S tokom
Metelkova mesto:
A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri
Ćili konj čičeri karne bo na meniju; če maš v roki dva spreja – skrij ju; Veganska večerja 5x12 = 60 obrokov; Samo za vas in mesto; Raje pohitite; Sladice najprej zmanjka. Ko sladica poide ostane dobra družba, drv bo tudi na pretek, imajo veliko kalorične vrednosti, ampak s prijatelji si človek ne polni trebuha, celuloze pa itak ne prebavljamo.
Rog:
Galerija Kljub vsemu ob 20:00: Pogledi Ljubljane
Razstava Likovnih del
Avtor, slikar : Štefan Brezovnik, član Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov
Muzika izven:
Velika dvorana Krke, Slovenska cesta 65 ob 18:00: Koncert ob 200 letnici rojstva M. J. Lermontova
Cankarjev dom, Linhartova dvorana ob 19:00: Giuseppe Verdi: Aida
Velika opera v štirih dejanjih
Koprodukcija: Opera in Balet SNG Maribor in Cankarjev dom
Dirigenta: Fabrizio Carminati
Režiser: Pier Francesco Maestrini
Scenograf: Alfredo Troisi
Oblikovalec luči: Merat Pascal
Kostumograf: Luca Dall'Alpi
Koreograf: Edward Clug
Zborovodkinja: Zsuzsa Budavari Novak
Asistentka režije: Tanja Lužar
Aida: Elena Lo Forte, Beatrice Greggio
Radames: Renzo Zulian, Miro Solman, Janez Lotrič
Amneris: Guadalupe Barrientos,Irena Petkova
Ramfis: Luciano Montanaro
Kralj: Valentin Pivovarov
Amonasro: David Marcondes,Jaki Jurgec,
Svečenica: Andreja Zakonjšek Krt, NN
Glasnik: Martin Sušnik
Simfonični orkester Opere in Baleta SNG Maribor
Zbor Opere SNG Maribor
Balet SNG Maribor
Korepetitorja: Olga Pečeny,Robert Mračekin Andrea Albertin
Inspicienta: Peter Krajnc inIztok Smeh
Šepetalki: Nada Strnad in Sabina Alatič
Eno najbolj priljubljenih velikih oper o ljubezni med zmagovalnim egipčanskim poveljnikom in zasužnjeno etiopsko princeso je Verdi napisal na vrhuncu ustvarjalnih moči. Starodavni Egipt ga je navdihnil za nesmrtne prizore od čarnih plesov sužnjev ter zmagovalne koračnice do intimne moči ljubezenskih izpovedi in pretresljivega finala.
Cerkev sv. Frančiška v Šiški ob 20:00: Tretji koncert iz cikla orgelskih koncertov
Na sporedu bosta deli Orgelska knjiga in Diptih, v izvedbi organista Pierpaola Turette. Orgelsko knjigo je skladatelj napisal leta 1951. V vseh sedmih skladbah prevladuje ritem nad melodijo in toliko bolj nad harmonijo, ne pa nad barvitostjo, saj se znotraj skladb prepoznava tudi ptičje petje. Diptih je premišljevanje o zemeljskem življenju in pehanju za materialnimi dobrinami, in o nebeškem življenju.
Klub CD ob 20:00: Same babe
Miha Nemanič, glas, orgljice, tamburin, šejker;
Marko Voljč, glas, trobenta, tamburin, šejker;
Marko Jelovšek, glas, kontrabas, kitara:
Uroš Buh, glas, bongosi, bobni,
Matjaž Ugovšek – Ugo, glas, kitara;
Viki Baba, vokal, kitara.
Kot posebni gostje na koncertu se bodo pojavili: producent plošče in klaviaturist Borut Činč (ex Buldožer), pevka Maja Marovt (ex Dada Band), pesnik Matjaž Ambrož, dramski igralec Dejan Pevčević.
Teater, razstave, predavanja:
Cankarjev dom, Linhartova dvorana ob 19:00: Iztok Mlakar: Sljehrnik
Gledališka predstava
Koprodukcija: SNG Nova Gorica, Gledališče Koper
Režija: Vito Taufer
Scenografija, kostumografija: Samo Lapajne
Glasba: Iztok Mlakar
Iigrajo: Iztok Mlakar, Marjuta Slamič, Rok Matek, Teja Glažar, Igor Štamulak, Ajda Toman, Ivo Barišič, Radoš Bolčina
Iinštrumentalni trio: David Trebižan, klavir; David Šuligoj, kontrabas; Roman Kobal, bobni
Iztok Mlakar se je tokrat navdihoval pri Hugu Hofmannsthalu, ki je natanko pred stotimi leti za Salzburški festival napisal Slehernika, igro o smrti bogatega človeka, katere motiv izhaja iz angleške srednjeveške moralitete The Sononynge of Everyman. Mlakarjev sodobni Jožef Slehernik - Pepi je razpet med tu in onstran: tu pleše med Ženo, Revežem, Komparetom, Žandarjem, Putano ter sveto trojico, Pravnikom, Politikom in Finančnikom, onstran pa med Smrtjo, Bogom, Materjo in Hudičem. Glavna razlika v razumevanju poante motiva pa je seveda izražena v razpletu, saj junaka po vrtinčenju skozi moderne preizkušnje na koncu poti ne čaka odrešenje, ampak ...
cena vstopnice:22, 19, 16, 13 EUR
Cankarjev dom, Kosovelova dvorana ob 18:00: Borut Ošlaj – Politika in morala
Cikel predavanj dr. Boruta Ošlaja O poteh in stranpoteh nekega skrhanega sestrskega razmerja
Zgodovinski in problemski oris razmerja med politiko in moralo tako na splošni ravni teoretičnih pojmov kot specifičnih slovenskih razmer.
Breg 22 ob 18:00: Predstavitve prototipov: arhitekturne sestavljanke Ra-zloži-hišo
V okviru razstave RogLab – tovarna, ki dela samo sebe, ki je na Bregu 22 na ogled do 16. januarja, se bodo v teh dneh zvrstile zanimive predstavitve prototipov in pogovori z njihovimi avtorji.
Predstavitev projekta se bo osredotočila na dve temi, na iskanje oblik in načinov širjenja znanja o arhitekturi ter na slovensko arhitekturo iz obdobja 1945–75. V projektu so bili s 3D tehnologijo tiskanja razviti prototipi petih stavb iz obravnavanega obdobja, ki služijo kot pripomočki za učenje o njihovi prostorski in konstrukcijski zasnovi. Na predstavitvi bo podrobneje predstavljen razvoj projekta in možnosti njegovega nadaljnjega razvoja.
Modeli petih stavb iz obdobja 1945–75 so rezultat intenzivnega raziskovalnega projekta Zavoda Trajekt, s ciljem širjenja in poglobitve znanja o slovenski arhitekturni dediščini iz tega obdobja. Čeprav gre za čas, ko je slovenska arhitektura dosegla izjemno visoko kakovostno raven, je danes to arhitekturno obdobje zapostavljeno, mnoge stavbe so v slabem stanju, nekatere celo porušene. Zamišljeni kot pripomočki za učenje o arhitekturni zasnovi stavb nam modeli dajejo možnost prepoznati kvalitete izvirnikov. Oblikovani so kot zloženke, pri sestavljanju katerih spoznavamo prostorski ustroj in konstrukcijo stavb. Modeli so namenjeni tako poučevanju v šolah, muzejih in domačem okolju kot tudi širšemu trgu, na primer prodaji spominkov oz. miniatur za promocijo slovenske arhitekture.
Avtorji: Urška Bertok, Jan Jazbec, Katja Martinčič, Tadej Pavlič, Urh Urbančič - mladi arhitekti in študenti na Fakulteti za arhitekturo UL
Mentorici: Martina Malešič, Anja Planišček
Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Likovne besede
Pogovor ob izidu 98. Številke revije. V pogovoru bodo sodelovali: Boris Beja, Tanja Lažetić, Miklavž Komelj, Marija Mojca Pungerčar, Arjan Pregl, Mojca Zlokarnik, dogodek bo povezoval Miha Colner.
Ob izidu 98. številke Likovnih besed, s temo PRESEŽNA VREDNOST UMETNOSTI, vas vabimo k pogovoru o aktualnih temah z umetniki, ki so na različne načine sodelovali na straneh tokratne številke. Revija se približuje stoti izdaji in trideseti obletnici kontinuiranega delovanja, ob tem je nujen pogled nazaj in naprej.
Na vse obiskovalce čaka ponovoletno uporabno darilce, ki ga bomo delili, dokler ga ne bo zmanjkalo!
Kino kino kino!!!
Kinoteka: Pogoji (in) možnosti
19:00 Neukročena Španija (Unbändiges Spanien), Jeanne & Kurt Stern, NDR, 1962, 35mm, 1.33, čb, 87', svp vsebuje film:
Španska zemlja (The Spanish Earth) Joris Ivens, Ernest Hemingway, ZDA, 1937, 35mm, 1.33, čb, 52', svp
Vzhodna Nemčija je leta 1962 proizvedla celovečerni televizijski dokumentarec o novodobni zgodovini takrat še pod Francovim jarmom trpeče Španije, pri čemer dve tretjini filma v resnici tvori izvirna in integralna verzija ene največjih dokumentarnih klasik vseh časov, Španske zemlje Jorisa Ivensa, še dandanes aktualnega in angažiranega apela k uporu zoper fašizem na pohodu.
»Dokumentarec, ki je nastal na pobudo skupine ameriških intelektualcev (med njimi so bili pesnik Archibad MacLeish, pisateljica Lillian Hellman in Ernest Hemingway, skladatelj Virgil Thomson itn.) ter je, med drugim, služil tudi za zbiranje sredstev solidarnosti za španske borce, je v prvi vrsti zaslužen za povsem novo, docela specifično vizijo vojnega poročanja. Prvič v zgodovini dokumentarnega filma se je namreč dokumentarist podal neposredno v borbeno območje, brez vnaprej pripravljene 'zgodbe', tako da je ta nastajala na licu mesta, v skladu z razvojem dogodkov. V situaciji, v kateri je eno poglavitnih določil predstavljalo načelo naključja, je, kot pravi avtor sam, vlogo ključnega 'so-režiserja' prevzel kar sovražnik oziroma neposredni potek bojev, v katerih je bila filmska ekipa soudeležena.« Andrej Šprah
21:00 Dežela živih mrtvecev (Land of the Dead), George A. Romero, Kanada/Francija/ZDA, 2005, 35mm, 2.35, barvni, 93', sp
Postapokaliptična dežela je preplavljena z zombiji. Redki preživeli, predvsem premožni, ki si to lahko privoščijo, se skrivajo v zavarovanih utrdbah in tam prakticirajo fevdalno ureditev. Četrta inštalacija kultnega Romerovega seriala o živih mrtvecih ponovno v neločljivo celoto sešije žanr in politično agitacijo. Zombiji tokrat nastopajo predvsem kot alegorija razlaščenega in nepričakovano osveščenega proletariata, ki želi zavzeti grad in pokončati grofa.
Kinodvor:
17:00 Philomena, Stephen Frears, VB / Francija / ZDA, 2013, DCP, 98 min
Philomena pripoveduje resnično zgodbo skeptičnega BBC-jevega novinarja in simpatične starejše gospe o iskanju njenega davno izgubljenega sina. Ta topla in duhovita različica Sester Magdalenk, v kateri blestita Judi Dench in Steve Coogan, je z Beneškega filmskega festivala odnesla nagrado za najboljši scenarij.
19:00 Llewyn Davis (Inside Llewyn Davis), Ethan Coen, Joel Coen, ZDA / Francija, 2013, DCP, 105'
Brata Coen poustvarita legendarno newyorško folk glasbeno sceno zgodnjih šestdesetih. Film, umeščen v Greenwich Village tik pred prihodom Boba Dylana, je portret mladega umetnika, ki se znajde na pravem mestu v napačnem trenutku. Velika nagrada žirije na zadnjem festivalu v Cannesu.
21:00 Okus po ljubezni (Dabba), Ritesh Batra, Indija / Francija / Nemčija / ZDA, 2013, DCP, 104'
Drobna dopisna romanca z ulic večmilijonske metropole nam razkrije, da lahko upanje včasih najdemo tam, kjer ga najmanj pričakujemo. Nagrada občinstva – Teden kritike, Cannes 2013.
Kino Komuna:
18:15 Vse je izgubljeno (All is Lost), J.C. Chandor, ZDA, 2013, 106'
20:15 Volk z Wall Streeta (The Wolf of Wall Street), Martin Scorsese, ZDA, 2013, 165'
Dodaj komentar
Komentiraj