teža ponedeljka
Metelkova mesto:
Klub Gromka ob 21:00: R.A.F.A.L.: ALASKAN (Can) + THE CANYON OBSERVER (Slo) >> atmosferični hardcore metal post-metal sludge
Menza pri koritu ob 21:15: Prebranec # 11. Večer nove proze.
Nastopajo: Tim Uršič, Arjan Pregl, Samo Petančič in Vesna Lemaić.
Spisalo se nam je!
Prost vstop.
Channel Zero ob 22:00: DubLab: ZZZ & Synaptic - DubLab v marcu nadaljuje serijo proper bassotroničnih srečanj in vas vabi, da ponedeljkov večer preživite v odlični družbi: Mr. Gucci (ZZZ), Splinterhouse (Synaptic), Nitz (Synaptic)
Teater, razstave, predavanja:
Slovensko mladinsko gledališče ob 19:30: Andrej E. Skubic: Pavla nad prepadom; režija: Matjaž Pograjc
Navdihnjeno z življenjem alpinistke Pavle Jesih. Za izven. Angleški nadnapisi.
Andrej E. Skubic
PAVLA NAD PREPADOM
Navdihnjeno z življenjem alpinistke Pavle Jesih
Režija: Matjaž Pograjc
Igrajo: Primož Bezjak, Uroš Kaurin, Boris Kos, Maruša Oblak, Barbara Ribnikar, Katarina Stegnar, Blaž Šef
"Radio Ljubljana, novice. Našo odlično plezalko, gdč. Pavlo Jesih, je 18. avgusta 1934 zadela nesreča. S tovarišem Jožetom Lipovcem je utirala novo smer med Veliko Mojstrovko in Travnikom, ko sta se ji izdrla oba klina, s katerima se je varovala; padla je kakih 30 m globoko. Lipovec je tovarišico za silo obvezal in zavaroval, nato pa hitel obvestit reševalne ekspedicije. Ponesrečenka ima zlomljeno roko in nogo ter hude notranje poškodbe. Prihodnji dan so jo reševalci spravili na Vršič, od koder jo je oče z avtom odpeljal v Ljubljano. Ponesrečenka je pri zavesti in nezgodo vedro prenaša, čeprav trpi in je njeno stanje težko. Upati je, da morda še okreva."
S temi besedami se začenja dramsko besedilo Pavla nad prepadom, ki ga je prav za krstno uprizoritev v Slovenskem mladinskem gledališču napisal Andrej E. Skubic. Pavla iz naslova Skubičeve drame je pionirska slovenska alpinistka Pavla Jesih, ki je na različnih področjih življenja utirala nove poti. Režiser predstave Matjaž Pograjc je dramatika povabil, naj o njej napiše besedilo, z besedami: "Plezanje je način premagovanja sveta, alpinistki [Pavla Jesih in Mira Marko Debelak] pa sta poleg tega morali premagati še moške. In sta tudi jih."
Pograjc plezanje v predstavi jemlje dobesedno: kot plezanje igralk in igralcev po "severni" steni gledališča in uprizarjanja, hkrati pa po ledeni steni politike, ki se je tudi za Pavlo izkazala kot prespolzka …
SNG Drama ob 19:30: Tri sestre
Glasbeniki
Študenti Akademije za glasbo
Sarah Fleten/Eva Jensterle/Tina Čelič/Nina Rupnik flavta
Anja Jazbec/Polona Počkaj/Astrid Kukovič oboa
Boštjan Škoberne/Ana Anderlič klarinet
Janez Pincolič fagot
Sarah Akif/Franci Šuštar rog
Anžej Remšak/Leon Pokeržnik trobenta
Andrej Kašić/Ana Zvicer kontrabas
Izvajalci glasbe na posnetku: Mislav Pavlin (violina), Stanko Juzbašić (kitara, baskitara, trobenta), Davor Rocco (snemalec).
V glasbi za uprizoritev je uporabljen motiv Poeme Op. 39 Zdeněka Fibicha (1850–1900).
Za prijazno pomoč se zahvaljujemo profesorjema Dušanu Kranjcu in Karolini Šantl Zupan ter dekanu Andreju Grafenauerju (Akademija za glasbo Univerze v Ljubljani).
Gledališče Glej ob 20:00: Hlapci se ženijo
A. T. Linhart je začrtal prve slovenske dramske like, I. Cankar pa jih je prvi psihološko poglobil. Ali ti liki danes res opisujejo značilnosti ljudi, ki živimo v tem kulturnem prostoru? Pridite in presodite!
Po motivih Antona Tomaža Linharta in Ivana Cankarja
Avtorji in izvajalci: Miša Mahnič, Vid Sodnik, Tomaž Lapajne Dekleva in Andraž Gartner
Produkcija: Društvo za razvoj gledališča v izobraževanju
Koprodukcija: Gledališče Glej
A. T. Linhart je začrtal prve slovenske dramske like, I. Cankar pa jih je prvi psihološko poglobil. Ali ti liki danes res opisujejo značilnosti ljudi, ki živimo v tem kulturnem prostoru? Sta Linhart in Cankar vzpostavila stereotipe o Slovencih ali pa sta res opisala temeljne značilnosti našega značaja in našla v čem je drugačen od značaja drugih evropskih narodov? Ekipa umetnikov se loteva preigravanja tipičnih likov iz Linhartovih in Cankarjevih dram v novih dramskih zapletih in raziskuje, kako danes vidimo in razumemo klasične slovenske dramske like. Smo res taki? Ali pa klasična literatura ne razkriva prave podobe ... Pridite in presodite!
KOŽ ob 18:00: Jean-Paul Sartre in Simone de Beauvoir – dr. Dušan Rutar
Marca bomo govorili o razmerju, ki sta ga imela Jean-Paul Sartre in Simone de Beauvoir. Tema: svoboda kot pripadnost samemu sebi.
Zagovarjali bomo tezo, da pomeni biti svoboden imeti svojo pot. Ljubezen bomo razumeli kot srečevanja med dvema, ki imata vsak svojo pot.
Hostel Celica ob 20:00: Potopisni večer v Celici: Aljaska
Kino kino kino!!!
Kinoteka:
18:00 Večer SFA: Slovenski dokumentarni film
Ora pro nobis, Akademija, Odtisi v Barju, Zgodba o orglicah, Nekoč je bilo (Once Upon a Time)
Ora pro nobis Rajko Ranfl, Slovenija, 1988, 35mm, barvni, 15'
Akademija Zdravko Barišič, Slovenija, 1989, 35mm, barvni, 4'
Odtisi v Barju Boris Višnovec, Slovenija, 1989, 35mm, barvni, 17'
Zgodba o orglicah Boris Palčič, Slovenija, 1989, 35mm, barvni, 14'
Nekoč je bilo (Once Upon a Time) Aleš Verbič, Slovenija, 1989, 35mm, barvni, 15'
20:00 Večer SFA: 40-letnica slovenskega celovečernega filma
Pomladni veter, Rajko Ranfl, Slovenija, 1974, 35mm, 1.37, barvni, 92'
Katja (Mira Nikolić), študentka glasbe, ki je doma s podeželja, v prostem času pozira pri kiparju in profesorju na akademiji likovnih umetnosti. Dekle sicer živi v študentskem naselju, kjer se odvija razgibano življenje. Nekega dne se Katja odloči, da bo za denar pozirala pri urah študija akta na likovni akademiji. S tem neprijetno preseneti profesorja, zato pa pritegne pozornost študenta Petra (Marinko Šebez), ki je prepričan, da bo dekle s svojo očarljivostjo takoj osvojil. Lahkotna komedija iz študentskega življenja.
Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.
Kinodvor:
17:00 Obraz ljubezni (The Look of Love), Michael Winterbottom, Velika Britanija, 2013, DCP, 101'
Resnična zgodba legendarnega Paula Raymonda, 'kralja Soha', ki je leta 1958 z odprtjem prvega striptiz kluba v Veliki Britaniji postavil seks v samo središče tedanje popkulture, obenem pa iz njega naredil izjemno donosen posel.
19:00 Festival frankofonskega filma / Otvoritev!
Z Molièrom na kolesu (Alceste à bicyclette), Philippe Le Guay, Francija, 2013, 105'
Z Molièrom na kolesu je duhovita in izvrstno odigrana komedija o spopadu dveh egov – nekdaj priznanega gledališkega igralca in zvezdnika priljubljene telenovele –, umeščena na francosko atlantsko obalo. Film, ki ga je zrežiral Phillippe Le Guay (Ženske iz 6. nadstropja), je navdihnila Luchinijeva strast do Molièrovega Ljudomrznika.
21:15 Krogi (Krugovi), Srdan Golubović, Srbija / Slovenija / Nemčija / Francija / Hrvaška, 2013, DCP, 112'
Film, navdihnjen z resničnim dogodkom, preplete usode ljudi, ki jih je za vedno zaznamovalo junaško dejanje iz preteklosti. Krogi so najbolj nagrajevan srbski film preteklega leta, dobitnik posebne nagrade žirije v Sundanceu, nagrade ekumenske žirije v Berlinu in nagrade občinstva v Sarajevu.
Kino Komuna:
18:30 Panika, komična drama, Barbara Zemljič, Slovenija, 2013, 100'
20:30 12 let suženj, zgodovinska drama, Steve McQueen, ZDA, Velika Britanija, 2013, 134'
Dodaj komentar
Komentiraj