17. 12. 2013 – 16.30

Vstanite na pravi postaji!

Metelkova mesto:

 

Jalla Jalla ob 20:00: TORKPEDO

 

Klub Gromka ob 20:00: LUD Literatura: Tanja P. Hohler, David Bandelj, Tone Škrjanec; glasbena improvizacija Ingrid Mačus (klavir) in Cene Resnik (saksofon); povezuje Petra Koršič

 

Menza pri koritu ob 21:30: Cirkus kabare Kapital. Cirkuško-kabarejska predstava. Prost vstop.

Veliki Direktor se sprašuje, kako se je šele zdaj spomnil tega briljantnega kabaretskega naslova! Akumulacija kapitala je vendarle bistvo njegovega živčljenja!

Vsi pregarani cirkuški delavci pa vedo pravi vzrok te inspirativne posledice. V jesenskem lenobnem času so ga namreč dodatno oživčila aktivistična prizadevanja njegove Presvetle žene, Svetovne Miss bradatih žen, ki se kar naprej udeležuje sestankov in demonstracij, namesto da bi mu demonstrirala svoje kulinarične sposobnosti! To je bila zanj kaplja čez rop! Da Direktor, naša največja Avtoriteta, ne bi zgubil na teži, je moral spet ukrepati na lastno pest denarja in prevzeti stvari v svoje roke plačila. Vedel je, da ni prvak v branju, ampak v računanju. Na svojem računalniku je seštel dva in dva in je rešil zagato širšega družbenega pomena: Prvič, kapitalizem je utopija, ker če bi vsi ljudje hoteli biti kapitalisti, potem bi morali biti takšni kot je on! On pa je eden in edinstveno edini ter potemtakem to ni mogoče. Kot drugo pa ugotavlja, da je vprašanje korupcije finančno popolnoma nezanimivo in nepomembno področje, ker funkcionira na sprejemanju in dajanju podkupnin. »Bistvene pa so nadkupnine!«, pravi direktor. »Vsak ve, da je pod nižji od nad!«

Tako je naš največji Direktor na en mah s svojo prodorno bistroumnostjo spet fasciniral svojo Presvetlo polovico, ki ga z veseljem spet redi! Obenem pa je v redu tudi to, da je doma, ne pa v sumljivi družbi še ne obogatelih s korupcijo, kjer bi lahko ogrožala njegove potencialne nadkupnine, od že tako dolga leta nestrpno zaželenih morebitnih nadmazačev!

Še je upanje, da bo sladkorna pena!

Drago občinstvo, pridite v čimvečjem številu in doživite, kako nevidna roka trga vaše zadovoljstvo na kose. Razočaranje bo KAPITALNO!

 

Glasba Izven:

 

Slovenska filharmonija ob 19:30: Od folie do fandanga: Ana Vidović, kitara

Drugi koncert iz abonmajskega ciklusa Sozvočje svetov. Ana Vidović, kitara in Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije. Od folie do fandanga nas bo popeljala Ana Vidović, svetovno znana virtuozinja na kitari. Uvod: Alegorije H. Wettacha

PROGRAM:

Francesco Geminiani: Concerto grosso No. 6 v d- molu "La Follia"

Antonio Vivaldi: Koncert za kitaro v C-duru

Arcangelo Corelli: Sarabande, Gigue, Badinerie

Antonio Vivaldi: Koncert za kitaro v D-duru

Luigi Boccherini: Nočna glasba na madridskih ulicah

Fandango za kitaro in godalni orkester

Uvod v koncert:

Predavanje "Alegorije simfoničnih stavkov Heinricha Wettacha"

Predava dr. Barbara Jaki, direktorica Narodne galerije



Ljubljansko Filharmonično društvo je pred prvo svetovno vojno obvladovala nemška skupnost, ki ji je pripadal tudi na Dunaju leta 1858 rojeni slikar Heinrich Wettach. Leta 1885 se je z družino preselil v Ljubljano in se tu uveljavil s portretiranjem in slikanjem krajin. Leta 1897 je dal na odlični lokaciji ob robu Tivolskega parka postaviti vilo, kjer je odprl zasebno slikarsko šolo. Kot violinist je nastopal na komornih koncertih in verjetno je tudi to dejstvo botrovalo, da je leta 1891 dobil naročilo za štiri velike slike v veliki dvorani palače Filharmoničnega društva.

 

Španski borci ob 19:30: Orkester Mandolina Ljubljana - Večer epske filmske glasbe

Cena vstopnice: 15 EUR na dan koncerta

 

Etno Klub ZLATI ZOB ob 20:00: Shrestha Ravi in Petric Miha-kitarski virtuozni dvojec

Izvrstna kitarska virtuoza, ki sta vsak svoje glasbene smernice združila v enovrstno fuzijo etna-klasike-flamenka-jazza z lastnim izrazom tudi kreirata avtorsko glasbo.

PREDHODNA REZERVACIJA miz/stolov JE ZARADI MAJNE KAPACITETE (samo 50 uživaških mest za najžlahtnejšo publiko) OBVEZNA !

KLUBSKA KONZUMACIJA=5,00 EUR

VSTOPNINA/KLOBUK = prispevek

 

Teater, razstave, predavanja:

 

Slovensko mladinsko gledališče:

17:00 Oscar Wilde: Ribič in njegova duša, režija Ivan Peternelj

Predstava za otroke od devetega leta starosti dalje in odrasle. Za abonmaja Gledališče ob petih in Prihodnost ter za izven

Igrajo: Blaž Šef, Tina Vrbnjak, Ivan Peternelj

Koprodukcija: ŠKUC gledališče, SMG, Zavod Projekt Atol

Prevod: Ciril Kosmač, glasba: Aldo Kumar, scena: Ema Kugler, kostumi: Barbara Stupica, oblikovanje luči: Matjaž Brišar, oblikovanje zvoka: Marijan Sajovic, lektorica: Mateja Dermelj, oblikovanje maske: Barbara Pavlin, celostna podoba: Matej Peternelj, producentka: Barbara Hribar

Filozofska pravljica o lepoti, strasti, modrosti, bogastvu in ljubezni, po drugi strani pa zgodba, v kateri lepota, strast, modrost, bogastvo in ljubezen zažarijo tudi v svojem krutem nasprotju, v svoji demonski podobi.

Duša, telo, in med njima srce s svojo žalostno zgodbo.

20:00 Tri prste pod popkom – Kabaret; razprodano

 

Cankarjev dom, Linhartova dvorana ob 18:00: Pepelka

Zadnjič v tem letu!

Za vrtce, prvo, drugo in tretjo triado.

Režija: Matej Rotovnik in Ksenija Kovač Romano

Scenarij: Matej Rotovnik

Koreografija: Ksenija Kovač Romano

Scenografija: Ksenija Konvalinka

Producent: Čarobna dežela

V predstavi je v živo izvajana glasba Johanna Christiana Bacha, Petra Iljiča Čajkovskega in Frédérica Chopina.

Nastopajo:

Princ: Luka Žiher in Damjan Mohorko

Pepelka: Eva Gašparič in Rebeka Škrjanc

Čarovnik: Matej Rotovnik

Sestra 1: Ajda Šegula, Nina Žnidaršič, Anja Justin

Sestra 2 - Pianistka: Irina Milivojević in Ana Josimovska Cagnazzo

Dvorni Čarovnik s pravimi čarovnijami pozdravi vse povabljene na gradu, kjer Princ Ludvik XIV, priredi svečani dogodek, da si bo izbral nevesto. Med dvornim plesom imenovanim Pavana, se Princ zagleda v prelepo damo, ki zapleše čudoviti ples, ki ga Princ ne prepozna. Ko se ji hoče približati mu gospodična zaradi pozne ure uide. Zaljubljeni Princ poskuša na vsak način najti neznano plesalko (Pepelko), zato se po pomoč zateče k dvornemu Čarovniku. Princ si žal ni zapomnil prelepih gibov, zato ne zna opisati skrivnostnega plesa. Čarovnik mu pomaga, toda zaradi napačnega Prinčevega opisa so plesi napačni. Zlobna sestra poskuša ves čas z lažjo omrežiti Princa in mu s prevaro zatrjuje, da je ona tista, ki je plesala na plesu toda, ko Princ zahteva, da mora, zaplesati na konicah prstov, pa ji žal nikoli ne uspe. Čarovnik na koncu s pomočjo velike čarovnije in čarobnih čeveljcev pomaga Princu, da najde svojo izbranko, da skupaj zaplešeta.

 

SNG Opera in balet ob 19:00: Hrestač - božična zgodba

Hrestač – Božična zgodba madžarskega koreografa in režiserja Yourija Vámosa je "lesketajoče zasnežena, očarljiva, vesela in pričakovanja zbujajoča predstava", ki s svojo čarobnostjo tudi domačemu občinstvu vedno znova pričara decembrsko praznično vzdušje. Eno najlepših baletnih pravljic, ki jo je libretist Marius Petipa zasnoval po Dumasovi adaptaciji Hoffmannove pravljice Hrestač in mišji kralj, je režiser nadgradil z znano brezčasno Božično zgodbo Charlesa Dickensa. V ospredju je zagrenjen ljudomrzni skopuh, ki sovraži božič. Skozi sanje spozna krivice, ki jih je storil v življenju, se pokesa ter postane ljubeč in radodaren človek. Velika baletna uspešnica je uprizoritev z globokim sporočilom, da človeka lahko osrečita tudi prijaznost in sočutje do drugih ljudi. Čeprav je predstava, ki je prava paša za otroški domišljijski svet, na odru SNG Opera in balet Ljubljana od premierne sezone 2002/2003 doživela že skoraj 60 ponovitev, vedno znova do zadnjega kotička napolni dvorano, saj je kot nalašč tudi za vse tiste, ki radi uživajo v glasbi Petra Iljiča Čajkovskega in v baletnih virtuoznostih.

V predstavi, ki bo ponovno zaživela na odru ljubljanske Opere, bodo nastopili baletni solisti in baletni zbor SNG Opera in balet Ljubljana, učenci Konservatorija za balet Ljubljana ter ženski operni zbor in orkester SNG Opera in balet Ljubljana. Scena in kostumi v adaptaciji Gledališkega ateljeja SNG Opera in balet Ljubljana in SNG Drama Ljubljana prihajajo iz Spodnjesaškega državnega gledališča Hannover GmbH.

 

MGL ob 19:30: Othello

Tragedija Othello s svojo tematiko, ki poleg ljubezni in ljubosumja obsega tudi zaupanje, zvestobo, izdajstvo, hinavščino, povzpetništvo, predsodke, pojavnost zla v vseh oblikah, razkorak med videzom in resničnostjo ter ne nazadnje ksenofobijo in rasizem, danes kar kliče k ponovni uprizoritvi. Na veliki oder našega gledališča prihaja 410 let po nastanku, obenem pa tudi v sezoni, ko mineva 450 let od rojstva velikega renesančnega dramatika Williama Shakespeara.

PrevajalecMilan Jesih

RežiserJernej Lorenci

DramaturginjaPetra Pogorevc

ScenografBranko Hojnik

KostumografkaBelinda Radulović

SkladateljBranko Rožman

Koreograf in asistent režiserjaGregor Luštek

LektoricaMaja Cerar

Oblikovalci svetlobeBranko Šulc, Branko Hojnik, Jernej Lorenci

Asistent režiserja (študijsko, AGRFT)Žiga Divjak

Asistentka dramaturginje (študijsko, AGRFT)Katja Černe

Glasba na posnetkuOrkester Mandolina Ljubljana (dirigent Andrej Zupan)

Nastopajo

OthelloSebastian Cavazza

JagoPrimož Pirnat

DesdemonaViktorija Bencik Emeršič

EmilijaJudita Zidar

CassioLotos Vincenc Šparovec

RoderigoJaka Lah

MontanoJanez Starina

BiancaTina Potočnik

Borči / Borut Jenko

Nenči / Neva Mauser Lenarčič

 

Fakulteta za družbene vede, predavalnica 6 ob 18:00: PRedigra: Crowdfunding - zahteven podvig ali svetla priložnost?

 

Modrijanova knjigarna ob 18:00: Mojca Vakselj, MiaXara

Predstavitev knjižnega prvenca novinarke Mojce Vakselj MiaXara, Prava pot domov ni najkrajša. Z avtorico se bo pogovarjal novinar in vsestranski umetnik Jakob Kapus.

 

Klub Daktari ob 19:00: Noches de Bohemia: Mitologija

Literarni večer v španščini.

Vabimo vas, da z branjem ali obiskom sodelujete na literarnem večeru v španščini. Ljubitelji književnosti bodo lahko prebirali ali prisluhnili interpretacijam literarnim delom poznanih in manj poznanih avtorjev španskega in hispanoameriškega sveta ter avtorskim stvaritvam v španskem jeziku. Tema, ki bo navdihnila tokratni večer, je "Mitologija".

 

Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Predstavitev in pogovor o knjigah Marcella Potocca in Primoža Trubarja

 

Cankarjev dom, Štihova dvorana ob 19:00: Dr. Marko Uršič: O sencah

 

Galerija Srečišče, Hostel Celica ob 19:00: Pesnice o pesnicah: Barbara Jurič

posvečeno prvencu Barbare Jurič: Iskanje hrane Pogovor bo vodila Barbara Korun.

Barbara Jurič, rojena 13. junija 1981 v Ljubljani, je pesnica, zborovska pevka, socialna oskrbovalka, receptorka. Obiskovala je Gimnazijo Ledina in ljubljansko Filozofsko fakulteto. Dejavnosti, ki so širile njena poetična obzorja, so študij slovenistike, kreativne delavnice pod vodstvom Uroša Zupana in večkratno sodelovanje na Mladih rimah. Prvič se je kot udeleženka festivala Mlade literature Urška 2005 predstavila v reviji Mentor. Objavljala je v literarnih revijah Dialogi, Apokalipsa, Literatura in Lirikon. Leta 2008 je bila finalistka Pesniškega turnirja za vitezinjo poezije.

 

Pop up dom ob 20:00: Otok v Ljubljani - Video na plaži, večer dokumentarnih

Šarenka Hudorovac, Včeraj in danes/Yesterday and today, 15'38'', Slovenija / Slovenia 2012

Romi nekoč in danes. / Roma people once and today.

Daniela Rodrigues, Zadnji pionirji/The last pioneers, 11', Slovenija / Slovenia 2011

V bivši Jugoslaviji so otroci vstopali v pionirje pod federativno ideologijo bratstva in enotnosti. V 90-ih so v slovensko družbo vstopile nove vrednote. Kako je dobo tranzicije doživljala zadnja generacija pionirjev? / Yugoslavian children became pioneers and were thought federal ideology of brotherhood and unity. Then came the 90's and with them came modern values. A documentary about the last generation of pioneers.

Diego Menedes, Madness in My Mind, 3', Slovenija / Slovenia 2011

Eksperimentalni video, ki prikazuje politično situacijo v Sloveniji, socialno Jugoslavijo, Tita, antikomuniste, zbor Bele garde, samostojnost Slovenije, 20. obletnico Slovenije. / This experimental video shows a twisted political situation in Slovenia, including: the socialist Yugoslavia, anticommunists, the Slovene Home Guards, the independence of Slovenia and the present situation.

Nika Autor, Razglednice/Postcards, 9', Slovenija / Slovenia 2010

Vprašanje imigracije in kako podoba sama preko montaže arhivskih posnetkov vpliva na naš pogled. / The problem of immigration and how its image is constructed through the editing of archival footage to influence our views.

Anja Kuhar, Od delavca do aktivista - za boljše življenje!/From workers to activists - for a better life!, 22', Slovenija / Slovenia 2012

Dokumentarni film o radijski oddaji kot sredstvu opolnomočenja in načinu aktivacije izkoriščanih delavcev. / A documentary about a radio show as means of empowerment and a way of activating exploited workers.

+

Urša Menart, Nekoč je bila dežela pridnih, 78', Slovenija 2012

V obdobju 1977–1991 se je tako v slovenskem kot v jugoslovanskem prostoru izoblikovala podoba Slovenije kot zelene, demilitarizirane in miroljubne dežele pridnih ljudi, v kateri je drugačnost ne le dovoljena, ampak tudi zaželena. Dokumentarni film Nekoč je bila dežela pridnih na duhovit način pripoveduje zgodbo o tem, kako je s pomočjo umetnosti, pop kulture in oglaševanja nastajala ta specifična podoba Slovenije, hkrati pa dokumentira spremembe, ki so v zadnjem času pripeljale do povsem drugačnega razumevanja narodne identitete.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

21:00 Kino-uho/Kino-integral: Razpoke vmesnika

Digitalno konstruirani mikro odnosi. Neizmeren tok podatkov, slik, novic in videa. Netransparentne hierarhije kiber-moči, piksel-hipnoza hiper-dostopa in objavljanja. Mnoštvo neizpričanih izkušenj.

Razpoke vmesnika je avdio-vizualni performans Luke Prinčiča, ki v mediju razširjenega elektronskega kina poskuša utelesiti subjektivno izkušnjo vpetosti v informacijsko pokrajino. Performans v mediju zvoka in slike, v prepletu abstrakcije in konkretnega, upodablja hibridno sodobnost pol-zasebnega pol-javnega bivanja v socialnih in drugih informacijskih omrežjih. S kratkimi vzniki zadovoljitve, ki se izmenjujejo s hitrim preklapljanjem med vsebinskimi fragmenti, vzpostavlja afektivno atmosfero tesnobe. Skozi intenziteto in dialog abstraktnih linij, oblik, hrupa, šuma in poliritmov na eni strani ter občasnih konkretnih oblik, melodij in jasnih znakov na drugi gradi imerzivno vzdušje, v katerem lahko potopljeni gledalec zazna konkretna vprašanja in intenzitete.

 

Kinodvor:

17:00 Inukovo potovanje (Inuk), Mike Magidson, Grenlandija / Francija, 2010, DCP, 90'

Inukovo potovanje je topla in avtentična pripoved o odraščanju v sodobni Grenlandiji, deželi, razklani med tradicijo in modernostjo.

19:00 Philomena, Stephen Frears, VB / Francija / ZDA, 2013, DCP, 98'

Philomena pripoveduje resnično zgodbo skeptičnega BBC-jevega novinarja in simpatične starejše gospe o iskanju njenega davno izgubljenega sina. Ta topla in duhovita različica Sester Magdalenk, v kateri blestita Judi Dench in Steve Coogan, je z Beneškega filmskega festivala odnesla nagrado za najboljši scenarij.

21:00 Llewyn Davis (Inside Llewyn Davis), Ethan Coen, Joel Coen, ZDA / Francija, 2013, DCP, 105'

Brata Coen poustvarita legendarno newyorško folk glasbeno sceno zgodnjih šestdesetih. Film, umeščen v Greenwich Village tik pred prihodom Boba Dylana, je portret mladega umetnika, ki se znajde na pravem mestu v napačnem trenutku. Velika nagrada žirije na zadnjem festivalu v Cannesu.

 

Kino Komuna:

18:00 Gravitacija (Gravity), znanstvenofantastična drama, Alfonso Cuarón, ZDA, Velika Britanija, 2013, 90'

20:00 Otožna Jasmine (Blue Jasmine), drama, Woody Allen, ZDA, 2013, 98'

 

  •  

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.