Za fantke, za punčke
Metelkova mesto:
Jalla Jalla ob 21:00: RADIO DEFONIJA: rola Tej (blues, pa čez in vstran k rokenrolu)
Menza pri koritu: neverjetno ustvarjalni večer
21:00: koncert
Dead In The Dirt (ZDA). Hrupni grindcore crust.
Vstopnina: 5 €.
21:15 Mlade rime #81. Berejo: Alen Štojs Goljar, Ernest Alilović, Domen Bertoncelj, Dubra Klin, Neja Tomšič in Denis Škofič (predstavlja pesniški prvenec Sprehajalec ptic).
Gost večera: Andrej Brvar (bere iz najnovejše zbirke pesmi v prozi Material).
Prost vstop.
Channel Zero ob 22:00: DubLab: SKYME & W.G. (Vibe Department) - SKYME (aka Didipoka) je didžejka že 10.let, vmes je veliko prepotovala in bila pod vplivom različnih kultur,kar se pozna tudi na njeni glasbeni poti, kjer je skozi leta zamenjala različne glasbene stile: od psytrance-a, preko ethno muzike do chill outa.
Glasba Izven:
Cankarjev dom, Klub CD ob 20:00: Predihano
ExperimentalStudio SWR & Ensemble Experimental
ExperimentalStudio SWR (Eksperimentalni studio Zahodnonemškega radia)
Ensemble Experimental
Sylvia Noppers, sopran
Andrea Nagy, klarinet
Uroš Rojko, klarinet
Urs Walker, violina
Severine Ballon, violončelo
Klara Tomljanović, kitara
Luka Juhart, akordeon
Rei Nakamura, klavir
Realizacija žive elektronike:ExperimentalStudio SWR, Freiburg
Projekcija zvoka: Detlef Heusinger, Thomas Hummel, Gary Berger
Program:
Mark Andre (1964), ...als…II, za violončelo, klarinet, klavir in živo elektroniko
Uroš Rojko (1954), Spoj, za kitaro, akordeon in živo elektroniko*
Vinko Globokar (1934), Anonymus, za kitaro, klarinet, trak in sopran
Jonathan Harvey (1939–2012), Ricercare una melodia, za violončelo in živo elektroniko
Detlef Heusinger (1956), Abraum II, za violino, violončelo, klavir in živo elektroniko
*krstna izvedba
"Zvok ni samo zvok– lahko je namreč lomljiv, krhek, rezek, predrt, privlačen, gladek, zrnat…", misel Marka Andreja napoveduje koncept koncerta, kjer živa elektronika v sobivanju in konfrontaciji z akustičnimi glasbili na osi "Francija – Nemčija" išče nove poti glasbenega izraza.
Izvir "novega zvoka" prihaja iz legendarnega laboratorija IRCAMa v Parizu, kjer je kot eden prvih častnih gostov Pierra Bouleza deloval Vinko Globokar. Delo v laboratorijih IRCAMa v osemdesetih letih minulega stoletja je zaznamovalo tudi pot angleškega skladatelja Jonathana Harveya, poznejšega sopotnika spektralistov.
Drugi pol zvočne izkušnje osvetljuje skladba Detlefa Heusingerja, umetniškega vodje Eksperimentalnega studia SWR. Heusingerjeva tehnična obdelava naravnih zvokov s pomočjo žive elektronike, njegova reciklaža "odpadnega glasbenega gradiva" , odpira nova slušna obzorja.
Na temeljih nemške, Lachenmannove šole in intenzivnega dela v eksperimentalnem studiu SWR je zgrajen glasbeni svet francoskega ustvarjalca Marka Andreja, nemško glasbeno okolje in možnosti delovanja v elektronskem studiu v Freiburgu pa je zaznamovalo tudi glasbeni opus Uroša Rojka. Krstna izvedba Rojkove skladbe bo odprla in tudi sklenila letošnji cikel Predihano.
Maxi Klub ob 20:30: Študentski jam session
Večer jazzovske improvizacije v družbi Jazz Club Gajo Tria
Jazz Club Gajo čez zimo gostuje v Maxijevem klubskem salonu. Pridružite se nam na tradicionalnih ponedeljkovih jazz večerih. Prisluhnite Jazz Club Gajo Triu v zasedbi Blaž Jurejevčič za klavirjem, basist Miha Koren in bobnar Drago Gajo. Tokratni gost večera bo kitarist Jani Moder.
Vstopnine ni. Ne zamudite!
Teater, razstave, predavanja...:
Slovensko mladinsko gledališče ob 19:00: Portreti III; avtorski projekt Vita Tauferja_festival Prelet
III del trilogije Portreti v režiji Vita Tauferja...
Portreti
Avtorski projekt Vita Tauferja
Opis
Vito Taufer se bo skupaj z umetniškimi sodelavci ukvarjal s fenomenom sreče, ki je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja doživel konjunkturo na področju različnih znanosti, pa tudi v vsakdanjem življenju, saj "industrija sreče", kot jo posredujejo različni mediji, obljublja hitre poti do nje. Poleg psevdopsiholoških uspešnic z recepti za srečo in številnih delavnic na to temo se je občutno povečal tudi obseg znanstvene literature o tej tematiki. V novem tisočletju je prišlo do razmaha pozitivne psihologije, ki se ukvarja s psihologijo blagostanja, z osebnostnimi močmi in vrlinami, z upanjem, hvaležnostjo itd.
Mednarodne raziskave zadovoljstva z lastnim življenjem kažejo na to, da smo prebivalci Slovenije glede sreče vedno na repu, med "najbolj srečnimi" pa so Danci, Kanadčani, Švicarji, Švedi itd. Zanimiv je tudi kulturni pluralizem med posameznimi mediji; del medijev še vedno inscenira podobe tradicionalne, družinske sreče, del pa že kaže zadovoljstvo posameznika zunaj tradicionalnih okvirov heteroseksualnega družinskega para (npr. sreča samskega posameznika ali posameznice). Hkrati opažamo, da v zadnjih desetletjih temelj za identiteto in status posameznika vse bolj postaja telo, young perfect body pa njegov skonstruirani cilj, tako da lepota, uspeh in sreča počasi postajajo sinonimi.
V Portretih I se vam bodo predstavili Marko Mlačnik, Marinka Štern in Blaž Šef, v Portretih II Robert Prebil, Primož Bezjak in Maruša Geymayer-Oblak, v Portretih III Olga Kacjan, Mojca Partljič in Matija Vastl, Desa Muck in Uroš Kaurin pa bosta povezovala vse tri večere.
CENE FESTIVALSKIH VSTOPNIC
za posamezno predstavo: 9 EUR/6 EUR*
Cankarjev dom, Linhartova dvorana ob 20:00: Gospoda Glembajevi
Ta hud, abonma in izven
Produkcija:Hrvaško narodno gledališče Zagreb
Za dijake, študente in starejše
Režija: Vito Taufer
Dramaturginja: AnaTonković Dolenčić
Scenograf: Ivo Knezović
Kostumografija: Leo Kulaš in Marita Ćopo
Avtorska glasba: Andrej Goričar
Nastopajo: Ljubomir Kerekeš, Alma Prica, Milan Pleština, Olga Pakalović, Zvonimir Zoričić, Bojan Navojec, Žarko Potočnjak, Goran Grgić, Marin Stević, Andrej Dojkić, Astrid Turina, Josip Filipović, Krunoslav Šarić
Gospoda Glembajevi, eno najslovitejših in najpogosteje uprizarjanih dramskih del velikana hrvaške moderne književnosti Miroslava Krleže, govori o vzponu in padcu ugledne bankirske dinastije. Med proslavo bančne obletnice se sproži neustavljivi splet dogajanja, ki številne člane družine za večno spremeni. Drama Gospoda Glembajevi je Krleževo paradigmatsko delo, v katerem veliki pisec neusmiljeno obračunava z lažnim sijajem ter hlepenjem po bogastvu in družbenem vzponu.
Trubarjeva hiša literature ob 19.00: Simpozij: Spomini na Jugoslavijo v nemško-govoreči književnosti; v sklopu tretjega simpozija o eksofoniji, se obeta branje Ivana Ivanjina, ki ga bo predstavil Johann Georg Lughofer, Dragice Rajčić, ki jo bo predstavila Angelika Welebil ter Nicola Ljubića; predstavil ga bo Kristian Donko; sledil bo pogovor in srečanje z avtorji. Dogodek bo potekal v nemščini.
Hiša sanjajočih knjig ob 19:00: Vstaja zombijev: Lenart Zajc in Vesna Bukovec
V pogovoru z avtorjem bomo predstavili dolgo pričakovani dnevnik protestnika, ki ga je v knjigi obrazov v živo pisal Lenart Zajc.
Lenart Zajc je v knjigi VSTAJA ZOMBIJEV opisal vse vidnejše protestniške dogodke, se odzival na medijsko poročanje ter osvetlil politično manipulacijo predstavitve protestov.
Na predvečer vnovičnega oglašanja ljudstva se bosta LENART ZAJC in VESNA BUKOVEC pogovarjala o pretekli vstajniški izkušnji, neposredni demokraciji kot obliki sodelovanja ljudstva, ki je deležna najširšega soglasja, ošvrknila bosta obstoječe družbeno-politično dogajanje ter premišljala o vlogi posameznika, ljudstva in političnega vodstva za prihodnji vek.
Kino Šiška, Kamera: IV. Bienale neodvisnih
17:00 Na Kofetu z bienalom: novinarska konferenca ob otvoritvi bienala, pogovor z ustvarjalci in avtorji.
Novinarje še posebej vabimo, da Kofe z bienalom izkoristijo za pogovor s člani kolektiva Turbo Comix in Dunjo Janković, ki bodo v Ljubljani prisotni samo v času otvoritve bienala (KIOSK).
18:00 15’ SLAVE KreAktivni dialogi, kjer se predstavljajo različni kreativci, ki danes tako ali drugače narekujejo smernice na področju slovenske vizualne kulture (Komuna).
20:00 Otvoritev razstave avtorjev Bienala Neodvisnih (s performansi Ane Baraga, Branka Humarja in Ratka Gačeše). Razstava bo na ogled do 21.11.2013.
Bienale slovenske neodvisne ilustracije je periodični dogodek, ki se bo letos v Ljubljani odvil četrtič in katerega poslanstvo je s svežimi pristopi redefinirati ustaljene okvire tradicionalnih razumevanj sodobne ilustracije in njenih kontekstov. Bienale tudi tokrat gosti več kot 24 umetnikov in umetniških kolektivov, ki ustvarjajo na mejah različnih praks. Poleg pregledne razstave, ki bo vključevala dela vseh sodelujočih avtorjev, bo na različnih lokacijah po Ljubljani na ogled še 5 samostojnih avtorskih projektov. Kino Šiška pa bo gostil tudi 5 spremljevalnih dogodkov, katerih fokus je letos na povezovanju Bienala Neodvisnih s finsko univerzo Aalto iz Helsinkov.
V sklopu otvoritvenih dogodkov pa tudi tokrat organiziramo dogodek 15′ SLAVE, kjer se bodo predstavili različni kreativci, ki danes tako ali drugače narekujejo smernice na področju slovenske vizualne kulture.
Na 15′ SLAVE smo tokrat povabili naslednje avtorje in projekte: Dunjo Janković (projekt ŠKVER), Gregorja Žaklja (projekt Creative Mornings), Ido Hiršenfelder (projekt Theremidi orchestra), Luka Piškorič (Slovenia Co-working), Miha Turšič (KSEVT), Tadeja Bučar (Kreativne industrije).
Jagodni izbor letošnjih avtorjev (ki ga je generiral postavil jagodni izbor avtorjev zadnje edicije) sestavljajo: Ana Baraga, Anka Kočevar, Aphra Tesla, Biba Košmerl, Branko Humar, Davor Gromilović, Dolores Colores (Poni Mafia), Dunja Janković, Dušan Moldovan, Eva Lucija Kozak, Gregor Balog, Kaja Kisilak, Kitsch Nitsch (David Kladnik in Jaka Neon), Kolektiv Turbo Comix (Johanna Marcadé in Bruno Tolić), Leon Zuodar, Matej Jarc, Matija Medved, Miroslav Erjavec, Nejc87, Neža Jurman,
Ranko Anđelić, Renata Šifrar, Tanja Semion, Zoran Pungerčar.
V sklopu pregledne razstave si bo mogoče ogledati kar 17 samostojnih avtorskih projektov ustvarjenih posebej za bienale:
CROSS IS ALIVE / Aphra Tesla Operating System Incorporated Free Machine
POSTAJAM ŽIVAL / Ana Baraga
ČESTITKE / Anka Kočevar
PRESPLET / Biba Košmerl
ZALEZOVANJE ŽNRKA / Kaja Kisilak
NO CONCEPT / Kitsch Nitsch
CONCEPTUAL PILL / Matej Jarc
FIGHT YOUR IDOLS! / Matej Jarc
EXTENDED PORTRAITS / Renata Šifrar
CESARJEVA NOVA OBLAČILA / Tanja Semion
STUTTER / Ranko Anđelić
TAPES/ Neža Jurman
TRAVELS THROUGH WHITE NOISE / Neža Jurman
I H8 BIG FORMATS / Leon Zuodar
NAPIHLJIVI OTROCI / Eva Lucija Kozak za BSNI 2013
URBI ET ORBI / Branko Humar in Ratko Gačeša
Kino kino kino!!!
Kinoteka:
18:00 Večer SFA: Slovenski dokumentarni film
Gabrijel Stupica, Vojko Duletič, Slovenija, 1982, 35mm, barvni, 10'
Srečno Novo leto, Rajko Ranfl, Slovenija, 1982, 35mm, barvni, 9'
Ženski akt, Jože Bevc, Slovenija, 1982, 35mm, barvni, 11'
Besedni zaklad, Jože Bevc, Slovenija, 1982, 35mm, barvni, 3'
Jutri je Novo leto, Bojan Jurc, Slovenija, 1982, 35mm, barvni, 11'
O samoupravljanju, Tone Rački, Slovenija, 1982, 35mm, barvni, 11'
Romanca ali anatomija sanj, Vasko Pregelj, Slovenija, 1982, 35mm, barvni, 9'
20:00 Večer SFA: Slovenski celovečerni film
Kala, Andrej Hieng, Slovenija, 1958, 35mm, 1.37, čb, 81'
Na pustnem plesu v hribovski vasi kmet Krel (Slavo Švajger) prejme poziv v vojsko. Mlad ljubezenski par, Ana (Helena Kordaš) in Andrej (Jure Doležal), se odpelje s sanmi, za njima steče Andrejeva psica Kala, ki se v zimski noči spopade z volkom. Pojavijo se nemški tanki, vračajo se vojaki jugoslovanske vojske, med njimi je tudi nekdo, ki se predstavlja kot »filozof«. Alegorična poema o vojni.
Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu Republike Slovenije.
Kinodvor:
19:00 Jimmy P.: Psihoterapija prerijskega Indijanca (Jimmy P. (Psychotherapy of a Plains Indian)),
Arnaud Desplechin, Francija, 2013, DCP, 117'
Resnična zgodba o prijateljstvu med travmatiziranim vojnim veteranom, Indijancem iz plemena Črna noga, in njegovim zdravnikom, antropologom in psihoanalitikom Georgesom Devereuxom.
Film francoskega režiserja Arnauda Desplechina (Kralji in kraljica, Božična zgodba) med drugim odlikuje izvrsten nastop igralske dvojice Del Toro – Amalric.
21:15 Hannah Arendt, Margarethe von Trotta, Nemčija/Luksemburg/Francija, 2012, DCP, 113'
Margarethe von Trotta, Nemčija/Luksemburg/Francija, 2012, DCP, 113 min
Margarethe von Trotta spremlja ključno poglavje v življenju filozofinje in politične teoretičarke Hannah Arendt. Poročanje s sojenja vojnemu zločincu Adolfu Eichmannu je nemško-židovsko izseljenko pripeljalo do znamenitega koncepta 'banalnosti zla'.
Mala dvorana:
19:30 Duh leta '45 (The Spirit of '45), Ken Loach, Velika Britanija, 2013, DCP, 98'
Aktualen, zelo oseben in z veliko predanostjo narejen dokumentarec Kena Loacha obuja spomin na duh sloge in solidarnosti, ki je med drugo svetovno vojno prežemal Veliko Britanijo in prinesel idejo o novi, socialno pravičnejši družbi.
Kino Komuna:
18:15 Diana (Diana), biografska drama, Oliver Hirschbiegel, Velika Britanija, 2013, 113'
20:30 Čefurji raus! (Čefurji raus!), komedija, Goran Vojnović, Slovenija, 2013, 100'
Dodaj komentar
Komentiraj