Postavi me za tajnika tvojega cvetočega vrta!
Metelkova mesto:
A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri
Tokrat bo direktno akcijo na vaše brbončice izvedla ekipa T11.
Klub Gromka ob 21:00: STAND UP BEST OF + ROAST >> V prvem delu večera, katerega povezuje Tešky, bodo lanski zmagovalci večerov Foersterjev komik meseca predstavili svoje najboljše fore preteklega leta. V drugem delu pa bolje spoznamo comedy roast, kjer Tomaž postane roastmaster. Pečenka bo Tešky.
Rog:
Streha Roga od 17:00 dalje: Vse najboljše Srečko Kosovel!
Muska izven:
Klub CD ob 20:00: Nate Wooley Quintet
Eden najbolj čislanih trobentačev tega stoletja.
Nate Wooley, trobenta;
Josh Sinton, basovski klarinet, baritonski saksofon;
Matt Moran, vibrafon;
Eivind Opsvik, bas;
Harris Eisenstadt, bobni
Vodja zasedbe in skladatelj Nate Wooley je eden najbolj iskanih trobentačev v New Yorku in drugod po svetu. Spada v redko skupino nekonvencionalnih trobentačev, ki preizprašujejo fizični pristop k trobenti in tradicionalni rodovnik jazza. S svojim kvintetom se Wooley ozira h koreninam big band jazza (od trinajstega leta je igral v očetovem bendu), solističnemu sporočilu pa dodaja dolgoletne izkušnje z eksperimentiranjem.
Nate Wooley Quintet od leta 2008 oživlja jazz tradiciji hard bopa in free bopa iz šestdesetih in sedemdesetih let. Prvi album zasedbe (Put Your) Hands Together iz leta 2011 je osvojil navdušene kritiške pohvale publikacij, kot so New York Times, Jazz Times, Down Beat, Paris Transatlantic, Signal in Noise. Publikacija New York City Jazz Record je album razglasila za enega najboljših posnetkov leta 2011, Wooley pa je bil izbran za glasbenika leta. Mednarodni kritiki so ga v reviji El Intruso izvolili za trobentača leta 2011. Tudi novi album (Sit In) The Throne of Friendship (Clean Feed, 2013) žanje podobne uspehe. Glasbena revija Magnet ga je postavila na prvo mesto najboljših jazz/impro albumov leta 2013!
»V mojstrstvu proste improvizacije se Wooley lahko kosa s katerim koli glasbenikom, njegove forme pa poudarjajo izraznost linij: v tožeči skladbi My Story, My Story variira višino tona in vnaša modulacijo za dosego čustvene globine, ki spominja na tisto Milesa Davisa ali Dona Cherryja, kar je za trobentača edinstveno.« (Stuart Broomer, The New York City Jazz Record)
Hostel Celica ob 21:00: Noreia
Anej Ivanuša - Irske piščali in lesena flavta, vokal
Ana Novak - Violina, vokal
Gašper Šinkovec - Akustična kitara, harmonika, vokal
Staš Milovanović - Tolkala, vokal
Sledil bo Celični Etno jam
Maribor:
Mali oder Narodnega doma ob 20:30: Get the blessing
Ko Portishead srečajo Ornetta Colemana!
Ciklu Jazz v Narodnem domu se izjemno redko dogaja, da se kakšna skupina vrne po zgolj dveh letih. Če že, potem mora za to obstajati dober razlog!
Leta 2012, ko smo prvič gostili skupino Get the blessing, je namreč kar nekaj radovednežev ostalo pred vrati nabito polne dvorane v klubu Narodnega doma. Skupina je prav tedaj izdala večkrat nagrajen album OC:DC, medtem pa posnela še svoj peti album Lope and antilope, ki je morda najboljši doslej. Vse to je dovolj velik razlog, da se prihodnji torek vračajo v Maribor, na ekskluzivni slovenski nastop!
Njihova strategija je nadvse preprosta: zvok Ornetta Colemana v pihalski sekciji in sproščen, »triperaški« rock Portisheadov v ritem sekciji. Get the blessing so ena najbolj udarnih skupin našega časa, ki je primerljiva kvečjemu s triom Esbjörna Svenssona, triom The Thing ali skupino Polar Bear.
So jazz in rock obenem, a nikakor jazz-rock, zvenijo sodobno in so hkrati starokopitni: v črnih oblekah, s suhoparnim britanskim humorjem, popolnoma brezbrižni do preostalega dogajanja v jazzu in zato fantastično samosvoji in edinstveni.
Teater, razstave, predavanja:
SNG Drama:
Veliki oder:
17:00: DRUŽABNO IN DRUŽBENO: Pogovor ob 110. obletnici rojstva Srečka Kosovela
Pesniška zapuščina Srečka Kosovela je od prve izdaje izbranih pesmi leta 1927 do danes doživela številne interpretacije, raznolike prepise in kritične objave. Te so krotile impulzivnost rokopisov z bolj in manj odločnimi posegi v besedila/z bolj in manj odločnimi posegi v besedila krotile impulzivnost rokopisov in osvetljevale zdaj ta, zdaj oni obraz tega pesniškega vizionarja: konstruktivistično zaostrenega, impresionistično sanjavega, kraško razpihanega. Najnovejše tovrstno monumentalno uredniško delo dr. Neže Zajc so Zbrane pesmi (Beletrina, 2013), ki se raztezajo na mogočnih 1180 straneh.
19:30 Kralj na Betajnovi
V središču drame Kralj na Betajnovi (1901) je fabrikant, mogotec in kandidat za poslanca Jožef Kantor: povzpetnik, egocentrik, manipulant, nasilnež, oblastnik, materialist … Podkupovanje, umazan lobizem in spletke so temeljni načini za dosego cilja, ko pa ti ne zadostujejo, je tudi umor sredstvo, po katerem rad poseže Kantor. Čeprav vsi vedo za Kantorjeve zločine, si nihče ne upa pokazati s prstom nanje. Nasprotno, Kantor je vodja, je kralj na Betajnovi in vzbuja strahospoštovanje. Betajnova si zaradi svojega hlapčevskega duha ne zasluži nič boljšega. Jožef Kantor je tisti, ki bo Betajnovo vodil ali pokončal, in to visoko poslanstvo mu izroča v roke sama Betajnova.
"In dali boste krono z glave, žezlo z roke!"
Ivan Cankar
Predstava traja 1 uro in 40 minut in nima odmora.
Mala drama ob 20:00: Angel pozabe
Govorci lepenskega dialekta na zvočnih posnetkih: Bredica Županc, Mici Kucher, Klara
Haderlap, Vili Ošina.
Roman Angel pozabe (2011) pesnice in dramaturginje Maje Haderlap z intimno poetičnostjo spregovori o pomenu partizanskega gibanja na avstrijskem Koroškem. Prek delovanja avtoričinega spomina se pred nami izrisujejo pokrajine, skozi katere se preliva čas, ki s pomočjo izkušnje spreminja tako navade v Železni Kapli kot tudi zavest domačinov o lastnem življenju. Izjemen pomen in vrednost Angela pozabe potrjujejo številne nagrade in priznanja, pa tudi ponatisi romana.
"Veš, če te je v gozdu strah, je treba peti partizanske pesmi."
Maja Haderlap
Predstava traja 1 uro in 40 minut in nima odmora.
Festivalna dvorana ob 17:00: "Wolke 7"
Prisrčno vabljeni na kviz na temo nemških pregovorov in rekov z naslovom "Wolke 7".
Slovenski učenci in dijaki so v okviru projeka "Wolke 7" uprizarjali nemške pregovore in reke, pri čemer pa le-teh ni bilo dovoljeno konkretno omeniti. Uprizorjene fraze so posneli z mobilnikom, pametnim telefonom, kamero ipd. Najbolj privlačne, ustvarjalne oz. zabavne uprizoritve boste lahko na zaključni prireditvi (kvizu) v Festivalni dvorani v Ljubljani videli v živo in ugibali, katere pregovore oz. reke predstavljajo.
Fraze bodo uprizorjene v nemškem jeziku. Jezikovna raven je od A1 naprej po Skupnem evropskem jezikovnem okviru.
Ljubljanski grad ob 17:00: Lutkovne predstavice študentk Pedagoške fakultete
Vidkova srajčica, Videk se je izgubil, Kje je pomlad?, Racman Timi, Škrat in čebela, O domišljavem petelinu, Mestna in podeželska miš, Na zeljnem listu - lutkovni prizori pod mentorskim vodstvom Edija Majarona
Plesni Teater Ljubljana ob 20:00: Ame Henderson & Matija Ferlin: Skupaj²
Plesni eksperimenti, ki že od leta 2003 nastajajo v okviru umetniške skupine Public Recordings, vzpostavljajo koreografijo kot nebrzdano napetost med znanim in nastajajočim, in so dober primer tega, da lahko ples spremeni naš način razumevanja sveta.
Skupaj² (The Most Together We've Ever Been)
Koreografija in izvedba: Ame Henderson (Public Recordings, Toronto, Kanada) in Matija Ferlin (Provincija, Pula, Hrvaška)
Scenska zasnova: Mauricio Ferlin
Scenska izvedba v Ljubljani: Lenka Đorojević
Kostumi: Public Recordings
Sončna očala: Sheriff & Cherry
Oblikovanje luči in tehnični direktor: Paul Chambers
Lučni in scenski tehnik: Saša Fistrić
Produkcija: Public Recordings, Provincija, INK-Pula (2009)
Predstava je nastajala v Tanz Quartier Dunaj, Kultur Kontakt Avstrija
Umetniška producentka: sandra Henderson
Organizacija in izvedba v Ljubljani: Emanat, v koprodukciji s Plesnim Teatrom Ljubljana
Finančna podpora: Ministrstvo za kulturo RS, Mestna občina Ljubljana, Canada Council for the Arts, Grad Pula in Public Recordings
Trubarjeva hiša literature ob 19:00: URNE ZGODBE: Lara Paukovič, Miha Praprotnik, Dano Ličen, Jatun Risba in Katja Rade, gost večera bo Aleš Čar! Saj že veste, kajne? To je napet, prijeten, sproščen, drugačen … večer, ki si ga ne želite zamuditi!
Galerija Srečišče, Hostel Celica ob 18:00: Prenočevanja v Celici: Metode filozofije
Tokrat se bodo predstavili predvsem mlajši avtorji, ki so svoja razmišljanja objavili v aktualni številki revije Phainomena.
Avtorji bodo sprva na kratko predstavili svoje delo in ga poizkusili vključiti v razumevanje širšega koncepta filozofije 21. stoletja. Kasneje bo sledil še pogovor, pri katerem bodo k vprašanjem in komentarjem nastopajočim vabljeni tudi gledalci.
Seznam nastopajočih in prispevkov:
Tina Bilban - Kako misliti znanost: Husserlov in Bohrov pretres znanosti
Nejc Ložar - Prevajanje Jana Patočke
Izar Lunaček - Heideggrova roka ali komični objekt ideologije (o duhovitosti)
Jernej Kaluža - Vzporedno branje: Darwin, Derrida
Gašper Pirc - Življenje žive metafore: o metafori v filozofiji Paula Riceourja
Robert Simonič - Filozofija tehnike med Ernstom Kappom in Martinom Heideggrom
Dogodek organizirata revija Phainomena in Kud Sestava.
Kino kino kino!!!
Cankarjev dom, Kosovelova dvorana: Festival dokumentarnega filma
17:00 Alphabet
19:00 Return to Homs
21:00 L'image manquante
Kinoteka: Festival dokumentarnega filma
19:00 Retrospektiva: Marcel Łoziński
Tako se to dela (Jak to się robi), Marcel Łoziński, Poljska, 2006, video, barvni, 90', ap
Dokumentarec se začne z opozorilom: »Avtorji filma niso nikakor posegali, predlagali ali vplivali na dogodke in prizore v tem filmu. Gre izključno za beležko resničnosti.« Opozorilo se resnično zdi nujno, saj je protagonist filma Piotr Tymochowicz, strokovnjak za komuniciranje z javnostmi, težko verjetna oseba. Gre za človeka, ki si je v življenju postavil cilj. Izmed več stotin kandidatov bo izbral srečno peščico, ki se bo nato pod njegovim vodstvom prelevila v politike prihodnosti, velemojstre manipuliranja z javnostjo in vladanja množicam. Łoziński tri leta spremlja proces izobraževanja novih politikov in zraven ugotavlja, kako se v svojem brutalnem manipuliranju z masami sistem demokracije v ničemer ne razlikuje od nekdanjega poljskega sistema.
21:00 Hiše za vse (Sasas para todos), Gereon Wetzel, Nemčija/Španija, 2013, video, barvni, 60'
Plemenit primer nemške dokumentaristike in asociativne montažne tehnike, s katero režiser izpostavi bizarno razliko med špansko gospodarsko stvarnostjo pred recesijo in danes. Wetzel s klinično hladno, a zelo zgovorno distanco izriše tragikomedijo neštetih zgrajenih počitniških kompleksov, blokovskih naselij, avtocest, nakupovalnih centrov in letališč, ki danes napol zgrajena ali pa dokončana, a neprodana, propadajo v posmeh in so narodna sramota. Na »mednarodnih letališčih« se zabavajo letalski modelarji, mesta duhov so izvrstna za urbane igre; osamele ulice počitniških naselij so prostor za rolkarje, na plevelu med nedokončanimi objekti se pasejo ovce itd. Vse te podobe se podvajajo s televizijskimi oglasi, ki so Zahodnjake in Špance pred letom 2008 vabili k nakupu počitniških parcel, ali govori španskih politikov in nepremičninskih špekulantov, ki so pred pokom balona obljubljali raj na Zemlji.
Kinodvor:
17:00 Z Molièrom na kolesu (Alceste à bicyclette), Philippe Le Guay, Francija, 2013, 105'
Z Molièrom na kolesu je duhovita in izvrstno odigrana komedija o spopadu dveh egov – nekdaj priznanega gledališkega igralca in zvezdnika priljubljene telenovele –, umeščena na francosko atlantsko obalo. Film, ki ga je zrežiral Phillippe Le Guay (Ženske iz 6. nadstropja), je navdihnila Luchinijeva strast do Molièrovega Ljudomrznika.
19:00 Festival frankofonskega filma:
Jaz sem ti (Az Sam Ti), Peter Popzlatev, Bolgarija, 2012, DCP, 119'
Zgodba o dveh nenavadnih ženskah in njuni skupni usodi razkriva, da se zgodovina ves čas ponavlja, saj človeška duša podlega večnim in univerzalnim skušnjavam. Šele ko izkustvo preteklosti delimo s sorodno dušo v sedanjosti, se ta začarani krog lahko prekine.
21:00 Z Molièrom na kolesu (Alceste à bicyclette), Philippe Le Guay, Francija, 2013, 105'
Mala dvorana ob 19:15:
Banditenkinder - slovenskemu narodu ukradeni otroci, Maja Weiss, Slovenija, 2014, blu-ray, 95'
Celovečerni dokumentarec Maje Weiss pripoveduje zgodbo o trpki in boleči usodi ukradenih slovenskih otrok med drugo svetovno vojno in po njej. Prikazuje jo tako na kolektivni ravni kakor skozi primere posameznikov.
Kino Komuna:
17:00 12 let suženj, zgodovinska drama, Steve McQueen, ZDA, Velika Britanija, 2013, 134'
19:30 Panika, komična drama, Barbara Zemljič, Slovenija, 2013, 100'
Dodaj komentar
Komentiraj