Tork nas gleda!
Metelkova mesto :
A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri
Jalla Jalla ob 20:00: Otvoritev razstave "Risbice za Metkin 20. rojstni dan", različni avtorji
Glasba Izven:
Etno Klub ZLATI ZOB ob 20:00: Avstrijski kulturni forum Ljubljana predstavlja Was für eine Reise / Kako popotovanje : Tango meets Jazz
Riki Zadravec-harmonika,
Andraž Mazi-kitara,
Martin Schaberl-kitara in
Martin Veszelovicz-harmonika
Avstrijski kulturni forum v Sloveniji skrbi za promocijo nacionalne avstrijske kulturne politike in soorganizira ali organizira prireditve.
Ideja Avstrijskega kulturnega foruma je začeti z ciklom koncertov avstrijsko – slovenskih glasbenih navez, ki so se stkale med samim študijem v glavnem jazza, katerega slovenski študentje lahko študirajo v bližnjem Celovcu in Gradcu.
Zlati zob kot etno klub predstavlja odličen prostor za mešanje narodnosti in pa glasbenih stilov, ki se bodo še zvrstili.
Doživite napeto igro med klasiko in jazzom, od notacije in improvizacije do lastnih kompozicij.
Dva izjemna umetnika iz avstrijske, eden iz slovenske Štajerske in eden Kranjec za vzorec z mednarodnimi koncertnimi in pedagoškimi izkušnjami vas bodo zapeljali v svet senzualnosti in nasprotij.
VSTOP PROST
Grad Rajhenburg v Brestanici, Brestanica ob 20:00: Jesenske serenade - Sami pesniki in same babe
Same babe
Miha Nemanič, vokal, orglice, šejker, tamburin
Marko Voljč, vokal, trobenta, ukulele, šejker, tamburin
Marko Jelovšek, vokal, kontrabas
Viki Baba, vokal, kitara
Koncert z besedo povezuje Dejan Pevčević.
Besedila je izbral Dejan Pevčević.
Spored:
Program predelav ljudskih pesmi, uglasbene poezije priznanih slovenskih pesnikov (Janez Menart, Kajetan Kovič, Frane Milčinski – Ježek) ter avtorskih besedil in poezije Vikija Babe: Dobri možje, Cigaretna pesem, Zares krvava pesem, Veselega norca bluz ...
Skupina Same babe je nastala spomladi 2003, da bi sodelovala na literarnem večeru, posvečenem pesniku Janezu Menartu. Nastopila je na vseh pomembnejših šansonjerskih, etno (in sorodnih) festivalih v Sloveniji in izdala dva albuma: zgoščenko uglasbene poezije Janeza Menarta Za ljubi kruhek in njene črne črne lase (Sanje, 2007) in Terezijanske (ZKP RTV Slovenija, Sanje, 2011), na kateri je predstavila avtorske pesmi ter svoje videnje ljudskih pesmi in uglasbitev priznanih slovenskih pesnikov (Kajetan Kovič, Frane Milčinski – Ježek). Leta 2009 je z avtorskim šansonom Dobri možje zmagala na Festivalu slovenskega šansona. Zasedba pri svojem ustvarjanju besedila dobesedno "opremlja" z glasbo, tako da je glasbeni del nekakšno ogledalo besednemu. V glasbenem smislu daje velik poudarek večglasnemu petju, njene nastope pa spremlja velik odmerek humorja in performansa.
Hostel Celica: Sozvočja sveta
21:00 Od Down Under, do Istre
Fred Pribac, Rachael Gates (Avstralija) & Vruja (Alenka & Marino Kranjac)
Tradicionalne pesmi iz Avstralije in Tasmanije in Slovenske ljudske (Istra)
22:30 Sozvočja sveta: Linsey Pollak
LINSEY POLLAK’S life is music. It seems he can sense music in – and create music from – everything around him, whether it be found objects such as rubber gloves, carrots and chairs, or more traditional instruments such as Macedonian bagpipes.
Afterwards we can have a balkan jam session as he is a specialist in Balkan music also.
Teater, razstave, predavanja....:
KOŽ ob 18:00: Travme in zasvojenost – dr. Sanja Rozman
Kako je zasvojenost povezana s travmami iz otroštva, se sprašujejo vsi starši, katerih otrok je zasvojen. Le kaj ga je tako zelo bolelo, da se je moral tako spozabiti in se zateči v zasvojenost.
Omame raznih vrst pomirijo duševno bolečino in zato se nam lahko v življenju kdaj zdi, da smo preko njih našli rešitev, ko pa smo v resnici stopili na pot, ki ponuja več problemov in rešitev. Kako se lotiti notranje bolečine, da se ne bo kar naprej ponavljala v vedno novih oblikah in nas silila v iskanje sebe samega?
Ljubljanski grad - Hribarjeva dvorana ob 19:00: Hanna Preuss: Sonokalipsa – preživeli
Predstava Sonokalipsa – preživeli je multimedijsko in interdisciplinarno umetniško delo, enkratno in neponovljivo gledališko doživetje. Nadaljuje sporočilo prve predstave triptiha - odmevne drame Sonokalipsa – dotik, obe v produkciji Hanna's.
Predstava se ukvarja z izzivi človeških odnosov v času apokalipse.
V času, ki ga živimo zdaj. Je poskus oblikovanja nove skupnosti, novega načina sobivanja. Na odru nastaja nov skupni jezik, jezik poezije, igre, zvoka in svetlobe. Jezik, ki ne provocira konflikta, ne izziva vojne, ne povzroča razdora, ne želi izvajati moči nad drugim. Jezik, ki ga lahko razume vsak. Jezik umetnosti.
Oblikuje se gibljivi zvočni svet, sozvočje čustvenih pokrajin posameznikov.
Igrajo: Nataša Burger, Antonella Bukovaz, Guillaume Cailleau, Domen Bertoncelj, Jordi Casanovas, Akane Yamaguchi
Produkcija: Hanna's, CSU Vodnikova domačija, koprodukcija: Zavod Ljubljanski grad
S podporo MOL, MK, Veleposlaništva Češke republike, Francoskega inštituta Charles Nodier, farmacevtske družba Medis.
Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Predstavitve knjižnih novosti: S petdesetimi glasovi govorim/Padesáti hlasy hovořim
Dvojezična slovensko-češka antologija sodobne slovenske poezije iz knjižnih objav 2000-2012...
Gre za dvojezično slovensko-češko antologijo sodobne slovenske poezije iz knjižnih objav 2000-2012; na večeru slovenske poezije v dveh jezikih bodo z branjem originalov sodelovali pesniki Milan Dekleva, Maja Vidmar, Andrej Hočevar, Radharani Pernarčič, Zdenko Huzjan in Miriam Drev.
Več:
Knjiga S petdesetimi glasovi govorim/Padesáti hlasy hovořim predstavlja 50 pesnikov s spremno študijo in CV (bio-bibl.) avtorjev in obsega 400 strani, avtorja pa sta češka pesnica in prevajalka Lenka Daňhelová (izdala skupaj 17 knjižnih naslovov, in sicer lastnih del ter prevodov iz poljščine in slovenščine, njene pesmi pa so objavljene v več jezikih) ter Peter Kuhar (bil mdr. novinar uredništva oddaj o kulturi na TV SLO).
Antologija je izšla junija 2013 v Pragi pri založbi Petr Štengl. Generacijsko zajema zelo veliko obdobje - najstarejši so Ivan Minatti (1924-2010), Ciril Zlobec (1925) in Lojze Krakar (1926-1995), najmlajši pa Jure Jakob (1977), Radharani Pernarčič (1979) in Andrej Hočevar (1980).
Kino kino kino!!!
Kinoteka:
18:30 Zgodbe štirih letnih časov: Pomladna zgodba (Conte de printemps), Eric Rohmer, Francija, 1990, 35mm, 1.66, barvni, 112', svp
Pariška učiteljica filozofije Jeanne (Anne Teyssèdre) se za nekaj časa znajde brez strehe nad glavo, vendar se noče preseliti v razmetano stanovanje svojega odsotnega fanta. Gostoljubje ji ponudi mlada pianistka Natasha, ki si v resnici želi učiteljico zbližati s svojim očetom, čeprav ta že ima ljubico. Rahločutna meditacija na temo ljubezni in življenja, nepredvidenih posledic bežnih odločitev in pomembnosti medsebojnega zaupanja, razumevanja in posluha.
21:00 Klasiki: Večerna dežela (Aftenlandet), Peter Watkins, Danska, 1976, 16mm, 1.37, barvni, 110', svp
Delavci v köbenhavnski ladjedelnici se uprejo, organizirajo stavko in prekinejo z izdelavo štirih podmornic po naročilu francoske vlade. Prvič zato, ker jim želi uprava ladjedelnice znižati plače, da bi lahko pravočasno izgotovila podmornice. Drugič pa zato, ker ugotovijo, da bodo podmornice opremljene z jedrskimi izstrelki. Istočasno se v mestu odvija srečanje evropskih ministrov za gospodarstvo. Skupina radikalnih protestnikov ugrabi danskega ministra in zahteva dosledno izpolnitev vseh zahtev stavkajočih delavcev. Sledi brutalna intervencija danske policije. Svoj čas sovražno sprejeta, vizionarska, politično radikalna mešanica igranega in dokumentarnega filma, kjer Peter Watkins v svoji značilni maniri kroti kar 192 naturščikov in za nadaljnje desetletje pokoplje svojo kariero.
Kinodvor:
17:00 Več kot med (More Than Honey), Markus Imhoof, Švica/Nemčija/Avstrija, 2012, DCP, 91'
Več kot med je pretanjen in s srcem narejen dokumentarec o globalni čebelji krizi, ki se ponaša z nekaterimi izmed najbolj osupljivih posnetkov čebel, kar jih je kdaj zabeležila filmska kamera. Glede na to, da so čebele postale podobne delavkam za tekočim trakom, bi film prav lahko označili za čebeljo različico Modernih časov.
19:00 V hiši (Dans la maison), François Ozon, Francija, 2012, DCP, 105'
Francoski mojster satire François Ozon (Gospodinja, 8 žensk) je s pomočjo briljantne igralske ekipe zasnoval duhovit, igriv in napet film o čarih in skušnjavah pripovedovanja zgodb. Zanj je prejel najvišje priznanje v San Sebastiánu in nagrado FIPRESCI v Torontu.
21:00 Zmagovalni filmi 16. Festivala slovenskega filma
Najboljši študentski, kratki in najboljši celovečerni film po izboru strokovne žirije.
Kino Komuna:
17:00 Upokojeni, oboroženi, nevarni 2 (Red 2), komedija, akcija, kriminalni, Dean Parisot, ZDA, 2013, 116'
19:15 Mojstri iluzij (Now You See Me), triler, Louis Leterrier, Francija, ZDA, 2013
21:30 Mojstri iluzij (Now You See Me), triler, Louis Leterrier, Francija, ZDA, 2013
Dodaj komentar
Komentiraj