobodomiselno študentko umetnosti je režiserju in glavnima igralkama prinesla zlato palmo na zadnjem festivalu v Cannesu. Reviji Cahiers du cinéma in Sight & Sound sta filmu dodelili tretje mesto na lestvici najboljših filmov preteklega leta.

 

Kino Komuna:

17:00 Panika, komična drama, Barbara Zemljič, Slovenija, 2013, 100'

19:00 Otožna Jasmine, drama, Woody Allen, ZDA, 2013, 98'

21:00 Zvezdne steze: V temo, znanstvenofantastična akcijska pustolovščina, J.J. Abrams, ZDA, 2013, 132'

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.