20. 1. 2014 – 16.30

Zabava? Narava bo poskrbela za zabavo

Metelkova mesto:

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: LIST V ETRU & R1. Dubbing is a must!

 

Muzika izven:

 

Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 19:00: Giuseppe Verdi: Aida

 

Slovenska filharmonija, dvorana Slavka Osterca ob 19:30: Ob klavirju

Špela Troha, klavir, Klavirski trio Aeternum (Maja Gombač, klavir, Lucija Krišelj, violina, Sebastian Bertoncelj, violončelo)

Spored:

Wolfgang Amadeus Mozart: Fantazija št. 4 v c-molu, KV475

César Franck: Preludij, koral in fuga

* * *

Dmitrij Šostakovič: Klavirski trio št. 2 v e-molu, op. 67

Andante - Moderato - Poco più mosso

Allegro con brio

Largo

Allegretto - Adagio

Špela Troha (roj. 1991) se je začela učiti klavir v Glasbeni šoli Krško in kasneje v Glasbeni šoli Brežice pri prof. Karolini Vegelj Stopar. Šolanje je leta 2006 nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, kjer je bila njena mentorica prof. Tatjana Šporar Bratuž. Junija 2013 je zaključila dodiplomski študij klavirja na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu red. prof. Tatjane Ognjanovič, v letošnjem študijskem letu pa pod njenim mentorstvom nadaljuje magistrski študij klavirja. V času šolanja je postala prvonagrajenka več mednarodnih tekmovanj (Etide i skale, Zagreb, 2000; Povoletto, 2002, 2003; Citta di Gorizia, Gorica, 2003; Zlatko Grgoševič, Zagreb, 2008). Prav tako je dvakratna dobitnica nagrade za najboljšo izvedbo obvezne skladbe hrvaškega skladatelja (Etide i skale, Zagreb, 2002, 2006), na državnih tekmovanjih TEMSIG pa je prejela štiri srebrne (2001, 2004, 2005 v klavirskem duu in 2013) ter zlato plaketo in 2. nagrado (2010). Večkrat je nastopila na koncertih združenja EPTA. Leta 2009 je bila nagrajena s Škerjančevo nagrado, ki jo podeljuje Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana za izjemne uspehe pri umetniškem uveljavljanju šole.

* * *

Klavirski trio Aeternum sestavljajo mladi glasbeniki, študentje ljubljanske akademije za glasbo: pianistka Maja Gombač, violinistka Lucija Krišelj in violončelist Sebastian Bertoncelj. Člani tria se izpopolnjujejo doma in v tujini in so prejemniki več nacionalnih ter mednarodnih nagrad. Prav tako so vsi prejemniki Prešernovih nagrad Akademije za glasbo za solistične dosežke. V želji po skupnem muziciranju so se združili leta 2013 ter že na samem začetku doživeli pozitivne kritike slovitega Tria di Parma (mojstrski tečajs, Ljubljana, februar 2013). Glasbeno pot so nadaljevali z nastopi na različnih festivalih v tujini, kot so: Nei Suoni dei Luoghi (Turriaco, Italija), Carintischer Sommer (Ossoje, Avstrija) ter Internationale Musikakademie Feldkirchen (Feldkirchen, Avstrija). Poleti 2013 je trio Aeternum poučeval prof. Klaus Maetzl, od oktobra 2013 dalje pa je mentor tria prof. Janez Podlesek. Trio Aeternum je bil na podlagi poslanega posnetka povabljen na mojstrski tečaj v Schaffhausnu (Švica), ki se bo odvijal februarja letos. Povabilo, ki vključuje polno štipendijo, bo Maji, Luciji in Sebastianu omogočilo stik z eminentnimi profesorji Ano Chumchenco, Wen-Sinn Yangom in Cyprienom Katsarisom.

 

Teater, razstave, predavanja:

 

KOŽ ob 18:00: Impro komedija: Spontana poezija– Vid Sodnik, Juš Milčinski, Andraž Gartner

Tokrat bo večer spontane poezije posvečen enemu največjih slovenskih satirikov, pesniku, pisatelju in igralcu Franu Milčinskemu - Ježku.

Njegove poezije (Sončna ura) bodo navdih dvema pretkanima improvizatorjema Vidu in Jušu, ki bosta nadaljevala Ježkove zamisli in jih vtkala v prizore iz sodobnega življenja. Vid je že od malih nog navdušeno poslušal in bral Ježkovo poezijo in pravljice, Juša pa je zabaval osebno – saj je njegov dedek. Za glasbeno spremljavo bo skrbel Andraž Gartner.

 

Vošnjakova 5 ob 19:00: tukaj&zdaj: igrališče

IGRALIŠČE je narobe gledališče, kjer nisi gledalec ampak igralec. Izživi svojo dramo v igrališču, ne na domačem dvorišču.

V igrališču razvijamo svoje govorne sposobnosti, krepimo domišljijo in izboljšujemo svoj javni nastop. Izboljša se nam samopodoba, z obilico smeha pa poskrbimo tudi za zdravstveno terapijo!

 

Veliki oder ob 19:30: Boris, Milena, Radko

Ljubezenski trikotnik med upokojeno igralko, njenim možem novinarjem in njenim ljubimcem, upokojenim kapitanom dolge plovbe, razburka strasti tako med udeleženci kot med opazovalci. So erotične in ljubezenske peripetije pri teh letih sploh še primerne? Ali pa, nasprotno, opozarjajo, da življenje ne varčuje s presenečenji, čeprav niso zmeraj za vse prijetna? Ta duhovita igra o ljubezenskem ognju v zrelih letih se sprašuje tudi o našem odnosu do življenja, ki ga vse preradi jemljemo kot samoumevno rutino.

"To je čas nirvane. kaj bi pa ti rada? Saturnovo leto, poplave, potrese, požare, sneg v avgustu, češnje v decembru?"

Dušan Jovanović

Predstava traja 2 uri in nima odmora.

 

Mala drama ob 20:00: Prijatelji

Igra japonskega pisatelja in dramatika Koba Abeja Prijatelji (Tomodachi, 1967) je napeta in duhovita drama o destrukciji individuuma. V stanovanje mladega moškega nepričakovano vstopi nenavadna družina in se naseli pri njem. Družina se odloči, da bo mladega moškega rešila osamljenosti. Mladi moški, pretresen ob nenavadnem vdoru, jih poskuša prepričati, naj odidejo, vendar je razum ob njihovem "dobrohotnem" vztrajanju popolnoma neučinkovit.

"Devet proti enemu in nobene zlomljene kosti, dokazovanje nasilja tako postane malce težko."

Kobo Abe

Predstava traja 1 uro in 25 minut in nima odmora.

 

Photon ob 19:00: Predstavitev knjige: Sandra Vitaljić, Vojna podob: sodobna vojna fotografija

Predstavitev knjige 'Vojna podob: sodobna vojna fotografija', ki velja za prvo poglobljeno analizo o vlogi fotografije v vojnah na prostoru nekdanje Jugoslavije, zlasti pri ustvarjanju javnega mnenja skozi kontrolirani diskurz množičnih medijev.

Na predstavitvi in pogovoru sodelujejo:

Sandra Vitaljić, fotografinja in avtorica knjige

Jure Eržen, fotograf časopisa Delo

Goran Vojnović, publicist, pisec in scenarist

 

Kino Šiška ob 20:00: video instalacija ZOO: Human Edition

Nova video instalacija umetnice Valerie Wolf Gang, ki v živalski vrt tokrat postavlja človeka.

ZOO: Human Edition je video instalacija, ki človeško vrsto prikazuje kot osrednja bitja v zamenjanih vlogah. Sestavlja jo šest zaslonov, na katerih je predvajano šest različnih posnetkov. Gledajo jih lahko le skozi žičnato ograjo, ki obdaja zaslone. Vsak video je nastal kot neprekinjen posnetek s statično kamero v realnem času brez montaže, zato simbolno nakazuje prostor ali "kletko", v kateri se nahaja človeški osebek. Pred vsakim posnetkom je na ograji ploščica, ki vsebuje fotografijo primerka na posnetku in nekaj osnovnih informacij – ime, izvor, življenjski prostor, interesi – tako kot v čisto pravem živalskem vrtu.

Avtorica video instalacije javnosti postavlja vrsto vprašanj: kakšna je razlika med človekom in živaljo, smo že prerasli stereotipe in rasne predsodke ter kaj dejansko simbolizira žična ograja, skozi katero gledamo posnetke (pravzaprav same sebe). Zagotovo je eden od pomenov žice nevidna meja, ki jo postavljamo sami. Tako ustvarjamo umetno distanco do določenih ras, kultur, držav in sosedov ter sebe postavljamo na položaj nadrejenega človeka – to pa je podoben odnos, kot ga imamo do živali. Poleg tega ograja predstavlja tudi nas same kot ujete v sistem, ki smo si ga ustvarili – kot je umetnica ustvarila to instalacijo. Ograja so lahko tudi naše misli – lahko pogledamo skozi ograjo in vidimo daleč, ali pa si jo zgradimo okrog sebe in se skrijemo. Vsekakor je pomembno, da opazovalec to video instalacijo gleda odprtih misli in si izoblikuje svojo zgodbo, ki ga navdihuje med ogledom.

Umetnica Valerie Wolf Gang /

Multimedijska umetnica Valérie Wolf Gang, rojena 4. decembra 1990, je aktivna na področju videa in sodobnih umetniških praks. V Ljubljani je dokončala Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo, nato pa z nalogo "Vloga režiserja v video instalaciji" diplomirala na Visoki šoli za umetnost Univerze v Novi Gorici in pridobila naziv diplomantka digitalnih umetnosti in praks. Svoje teoretično in praktično znanje je izpopolnjevala tudi na filmski akademiji FAMU v Pragi. Redno dela z različnimi mediji in snuje multimedijske instalacije, ki so že bile razstavljene v številnih galerijah (Miklova Hiša, Gallery Central Station, Muzej sodobneumetnosti, Institute of Contemporary Arts Singapore, Galerija Incubator Zagreb …), njeni videi pa so bili prikazani na različnih festivalih (Festival Motovun, IRFFI Estonia, Independent Film Festival, DigitalBigScreen …) in v kinodvoranah (Filmcasino Dunaj, Pančevo Srbija, Kinodvor, Kinoteka, Kiberpipa …). Ima status samostojne kulturne delavke, ki ga podeljuje Ministrstvo Republike Slovenije za kulturo. Trenutno je dejavno vključena v različna področja sodobne umetnosti in produkcije ter umetniške rezidence, hkrati pa nadaljuje z magistrskim podiplomskim študijem medijskih umetnosti in praks na področju sodobne umetnosti.



Trubarjeva hiša literature:

17:00: Milan Novak, Zvezda

predstavitev pesniške zbirke Zvezda avtorja Milana Novaka.

O zbirki

Zvezda - pesniška zbirka, ki odpira vprašanje o resničnosti. Zgodba o prehajanju med zanosom in obupom. Med prividom in resničnostjo. Med Mayo in Resnico. Zaplet z Majo, o katerem navidezno govori v pesmih izražena zgodba, se prične in konča v čisto realističnem okolju. Vendar je iz pesmi v pesem bolj jasno, da v zbirki ne gre zgolj za ljubezensko zgodbo. Odločitev, ki jo sprejme Maja, zamaje vse zvezde. In vseskozi prisotna Zvezda na koncu najde svoje mesto na nebu.

Knjiga je izšla pri Zavodu za razvijanje ustvarjalnosti (Velike Lašče).

O avtorju

Milan Novak (1965) je človek plesa, poezije in risbe. V svoje življenje diplomiranega inženirja elektrotehnike vpleta razposajenost plesnih improvizacij, neoprijemljivost poezije in sanjavost risb. Večni »zaljubljenec v pisane besede« se udeležuje živih branj, literarnih delavnic in srečanj, tako v Sloveniji, kot tudi v tujini. Objavlja v literarnih revijah Poetikon, Vpogled, Apokalipsa, Mentor, Otočje, v večih zbornikih, spletni reviji Locutio, na spletnem portalu www.pesem.si. Prireja literarne dogodke z elementi poezije, plesa/giba, glasbe in videa. Leta 2011 je izdal pesniško zbirko Vdih in izdih. Piše prozo in pesmi. Živi in dela v vasi Pokoše pri Slovenski Bistrici.

Poezija Milana Novaka izraža dvojnost človeške narave in večni boj med dobrim in zlim. Veliko pozornost posveča ljubezni do ljudi, vode, zemlje in svobode.

19:00: Urne zgodbe

V mesecu januarju začenjamo nov cikel dogodkov in sicer razgiban projekt pisanja proze v živo, v katerem se bodo vsakokratni tekmovalci pomerili med seboj v ustvarjanju pred publiko in sicer po vnaprej zadanih navodilih.

Strokovna žirija bo budno spremljala ustvarjanje in ga ob zaključku večera tudi komentirala, umanjkal pa ne bo niti gost večera, s katerim bomo poklepetali v času, ko bodo naši avtorji pisali svoje kratke (kratke) zgodbe (prozne tekste, dolge do 2000 znakov). Prvi bo z nami vsestranski Vinko Möderndorfer!

Na otvoritvenem večeru Urnih zgodbah bodo nastopili: Sara Sajovec, Aleksandra Surla, Ada Černoša, Domen Babič, Samo Petančič in Matjaž Pikalo.

O ustvarjalcih

Matjaž Pikalo (1963) je večstranski umetnik. Diplomiral je iz etnologije in sociologije kulture (1988). Podiplomski študiju je nadaljeval v Parizu (1990). Za poezijo je prejel mednarodno (drugo) nagrado Pablo Neruda v Trstu (1998) in dobil priznanje na mednarodnem natečaju Arte senza confini za pesem Misli dobro in modro (2004), po kateri so posneli tudi istoimenski kratek film (2010). Za predstavljanje svoje poezije je ustanovil glasbeno skupino Autodafé (1994), s katero je posnel tri zgoščenke in glasbo za dva kratka filma. Piše tudi prozo. Napisal je tri romane, tri knjige o nogometu, štiri knjige kratkih zgodb za otroke in mladino, štiri slikanice, štiri pesniške zbirke, eno za otroke, scenarij za kratki film, eno dramsko delo za odrasle in tri za otroke ter libreto za muzikal. Za knjigo kratkih zgodb Luža je prejel nagrado večernica (2002). Za isto delo je prejel tudi častno priznanje IBBY Honour List 2004 v Capetownu. Za slikanico D'Slamina je na mednarodnem natečaju za najboljšo zgodbo za otroke in mladino, prejel drugo nagrado mesta Schwanenstadt (2008).

Samo Petančič, rojen leta 1980 v Ljubljani, ljubitelj trash fantazijske in sci-fi literature. Delovne obveznosti urejevalca spletne strani časopisa Delo in občasnega avtorja člankov za ljubljansko redakcijo Dela poskuša presekati s pisanjem kratkih zgodb, a jih le redko objavlja, ker mu je ljubši format romana. Če mu bosta inspiracija in delovna disciplina mila, v prihodnosti načrtuje dokončanje družbenokritičnega romana. Njegovo edino javno objavljeno delo je leta 2006 pri založbi Goga izdani fantazijski roman Pota magov.

Aleksandra Surla se je rodila leta 1987 v Ljubljani. Je diplomirana medjezikovna posrednica, trenutno pa končuje magistrski študij primerjalne književnosti in literarne teorije na Filozofski fakulteti UL. Je novo ime na slovenski literarni sceni, njene kratke zgodbe so bile do sedaj objavljene v oddaji Izbrana proza na programu Ars, objavljene pa bodo tudi v reviji Literatura.

Ada Černoša je o sebi zapisala: Ada Černoša je polnočasna tečna feministka, prostočasna študentka primerjalne književnosti in slovenistike in bodoča tetka z mačkami. Literarno pot je začela pri Novem zvonu, trenutno pa piše prozo za Tribuno.

Domen Babič se je izrekel: Z mentaliteto Milana Kučana v devetdesetih potujem drugače kot on - po vetru, namreč.

 

Cankarjev dom, Štihova dvorana ob 19:00: Dr. Marko Uršič: O sencah

 

Hostel Celica ob 20:00: Potopisni večer v Celici: Enkratna Škotska in smaragdna Irska

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka: Večer SFA/Stoletnica Vitomila Zupana

18:00 Večer SFA/Stoletnica Vitomila Zupana

Nočna pustolovščina | Sarabanda za obešence

20:00 Nasvidenje v naslednji vojni, Živojin Pavlović, Slovenija, 1980, 35mm, 1.66, barvni, 117'

Med počitnicami v Španiji se srečata nekdanja smrtna sovražnika: slovenski partizan Berk (Metod Pevec) in nemški vojak Bitter (Hans Christian Blech), ki se je v okupatorjevih vrstah boril v Jugoslaviji. Sredi ljubeznive, turistično razpuščene Španije v njunih dialogih znova oživijo spomini na vojni čas, v katerem sta si bila nasprotnika. Pogovori se prepletajo z živimi podobami osebnih spominov na ljudi in dogodke iz vojnega časa. Kontroverzna, epska pripoved o intelektualcu v vojnem kaosu, posneta po romanu Menuet za kitaro Vitomila Zupana.

 

17:00 Llewyn Davis (Inside Llewyn Davis), Ethan Coen, Joel Coen, ZDA / Francija, 2013, DCP, 105'

Brata Coen poustvarita legendarno newyorško folk glasbeno sceno zgodnjih šestdesetih. Film, umeščen v Greenwich Village tik pred prihodom Boba Dylana, je portret mladega umetnika, ki se znajde na pravem mestu v napačnem trenutku. Velika nagrada žirije na zadnjem festivalu v Cannesu.

19:00 Okus po ljubezni (Dabba), Ritesh Batra, Indija / Francija / Nemčija / ZDA, 2013, DCP, 104'

Drobna dopisna romanca z ulic večmilijonske metropole nam razkrije, da lahko upanje včasih najdemo tam, kjer ga najmanj pričakujemo. Nagrada občinstva – Teden kritike, Cannes 2013.

21:00 Preteklost (Le passé), Asghar Farhadi, Francija / Italija, 2013, DCP, 130'

Film z oskarjem nagrajenega Asgharja Farhadija (Ločitev) je še ena intenzivna družinska drama, v kateri ni nič tako, kot se zdi na prvi pogled. Režiser v slogu napete detektivke raziskuje zapletene medčloveške odnose in razkriva relativnost resnice. Film je Bérénice Bejo (Umetnik) prinesel nagrado za najboljšo igralko v Cannesu.

Mala dvorana ob 19:30:

Zelena utopija, Urban Zorko, Marko Kumer-Murč, Slovenija, 2013, HD, 55'

Zgodba o prvem eko-certificiranem celostno urejenem skupnostnem urbanem vrtu v Mariboru. Geneza nove družbe skozi štiri letne čase.

 

Kino Komuna:

18:00 Reševanje gospoda Banksa (Saving Mr.Banks), biografska komična drama, John Lee Hancock, ZDA, Velika Britanija, Avstral, 2013, 125'

20:20 Volk z Wall Streeta (The Wolf of Wall Street), Martin Scorsese, ZDA, 2013, 165'

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.