Vzhajamo!
Metelkova mesto:
Channel Zero ob 22:00: DubLab: Japhet Sound (Nemčija) - Japhet Sound se poslužuje široke palete različnih reggae stilov, vendar v večini prevladuje roots 70`s in zgodnjh 80´s kot tudi UK Steppers.
Teater, razstave, predavanja:
KOŽ ob 18:00: Impro komedija: Spontana ljubezenska poezija - Maja Dekleva Lapajne in Tomaž Lapajne Dekleva
Ljubezen, oh ljubezen. Koliko pesmi je bilo napisanih o ljubezni! Ampak katere so tiste, ki tako resnično in iskreno opisujejo občutja ljubezni, da se nas pesem dotakne?
Maja Dekleva Lapajne in Tomaž Lapajne Dekleva sta prekaljena improvizatorja in v privatnem življenju zaljubljena in poročena. Prav ta dva bosta skupaj v spontane prizore utelesila ideje in čustva iz vaših najljubših ljubezenskih pesmi. V živo. Prinesite s seboj ljubezenske pesmi, ki so vam najlepše, in stopimo skupaj na to zabavno in iskrivo pot!
Za glasbeno spremljavo bo skrbel Dj PIER (RootsInSession Sound) – Peter Bajan.
Cankarjev dom, Kosovelova dvorana ob 20:00: Polona Vetrih, Saša Tabaković: MI HA IŠ – kdo si človek?
Gledališko-glasbeni večer
Produkcija: CD v sodelovanju z Glasbeno agencijo Allegro
Igrata: Polona Vetrih, Saša Tabaković
Glasbeniki: Janez Dovč, Boštjan Gombač, Goran Krmac, Vasilij Centrih
Oblikovanje scenografije in kostumov: Rosana Knavs
Ko je v 11. stoletju nastal čudoviti psalm MI HA IŠ, ga je veliki rabin pospremil na pot z besedami: "Naj ga najde tisti, ki mu žalost razjeda srce. Naj ga pesem potolaži in mu vlije novo upanje, kajti časi so hudi …"
MI HA IŠ tudi danes išče človeka; pravega človeka, tistega, ki mu je upanje odvzeto, išče psalm MI HA IŠ o prijateljstvu in medsebojnem zaupanju. Kajti tudi danes so hudi časi.
Sporočilo pravi, da je kralja Davida, misleca, vojščaka in poeta, v snu obiskal tisti edini in vsemogočni, v katerega je David verjel in mu zaupal, ter mu naročil, naj sezida tempelj, ki bi s svojo mogočnostjo in lepoto osupnil svet. Kralj David je sklical svoje ljudstvo in ni bilo dolgo, ko je bil tempelj sezidan, v ponos in veselje vseh. Prišli pa so vojaki nekega drugega ljudstva, predstavniki neke druge kulture, ki so menili, da je edino pravo tisto, kar oni mislijo, da je prav. Porušili so tempelj in zasužnjili Davidovo ljudstvo. Iz bolečine ljudi, ki so izgubili tisto, kar jim je bilo najbolj sveto, so se porodile najlepše melodije, iz melodij najlepše pesmi in poezije, iz pesmi najlepše zgodbe in pripovedi, iz pripovedi anekdote in nazadnje, iz vsega napisanega in povedanega, so nastale modrosti in hudomušne šale.
Zapisano je. Človek je na svetu zato, da pije, jé in si razveseljuje dušo.
Mala drama ob 20:00: Alkestida
Zgodba o ženi, ki se žrtvuje in umre namesto moža, pa jo po tem razboriti polbog vrne v življenje, je prežeta z ironijo in črnim humorjem. Kljub mitski osnovi zveni presenetljivo sodobno, zlasti v pretanjenem razkrivanju človeških strahov in šibkosti, razlik med spoloma in konfliktov med generacijami, ki se od antičnih časov do danes niso prav veliko spremenili.
"Zakon med možem in ženo prinaša več žalosti kakor veselja." - Evripid
Predstava traja 1 uro in 30 minut in nima odmora.
Cankarjev dom, Štihova dvorana, Ljubljana ob 18:00: Neznosna lahkost neetičnega ravnanja v slovenski politiki
Cikel predavanj dr. Boruta Ošlaja Politika in morala, tokrat predava dr. Marko Pavliha
Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Nov pesniški glas iz panonskega prostora: Denis Škofič in njegov Sprehajalec ptic
Denis Škofič je novo ime, ki v slovensko literaturo vstopa iz panonskega prostora, kar se odraža tudi na njegovi poeziji.
Podobe pretežnega dela pesmi so vzete iz panonskega sveta, večinoma je to rastlinsko in živalsko podobje, nemajhen vir pa so mu tudi murske mrtvice, ki jih avtor zelo dobro pozna. Vendar pa ta poezija ne išče panonskih sentimentov, niti to ni kaka opisna poezija narave, ampak so te podobe gradivo za izrazito metaforično govorico.
S Sprehajalcem ptic vstopamo v krajino nadrealističnih zasukov, kjer se "hiša v tebi razbeži v miši", v zastrti svet otroštva, kjer "iz lastovičjega gnezda visi prazen hlev", v odrešitev intime, ko si je treba "sezuti srce" in vstopiti "z bosim nagonom"; od daleč pa se sliši nadležno drdranje "šivalnih strojev reke Mure" in drugi družbenokritični komentarji.
Svoj pesniški prvenec bo avtor predstavil v pogovoru Robertom Titanom Felixom, pisateljem, pesnikom, urednikom in avtorjem spremne besede k pričujoči knjigi, ter pisateljico in kritičarko Gabrielo Babnik."
Hostel Celica ob 20:00: Potopisni večer v Celici: Potep po plažah Indije
Kino kino kino!!!
Kinoteka:
18:00 Večer SFA: Slovenski dokumentarni film
Žeton, Iz preteklosti v prihodnost, Obisk, Ajčka, Heroji slovenskega naroda, Izmišljena zgodba, Ljubezen v treh rundah, Komar
-
Žeton Igor Pediček, Slovenija, 1984, 35mm, barvni, 8'
-
Iz preteklosti v prihodnost (Iz davnine u budučnost) Marko Černič, Slovenija, 1985, 35mm, barvni, 4'
-
Obisk Boris Jurjaševič, Slovenija, 1985, 35mm, barvni, 11'
-
Ajčka Andrej Mlakar, Slovenija, 1986, 35mm, barvni, 7'
-
Heroji slovenskega naroda Franček Rudolf, Slovenija, 1986, 35mm, barvni, 11'
-
Izmišljena zgodba Koni Steinbacher, Slovenija, 1986, 35mm, barvni, 9'
-
Ljubezen v treh rundah Tone Frelih, Slovenija, 1986, 35mm, barvni, 11'
-
Komar Boris Benčič, Slovenija, 1986, 35mm, barvni, 4'
Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.
20:00 Večer SFA: Slovenski celovečerni film
Butnskala, Franci Slak, Slovenija, 1985, 35mm, 1.66, barvni, 94'
Mladi Ervin Kralj (Emil Filipčič) neke deževne noči sreča Profesorja (Marko Derganc), trikratnega doktorja znanosti, ki ga zaupno povabi med butnglavce. To je čudna skupina ljudi, ki se z glavami zaletavajo ob skalo, ob tem pa se jim prikazujejo stekle lisice, ki naj bi ogrožale svet. Fantastično-groteskna komedija o boju za oblast. Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.
Kinodvor:
17:00 Okus po ljubezni (Dabba), Ritesh Batra, Indija / Francija / Nemčija / ZDA, 2013, DCP, 104'
Drobna dopisna romanca z ulic večmilijonske metropole nam razkrije, da lahko upanje včasih najdemo tam, kjer ga najmanj pričakujemo. Nagrada občinstva – Teden kritike, Cannes 2013.
19:00 Mlada in lepa (Jeune & jolie), François Ozon, Francija, 2013, DCP, 94'
Portret sedemnajstletnega dekleta v štirih letnih časih in štirih pesmih. Najnovejši film Françoisa Ozona (Gospodinja, 8 žensk) je svetovno premiero doživel v tekmovalnem sporedu festivala v Cannesu.
21:00 Llewyn Davis (Inside Llewyn Davis), Ethan Coen, Joel Coen, ZDA / Francija, 2013, DCP, 105'
Brata Coen poustvarita legendarno newyorško folk glasbeno sceno zgodnjih šestdesetih. Film, umeščen v Greenwich Village tik pred prihodom Boba Dylana, je portret mladega umetnika, ki se znajde na pravem mestu v napačnem trenutku. Velika nagrada žirije na zadnjem festivalu v Cannesu.
Kino Komuna:
18:45 12 let suženj, zgodovinska drama, Steve McQueen, ZDA, Velika Britanija, 2013, 134'
21:15 Ona, komična romantična drama, Spike Jonze, ZDA, 2013, 126'
Dodaj komentar
Komentiraj