26. 5. 2014 – 16.30

Premagajmo ponedeljek!

Metelkova mesto:

 

Menza pri Koritu ob 21:15: Mlade rime #88 - Večer mlade in neuveljavljene poezije.

Svoje pesmi berejo: Žiga Peruzzi, Aleš Jelenko, Tempest, Nika Untitled,

Špela Škrinjar, Michael Farrell (Avstralija), Jole Scott (Avstralija)

Gost večera: Uroš Zupan

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: BLEND MISHKIN (Cast-a-Blast Rec / Gr) Support: RollKing (Reggae/Dub) -Rojen in odraščal v Atenah, producent, DJ ter soustanovitelj založbe Cast-a-Blast - Blend Mishkin je avtoriteta glasbenih partnerstev in koalicij ža skoraj 15 let. Njegova dela uspejo absorbirati, zabavati in pritegniti zanimanje številnih DJ-ev in ljubiteljev kvalitetne glasbe.

 

Muska izven:

 

Letni vrt Jazz Club Gajo ob 20:30: Študentski jam session in Manca Udovič kvartet

Jam Session z Manco Udovič

Društvo Jazz Club Gajo prireja tradicionalne ponedeljkove zimske večere jazzovske improvizacije. Vabljeni na poslušanje Manca Udovič kvarteta v zasedbi Manca Udovič piano, basist Klemen Krajc, saksofonist Jaka Janežič ter bobnar Borko Rupena. Ne zamudite, vstop je prost!

 

Prulček Bar ob 21:00: Godalni quartet slovenske filharmonije

Matjaž Porovne, Mojca Fortin, Nejc Mikolič, Gordana Keller Petrej

Godalni kvartet Slovenske filharmonije sestavljajo člani Orkestra Slovenske filharmonije, dobitniki številnih nagrad in priznanj. Matjaž Porovne, Mojca Fortin, Nejc Mikolič in Gordana Keller Petrej. Združila jih je želja po skupnem komornem muziciranju. Kvartet ima za sabo dve uspešni sezoni nedeljskih glasbenih matinej v Slovenski filharmoniji, v katerih je v okviru ciklov Klasika à la carte in EvropaUtrip z različnimi gosti izvedel dvanajst koncertov . V aprilu 2012 se predstavili tudi na 15. Mostarski pomladi (Bosna). V letošnji sezoni 2013/14 bo kvartet v okviru cikla KLASIKA - Neskončno ljubljena izvedel pet koncertov v želji, da bi z romantično obarvanimi sporedi privabil čim več sedanjih in prihodnjih glasbenih sladokuscev.

 

Teater, razstave, predavanja:

 

Šentjakobsko gledališče ob 19:30: Oče, tragična farsa

OČE je tragična farsa o odhajanju, o dementnem izgubljanju v labirintu nekdanjih poslednjih čustvenih bilk, ki se jih človek oprijema, da bi obstal na tem svetu. Ni vse, česar se gledališčniki lotimo, gladko prijetno in obvladljivo. Vse, s čimer se bomo s pričujočim Zellerjevim besedilom soočili, pa je človečno – je naše. Ni človeškega stanja, ki bi nam bilo tuje in ki pred njim lahko zarijemo glavo v pesek. Zato si naša uprizoritev o izgubljanju očeta zasluži objem. Vsi bomo nekoč odhajali … tako ali drugače.

 

SNG Drama, mala drama ob 20:00: Ko sem bil mrtev

Odkritje Lubitscheve burleske Ko sem bil mrtev je bil velik dosežek na novo ustanovljene Slovenske kinoteke, s katerim je svoj profesionalni ugled utrdila tudi pred mednarodno filmsko javnostjo. Gre za enega prvih filmov slovitega nemškega režiserja Ernsta Lubitscha (med njegovimi najslavnejšimi filmi je med drugimi Ninočka z Greto Garbo iz leta 1939), ki je veljal za izgubljenega. Samo nekaj zgodovinskih virov je pričalo, da je veliki avtor leta 1916 posnel uspešno komedijo o bonvivanu, v kateri je sam tudi igral glavno vlogo. Leta 1994 pa sta Silvan Furlan in Lilijana Nedič v zapuščini Štefana Štekarja našla dotlej pozabljene filmske kolute, ki so se na Primorskem menda znašli v času soške fronte. Med njimi sta identificirala malo mojstrovino iz obdobja nemega filma. Rekonstruiran film so prvič predstavili naslednjega leta na filmskem festivalu v Pordenonu....

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 21:00: Norman Allen: Zadnji ples Nižinskega

V okviru festivala Prelet, za izven (angleški nadnapisi)

Režija: Marko Mlačnik

Vaclav Nižinski (1890–1950) je bil ruski baletnik in koreograf poljskega rodu, njegova bleščeča umetniška pot pa se je zaradi shizofrenije končala leta 1919 in sledila je tridesetletna hospitalizacija v različnih psihiatričnih klinikah.

Marko Mlačnik izhaja iz misli, da je prav ples, balet, gib temelj osebnostnega fenomena Nižinski. So plesalci res "božji akrobati", kot je dejala Marta Graham? Sploh obstaja meja med genijem in norcem? Kako se na shizofrenijo in dolgoletno osamitev odziva telo?

Pri ustvarjanju predstave o Nižinskem in njegovem fenomenu je skupina pod vodstvom Marka Mlačnika uporabljala različne vire, med drugim tudi dnevnik Vaclava Nižinskega, ki ga je skrbno pisal v tednih pred dokončnim psihičnim zlomom, in izjemno bogate in zanimive spomine Bronislave Nižinske na skupno življenje in ustvarjanje z bratom, Zgodnji spomini.

 

MKL - SLOVANSKA KNJIŽNICA ob 19:00: Razgled po Ljubljani

Na razstavi predstavljamo najstarejše in najzanimivejše razglednice iz zbirke gospe Žnideršič. Popeljale nas bodo po Ljubljani, kakršna je bila, preden smo jo lahko sami spoznali; v čase, ko so po Ljubljanici vozili parniki, v čase drugačnega družabnega življenja. . Najstarejša razglednica ima zapisano letnico 1894. Avtorji razstave so Jurij Primožič, Maša Šipič, Simona Pečenik in Nela Križnik Primožič.

 

Trubarjeva hiša literature ob 17:00: Literarni večer učencev Osnovne šole Domžale: Vabimo vas na literarno branje osnovnošolcev iz domžalske Osnovne šole, kjer bo več mladih ustvarjalcev prebralo svoja prozna dela, ki so nastala v okviru projekta Mira.

 

KOŽ ob 18:00: Julijan Imperator – Andrej Praček

V razmahu religijskega fanatizma in političnega povzpetništva je bil kot otrok priča poboju svoje družine. Njemu samemu je usoda prizanesla, ga usmerila na pot filozofije in ga tako utrjenega postavila na čelo cesarstva. Kozmopolitski Julijan, tarča nerazumevanja in nenehnih napadov, je bil s svojo človečnostjo in modrostjo poslednji glasnik veličastnega rimskega orla.

 

Predavalnica 34 na Filozofski fakulteti ob 18:00: PRVOTNA AKUMULACIJA – med konceptom in zgodovino, razprava o zborniku

Svoje prispevke bodo predstavili:

SAŠO FURLAN: Prvotna akumulacija v razčlenitvi kapitalističnega produkcijskega načina

PRIMOŽ KRAŠOVEC: Proti fetišizmu identitet

TIBOR RUTAR: Je mogoče biti marksist brez Marxa?

Po predstavitvah in prispevkih bo diskusija.

V zborniku PRVOTNA AKUMULACIJA, ki je izšel pri INŠTITUTU ZA DELAVSKE ŠTUDIJE je zbranih 8 prispevkov iz lanske Prvomajske šole z naslovom "Tranzicija, varčevanje in prvotna akumulacija – odgovori levice". Glavni namen šole je bil analizirati prvotno akumulacijo kot zgodovinski proces ločevanja producentov od produkcijskih sredstev in kot koncept, ki naj bi pojasnil vsakokratno reprodukcijo razmerja med razlaščenim delavcem in kapitalistom.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

19:00 Večer SFA: Slovenski plesni igrani film

Kaj boš počel, ko prideš ven od tu?, Sašo Podgoršek, Slovenija, 2003, 35mm, barvni, 53'

Film večkrat nagrajenega ustvarjalnega tandema Kovač - Podgoršek je kompleksna pokrajina improviziranih situacij, potopljenih v brezčasnost mreže rudniških rovov, prepredenih pod Trbovljami. Realistični imaginarij tega postsocialističnega mesta, za katerega se zdi, da še danes obstaja nekako zunaj časa, je v ekipi priznanih plesnih in filmskih ustvarjalcev sprožil impulz intimnega pogleda vase. V prostovoljno izbrano zaprto situacijo, obdano s toploto in vlažnostjo temnega podzemeljskega sveta, zareže sedem teles protagonistov, ki v fizičnem naporu in ludističnih prebliskih naseljujejo in kreirajo poetično, med Tarkovskim in Beckettom pozvanjajoče razpoloženje filma.

21:00 Večer SFA: 20-letnica slovenskega celovečernega filma

Halgato, Andrej Mlakar, Slovenija, 1994, 35mm, 1.66, barvni, 105' 

V romsko naselje se zateče ranjeni Mariška (Vlado Kreslin) in pove, da je ubil »žandarja«; zvečer ob tabornem ognju svojega malega sina krsti za Halgata in mu podari belo violino. Mariškova žena Tereza (Mirjam Korbar) je ostala brez moža in jo v romski skupnosti dajo snubcu Bumbašu (Jože Kramberger). Ta s svojim sinom Pištijem in Halgatom potuje po deželi in brusi nože, zasluženi denar pa sproti zapije. Poetična romska pripoved o ljubezni in maščevanju, posneta po romanu Namesto koga roža cveti Ferija Lainščka.

 

Kinodvor:

16:45 Ugrabitev (Kapringen), Tobias Lindholm, Danska, 2012, DCP, 103'

Tako kot Vinterbergov Lov, pri katerem je Tobias Lindholm sodeloval kot soscenarist, je tudi Ugrabitev vrhunski psihološki triler, zgrajen na napeti in avtentični zgodbi ter prepričljivih igralskih nastopih.

21:00 Poti (Tracks), John Curran, Avstralija, 2013, DCP, 112'

Zgodba o zgodovinskem popotovanju Robyn Davidson čez avstralsko puščavo, ki je v sedemdesetih letih navduševala bralce revije National Geographic, je končno dobila svojo filmsko različico. Poti, posnete po spominih te nenavadne popotnice, so vizualno osupljiv ep, umeščen v enega najbolj divjih, neusmiljenih in najlepših kotičkov planeta, obenem pa intimna zgodba o samoodkrivanju.

Mala dvorana ob 18:45 in 21:15 :

Abeceda (Alphabet), Erwin Wagenhofer, Avstrija / Nemčija, 2013, DCP, 113'

Analiza in obsodba tekmovalno naravnanega sodobnega izobraževalnega sistema ter poziv k izobraževanju, ki bi temeljilo na človeški domišljiji in ustvarjalnosti.

 

Kino Komuna:

17:00 Grace Monaška, biografska drama, Olivier Dahan, Francija, ZDA, Belgija, Italij, 2014, 103'

19:00 Grace Monaška, biografska drama, Olivier Dahan, Francija, ZDA, Belgija, Italij, 2014, 103'

21:00 Sivolasi žigolo, komedija, John Turturro, ZDA, 2013, 90'

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.