4. 11. 2013 – 16.30

Tudi ljudje so lahko drevesa

Metelkova mesto:

 

Jalla Jalla ob 21:00: RADIO DEFONIJA: rola Antoine Roquentin - Če jazz ni mrtev, ali še čudno diši?

 

Menza pri Koritu ob 22:00: MOE (Nor)

Hrupni norveški trojec MoE , ki te dni na turneji po okoliških krajih predstavlja svoj novi album, se po nastopu v Klubu Metulj v Bistrici ob Sotli ustavlja tudi v Menzi pri koritu. Pripravite se na glasno in silovito atako na vaše sluhovode!

MoE združujejo minimalistične kompozicije z eksperimentalnimi pristopi, ki jih ne moremo zajeti v strogo rockovski žanr. Če že moramo uporabljati oznake, bi lahko rekli, da se gibljejo po mejah noise rocka. Na svojih intenzivnih nastopih pripeljejo poslušalca na rob zdrave blaznosti.

Trio je nastal leta 2008 in dosledno sledi DIY etiki delovanja. Po dolgometražnem debiju It Pictures (2011) so 1. novembra letos izdali novi album Oslo Janus.

Diskografija:

- Lies (7″, 2009),

- It Pictures (LP, 2011)

- Left to swallow (12″, LP single, 2012)

- MoE/The Observatory split single

- Oslo Janus (LP, 2013)

Zasedba:

Guro Skumsnes Moe – bas, vokal

Joakim Heibø Johansen – bobni & hrup

Håvard Skaset – kitara

Glasba:

soundcloud.com/moepage/moe-preview/s-mpeFi

conradsound.com/music-2/moe

Vstopnina: 3 €.

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: Riddim Tuffa (Sk), Homegrown Sound (Hrv) - Slovak, ki trenutno živi in dela v Pragi se je v zadnjem času uspešno prebil na svetovno DUB sceno in izdal že lepo število plošč. V svojih devetih vinilnih izdajah je sodeloval z gosti na vokalih kot so su Little Kirk, Shanti D, Solo Banton...

 

Glasba Izven:

 

Maxi Klub ob 20:30: Študentski jam session

Jazz Club Gajo Trio v zasedbi Blaž Jurejevčič za klavirjem, basist Klemen Krajc in bobnar Drago Gajo. Tokratni gost večera bo trobentač David Jarh.

 

Scratch, Rock bar ob 22:00: Metal oddaja, ki se predvaja vsak torek ob 22:00 na Radiu Študent bo prvič v svoji dolgi zgodovini izvedena v živoOb 22:00, čeprav se stvar neuradno začne že prej :)

V PODPORO RADIU ŠTUDENT - METAL DETEKTOR AGAINST RECESSION!

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 19:00: Portreti II; avtorski projekt Vita Tauferja

II del trilogije Portreti v režiji Vita Tauferja... za abonma Erasmus in izven

Portreti

Avtorski projekt Vita Tauferja

Opis

Vito Taufer se bo skupaj z umetniškimi sodelavci ukvarjal s fenomenom sreče, ki je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja doživel konjunkturo na področju različnih znanosti, pa tudi v vsakdanjem življenju, saj "industrija sreče", kot jo posredujejo različni mediji, obljublja hitre poti do nje. Poleg psevdopsiholoških uspešnic z recepti za srečo in številnih delavnic na to temo se je občutno povečal tudi obseg znanstvene literature o tej tematiki. V novem tisočletju je prišlo do razmaha pozitivne psihologije, ki se ukvarja s psihologijo blagostanja, z osebnostnimi močmi in vrlinami, z upanjem, hvaležnostjo itd.

Mednarodne raziskave zadovoljstva z lastnim življenjem kažejo na to, da smo prebivalci Slovenije glede sreče vedno na repu, med "najbolj srečnimi" pa so Danci, Kanadčani, Švicarji, Švedi itd. Zanimiv je tudi kulturni pluralizem med posameznimi mediji; del medijev še vedno inscenira podobe tradicionalne, družinske sreče, del pa že kaže zadovoljstvo posameznika zunaj tradicionalnih okvirov heteroseksualnega družinskega para (npr. sreča samskega posameznika ali posameznice). Hkrati opažamo, da v zadnjih desetletjih temelj za identiteto in status posameznika vse bolj postaja telo, young perfect body pa njegov skonstruirani cilj, tako da lepota, uspeh in sreča počasi postajajo sinonimi.

V Portretih I se vam bodo predstavili Marko Mlačnik, Marinka Štern in Blaž Šef, v Portretih II Robert Prebil, Primož Bezjak in Maruša Geymayer-Oblak, v Portretih III Olga Kacjan, Mojca Partljič in Matija Vastl, Desa Muck in Uroš Kaurin pa bosta povezovala vse tri večere.

Po ogledu enega dela trilogije ob predložitvi že uporabljenih vstopnic popust pri nakupu vstopnic za druga dva.

 

Šentjakobsko gledališče ob 19:30: USCANA VAS, mjuzikel, režija: Marko Plantan

USCANA VAS predstavlja nenavaden izsek iz sodobne ameriške glasbeno-gledališke tradicije. Ameriški dramatik Edward Albee je v svoji drami Občutljivo ravnovesje zapisal: "Pripravljeni smo dati, deliti pa nikdar!" Pričujoči muzikal načrtujemo kot sodoben, brechtovski prispevek slovenskemu začetniškemu glasbeno-gledališkemu vzdušju. Ne segamo po znucanih bestselerjih iz šestdesetih let, temveč po ambicioznem glasbeno-gledališkem delu, ki bo vredno spregovorilo tudi o naši, ne le o ameriški družbi.

 

Klub Daktari ob 20:00: Otvoritev razstave grafik: Ana Brumat: "Pra-sanje"

Vabljeni na otvoritev razstave študentke Akademije lepih umetnosti v Benetkah Ane Brumat ( Gwba Šikana), obetavne slikarke in grafičarke nove generacije.

Ana črpa motive iz svojih lucidnih sanj, kjer glavno vlogo igrajo skriti nagoni divjih bitij, ki jih Ana interpretira kot neukročne zverinske forme. S svojimi deli jih želi gledalcu približati z močnimi in na videz neobvladljivimi potezami ki jih s pomočjo tehnike globokega tiska prenese na papir.

 

Filozofska fakulteta, predavalnica 325 v 3. nadstropju ob 18:00: Predavanje: Razumevanje in razumljivost besedil in kako ju meriti

Na temo Razumevanje in razumljivost besedil in kako ju meriti (predstavitev monografije) bo predavala dr. Ina Ferbežar, Center za slovenščino kot drugi/tuji jezik pri Oddelku za slovenistiko FF UL.

 

Slovenski etnografski muzej ob 18:00: Urasenke tradicija čaja z gostjo z Japonske, profesorico Yumiko Murakami

Slovenski etnografski muzej v sodelovanju Ministrstvom za zunanje zadeve Republike Slovenije Vas prijazno vabi na japonski tradicionalni čajni obred in dogodek URASENKE TRADICIJA ČAJA z gostjo z Japonske, profesorico Yumiko Murakami.

Urasenke je ena največjih in najstarejših japonskih šol čajnega obreda. Čajni mojstri šole Urasenke so direktni nasledniki velikega mojstra Sen Rikyu-a, ki je v 16. stoletju kodiral obred, ki velja tudi danes. Mojster Sen Rikyu je na podlagi vrednot, kot so harmonija (wa), spoštovanje (kei), čistost (sei) in spokojnost (jaku), pred več kot 400 leti zasnoval t.i. koncept Chado – pot čaja ali obred pitja čaja, ki temelji na pripisanih gibih, posebnih pripomočkih, japonski zgodovini in kulturi ter sodelovanju zbranih.

Yumiko Murakami, ki bo prvič nastopila v Sloveniji, prihaja iz šole Urasenke iz Kyota, kjer poučuje Chado. S svojimi sodelavci bo predstavila čajni obred, s prav za to priložnost pripeljanim originalnimi čajnim posodjem in opremo z Japonske.

 

Hostel Celica ob 19:00: Potopisni večer: Etiopija

Prvo predavanje v sezoni 2013/2014 v Hostlu Celica začenjamo s ShaPPcem Rokom Kofolom.

Etiopija je prava Afrika: naporna in prvinska. Potovali bomo v glavnem v popolni divjini, včasih kar malo neizprosne narave. Družili se bomo z domačini v dolini Omo in tako spoznali ljudstva, kot so Mursi, Hamer, Karo,... z jeepi prečili depresijo Danakil, ter odtrekali v Dallol in na aktivni vulkan Erta Ale.

Za konec pa bomo med opicami prehodili še lep del gorovja Simien, ki velja s svojimi mizastimi gorami za eno najlepših na svetu.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

17:00 40 let Časopisa za kritiko znanosti: Film za kritiko znanosti

Odnosi, Marina Gržinić, Slovenija, 2012, video, barvni, 84'

Dokumentarni film ob 25-letnici lezbične skupine ŠKUC-LL (1987-2012) in nasploh o lezbičnem gibanju v Jugoslaviji. Projekt vizualizira in definira kontekst gibanja in GLBT skupnosti v razmerju do politike, ekonomije, kulture, umetnosti in pravnih institucij. Film pokriva tri ključna razdobja v zgodovini gibanja, od jugoslovanske situacije osemdesetih preko tranzicijske v devetdesetih do evropske v post-dvatisočih. Projekcijo bo uvedla Tatjana Grajf.4.11. ponedeljek 17.00 40 let Časopisa za kritiko znanosti: Film za kritiko znanosti Odnosi Marina Gržinić, Slovenija, 2012, video, barvni, 84' Dokumentarni film ob 25-letnici lezbične skupine ŠKUC-LL (1987-2012) in nasploh o lezbičnem gibanju v Jugoslaviji. Projekt vizualizira in definira kontekst gibanja in GLBT skupnosti v razmerju do politike, ekonomije, kulture, umetnosti in pravnih institucij. Film pokriva tri ključna razdobja v zgodovini gibanja, od jugoslovanske situacije osemdesetih preko tranzicijske v devetdesetih do evropske v post-dvatisočih. Projekcijo bo uvedla Tatjana Grajf.

19:00 40 let Časopisa za kritiko znanosti: Film za kritiko znanosti

Slovenija, moja dežela, Dimitar Anakiev, Slovenija, 2012, video, barvni, 51'

Film Slovenija, moja dežela Dimitarja Anakieva, neodvisnega režiserja, pisatelja in pesnika, enega od izbrisanih prebivalcev Slovenije, je že tretji film, ki ga je avtor posvetil temi izbrisa in izbrisanih. V dokumentarnem filmu se prepletata zgodbi Nisvete in Irfana, ki si prizadevata, da bi svoji raztreščeni, razvrednoteni življenji po izbrisu spet sestavila v celoto in se ponovno vključila v družbo. Pri tem izbirata zelo različne poti: če si Nisveta novo identiteto oblikuje s pomočjo religiozne izkušnje v Baptistični cerkvi v Ljubljani, se Irfan vrača v čas jugoslovanskega samoupravljanja in obnovi svoje članstvo v Klubu brigadirjev mladinskih delovnih brigad. Projekcijo bo uvedla Uršula Lipovec Čebron.

21:00 40 let Časopisa za kritiko znanosti: Film za kritiko znanosti

Izhod, Nejc Birsa, Staš Štrukelj, Slovenija, 2012, video, barvni, 57' 

Film prikazuje subjektivne izkušnje ljudi skozi objektiv kamere, pri čemer temeljito problematizira in polemizira funkcioniranje določenih ustanov, ki so po prepričanju avtorjev in režiserjev filma, tudi članov gibanja Izhod, zločini miru. Izhodovci so tako na ulicah kot v filmu prevprašali vlogo znanosti – še zlasti psihologije in psihiatrije – v razmerju do institucionalne represije, kakršno vršijo bolnišnice, psihiatrične klinike, zapori in druge zapiralne institucije. Projekcijo bosta uvedla avtorja.

 

Kinodvor:

18:45 Jimmy P.: Psihoterapija prerijskega Indijanca (Jimmy P. (Psychotherapy of a Plains Indian)), Arnaud Desplechin, Francija, 2013, DCP, 117

Resnična zgodba o prijateljstvu med travmatiziranim vojnim veteranom, Indijancem iz plemena Črna noga, in njegovim zdravnikom, antropologom in psihoanalitikom Georgesom Devereuxom. Film francoskega režiserja Arnauda Desplechina (Kralji in kraljica, Božična zgodba) med drugim odlikuje izvrsten nastop igralske dvojice Del Toro – Amalric.

21:00 Kdo se boji črnega moža? + Karpopotnik, Slovenija, 2012, 74'

V okviru Leta kina predstavljamo dva izjemna sodobna filma, ki sta kljub zelo različnima temama in estetskima pristopoma oba globoko zakoreninjena v slovenski filmski zgodovini.

Mala dvorana:

19:30 Duh leta '45 (The Spirit of '45), Ken Loach, Velika Britanija, 2013, DCP, 98'

Aktualen, zelo oseben in z veliko predanostjo narejen dokumentarec Kena Loacha obuja spomin na duh sloge in solidarnosti, ki je med drugo svetovno vojno prežemal Veliko Britanijo in prinesel idejo o novi, socialno pravičnejši družbi.

 

Kino Komuna:

19:00 Thor: Svet teme (Thor: The Dark World), akcijski domišljijski spektakel, Alan Taylor, ZDA, 2013, 112'

20:20 Thor: Svet teme (Thor: The Dark World), akcijski domišljijski spektakel, Alan Taylor, ZDA, 2013, 112'

21:20 Thor: Svet teme (Thor: The Dark World), akcijski domišljijski spektakel, Alan Taylor, ZDA, 2013, 112'

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.