27. 5. 2013 – 16.30

Umirjeni ponedeljek

Metelkova mesto:

 

Menza pri koritu:

17:00 Cirkuške delavnice, brezplačna udeležba.

20:30 Predstavitev 12. številke Kamen

21:15 78. MLADE RIME, berejo: Ajda Porenta, Maja Miloševič, Vanja Onič, Robyn Belak, Ernest Alilović

Gost večera: Dejan Koban (&Co.

 

Jalla jalla ob 21:00: Radio Defonija: rola Zenf!

 

Glasba izven:

 

Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 20:00: Kurt Elling

Big Band in Simfonični orkester RTV Slovenija

Dirigent: Michael Abene

Vokalni solist: Kurt Elling

Klavir: Laurence Hobgood

Eden največjih letošnjih jazzovskih koncertov pri nas bo prav gotovo nastop slovitega pevca Kurta Ellinga skupaj z Big Bandom in Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija.

Kurt Elling (1967) že več kot deset let tako po mnenju kritikov kot občinstva velja za najbolj aktualnega jazzovskega vokalista na svetu. Njegovi projekti presegajo ustaljene jazzovske okvire, saj se loteva umetniško izredno domiselnih, zahtevnih in pronicljivih projektov na najvišji izvajalski in tehnično zahtevni ravni. Elling je dobitnik najvišjih glasbenih priznanj, med njimi nagrade grammy, kar deset zadnjih projektov je bilo nominiranih za to nagrado, prestižna ameriška revija Downbeat pa ga že trinajst let uvršča na prvo mesto med jazzovskimi moškimi vokalisti. V Sloveniji še ni nastopil, njegov prvi nastop pri nas pa bo pospremila najbolj kompleksna glasbena zasedba, to sta združena big band in pa simfonični orkester.

Poleg Ellinga bo ljubljanski koncert obogatil tudi pianist Laurence Hobgood (1957), ki je Ellingov najožji sodelavec že od začetka uspešne kariere. Zanj tudi piše priredbe in je njegov glasbeni producent. Na svoji poti je sodeloval z nekaterimi najvidnejšimi jazzovskimi zvezdami, kot so Larry Coryell, Lee Konitz, John Pattitucci, Jon Hendricks, Regina Carter, Stefon Harris, Richard Galliano, Terrence Blanchard, Joe Lovano, Benny Maupin, Paul Wertico, Bobby Watson in Gary Burton.

Michael Abene (1942), dirigent, aranžer, komponist in pianist, sodi v sam vrh jazzovskih ustvarjalcev in poustvarjalcev. Nagrajen z dvema grammyjema, je v svoji karieri sodeloval z nekaterimi najvidnejšimi jazzovskimi zvezdami, kot so Maynard Ferguson, Dizzy Gillespie, Cal Tjader, Anita O'Day, Benny Goodman, Johnny Hartman, Lee Konitz, Don Ellis, GRP All Stars Big Band. Je že kar redni gostujoči dirigent Big Banda RTV Slovenija, s katerim je predstavil projekte s solisti, kot so Paquito D'Rivera, Joe Lovano in Patti Austin.

Koncert bo zaznamoval trojno obletnico: rojstva in smrti pevca Johnnyja Hartmana (1923–83) ter tudi izdaje legendarne jazzovske plošče John Coltrane/Johnny Hartman (1963), ki je usodno vplivala na Ellingovo umetniško pot. V ta namen bo izvedeno tudi novo delo, priredba iz leta 1963 posnete skladbe You Are Too Beautiful, ki jo bo napisal dirigent projekta Michael Abene.

Na programu koncerta bodo naslednje skladbe: Estate, Tin Tin Deo, Nicht Wandle, Mein Licht, Si Tu Supieras, Je Tire ma Reverence, A House is Not a Home, Luiza, You Are Too Beautiful, La Vie En Rose, Come Fly With Me, Loch Tay Boat Song, Billi, Rosa Moreno.

21, 24, 28, 16* EUR

 

EtnoKlubZlatiZob ob 20:00: Jernej Zoran akustični trio

Lara Poreber - vokal & Jernej Šušteršič - klaviature & Jernej Zoran - kitara

Jernej Zoran je že stari maček slovenske glasbene scene, ki ga mnogi poznajo po delovanju v Društvu mrtvih pesnikov, zadnja leta pa suvereno osvaja odre v lastni rock sestavi ali v zadnjem času vedno bolj iskanem akustičnem triu.

Zadnja in še vedno aktualna plošča "Stratosfera" je navdušila tudi legendarnega glasbenega urednika Dragana Buliča, ki jo je uvrstil med deset najboljših plošč minulega leta, zanjo je Jernej tudi že predstavil štiri uspešne single.

Lara Poreber - vokal

Jernej Šušteršič - klaviature

Jernej Zoran - kitara

Vstopnina: 5 € KONZ. & KLOBUK prispevek

 

Ortić ob 22:00: Ortomanic Vol.4: Smallman (BG) & Wrong Moose (Slo)

bolgarski ambient/art-metal

Gre za bend, ki v svoji glasbi spaja več vplivov, osnova pa predstavlja misticizem bolgarske tradicionalne glasbe. Njihovo glasbo zaznamujejo počasne kitarske in doneče basovske linije. Za Smallman bo to druga evropska turneja, po tem ko je lanskoletna East Path tour navdušila publiko na vseh koncertih, med drugim tudi ljubljansko. Nastopili bodo ob podpori nadobudnih domačih Wrong Moose.

Vstopnina: 5 evrov, blagajna Orto bara

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

MGL ob 19:30: Ženske na robu živčnega zloma



SNG Drama ob 19:30: Veliki briljantni valček



Foerster bar ob 21:00: Večer stand-up komedije v Foerster baru 18: nov material in odprt mikrofon

nastopajo:

Andraž Purkat

Žan Papić

Tine Aćimović

Rok Krivičič

Husein Šakanović

Tomaž Stanovnik

Povezuje Andrej Težak Tešky!



Mestna hiša - Stekleni atrij ob 18:00: Otvoritev razstave "Kalpana – Masterpieces of Figurative Indian Contemporary Paintings"

 

Slovenski šolski muzej ob 18:00: Slikanica - Moja prva knjiga

Vabimo vas, da skupaj obudimo spomine na najlepše slovenske slikanice.

SLIKANICA – MOJA PRVA KNJIGA

Razstava o slovenski slikanici je najnovejši projekt Slovenskega šolskega muzeja.

Razstava orisuje razvoj slovenske slikaniške zvrsti, predstavlja različne vrste in oblike slikanic,

ki ustrezajo raznolikim tipom njihovih uporabnikov, osvetljuje pedagoški pomen slikanic za celostni razvoj otroka ter zbuja spomine na najlepše slovenske slikanice.

Pravljični svet pa nam bo približala glasbena skupina Muzealije.

 

Galerija Kresija ob 19:00: "Punčka iz cunj"

Vabljeni v pisano in razigrano deželo Punčk iz cunj, ki v Sloveniji letos praznujejo 10. rojstni dan.



Osrednji atrij, Mestna hiša ob 20:00: Razstava "Oblikovanje agende ali kako se izogniti reševanju problemov, ki to niso"

Vljudno vas vabimo na otvoritev razstave konceptov storitev, nastalih na mednarodnem dogodku Kreativni tabor Ljubljana in študentskem raziskovalnem seminarju storitvenega in informacijskega oblikovanja na področju zdravstva in trajnostnega transporta.

Moč razstavljenih konceptov temelji na izčrpnih analizah in interdisciplinarnem soustvarjanju mlajših profesionalnih oblikovalcev, ustvarjalnih posameznikov različnih izobrazb, študentov oblikovanja ter deležnikov in uporabnikov z že omenjenih področij raziskovanja; zdravstva in trajnostnega transporta. S pomembnim poudarkom: v centru storitvenega in informacijskega oblikovanja so vedno uporabniki in temu primerno so drugačne tudi ponujene rešitve.

Ob razstavi bo izšla knjiga o storitvenem in informacijskem oblikovanju, Oblikovanje agende ali kako se izogniti reševanju problemov, ki to niso, avtoric Petre Cerne Oven in Barbare Predan (obe ALUO in društvo Pekinpah).

 

Trubarjeva hiša literature ob 17:00: Strokovna delavnica: Pravni vidik delovanja glasbene skupine

Slovenski glasbenoinformacijski center v maju v Trubarjevi hiši literature organizira dve delavnici, ki se bosta ukvarjali s pravno problematiko delovanja glasbenikov; odvetnica Urša Chitrakar, ki pri svojem delu pogosto zastopa glasbenike, producente in založbe, bo pojasnila osnovne pojme iz avtorskega prava za glasbenike ter predstavila pravno dimenzijo delovanja glasbene skupine.

 

KOŽ ob 18:00: Hotel Romantika - Esad Babačić

pogovorni večer

Svoja vrata odpira Hotel Romantika s svojim gostiteljem pesnikom, literatom Esadom Babačićem. Na prvi večerni zakuski bo gostil pisatelja Dušana Dima, avtorja romana Distorzija, za katerega je leta 2006 prejel nagrado večernica kot najboljše mladinsko delo v Sloveniji.

 

LJUDMILA, Rimska 8 ob 19:00: Lynne Bruning Ljudmilin Digitalni obrok

Na ponedeljkovem Digitalnem obroku bo Lynne Bruning predstavila svoje inovatorsko delo na področju e-tekstilije in "wearable" elektronike.

Lynne Bruning

Lynne Bruning je mednarodno uveljavljenja modna oblikovalka, DIY hekerka in ustvarjalka ter inovatorka na področju takoimenovane "wearable" umetnosti, e tekstilij, adaptivnih tehnologij in novih medijev. Poznamo jo predvsem po internetnih poučnih oddajah eTextile Lounge, ter kot dolgoletno izvršno producentko legendarnega festivala Burning Man. V svojem delu združuje diplomo iz nevrofiziologije, magisterij iz arhitekture ter različne tekstilne prakse, ki so globoko zakoreninjene v njeni družinski zgodovini, s čimer kreativno združuje svetove znanosti, tekstilij, mode in tehnologije. Njeni prepoznavni, inovativni in nagrajeni dizajni v tkaninah prepoznavajo več kot zgolj kos blaga ter odpirajo vrata v razumevanje kompleksnejših tehnologij oblikovanja površin današnjega časa.

Na ponedeljkovem Digitalnem obroku bo Lynne Bruning predstavila svoje inovatorsko delo na področju e-tekstilije in "wearable" elektronike.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

19:00 Večer SFA/Dvajsetletnica filma

Morana, Aleš Verbič, Slovenija, 1993, 35mm, 1.37, barvni, 103'

Skupina deklet in fantov se na Radovo (Vojko Zidar) pobudo odloči, da se bodo v visokogorski svet odpravili na precej nenavaden način, z dvema terenskima avtomobiloma in motornim kolesom. Tam jih pričaka skrivnostna, krvoločna in maščevalna Morana, slovanska boginja smrti, zime in nočnih mor. Grozljivka v gorskem okolju.

21:00 Retrospektiva: filmski scenograf Niko Matul

Tri četrtine sonca, Jože Babič, Slovenija, 1959, 35mm, 1.37, čb, 103'

Povojni film o mednarodno raznoliki druščini taboriščnikov, ki obstane na češki postaji Mosty. Tam čakajo na vlak, ki jih bo popeljal domov. Med čakanjem se ne morejo izogniti zapletom. Jugoslovan Slavo (Bert Sotlar) sili domov, a ne ve, da je njegova zaročenka mrtva, Marija (Mira Sardoč) je noseča, otrok pa nima očeta, Italijan Mateo (Pero Kvrgić) ukrade igrači za dečka Radka, ki je zbolel od preobjedenosti ... Vsak ima svojo skrivnost in svoje težave. Njihova življenja je vojna za vedno spremenila – zanje sijejo le tri četrtine sonca. Film so snemali na železniški postaji v Novi Gorici, v Novem mestu in Litiji ter v ateljejih v Ljubljani, kjer so po Matulovih načrtih zgradili vse interiere, vključno z vrtom in železniškim vagonom. Matul izbere vse lokacije in se poglobi v najmanjše podrobnosti: preuči napise na vlakih, naredi načrt za veliko uro v pasaži s trgovinami in pripravi celo skice za izdelavo šaljivih tarč za zabaviščni park.

23:00 Odprto platno

 

Kinodvor:

17:00 Plesalka v senci (Shadow Dancer), James Marsh, Irska/Velika Britanija, 2012, DCP, 101'

Plesalka v senci je napet psihološki triler o ženski, ki je zavoljo svojega sina prisiljena izdati vse, v kar verjame. Film, umeščen v Belfast devetdesetih let, je režiral oskarjevec James Marsh (Človek na žici).

19:00 Ustavljen na poti (Halt auf freier Strecke), Andreas Dresen, Nemčija/Francija , 2011, 35 mm, 110'

Projekciji bo sledil pogovor v Kavarni.

Realističen in presunljiv film, ki pogumno in brez vsakršnih klišejev beleži zadnje mesece v življenju družinskega očeta z diagnozo smrtonosnega možganskega tumorja. Po glavni nagradi v sklopu Posebni pogled Cannesu je Ustavljen na poti pobral tudi vse najpomembnejše Nemške filmske nagrade.

21:15 Holy Motors, Léos Carax, Francija/Nemčija, 2012, 35 mm, 115'

Devet za ceno enega! Holy Motors je 'film atrakcije', v katerem devetnajsto stoletje sreča enaindvajseto. Ekstravaganten. Blazen. Fantastičen. Edinstven. Nezaslišan. Cinefilski. Slavospev in hkrati rekviem mehaničnemu svetu. Da ne bo pomote: zadnji film Léosa Caraxa lahko doživite le v kinu.

 

Kino Komuna:

17:15 Zavetje (Safe Haven), romantična drama, Lasse Hallstrom, ZDA, 2013, 115'

19:30 Ljubimci nad oblaki (Los Amantes Pasajeros), komedija, Pedro Almodovar, Španija, 2012

21:30 Ljubimci nad oblaki (Los Amantes Pasajeros), komedija, Pedro Almodovar, Španija, 2012

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.