10. 9. 2013 – 16.30

V torek zvečer...

Metelkova mesto : 20. rojstni dan

 

A-Infoshop:

17:00 sejem

Zadruga Urbana (urbana agrarna platforma) koordinira: Mini alternativno tržnico pred A-Infoshopom: Vabljeni na alternativno tržnico, kjer bo mogoče dobiti oz. zamenjati krompir, hruške, slive, čebulo, jajca, sir, med, marmelado,...

19:00 veganski kuharski večeri

Otvoritev sezone veganskih večerij. Za prvo vegansko večerjo vam bomo pripravili sarme, ki jih boste sanjali do naslednjega poletja.

 

Channel Zero:

17:00 sejem

Stojnice pred Pešaki - Kapa Records, Stripburger, Kataman, Moonlee Records, Radio Študent, Channel Zero, KUD France Prešeren, Sejem rabljenih vinilnih plošč in drugi.

17:00 Lutkovna skupina Bobek: Debela Repa + ustvarjalne delavnice

22:00 GUTS PIE EARSHOT (Nemčija) - V okviru 20. obletnice AKC Metelkova mesta se v Channel Zero vračata prvaka hipnotičnih, transcendentalnih, na repeticiji slonečih ter po plemenskih obredih dišečih glasbenih enodejank, ki prav tako prazujeta že 20 let obstoja.

 

Galerija Alkatraz:

19:00 Dražba umetniških artefaktov. Legendarna metelkovska dražba se vrača samo za en večer! Prepričajte se zakaj je slovela kot najbolj uspešna in zabavna dražba na Slovenskem. Vodi Goran Medjugorac Gogi.

21:00 odprtje dokumentarne razstave Metelkova oživljena!

Razstavno-raziskovalni projekt poteka od leta 2011 v sodelovanju ekipe šole za kustose in kritike Svet umetnosti, Galerije Alkatraz inustvarjalk/ustvarjalcev AKC Metelkova mesto. Njegov namen je raziskati zgodovino metelkovske vizualne scene in trenutno vizualno produkcijo AKC Metelkova mesto.

 

Jalla Jalla ob 20:00: TORKPEDO<>Bombardiranje z video spoti!

 

Mizzart, pred Pešci ob 21:00: koncert Belatehnika & Beladona, Smrt ti fukam & njene prijateljice

 

Gala hala ob 21:00: Mizzart Chill And Grooves + otvoritev fotografske razstave Sebastjana Iskre: “Point, Shoot and 2 Stage Divers” Vrtita: primzee & damzai Vstop prost!

 

Klub Gromka ob 21:00: TAJNA LOŽA ŽIVIH (TLŽ) >> Med obletnico bomo obudili tudi spomin na najbolj skrivnostno metelkovsko združenje: Tajno ložo živih. Ta umetniška skupina v ilegali, kot jo je označeval dnevni tisk, je bila eden od projektov Teatra Gromka, ki je bil sredi devetdesetih eden izmed najbolj aktivnih akterjev na Metelkovi. Mnogoterost umetniških pristopov (odrski eksperimenti, likovni elementi, gibalni, plesni vložki, sodelovanje s pisatelji), ki jih je loža uporabljala v svojih projektih, misteriozni ambient, ki spominja na nekakšen nezakonit krožek (uvedeni so bili celo kvaziinicijacijski obredi!)

 

Menza pri koritu ob 22:00: Swedenborg Raum (Nemčija).

Vstop prost.

 

Glasba Izven:

 

Stanovska dvorana, Ljubljanski grad ob 19:00: Dnevi stare glasbe 2013: Ansambel Doulce Mémoire (Francija)

Zasedba:

Sébastien Wonner, čembalo

Pascale Boquet, lutnja

Denis Raisin Dadre, kljunaste flavte in umetniško vodstvo

"Ponoči so vsi la-ji črni"

"Tema je naše povabilo k največji osredotočenosti. Nobenega vidnega stika ni med nami, tudi pri skladbah, ki sicer zahtevajo veliko; vodi nas samo skupno občutje dihanja in tišine. Za vas je to povabilo v priostreno poslušanje najglobjega v glasbi, ne da bi vas karkoli zmotilo. Glasba ni nikoli v tolikšni meri umetnost časa in zgoščene sedanjosti kot v takšnih trenutkih …"

Tako je izkušnjo, ki jo lahko pričakujemo na tem koncertu, opisal Denis Raisin Dadre, ustanovitelj in umetniški vodja legendarne francoske skupine, ki se že več kot dvajset let posveča samo renesančni glasbi. Težko bi našli sestav, ki ves čas svojega obstoja preseneča s tolikšno svežino, z neverjetno energijo in izvirnim pristopom h glasbi in stiku s poslušalci. Tudi tokrat presenečajo – koncert improvizacij na največje evropske uspešnice 16. stoletja bodo v celoti izvajali v popolni temi.

Projekt Doulce Mémoire podpira Regionalni svet regije Center, glavni svet okrožja Indre-et-Loire, Ministrstvo za kulturo – DRAC Centre, mesto Tour in Francoski inštitut Ministrstva za zunanje zadeve. Skupina je članica združenj FEVIS in PROFEDIM.

Cena vstopnice: 10,00 €, 7,00 €*

*(študentje, upokojenci, skupine nad 15 oseb)

 

SNG Opera in balet ob 19:30: Otvoritveni koncert sezone

Odlomki iz:

Giuseppe Verdi: RIGOLETTO

Johann Strauss ml.: NETOPIR (Die Fledermaus)

Giuseppe Verdi: PLES V MASKAH (Un ballo in maschera)

Gioacchino Rossini: SEVILJSKI BRIVEC

 

Gospodarsko Razstavišče, velika dvorana A ob 20:00: Manu Chao La Ventura v Ljubljani

Svetovno znani pevec bo na koncertu gostil tudi slovenske vstajnike. Že pred nekaj leti je dejal, da se z mikrofonom v roki čuti dolžnega dajati glas neslišnim ljudem. Tokrat bo ojačal glas anarhistov in feministk. Svoje ideje bo predstavila Anarhistična pobuda Ljubljane, ki se – tako kot Chao – zavzema za samoorganizacijo, svobodo govora in solidarnost. V boju proti represiji in asimilaciji zavzemajo antikapitalistično držo.

 

Cankarjev dom ob 20:00: Zaključek 61. Ljubljana Festivala: Bratje Karamazovi, balet

Akademski državni balet Borisa Eifmana iz Sankt Peterburga

Koreograf, režiser: Boris Eifman

Po literarni predlogi: F. M. Dostojevski

Glasba: M. Musorgski, R. Wagner, S. Rahmaninov

Scena in kostumi: Vjačeslav Okunev

"Moje prizadevanje in težnja je gledališče, odprto čustvenim izkušnjam. Svoj svet ustvarjam s kreacijami skrivnosti, v katerih značaji živijo in delajo po mojih pravilih. Ljubim svoj kardiogram, ritem bitja svojega srca, z vsemi njegovimi izbruhi, šokom, vrhunci in padci," je zapisal Boris Eifman, najprestižnejši ruski koreograf. Bratje Karamazovi so bili premierno prikazani leta 1995 z velikanskim uspehom. Eifman je izjavil, da je balet njegova najboljša stvaritev.

 

Galerija JAKOPIČ ob 20:00: Sound Explicit 2013

Vabljeni na Sound Explicit 2013, ciklus zvočnih eksperimentalnih perfomansov, ki predstavljajo širok žanrski spekter – od zvočnih raziskav, improvizacije do eksperimentalnih zvočnih obdelav, ki jih ponekod dopolnjujejo video vsebine.

Ciklus smo zasnovali v letu 2003 z željo, da podpremo širok spekter kreativnega ustvarjanja in raziskovanja na področju zvočnih umetnosti, predvsem nepopularnih oblik, ki so redkeje zastopane v domačih programskih shemah.

20:00 Vasja Progar

Na področju glasbenega in zvočnega ustvarjanja se Vasja Progar osredotoča na elektronsko generirane in procesirane zvoke. Nastopi v živo predstavljajo improvizirano formo z nekaj vnaprej določenimi strukturami predhodno oblikovanega zvoka in so rezultat obsežnega raziskovanja in eksperimentiranja. Vasja Progar večinoma uporablja analogne elektronske inštrumente, ki jih nadzira neposredno z različnimi vmesniki kot tudi z digitalnimi algoritmi – s poudarkom na omejeni naključnosti.

21:00 Boštjan Leskovšek – Ror

Njegovo umetniško delovanje je povezano predvsem z interdisciplinarnim projektom Cirkulacije 2. V okviru Cirkulacije 2 sledi nizu eksperimentov, ki se ukvarjajo s tehnologijo in njenih umetniškimi kot tudi družbenimi odvodi. Ror sam sebe definira skozi kategorično zanikanje forme, zato je zanj tudi kakršnakoli definicija vprašljiva. Namesto forme ga zanima potovanje nevednega popotnika, tipanje še ne rojenega bitja. Skozi dešifriranje vsakodnevnih dražljajev se tako odpirajo neslutene pokrajine. Umetnikov zvočni set v letošnjem letu temelji na zankanju virov zvoka skozi digitalno analogna vezja. Njihova sestava omogoča interpretacije logičnih soočenj enakih signalov na drugačnih poteh. Zvok je zanj stanje iskanja, ki se lahko le zgodi in nikoli ponovi.

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta: Sedef

Zasedba:

Maša Pašovič – vokal

Šemsudin Džopa Dino – kitara

Tilen Stepišnik – kitara

Sergej Ranđelovć – tolkala

Vasilij Centrih - violina

Sledil bo Celični Etno jam.

 

Teater, razstave, predavanja....:

 

Galerija Kapelica ob 17:00: Tao G. Vrhovec Sambolec, INSIDE - OUT!

Inside - Out je prostorski poseg, ki temelji na seriji vremensko odzivnih instalacij z naslovom Virtualne luknje in Vitrualna ogledala, ki jih Tao G. Vrhovec Sambolec razvija od l. 2006. Serija raziskuje odnos med vremenskimi pogoji in zgradbami v urbanem okolju. Razstavljeno delo je integracija treh predhodnih instalacij Virtualna luknja – dež (2006), Virtualna luknja – veter 1:1 (2011) in Virtuana luknja – sonce 1:1 (2011) v en sam poseg, ki ustvarja okolje, v katerem so zunanji dež, veter in sončna svetloba istočasno umetno ustvarjeni v notranjosti, kjer vzpostavljajo taktilno prisotnost vremena znotraj.

Prostorska intervencija skozi sopostavljanje vremenskih pojavov, digitalnih informacij in otipljivih materializacij v zaprtem okolju razsirja temeljno obcutenje in razumevanje  človeškega bivanja v zaprtih prostorih.

Razstava bo na ogled do 4. 10. 2013 (pon - čet: 11h do 17h, pet: 11h do 15h)

Strokovni sodelavci

Lex van den Broek - razvoj programske in elektronske opreme

Lars Vaupel, Stefan Doepner - f18 Institute - razvoj programske in elektronske opreme

Mr. Stock - razvoj programske opreme

Marije Baalman - razvoj programske opreme

Floriaan Ganzevoort - strokovno svetovanje

 

Trubareva hiša literature ob 18:00: Razstava Ptice skrite v papirju

druženje/kramljanje z avtorico razstave, akademsko slikarsko Marijo Prelog; razstava vključuje knjigo umetnika - nekakšen priročnik za izdelavo različnih ptičjih figur, ki predstavlja še mnogo več, poleg tega pa še tri sklope, in sicer originalne ilustracije ptic iz knjige, 'jato' čez 430 lastovk ter 'Ptice skrite, izrezane in zložene'; druženje bo potekalo po izteku rednega delovnega časa Trubarjeve hiše literature.

O razstavi:

Z naslovom Ptice skrite v papirju je nastala knjiga, knjiga umetnika. Lahko bi rekli, da je to priročnik za izdelavo različnih ptičjih figur, a je mnogo več kot le to. Je knjiga, ročno sestavljena iz grafik - risb dvanajstih ptic ter njihovih izrezank in zloženk v pop-up notranjosti knjižnega bloka. V njej boste odkrili štorkljo, kakapa, raco mlakarico, dolgorepko, vrabca, srako, velikega detla, sivo vrano, laboda grbca, malega pingvina, sovo uharico in kmečko lastovko.

Umetnica Marija Prelog je delo ustvarjala pozimi in spomladi leta 2012. Knjiga je izdelana v štirih izvodih, v formatu 26cm x 25cm x 2,8cm. Vezana je s spiralo v trde platnice. Na mednarodnem natečaju Shin Jidai v Minnesota Center for Book Arts v Minneapolisu je bila razstavljena kot ena izmed petdesetih izbranih del.

Ptice skrite v papirju je tudi naslov razstave, ki ob 'knjigi umetnika' vsebuje še tri sklope:

– Originalne ilustracije ptic iz knjige. Le te so nastajale za druge knjižne projekte ali dogodke in so bile ob skicah podlaga za nastanek izrezank-zloženk, prostostoječih ptic, prepoznavnih v drži in obliki.

– 'Jato' čez 430 lastovk, mestnih in kmečkih, izrezanih in zloženih iz prosojnega papirja v tehniki kirigami, 'posejanih' po zidovih kot instalacija. (Živalske 'rezljanke in zlaganke' z avtorsko realistično noto na osnovi prostorskega risanja živali Marija Prelog ustvarja izdeluje že več kot dvajset let.)

– 'Ptice skrite, izrezane in zložene' v brezplačnikih, reklamah, ostankih papirja, katalogih. Ta del razstave nam je tudi v premislek o bivalnem okolju ptic.

Razstava je bila izbrana na MOL natečaju za leto 2013. Postavljena je v Trubarjevi hiši literature in je na ogled v času delovanja hiše in dogodkov v mesecu septembru 2013.

 

Muzej za arhitekturo in oblikovanje, grad Fužine ob 19:00: Mesta se borijo: Japonski urbanistični projekti iz 60. let

Svež pogled na zamisli o mestu, ki so jih razvili japonski arhitekti v 60. letih 20. stoletja, in odgovori na vprašanje naraščajoče urbanizacije.

Muzej za arhitekturo in oblikovanje gosti razstavo japonskih urbanističnih projektov iz 60. let. Razstavo bo v torek, 10. septembra, ob 20. uri odprl veleposlanik Japonske v Sloveniji, nj. eksc. gospod Shigemi Jomori. Pred uradnim odprtjem vas ob 19. uri vljudno vabimo na uvodno predavanje v razstavo, ki ga bo pripravila dr. Lucija Ažman Momirski, izredna profesorica na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo.

*****

Razstava ponuja svež pogled na zamisli o mestu, ki so jih razvili japonski arhitekti v 60. letih 20. stoletja, ko je Japonska na področju arhitekture doživela razcvet. Razstavljeni projekti so izjemno ambiciozni in naslavljajo številna vprašanja, povezana s hitro urbanizacijo, ki so ji bili na Japonskem priča v tem obdobju. Ne glede na to, da so nastali v relativnem kratkem obdobju in v dokaj zaprtem krogu arhitektov, so razstavljeni projekti zelo različni, kar kaže na mnoge izzive in vprašanja, s katerimi so se srečevali ob naraščajoči urbanizaciji.

Razstavljeni projekti so nenavadni in jih lahko razumemo kot del širšega iskanja nove vizije mesta, ki predstavlja odmik od arhitekturnega obdobja, za katerega je bila značilna gradnja vizualno podobnih stavb na različnih lokacijah v svetu. Kljub svoji radikalnosti so ti projekti primerljivi z načrti, ki so v istem obdobju nastali drugje, kar pomeni, da so se z izzivi hitre urbanizacije kot rezultatom modernizacije soočale tudi druge države.

Razstava naslavlja ključna vprašanja in izzive, ki jih prinaša urbanizacija, in je kljub osredotočenosti na Tokio kot največje svetovno urbano središče aktualna tudi za realnost države, v kateri je postavljena.

V obliki krajših tekstov, fotografij, knjig in drugega gradiva bodo ob razstavi prikazane povezave med slovenskimi in japonskimi arhitekti. Prikazana bo tudi fotografija z zabave, na kateri sta japonski arhitekt Junzo Sakakura in Plečnikov diplomant Milan Sever, kasnejši profesor na Oddelku za arhitekturo Tehnične fakultete v Ljubljani, ki sta oba hkrati leta 1933-34 risala pri arhitektu Le Corbusieru v Parizu.

Gostovanje razstave v Sloveniji sta podprla Japonska fundacija in Veleposlaništvo Japonske v Sloveniji.

 

MKL - SLOVANSKA KNJIŽNICA, Einspielerjeva 1 ob 19:00: Kolodvorska ulica - od popotništva do kina

Otvoritev domoznanske razstave. Razstava predstavlja nekdanjo podobo in kulturno dediščino te znane ljubljanske ulice.

V okviru domoznanske dejavnosti v preddverju MKL

Z razstavo Slovanska knjižnica - Center za domoznanstvo in specialne humanistične zbirke iz svojih bogatih gradiv predstavlja nekdanjo podobo in kulturno dediščino ljubljanskih ulic in trgov, pospremljeno s kolažem sodobnih fotografij. Skozi razstavo si bo moč ogledati in prebrati marsikaj o zgodovini ljubljanske ulice, ki se imenuje po bližnjem kolodvoru, poleg drugih ustanov, ki domujejo na njej, bo omogočala tudi vpogled v zgodovino ljubljanskega kina Kinodvor, ki v oktobru obeležuje 90. obletnico nastanka, tako da bodo obiskovalci otvoritve lahko izvedeli več o projektu "Leto kina". Razstavo bosta otvorili direktorica Mestne knjižnice Ljubljana mag. Jelka Gazvoda in direktorica Kinodvora Nina Peče.

 

Galerija Equrna ob 19:00: Otvoritev razstave "Veliki črni bik, koga kličeš?" Tina Dobrajc in Mito Gegič

 

Galerija Fotografija, Mestni trg 11/I ob 20:00: Arja Hyytiäinen: Razdalja zdaj

Razstava bo na ogled do 10. oktobra 2013, odprtja pa se bo udeležila tudi avtorica, Arja Hyytiäinen.

Arja Hyytiäinen je bila rojena leta 1974 v finskem mestu Turku, trenutno pa živi v La Rochellu v Franciji. V dokumentarnem stilu je začela fotografirati, ko je pričela z izobraževanjem na severu Švedske, pozneje pa je diplomirala na praškem FAMU. Ko se seli med različnimi evropskimi mesti – Berlin, Pariz, Praga, Gothenburg –, dokumentira svoje življenje v gibanju in dodaja elemente fikcije. Leta 2006 je v Franciji prejela nagrado Kodak za kritično fotografijo, leta 2007 pa na Poljskem nagrado Grand Prix na Fotofestivalu v Lodžu. Istega leta je izšla njena knjiga "Distance Now". Dela kot svobodna umetnica in razstavlja v številnih evropskih državah. V zadnjih letih vodi delavnice na berlinski Neue Schule Fur Fotografie, na FotoDepartment v Sankt Peterburgu in na številnih drugih šolah. Arjo Hyytiäinen zastopata Agence VU in Galeria ZPAF i S-KA iz Krakova na Poljskem.

"Razdalja zdaj (2002–2005) je avtobiografsko delo, posvečeno čustvom in občutjem, ki sem jih doživljala med razpadom razmerja. Naslov se nanaša na psihološko razdaljo med mojim partnerjem in mano, tako v času razhajanja kot pozneje. Nekaj fotografij je nastalo med razhajanjem, druge pa so dokumenti mojega preteklega življenja. Razdalja se nanaša na fizično razdaljo med dvema partnerjema v razmerju na daljavo, zdaj pa se nanaša na čas po razhodu.

Razdalja zdaj se nanaša na iluzijo ljubezni, čustveno zmedenost, obup, strah in odvisnost.

Nekatere fotografije so uprizorjeni samokritični avtoportreti, na katerih je prikazan obup, ki ga človek lahko občuti, ko se razmerje konča. Druge so moje zasebne arhivske slike minulega življenja, ki pridobijo na vrednosti šele po določenem času. Pogosto je v njih mogoče začutiti dogodke, ki se bodo šele zgodili."



Kino kino kino!!!

 

Kinoteka: Silvanovih 10

19:00 Zora (Sunrise), F.W. Murnau, ZDA, 1927, 35mm, 1.37, čb, 94', svp, nemi (s posneto glasbeno spremljavo)

Mlad kmečki par živi srečno in zadovoljno, dokler moža ne zapelje ženska iz mesta. Kmet se odloči utopiti svojo ženo, vendar v usodnem trenutku ne zbere poguma in se za nameček v ženo še na sveže zaljubi. Odpelje jo na izlet v mesto in potem z ladjico čez jezero domov, vendar se v družinsko idilo usodno vmešajo sile narave. Morda najboljši nemi film vseh časov, preplet inovativnih formalnih prvin, silovitih čustev, razburljive pripovedi in psihološke simbolike. Hollywoodski prvenec nemškega režiserja Friedricha Wilhelma Murnaua, ki se je že v domovini odlikoval s serijo poetičnih, ekspresionističnih mojstrovin.

21:00 Atalanta ali trabakula, ki plove mimo (L'Atalante, ou le chaland qui passe), Jean Vigo, Francija, 1934, 35mm, 1.37, čb, 89', svp

Mornar Jean (Jean Dasté) se poroči z Juliette (Dita Parlo), mladim podeželskim dekletom. Takoj po poroki se vkrcata na trabakulo, ki počasi pluje po Seni in kanalih francoskega severa. Toda mlada žena se nikakor ne more sprijazniti z enoličnostjo tega »vagabundskega« življenja ter vseskozi sanja magično mesto Pariz. Nekega dne jo zapeljejo luči tega velikega mesta in Juliette zapusti trabakulo ter Jeana. Zadnja mojstrovina prezgodaj umrlega Jeana Vigoja.

 

Kinodvor:

16:45 Moje življenje z Liberacejem (Behind the Candelabra), Steven Soderbergh, ZDA, 2013, DCP, 118'

Pred Elvisom Presleyjem, pred Eltonom Johnom, Madonno in Lady Gaga je bil Liberace: virtuozni pianist, veliki zabavljač ter ekstravagantni odrski in televizijski zvezdnik. Film, ki ga je režiser Steven Soderbergh razglasil za svojega zadnjega, je bil na letošnjem festivalu v Cannesu sprejet z velikim navdušenjem, kopico pohval pa sta požela tudi igralca Michael Douglas in Matt Damon.

19:00 Premiera! Več kot med (More Than Honey), Markus Imhoof, Švica/Nemčija/Avstrija, 2012, DCP, 91'

Po projekciji v Kavarni pogovor. Pogovarjali se bodo Franc Šivic (čebelar; moderator), Anton Komat (ekolog, raziskovalec) in Aleša Kandus (direktorica Medexa).

Več kot med je pretanjen in s srcem narejen dokumentarec o globalni čebelji krizi, ki se ponaša z nekaterimi izmed najbolj osupljivih posnetkov čebel, kar jih je kdaj zabeležila filmska kamera. Glede na to, da so čebele postale podobne delavkam za tekočim trakom, bi film prav lahko označili za čebeljo različico Modernih časov.

21:00 V hiši (Dans la maison), François Ozon, Francija, 2012, DCP, 105'

Francoski mojster satire François Ozon (Gospodinja, 8 žensk) je s pomočjo briljantne igralske ekipe zasnoval duhovit, igriv in napet film o čarih in skušnjavah pripovedovanja zgodb. Zanj je prejel najvišje priznanje v San Sebastiánu in nagrado FIPRESCI v Torontu.

 

Kino Komuna:

21:10 Upokojeni, oboroženi, nevarni 2 (Red 2), komedija, akcija, kriminalni, Dean Parisot, ZDA, 2013, 116'

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.