Pustite domače radosti
Metelkova mesto:
Menza pri koritu in Klub Gromka ob 20:00: Beat Diary tour + Defonija
20:00 Gromka: Samo Gromofon
SAMO GROMOFON (SLO)
Andrej Fon – pihala, viktor, gajda, električna kitara, efekti
Samo Kutin – hurdy-gurdy, razna zvočila
Tomaž Grom – kontrabas, elektrofonija
"Glasbeniki muzicirajo na razgibanih stičiščih barvite neidiomatske improvizacije, v kateri pa po neznanem ključu občasno posežejo po sledeh svojih raznolikih glasbenih zgodovin in kakem razpoznavnem vzorcu ali dveh, ki jih na izrazito nebanalen način vpletejo v svoj suveren in pozoren flow." (Marko Karlovčec)
Tomaž Grom, nekdaj smeli čelnik "gromke muzike" v našem klubu je prvoborec svobodno improviziranega muziciranja, aktivist in organizator koncertov, polovica zavoda Sploh, vodja delavnic, skladatelj drzne gledališke in otroške glasbe ter še marsikaj drugega. Fon in Kutin pa sta - čeprav nekoliko mlajša - tako skupaj kot vsak zase dovolj zloglasna v improvizatorskih, eksperimentalnih, noise-rockerskih, kantavtorskih in ljudskogodbenih okoljih.
21:00 Menza pri koritu: Berger / Magajna / Stupica: Partija
22:00 Gromka: Yedo Gibson / Vasco Trilla (BRA / ESP)
YEDO GIBSON / VASCO TRILLA (BRA / ESP)
Yedo Gibson - saksofoni, klarinet v Es
Vasco Trilla - bobni, tolkala
Pod že tako ali tako vznemirljivim toponimom "Barcelona", ki je za pričujoči duo mesto zločina, se skriva še boljša označba za tadva mlada, energična muzičista: Naša tokratna gosta sta "Portugalec iz Barcelone in Brazilec iz Amsterdama". Kdor kolikor toliko zvedavo spremlja gostujoče godbe v tukajšnjih krajih, ta se pri imenu Yedo Gibson spomni dveh bendov, ki sta špilala na Jazzu Cerkno: leta 2008 je bil to kvartet Caetitu, leta 2012 pa intrigantna svobodnjaška zasedba The Royal Improvisers Orchestra (RIO), v kateri igra 14 muzičistov, muzičistk iz 11 držav! V njej je Yedo na baritonskem saksu, podpisuje pa se tudi kot umetniški vodja. Yedo Gibson je ustanovitelj velike bande, ki ima bazo v Amsterdamu in je že sodelovala z najboljšimi sorodnimi bendi in posamezniki: London Improvisers Orchestra (LIO), Instant Composers Pool (ICP), Steve Beresford, Phil Minton, Frank Gratkowski, Han Bennink, Michael Moore, Luc Ex ... Naj o predanosti RIO spregovori tale navedek: "Dirigiranje je bila prva stopnja v razumevanju muzikaličnosti članov zasedbe. Sedaj svobodno komuniciramo med sabo, ne da bi delali po kakem naprej zmenjenem aranžmaju. Ko RIO začne koncert, tedaj je možno vse."
RIO združuje sile, ki prihajajo iz različnih kultur - glasbeno pa člani, članice sežejo v baročno muziko, jazz, punk, elektrofonijo ... Skupno jim je veselje do improviziranja in to, da so v zasedbi med seboj vsi enaki. Yedo Gibson je med uvajanjem RIO s pridom uporabil "dirigentsko" metodo pokojnega Butcha Morrisa. Sicer igra v več zasedbah, kjer se najdejo starejši, predvsem pa najmlajši med evropskimi in brazilskimi improvizatorji - EKE, Abaetetuba, Trolleybus, Yedo Gibson Trio (pričujoča gosta + Mikael Szafirowski), plesno-glasbena skupina YokoAna, Naked Wolf ... Gibson je ključna osebnost za zagon improvizacijske scene v São Paulu.
Vasco Trilla prihaja iz sveta progresivnega rocka in metala. Kasneje je razvil radovednost in se začel ukvarjati še z indijskimi in afriškimi godbami, jazzom in svobodno improvizacijo. Igral je "vse" - pop, death metal, jazz ... in tisto, kar je vmes. Obvladuje tudi tablo in jo pogostoma inkorporira na klasično baterijo. Zasledimo ga na okrog 20 albumih, ki so izšli za založbe Cuneiform Records, Altrock Records in Discordian Records. Za slednjo, zmerom aktivnejšo založbo, ki domuje v Barceloni, sta Yedo in Vasco pred kratkim pripravila nekaj svežega gradiva.
Duo Gibson / Trilla je vulkanska zasedba, ima izrazit skupen kontrapunkt in suveren pristop k svobodnjaški skupni igri. Njun razpon je orjaški in sega od tihih, minimalističnih, "evropocentričnih" partov do izbruha čiste fire music.
http://www.yedogibson.com/
http://vascotrilla.com/
http://discordianrecords.bandcamp.com/
23:00 Menza pri koritu: Sartorius, Strotter Inst., Meienberg (SUI / GER)
Skupna vstopnina: 5 €.
Jalla Jalla ob 21:00: Radio Defonija: Tej Gonza
Channel Zero ob 22:00: DubLab: Area Zero -Dolenjska ekipa Area Zero se po skoraj enem letu spet vrača na Dub Lab, oborožena s težko artilerijo bobnov, bassov, lirik in kot rezil ostrih činel. V preteklem letu se je veliko spremenilo, vendar je naklonjenost do glasbe in undegrounda ostala enaka.
Glasba Izven:
Viteška dvorana Križank ob 17:00: 1. Božični koncert
Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 19:30: Vlado Kreslin: Čarobnice
Modri salon Grand hotela Union ob 19:30: Zvoki mladih v Unionu
Nejc Merc, tuba; Duo KlaviCello
Nejc Merc, tuba
Blaž Pucihar, klavir
* * *
Duo KlaviCello
Zrinka Vlašić, violončelo
Pandelina Atanasova, klavir
Spored:
Jani Golob: Evforija
krstna izvedba
Joseph Horovitz: Concerto
John Hartmann: La Belle Americaine
***
Sergej Prokofjev: Sonata za violončelo in klavir, op. 119
Astor Piazzolla: Le Grand Tango
Center sonoričnih umetnosti ob 20:00: Teden sonopoetičnih večerov v CSU Vodnikova domačija
Vabljeni v CSU Vodnikova domačija, kjer naslednji teden posvečamo posebno pozornost poeziji in glasbi v počastitev spomina na rojstvo slovenskega pesnika Franceta Prešerna. Večere bomo preživeli v družbi Elde Viler, Antonelle Bukovatz in Barbare Jurič.
V duhu sonopoetičnega ustvarjanja se bodo zvrstili trije čudoviti večeri.
- Elda Viler z instrumentalisti Glasbene šole Vodnikova domačija: Projekt Pogled za hip
Prvi večer bomo gostili legendarno slovensko pevko Eldo Viler, ki bo skupaj z instrumentalisti Glasbene šole Vodnikova domačija predstavila projekt "Pogled za hip".
S svojim izjemnim glasovnim razponom in čutno interpretacijo glasbe vas bo popeljala v svet intimnih osebnih izkušenj.
Maxi Klub ob 20:30: Študentski jam session in Črt Remic
Teater, razstave, predavanja:
Mestni muzej Ljubljana ob 18:00: Privoščite si zgodovino s polnega krožnika!
Predava: dr. Marko Prpič, zgodovinar, ki se je vedno rad posvečal kulturni zgodovini in antropologiji vsakdanjega življenja, še posebej raziskovanju družbenih navad v zvezi s hrano in pijačo
Trubarjeva hiša literature
18:00 Predavanje dr. Jožeta Vogrinca, Tihe podmene razumljivosti v glasbeni kritiki.
Predavatelja bo zanimalo, kako se glasbena kritika (kot ocenjevanje sprotnih glasbenih dogodkov – nastopov, novih posnetkov) razlikuje od drugih diskurzov o glasbi (od teorije na eni strani do promocije na drugi) in kaj mora privzeti za veljavno, da bo razumljiva tistim, ki jo berejo ali poslušajo. Izhajal bo iz tistega, kar ji je skupno npr. s kritiko in ocenami literature, filma ali gledališča v medijih, kjer se pojavlja tudi glasbena kritika. Potem bo poskusil poiskati še kaj, kar je specifično za glasbeno kritiko.
O predavatelju:
Dr. Jože Vogrinc je sociolog kulture in medijev. Predava na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in na ISH – Fakulteti za podiplomski humanistični študij, kjer vodi program medijskih študijev. Ukvarja se z radikalnimi družbenimi spremembami v zgodovini in z analizo njihovih pogojev, posledic in zavesti udeleženih.
20:00 Mitja Reichenberg: Rojstvo filmske glasbe iz duha Wagnerjevih idej
Knjigo bo predstavil in povezoval pogovor z avtorjem Tine Vučko, glasbenik in poznavalec filmske glasbe.
O knjigi:
Richard Wagner je bil velikan nemške romantične opere (1813–1883), prispeval pa je tudi nadvse pomembne korake k razvoju filmske glasbe. V knjigi Wagner in film Mitja Reichenberg analizira vzroke za to, pri tem pa postavlja tezo, da je film celo nastal kot posledica Wagnerjevih glasbeno-gledaliških in dramskih idej, predvsem kar se tiče njegove Gesamtkunstwerk zasnove, torej ideje celostne umetnine. In današnji film je pravzaprav prav to – celostna umetnina, ki združuje različne umetnosti in najrazličnejše umetniške izraze ter profile. Wagnerjeva glasba se je do sedaj pojavila v več kot osemsto filmih, to štetje pa se je začelo že leta 1902, torej praktično ob rojstvu samega filma, kar pomeni, da gre za izredno pogosto citiranega skladatelja, ki s svojo glasbo presega meje koncertnih in operno-dramskih odrov. Knjiga Wagner in film ponuja pregled in razlage mnogih filmov iz preteklosti in sedanjosti, v katerih je bila uporabljena glasba Richarda Wagnerja ali pa je bil film neposredno vezan na njegovo zapuščino, kompozicijsko tehniko, orkestracijo ali glasbeni izraz. Delo je razdeljeno na poglavja, ki usmerjajo bralca skozi imaginativni svet filmskih podob, medtem ko poglobljeno predstavljajo glasbo Richarda Wagnerja, navajajo bralca na poslušanje in razmišljanje o njej, hkrati pa osveščajo z novimi vidiki filmske glasbe, ki temelji na idejah tega velikana.
O avtorju:
Mitja Reichenberg (1961) je diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani na oddelku za kompozicijo, doktorat na temo filmskega zvoka in filmske glasbe pa zagovarjal na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Vrsto let predava o sodobni, scenski in filmski glasbi, nastopa kot pianist, piše glasbo za filme, igra ob nemih filmih in deluje kot glasbeni producent. Napisal je več strokovnih knjig, priročnikov, učbenikov ter znanstvenih in strokovnih člankov.
Križevniška 2 ob 19:00: Kristina Rutar - Objekti
Kristina Rutar postavlja nova vprašanja in iskanja pri pozicioniranju in vrednotenju lončarskih vrtenin, ki bi videnje obrtniške vrtenine postavila v odnos s kiparskim vidikom. Rezultat tega razmišljanja so novo nastale skulpture, ki jih avtorica poimenuje Objekti. Gre za kreativno manipuliranje lončarskih vrtenin za izdelavo umetniškega objekta. Avtorica svojim vrteninam odvzema uporabno funkcijo, saj jih ne upošteva kot končni, uporaben izdelek, ampak kot osnovno, začetno surovino za nadaljnjo uporabo. Tako nastajajo estetsko zanimive kiparske, sublimne forme, katerih glavni cilj je, da poudarjena estetska forma obiskovalcu nudi osebno izkušnjo. S svojimi deli nas Kristina Rutar ne opominja le na to, da se tradicija ohranja tako, da se spreminja, ampak tudi na to, da je estetska vrednost, ki jo proizvaja umetnost nezamenljiva vrednota medčloveških odnosov.
Hostel Celica ob 20:00: Potopisni večer v Celici: Gneča v Sveti deželi (Jordanija, Jeruzalem in Sinaj)
Nova v vrsti super popotniških avantur, ki jo bo Niks predstavil že naslednji ponedeljek ob 8h zvečer.
Avanturistično in nikakor ne preveč versko poglobljeno spoznavanje Svete dežele bomo začeli v Amanu, kjer si pogledamo rimske ostaline z amfiteatrom, potem pa v sklopu enodnevnega izleta obiščemo Jeruzalem. Njegova medina skriva najstarejše cerkve na svetu, ustavimo pa se tudi ob "Zidu objokovanja".
Nadaljujemo do Madabe, kjer občudujemo mozaike, ki prikazujejo najstarejši zemljevid Svete dežele na svetu. Naprej do gore Nebo, kjer poskušamo poiskati Mojzesov grob ter uživamo v razgledu na reko Jordan in Mrtvo morje. V slednjem se skopamo, potem pa kar proti Petri. Ne moremo se načuditi arhitekturnim mojstrovinam, ki so jih izklesali poganski Arabci Nabatejci.
Pot nas vodi naprej proti Wadi Rumu. Čudovite kreacije narave je občudoval in o njih pisal že Laurence Arabski, ki je v mogočni in nedostopni dolini osnoval svoj partizanski štab za borbo proti Turkom. Po njegovih stopinjah se odpravimo v Aqabo, od tam pa s trajektom oziroma avtobusom mimo Eliata na Sinaj. Tu obiščemo Mojzesovo goro in na njej tudi prespimo.
Idilična popotniško beduinska vasica Dahab pa je odlična baza za raziskovanje barvnih kanjonov Sinaja ter športno rekreativnih počitnic (potapljanje, srfanje, plezanje).
Niks o sebi:
Potovati sem začel dokaj pozno, saj sem bil v osnovni šoli prikrajšan za čudovite nakupovalne izlete v Celovec, Palmanovo in Ponterosso. No, kljub temu sem se že v srednji šoli naučil, kako z dvesto markami preživeti teden dni v vzhodni, nato pa še teden v zahodni Evropi. Sledila je pot do Tunizije, po kopnem in vodi, za skoraj nič denarja. Po tem kvazi podvigu sem ugotovil, da lahko zanimiva in poceni potovanja organiziram in delim z drugimi tudi sam.
Kino kino kino!!!
Kino Šiška, Katedrala ob 20:00: ZBRANI – Zaupno o skupnem
Dokumentarni spletni projekt (Anje Medved in Patricije Maličev)
Protagonisti: Benedetto De Martino, Jan Fabre, Margherita Hack, Alojz Ihan, Jure Mikuž, Marko Peljhan, Marko Pogačnik, Renata Salecl, Dušan Šarotar, TzvetanTodorov, Ulay
Scenarij: Patricija Maličev in Anja Medved
Režija: Anja Medved
Fotografija: Ferruccio Goia in Jan Mozetič
Montaža: Anja Medved in Ferruccio Goia
Video postprodukcija: Ferruccio Goia
Obdelava zvoka: Rosario Guerrini
Glasba: Bostjan Bastyan Zobec, Zlatko Kaučič
Prevodi: Marko Gus, Patricija Maličev, Peter Szabo
Asistentka produkcije: Martina Humar
Producenti: Aleš Doktorič, Nadja Velušček, Anja Medved
Koprodukcija: Zavod Kinoatelje, Zavod Kinokašča (Nova Gorica, Slovenija)
Produkcija:Kinoatelje (Gorica, Italija), Gorica / Nova Gorica 2013
Trajanje: 65 minut
Format posnetkov: video HD
Jeziki: slovenščina, italijanščina, angleščina
Prevodi: slovenščina, italijanščina, angleščina
Tehnika: barvni
Format slike: HD
Razmerje slike: 16:9
Hitrost predvajanja: 25 slik/sek
Zvok: digital
Kratka vsebina
Človek si je vedno prizadeval, da bi se osvobodil od narave. Zgodovina filozofije je zgodba o refleksiji tega tragičnega prizadevanja. S približevanjem novim tehnološkimmejam smo se znašli v novih protislovjih. Človek ni bil od narave nikoli bolj oddaljen, hkrati pa kot vrsta nikoli bolj ogrožen. Zdi se, kot da je vprašanje preživetja naše civilizacije postala stvar intimnih odločitev vsakega od nas. V tem globalnem kaosu smo se znašli bolj ali manj sami. Tako se je rodila zamisel o projektu, v katerem bi se o zagatah človeštva pogovarjali na štiri oči. Ne z namenom, da bi komurkoli lajšali občutek osamljenosti, ampak da bi prispevali k zavesti o skupnosti samotarjev. Povabili smo nekatere izjemne ustvarjalce, znanstvenike in filozofe, ki razmišljanja odpirajo tako, kot to znajo le dobri prijatelji; brez pridiganja ali laskanja prebujajo misli, ki spijo v nas.
Kinoteka:
17:00 10. Mednarodni festival animiranega filma Animateka
Animateka: Cartoon d'Or 2013
19:00 10. Mednarodni festival animiranega filma Animateka
Animateka: 10 let Animateke! I
Kinodvor:
17:00 Animateka 2013
Otvoritev otroškega in družinskega programa Slon: projekcija presenečenja + Slonov potpuri
21:00 Animateka 2013
Otvoritev festivala z otvoritveno premiero: Trgovinica za samomore (Le Magasin des suicides), Patrice Leconte, Francija / Belgija / Kanada, 2012, 79'
Galerija ob 23:00: Animateka 2013, Otvoritev razstave: Slavec decembra
Kinodvor. Galerija.
Kino Komuna:
17:00 Dirka življenja (Rush), biografska akcijska drama, Ron Howard, ZDA, Velika Britanija, Nemčija, 2013, 123'
19:15 Otožna Jasmine (Blue Jasmine), drama, Woody Allen, ZDA, 2013, 98'
21:15 Kapitan Phillips (Captain Phillips), akcijska drama, Paul Greengrass, ZDA, 2013, 134'
Dodaj komentar
Komentiraj