8. 10. 2013 – 16.30

Zazrimo se v nebo...

Metelkova mesto:

 

A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri

Pričakuje vas lečin soufflé, bistri soupé ter saladé.

 

Jalla Jalla ob 20:00: TORKPEDO

 

Glasba Izven:

 

Klub CD ob 20:00: Cankarjevi torki in Mesto Žensk

Hanne Hukkelberg, klavir

Hanne Hukkelberg ustvarja glasbo, ki je nepredvidljiva, vendar vedno eksperimentalna, filmska in melodična. Leta 2010 je gostovala z zasedbo Wilco, istega leta se je preselila v New York, da bi se posvetila pisanju novih skladb. V tem obdobju je nastal album Featherbrain, njena četrta plošča, ki je izšla februarja 2012 in ki jo je lani spomladi s svojo skupino predstavila tudi v Ljubljani. Njeno tretje gostovanje pri nas ponuja novo, intimnejše srečanje z zvočno pokrajino.

»Osupljiva izvirnost in poseben čar Hanne Hukkelberg nas prevzameta na vsakem koraku … Vznemirljivo glasbeno bitje, ki se je pojavilo iz senc neznanega.« Rock Sound

V sodelovanju s festivalom Mesto žensk

 

Ringlšpil Bar ob 21:00: Jam Session - Live Music

 

Teater, razstave, predavanja....:

 

Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 19:30: Hommage à Stravinsky

Produkcija: SNG Opera in balet Maribor

Koreografije: Edward Clug

Svojo interpretacijo Edward Clug doživlja tudi kot dar Nižinskemu in njegovemu razvpitemu neuspehu ob pariški premieri v letu 1913, ki je postala dinamični temelj razvoja modernega plesa 20. stoletja.

 

Šentjakobsko gledališče, Vodnikov trg 5, Ljubljana, 1. nadstropje - nasproti tržnice ob 19:30:

Da, gospod Premier, režija Boris Kobal - za izven

Komedija

Režija: Boris Kobal

Prevod: Iris Žnidarič

Lektorica: Rudenka Nabergoj

Scenografija: Ana Rahela Klopčič

Kostumografija: Bojan Vister, Boris Kobal

Izbor glasbe: Boris Kobal

Igrajo:

Jim Hacker, premier..........Damijan Perne

Bernard Wooley, državni sekretar..........Bojan Vister

Sir Humprey Appelby, vodja kabineta..........Srečko Kermavner

Claire Sutton, posebna politična svetovalka..........Tina Tavčar

Veleposlanik Kumranistana..........Janez Vlaj

Jeremy Burnham, generalni direktor BBC-ja..........Grega Usenik

Simon Chester, napovedovalec BBC-ja..........Marko Skok

Robin Simpson, glas novinarja BBC-ja, snemalec..........Tomaž Cvar

O predstavi:

Večkrat nagrajena svetovna gledališka uspešnica, ki temelji na tudi pri nas predvajani televizijski nanizanki z istim naslovom, končno prihaja na slovenski oder. Stari znanci, novi zapleti. Znova se znajdemo v družbi premierja Velike Britanije in njegovih najožjih sodelavcev. Ob vsakodnevnih težavah (brezposelnost, širitev EU, globalno segrevanje…), ki jih bolj ali manj spretno rešujejo v splošno – in predvsem osebno – korist, in ob nenehnem spletkarjenju se morajo spoprijeti z na videz nerešljivo zadrego: da bi izpeljali več milijard vreden posel z naftno bogato državo Kumranistan, morajo zadostiti nezaslišanim zahtevam njihovega zunanjega ministra. Kako izpeljati umazan posel in ob tem ostati čist? Razplet je presenetljiv …

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 20:00: Jean Genet: Služkinji, režija: Vinko Möderndorfer

za izven

Jean Genet

SLUŽKINJI

Režija: Vinko Möderndorfer

Igrajo: Janja Majzelj, Daša Doberšek, Olga Kacjan

Jean Genet ni bil le intriganten ustvarjalec, temveč tudi sam vedno na družbenem robu; samo med letoma 1937 in 1943 je bil trinajstkrat v zaporu in izgnan iz petih držav. Tudi v Služkinjah (1949) ga privlači element lažnosti, goljufije in izumetničenosti, predvsem pa preizprašuje pozicijo človeka in umetnika z družbenega roba. "Drame pišem, da bi izkristaliziral odrsko, dramsko emocijo. Ne zanima me, na primer, ali bodo Črnci koristili črncem. Poleg tega ne mislim, da jim koristijo. Mislim, da bi neposredna akcija, boj proti kolonializmu, naredil mnogo več kot katerakoli drama. V dramah sem poskušal oživiti nekaj, česar črnci in drugi zatirani ne morejo izraziti. Neki kritik je o Služkinjah napisal, da služkinje 'ne govorijo tako'. Ja, one tako govorijo – toda samo meni, ponoči. Če bi mi kdo rekel, da črnci ne govorijo tako, bi mu odgovoril, naj nastavi uho na njihovo srce in bo slišal natanko to. Morate znati slišati tisto, kar je brezoblično," je povedal.

Drama Služkinji ponuja navdihujoče gledališko gradivo tudi za današnji čas, na kar opozarjajo številne uprizoritve slovitih režiserjev po vsem svetu in postavitve na slovenskih odrih.

 

Gledališče Glej ob 20:00: Jure Novak: Zato sem srečen

Jure Novak: Zato sem srečen je performans o depresiji, je performans za vas. Če ga obiščete zdaj, prejmete še instant gratifikacijo. Količine so omejene.

Avtorji: Jure Novak, Katarina Stegnar, Urška Brodar

Nastopa: Jure Novak

Produkcija: Gledališče Glej

Koprodukcija: Zavod Poza

Glejeve prostore bo s svojim performansom zasedel Jure Novak, režiser, poet, performer. Obiskovalce predstave oziroma goste bo preko prijetne izkušnje znotraj njegove dnevne sobe popeljal v svet razmišljanja o depresiji in odločitvah. Kot je poročal Radio Slovenija, "...se spretno giblje na robu med ironijo, resnico, humorjem in dejstvi."

Predstavo si lahko ogleda zgolj 12 gledalcev, zaradi česar so rezervacije obvezne (@email).

 

Galerija Srečišče, Hostel Celica ob 18:00: Kampel 2013

Razstava slik nastalih na likovni koloniji Kampel 2013

Razstavo ob makedonskem prazniku " 11 oktober" prireja Makedonsko društvo Makedonija, Ljubljana.

 

Bivša trgovina Merkur in nekdanja Tiskarna Mladinke knjige (Dunajska cesta 125) ob 19:00:

Oblikovalska okuševalnica

Oblikovalska okuševalnica je edinstven kulinarično-oblikovalski dogodek, ki združuje strokovna znanja kuharjev, oblikovalcev in izdelkovalcev v okusni predstavitvi sodobne kuhinje, izvirnih pogrinjkov in novih izdelkov za hrano. Namen dogodka je razvoj, lansiranje in trženje novih izdelkov, kjer kulinarični performans povezuje oblikovalsko domišljijo in podjetniško strategijo v celovito zgodbo in originalno izkušnjo. Tema je svetloba na mizi. Letos se bo kulinarični zgodbi pridružila še vinarska, kjer se bodo predstavljale dvojice oblikovalcev in vinarjev, s poudarkom na sodelovanju kreativne industrije s slovenskimi vinarji.

 

Galerija Equrna ob 19:00: Otvoritev razstave in predstavitev knjiga Metke Krašovec - Nox portentis gravida in Matica Sonnenwalda - nos penis grafika

Otvoritev razstave in predstavitev umetniške knjige Metke Krašovec - Nox portentis gravida in otvoritev razstave slikarja mlajše generacije Matica Sonnenwalda - nos penis grafika

Otvoritev razstave in predstavitev umetniške knjige Metke Krašovec - Nox portentis gravida in otvoritev razstave zadnjih umetniških del slikarja Matica Sonnenwalda. Na otvoritvi bo umetniško knjigo Metke Krašovec predstavil Miklavž Komelj.

 

Galerija Gregor Podnar, Kolodvorska 6 ob 19:00: Anne Neukamp / Rezine

"Dela Anne Neukamp nastajajo skozi proces večplastnosti. Abstraktne površine prekrivajo reprezentacijske podobe nalepk, razglednic, logotipov in "stripovskih" piktogramov, nežni barvni prelivi pa prekrivajo grobe poteze čopiča, ki razkrivajo sledi slikanja. Slike so nasičene do te mere, da istočasno proizvajajo praznino. V tem kontekstu Anne Neukamp največkrat zanima kontrast. Značilno za piktogram je poizkus ustvariti re-prezentacijsko podobo in pri tem uporabiti konture s čim manj čistimi linijami, podoba tako skozi redukcijo postane simbol. Na drugih slikarskih ravneh je ta simbol

napaden v svoji "imenskosti" in v poizkusu, da bi izbrisal slikovno, ostane na pol poti. To se kaže kot hkratnost površine in figure, ozadja in ospredja in tako tudi točke v času in procesu. Slike karakterizira stanje začasnosti in edino umetnik lahko pove, kdaj so dobile svojo končno obliko. To daje vtis, da se delo nenehno spreminja v svoji nedoločljivi hkratnosti abstrakcije in reprezentacije." Fredi Fischli, 2011

Anne Neukamp je rojena l. 1976 v Düsseldorfu; živi in dela v Berlinu. Nazadnje se je predstavila na razstavah: "Painting forever! – Keilrahmen", KW, Berlin and "Let's talk (again) about painting", Centre d'art et de Culture, Guyancourt, France. V zadnjih letih so bila njena dela predstavljena med drugim tudi v Wilhelm Hack Museum, Rudolf-Scharpf-Galerie, Ludwigshafen, Germany (2012), Rebound,

Galerie Chez Valentin v Parizu, Praškem bienalu (2011). V novembru 2014 bo samostojno razstavljala v Oldenburger Kunstverein.

 

atelje-galerija MIKADO , Slovenska cesta 6 ob 20:00: "impresije" Herman Pivk

ob zaključku velike retrospektivne razstave Hermana Pivka v umetnostni galeriji Maribor, se bo Herman Pivk predstavil še Ljubljanski publiki z razstavo IMPRESIJE. Razstava je v sklopu projekta atelje-galerije MIKADO .

Klasične kot nekonvencionalne impresije

Herman Pivk je eden izmed pripadnikov avtorjev, ki so prinesli novo dojemanje avtorske fotografije z izrazito stopnjo inventivnosti. Ne zanima ga tehnološki razvoj, pač pa predvsem likovna izraznost. Zato uporablja klasično fotografijo za katero je značilno, da nastane neposredno iz negativa, a se pri njegovih fotografijah srečujemo z nadgradnjo tega postopka. Posamezna fotografija je namreč lahko sestavljena iz več različnih predlog, ki se združujejo v novo likovno celoto, pri kateri avtor poljubno dodaja, oziroma odvzema posamezne vsebine, lahko pa ge tudi za prostorske, celo kiparsko instalacijske dodatke kar je prisotno tudi v razstavljeni seriji Impresije. Na takšni osnovi nastajajo povsem izvirne podobe, ki sicer izhajajo iz realnosti, vendar z njegovo likovno interpretacijo dobijo svojstven značaj. Če jih poskušamo primerjati, oziroma postaviti v razvoj fotografije, potem lahko zapišemo, da je v našo nacionalno fotografijo prinesel povsem lastno likovno shemo, ki je pred tem nismo poznali v tako zreli obliki pri kakšnem avtorju. Vzporednice bi lahko iskali predvsem v slikarstvu ali literaturi, ki ima v svojem izhodišču nadrealizem, pri čemer gre prav tako za nizanje različnih vtisov, ki so potem sestavljeni v nekakšen enoten okvir. Ima pa njegova fotografska praksa obsežno zgodovino v evropski fotografiji, kjer so se že različni avtorji vse od zrelega modernizma, oziroma njegovih avantgard ukvarjali z iskanji zanimivih fotografskih učinkov na takšen in podobne načine. Takšna raziskovanja avtor dopolnjuje z novejšimi umetniškimi tokovi in likovnim delom daje ton našega časa.

 

Trubarjeva hiša literature ob 18:00: Večer intermedijskih umetnosti: Dragan Živadinov

DR. ANTON MAVRETIČ:: LEPOTA TEHNOLOŠKEGA; predavanje o estetiki tehnološkega in o znanstvenem inštrumentu ''PLS'' dr. Antona Mavretiča;

Dragan Živadinov letos praznuje tridesetletnico poklicnega delovanja v umetnosti, sicer pa je strokovnjak za morfolgijo v XX. in XXI. stoletju v umetnosti ter za historične avantgarde XX. Stoletja.

Zavodu Ksevt je v sodelovanju z M.I.T. muzejem (ZDA - Cambridge) uspelo prvič v zgodovini pridobiti originalni inštrument "PLS" za Voyager 1 in 2 . Le-ta bo v Vitanju prvič pokazan svetovni javnosti. Inštrument bo razstavljen v kulturnem središču evropskih vesoljskih tehnologij med oktobrom 2013 in avgustom 2014. "PLS" Voyager inštrument je ključen za razumevanje delovanja vesoljske sonde, istočasno pa je v tem trenutku najbolj oddaljen produkt človeštva nasploh.

Dr. Anton MAVRETIČ je inženir in znanstvenik ter eden ključnih konstruktorjev pri gradnji Voyager-ja 1 in 2.

 

Cankarjev dom, Konferenčne dvorane E ob 20:00: 112. slovenske vinske zgodbe

Prireditev drugega organizatorjaAromatizirana vina za ljubitelje

Prireja: Vinska družba Slovenije

Degustacijo s komentarji pod okriljem Vinske družbe Slovenije bodo vodili Ivanka Badovinac, Andrej Škof in Dušan Brejc.

*Na voljo je omejeno število sedežev za vstopnino 12,00 €. Prireditev bo potekala v dvoranah M3, 4.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

19:00 Retrospektiva: Joe Dante

Vojački (Small Soldiers), Joe Dante, ZDA, 1998, 35mm, 2.35, barvni, 109', bp

Tovarna igrač svoj najnovejši tržni izdelek, serijo plastičnih figuric vojakov, opremi s pravo vojaško tehnologijo, da bi igrače oživele, dobile dar govora in postale bolj prepričljive in mikavne za otroke. Vendar se eksperiment izrodi, vojački se ozavestijo in pričnejo obnašati kot pravi vojaki, ki se podajo na rušilni pohod po predmestju. Joe Dante seveda ni mogel iz svoje subverzivne kože in pod krinko nedolžne mladinske fantazije tako preži jedka kritika militarizma vseh vrst. Nekateri ugledni kritiki (Jonathan Rosenbaum) so šli celo tako daleč (in pri tem niti ne pretiravali), da so Vojačke razglasili za enega najboljših ameriških protivojnih filmov in idealno protiutež nacionalističnemu militarizmu istega leta posnetega Reševanja vojaka Ryana Stevena Spielberga.

Kopija Avstrijskega filmskega muzeja.

21:00 Klasiki

Steze slave (Paths of Glory), Stanley Kubrick, ZDA, 1957, 35mm, 1.66, čb, 87', svp

Skupina francoskih vojakov pod vodstvom polkovnika Daxa (Kirk Douglas) se v prvi svetovni vojni upre nesmiselnim, samomorilskim ukazom generalov iz zaledja in odvrže orožje. Na vojnem sodišču, kjer so obtoženi veleizdaje in strahopetnosti, jih nato brani polkovnik Dax. Eden najbolj učinkovitih in znamenitih protivojnih filmov vseh časov, ob svojem času tudi kontroverzen, posnet po resničnih dogodkih.

 

Kinodvor:

18:15 Hannah Arendt, Margarethe von Trotta, Nemčija/Luksemburg/Francija, 2012, DCP, 113'

Margarethe von Trotta spremlja ključno poglavje v življenju filozofinje in politične teoretičarke Hannah Arendt. Poročanje s sojenja vojnemu zločincu Adolfu Eichmannu je nemško-židovsko izseljenko pripeljalo do znamenitega koncepta 'banalnosti zla'.

20:30 Hannah Arendt, Margarethe von Trotta, Nemčija/Luksemburg/Francija, 2012, DCP, 113'

Margarethe von Trotta spremlja ključno poglavje v življenju filozofinje in politične teoretičarke Hannah Arendt. Poročanje s sojenja vojnemu zločincu Adolfu Eichmannu je nemško-židovsko izseljenko pripeljalo do znamenitega koncepta 'banalnosti zla'.

Mala dvorana:

17:15 Več kot med (More Than Honey), Markus Imhoof, Švica/Nemčija/Avstrija, 2012, DCP, 91'

Več kot med je pretanjen in s srcem narejen dokumentarec o globalni čebelji krizi, ki se ponaša z nekaterimi izmed najbolj osupljivih posnetkov čebel, kar jih je kdaj zabeležila filmska kamera. Glede na to, da so čebele postale podobne delavkam za tekočim trakom, bi film prav lahko označili za čebeljo različico Modernih časov.

19:15 Duh leta '45 (The Spirit of '45), Ken Loach, Velika Britanija, 2013, DCP, 98'

Aktualen, zelo oseben in z veliko predanostjo narejen dokumentarec Kena Loacha obuja spomin na duh sloge in solidarnosti, ki je med drugo svetovno vojno prežemal Veliko Britanijo in prinesel idejo o novi, socialno pravičnejši družbi.

21:00 Duh leta '45 (The Spirit of '45), Ken Loach, Velika Britanija, 2013, DCP, 98'

 

Kino Komuna:

  • 18:00 Čefurji raus! (Čefurji raus!), komedija, Goran Vojnović, Slovenija, 2013, 100'
  • 20:00 Čefurji raus! (Čefurji raus!), komedija, Goran Vojnović, Slovenija, 2013, 100'

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.