Zapojmo skupaj!
Metelkova mesto:
A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri
Jalla Jalla ob 20:00: TORKPEDO
Klub Gromka: Café Cornelius Cardew
21:00: glasbeni dokumentarec WHOSE IS THIS SONG?
Poučen in tragikomičen film. Avtorica se v iskanju "izvirnika" poda na različne konce Balkana in sprašuje ljudi, od kod je melodija, ki jo poznajo in poznamo prav vsi.
23:00 klubske muzike - RADIO AD HOC >> V skladu s filmom se nocoj dajejo semitske muzike - in to semitske v najširšem pomenu izraza: Z Balkanom, njegovo burno zgodovino in zapleteno sedanjostjo vred potujemo na vzhod in jugovzhod!
Glasba Izven:
Slovenska filharmonija, dvorana Slavka Osterca ob 19:30: Ob klavirju
Klavirski trio Motive (Tine Bec, klavir, Vera Magdevska, violina, Monika Hočevar, violončelo) Primož Urbanč, klavir
Spored:
Joaquin Turina: Klavirski trio št. 2 v h-molu, op. 76
Robert Muczynski: Klavirski trio št. 1, op. 24
Johann Sebastian Bach: Preludij in fuga v D-duru, BWV 850, Preludij in fuga v b-molu, BWV 867
Frédéric Chopin: Etuda op. 25, št. 10
Franz Liszt: Transcendentalna etuda št. 10
Aleksander Skrjabin: Etuda v dis molu, op. 8, št. 12
Dmitrij Šostakovič: Preludiji op. 34, št. 1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 13, 15, 16, 20, 24
Klub CD ob 20:00: Klarisa Jovanović & Della Segodba: Medinteran
Klarisa Jovanović, glas;
Vasko Atanasovski, flavta, sopranski in altovski saksofon, tolkalo, glas, spremljevalni glas;
Luka Ropret, kitara, spremljevalni glas;
Igor Bezget, arabska lutnja, sarod;
Žiga Golob, kontrabas, spremljevalni glas;
Jelena Ždrale, violina, viola, spremljevalni glas;
Marjan Stanić, tolkala
Novi album Klarise Jovanović in njene spremljevalne zasedbe Della Segodba ljubiteljem etnomuzike ponuja petnajst priredb ljudskih pesmi iz sredozemskih dežel, ki jih Klarisa poje v izvirnih jezikih. Med izbranimi so tudi pesmi španskih Judov. Glasbena dediščina Sredozemlja je razpeta med Zahod in Levanto, poseben čar pa ji dajejo okusi in barve vzhodnega Jadrana ter njegovega zaledja, ki je na gosto prepredeno s slovanskimi koreninami. Medeno sladka in obenem trpka, ekstatična in včasih otožna, minimalistična in filigranska godba, opojna kot medeno vino, kot med in teran.
Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta: L'albero di pietra - Kamnito drevo
Avtorske kompozicije iz področja jazza, klasične in svetovne etno glasbe. Zasedba: Alberto Zanette (Italija) - kitara Petra Onderufova (Slovaška) - violina Glasba je izdelek projekta Drevo medslovanstva II
Pred koncertom - ob 17. uri:
Galerija Srečišče: Glasbena delavnica
Petra Onderufová: Slovaška ljudska pesem
Delavnica je namenjena vsem ki radi pojete, igrate ali odkrijete kaj novega o glasbi drugih kultur. Seznanili se boste s tradicionalnimi slovaškimi pesmimi, ki jih bomo skupaj zapeli in igrali.
Delavnico bo vodila slovaška violinistka Petra Onderufová.
Za prijavo na delavnico pišite na naslov: @email
Delavnico podpira JSKD - Javni sklad RS za kulturne dejavnosti.
Maribor, dvorana Gustaf: Mariboring, dnevi improviziranih muzik
20:00 PARTÍJA (SLO)
Jaka Berger - preparacije, strunski kos
Andraž Magajna - preparacije, strunski kos
Matej Stupica - preparacije, strunski kos
21:00 URTIGA (SLO)
Ina Puntar - glas
Ana Kravanja - violina
Neža Naglič - ogrodje pianina
22:00 BERGLJOT (NOR)
Vojtech Prochazka - sintetizatorji, elektronika
Adrian Myhr - električni bas
Tore Sandbakken - bobni, tolkala
Teater, razstave, predavanja....:
Cankarjev dom, Dvorana Duše Počkaj ob 17:00: ECLAP –Evropska zbirna knjižnica umetniških uprizoritev
Multimedijska predstavitev mednarodne platforme, simpozij, Dinamike prostorov v gledališču
Koprodukcija Muzeum Ljubljana, CD
Platforma Šift teater II
Muzeum je partner pri projektu Evropska zbirna knjižnica umetniških uprizoritev (ECLAP), ki zajema osemnajst partnerjev oziroma evropskih gledaliških inštitutov in muzejev iz dvanajstih dežel. Izbrane zbirke spletne knjižnice ECLAP bodo predstavljene širši publiki, sledil bo simpozij v sodelovanju s Slovenskim gledališkim muzejem in AGRFT
Multimedijska predstavitev mednarodne platforme in simpozij Dinamike prostorov v gledališču
Sodelujejo: Maja Šorli, Mojca Puncer, Primož Jesenko, Tomaž Toporišič in Barbara Novakovič Kolenc.
Lutkovno gledališče Ljubljana ob 19:00: Alica v Čudežni deželi
Alica v Čudežni deželi je predstava igrivih nesmislov. Je ekstravagantna zgodba o Alici, bistroumni desetletnici, ki nalašč in brez oklevanja skoči v zajčjo luknjo in s tem v svet čudes, kakršna obstajajo le v sanjah in v Čudežni deželi. Tu se zgodi ogromno čud(ež)nega. Zajci, ki nosijo gala oblačila, mačke, ki se režijo, kraljice, ki vsevprek sekajo glave, in še druga živalska in domišljijska bitja, ki jih poznamo tudi tu, v Nečudežni deželi, le da so tam v nenavadnih odnosih med seboj in se ukvarjajo s čudnimi zadregami, z nesmisli, iz katerih izhajajo misli o resnih matematičnih, logičnih, filozofskih in fizikalnih vprašanjih. Ekstravaganca vsepovsod, odstopanje od običajnega.
Gledališka Alica je takšna, kot so otroci danes. Nepokorna, nič ponižna, drzna; ko išče, se ne zadovolji s čimerkoli; radovedna, da je kar predrzna. Pa vendar v srcu sočutna in mila, tako dobra, da nikdar ne spregleda ‘drugega’. Za vse ji je mar, za nič ji ni vseeno, ničesar ne vzame za samoumevno. Taka potuje skozi Čudežno deželo, išče, najde, dvomi. Razišče, gre naprej. Z novimi spoznanji raste. In v nesmislih, s katerimi se srečuje v Čudežni deželi, za vse nas išče smisel v človeškem in naravnem svetu.
Režiser: Matjaž Pograjc
Avtor: Lewis Carroll – Blažka Müller Pograjc
Koprodukcija: Lutkovno gledališče Ljubljana in Lutkovno gledališče Maribor
SNG Drama ob 19:30: Boris, Milena, Radko
Ljubezenski trikotnik med upokojeno igralko, njenim možem novinarjem in njenim ljubimcem, upokojenim kapitanom dolge plovbe, razburka strasti tako med udeleženci kot med opazovalci. So erotične in ljubezenske peripetije pri teh letih sploh še primerne? Ali pa, nasprotno, opozarjajo, da življenje ne varčuje s presenečenji, čeprav niso zmeraj za vse prijetna? Ta duhovita igra o ljubezenskem ognju v zrelih letih se sprašuje tudi o našem odnosu do življenja, ki ga vse preradi jemljemo kot samoumevno rutino.
Stara mestna elektrarna ob 20:00: Via Negativa: Korak v pravo smer
Grega Zorc in Vito Weis se v vlogi back vokalistov znajdeta sredi praznega odra. Brez banda, brez solista. V resnici sta na svojem majhnem podestu sredi velikega odra precej izgubljena, čeprav tega ne kažeta. V bistvu niti nista tako nemočna. Imata program. In priložnost, da stopita v ospredje. To je življenjska priložnost. Ali si v igri ali pa te ni. Toda čigavo igro pravzaprav igrata?
Zamisel: Grega Zorc, Vito Weis, Bojan Jablanovec
Izvajalca: Grega Zorc, Vito Weis
Koncept, režija in besedilo: Bojan Jablanovec
Scenografija oblikovanje svetlobe: Igor Remeta
Oblikovanje zvoka: Tomaž Grom
Produkcija: Via Negativa
RogLab ob 17:00: Lenart J. Kučić: Revolucija izdelovalcev?
Predavanje in pogovor o gibanju izdelovalcev/makerjev, ki jih v knjigi Izdelovalci – Nova industrijska revolucija opisuje Chris Anderson.
Lenart J. Kučić, novinar časnika Delo, bo v kratkem uvodnem predavanju in sledečem pogovoru predstavil svoje poglede na optimistične obete gibanju izdelovalcev/makerjev, ki jih je v knjigi Izdelovalci – Nova industrijska revolucija (Makers – The New Industrial Revolution) zapisal publicist, podjetnik in nekdanji urednik revije WIRED, Chris Anderson.
Anderson je v tej knjigi povezal napredne tehnike proizvajanja snovnih izdelkov (3D-tehnologije) in najnovejše pridobitve spletnih informacijskih tehnologij, od družbenih omrežij, ki pomagajo razvijati čim bolj dodelane izdelke, pa do spletnih strani, ki omogočajo financiranje novih projektov. V tej združitvi, ki proizvodnjo dela dostopnejšo, vidi novo veliko priložnost za podjetnike 21. stoletja, zlasti za manjša podjetja.
Pozor! – pristanek z optimističnih obetov na realna tla ne bo brez trenj!
KAPSULA ob 19:00: Antoni Muntadas
>>Vabljeni na ekskluzivno javno predavanje Antonia Muntadasa
(r. 1942 v Barceloni; živi v New Yorku) novomedijskega in multimedijskega umetnika ter enega najpomembnejših pionirjev video umetnosti, v KAPSULO, v torek, 22. 10. 2013 ob 19.00 uri.
Antonio Muntadas že več kot štiri desetletja ustvarja kritično refleksijo družbenih, socialnih in političnih tem in z njimi dekodira globalne mehanizme kontrole in moči. V svojem delu tematizira socialne, politične, komunikacijske teme - kot npr. medijska cenzura, odnos med javnim in zasebnim, informacijski kanali - in pri tem izpostavlja predvsem vlogo javnih medijev, kot pomembnih nosilcev socialne kontrole. Muntadas uporablja številne medije, jezike in diskurzivne strategije – od intervencij v javni prostor, videa, fotografije, radia, javnih publikacij, interneta in novih digitalnih orodij, multimedijskih instalacij do organizacij transdisciplinarnih, kolaborativnih raziskovalnih projektov.
Delo Antonia Muntadasa je bilo predstavljeno v številnih najpomembnejših svetovnih muzejih in umetnostnih institucijah: MoMA, New York; Berkley umetnostni muzej; Museo Arte Reina Sofia, Madrid; Muzeju moderne umetnosti Rio de Jeneiro; Muzeju sodobne umetnosti v Barceloni, Museo de Arte Moderno, Buenos Aires. Sodeloval je na številnih mednarodnih bienalnih prireditvah mdr. na Documenti, Kassel (VI, X), Whitney bienalu (1991), na 51. Beneškem bienalu (2005) in na bienalih v Sao Paulo, Lyonu, Taiopeu, Gwangju in Havani.
Antonio Muntadas je dobitnik številnih najpomembnejših mednarodnih priznanj in nagrad Solomon R. Guggenheim Foundation, the Rockefeller Foundation, Arts Electronica Linz, New York State Council itd. Trenutno je zaposlen kot profesor na ugledni Univerzi MIT, Boston na Oddelku za arhitekturo.
>Predavanje z naslovom "KAJ?" je del novonastajajočega projekta, ki ga umetnik pripravlja v sodelovanju z Zavodom P.A.R.A.S.I.T.E. in bo predstavljeno v letu 2014.
Narodna galerija o 19:00: 6. bienale vidnih sporočil Slovenije - razstava in podelitev nagrad
Pregledna bienalna razstava s podelitvijo nagrad najboljšim vidnim sporočilom v Sloveniji, predstavljenim med 1. 9. 2011 in 11. 9. 2013.
Namen Bienala je vzpostaviti kriterije odličnosti na področju oblikovanja vidnih sporočil, spodbuditi rast in promocijo kakovosti le-teh ter zvišati raven vizualne kulture.
Fundacija Brumen bienalni pregled najboljših del s področja vizualnih komunikacij letos pripravlja že šestič. Prijavitelji so lahko svoja dela prijavili v eno izmed 19 tekmovalnih kategorij, izmed 387 prijavljenih del pa je mednarodna žirija izbrala 249 finalistov, ki se bodo predstavili na razstavi in v katalogu ter se potegovali za Brumnove nagrade.
Mednarodna žirija je, sestavljena iz priznanih strokovnjakov – teoretikov in praktikov s področja oblikovanja vidnih sporočil. Poleg tega mednarodni žirantje v okviru razstave v Narodni galeriji v Ljubljani predstavijo tudi izbor svojih del, dopoldne istega dne pa bodo svoje delo predstavili na brezplačnih predavanjih v Kinu Šiška v Ljubljani.
Kino kino kino!!!
Kinoteka:
17:00 Odprto platno: Plastik Fantastik, Uroš Robič, Miha Dulmin, Slovenija, 2013, blue-ray, 69'
Igrano-dokumentarni film Plastik Fantastik je slovenski dokumentarec o plastiki z nekoliko drugačnega zornega kota.
www.plastikfantastik.si
19:00 Teden japonskega samurajskega filma
Vrnitev nindž (Zoku Shinobi no mono), Satsuo Yamamoto, Japonska, 1963, 35mm, 2.35, čb, 93', svp
Prvo nadaljevanje nadvse uspešnega, pionirskega nindža filma Nindže je umeščeno v leto 1582 in pripoveduje resnično zgodbo o velikem japonskem generalu Nobunagu Odi. Ta je eden redkih posameznikov, ki preživi sicer vedno smrtonosni napad nindže. Iz maščevanja sklene provinco Iga očistiti vseh zamaskiranih morilcev. Nindže se kakopak ne uklonijo tako zlahka. Tako kot Nindže je tudi Vrnitev nindž posneta po seriji romanov Tomoyoshija Murayame, ki je poleg pisateljevanja deloval tudi kot eden osrednjih japonskih akterjev na področju socialističnih in avantgardnih kulturniških gibanj. Ker je bil levičar po srcu tudi režiser Yamamoto, so njegovi filmi o nindžah prežeti z idejo proletarskega socializma, nindže pa nastopajo kot hrabri borci zoper izkoriščanje in avtoriteto.
Vstopnice so brezplačne.
21:00 Teden japonskega samurajskega filma
Igralčevo maščevanje (Yukinojo henge), Kon Ichikawa, Japonska, 1963, 35mm, 2.35, barvni, 113', svp
Sloviti igralec Yukinojo, specializiran za igranje ženskih vlog v japonskem klasičnem plesnem gledališču kabuki, med turnejo po državi nekega dne naleti na tri moške, ki so pred dvajsetimi leti povzročili smrt njegove družine. Igralec se sklene maščevati, pri čemer mu je v veliko pomoč dejstvo, da ni spreten zgolj na odru, marveč je tudi nadvse vešč mečevalec. Veličastna, vizualno osupljiva klasika japonskega samurajskega filma.
»Ichikawa je bil izjemno plodovit in komercialno uspešen ter je spretno menjaval stil. Pogosto je uporabljal osupljive tehnične trike, v Igralčevem maščevanju razsrediščene kompozicije na širokem platnu.« David Bordwell
Vstopnice so brezplačne.
Kinodvor:
16:45 Hannah Arendt, Margarethe von Trotta, Nemčija/Luksemburg/Francija, 2012, DCP, 113'
Margarethe von Trotta spremlja ključno poglavje v življenju filozofinje in politične teoretičarke Hannah Arendt. Poročanje s sojenja vojnemu zločincu Adolfu Eichmannu je nemško-židovsko izseljenko pripeljalo do znamenitega koncepta 'banalnosti zla'.
19:00 Kaj ko bi živeli vsi skupaj (Et si on vivait tous ensemble?), Stéphane Robelin, Francija / Nemčija, 2011, 35 mm, 96'
Peterica igralskih veteranov z Jane Fonda na čelu se težavam poznejših let postavi po robu z dobrim vinom, dobro hrano, živahnim humorjem in osvežujočo iskrenostjo. Uradni zaključni film festivala v Locarnu je komična drama o vprašanju, ki ga le redko slišimo med starejšimi: "Kaj ko bi živeli vsi skupaj?"
21:00 Jimmy P.: Psihoterapija prerijskega Indijanca (Jimmy P. (Psychotherapy of a Plains Indian)),
Arnaud Desplechin, Francija, 2013, DCP, 117'
Resnična zgodba o prijateljstvu med travmatiziranim vojnim veteranom, Indijancem iz plemena Črna noga, in njegovim zdravnikom, antropologom in psihoanalitikom Georgesom Devereuxom. Film francoskega režiserja Arnauda Desplechina (Kralji in kraljica, Božična zgodba) med drugim odlikuje izvrsten nastop igralske dvojice Del Toro – Amalric.
Mala dvorana:
18:30 Več kot med (More Than Honey), Markus Imhoof, Švica/Nemčija/Avstrija, 2012, DCP, 91'
Več kot med je pretanjen in s srcem narejen dokumentarec o globalni čebelji krizi, ki se ponaša z nekaterimi izmed najbolj osupljivih posnetkov čebel, kar jih je kdaj zabeležila filmska kamera. Glede na to, da so čebele postale podobne delavkam za tekočim trakom, bi film prav lahko označili za čebeljo različico Modernih časov.
20:30 Duh leta '45 (The Spirit of '45), Ken Loach, Velika Britanija, 2013, DCP, 98'
Kino Komuna:
18:15 Diana (Diana), biografska drama, Oliver Hirschbiegel, Velika Britanija, 2013, 113'
20:30 Čefurji raus! (Čefurji raus!), komedija, Goran Vojnović, Slovenija, 2013, 100'
Dodaj komentar
Komentiraj