16. 10. 2016 – 9.30

Britoff preobrata

V Črni gori potekajo parlamentarne volitve. Volilni dan so zaznamovale aretacije 20 srbskih državljanov, ki so, kot je povedal je povedal šef črnogorske policije Slavko Stojanović, osumljeni, da so na dan parlamentarnih volitev načrtovali oborožen napad na »institucije, policije in predstavnike državnih organov". Skupina je Črno goro pripeljala tudi večjo količino orožja in razstreliva. Vodja skupina naj bi bil nekdanji poveljnik srbskih enot žandarmerije Bratislav Dikić, kar pa policija še ni potrdila. Obveščena je bila tudi srbska vlada. Premier Vučić je povedal da so dogodki zelo nenavadni, uradni odziv pa bodo sporočili v ponedeljek. Na volitvah se sicer pričakuje visoka volilna udeležba in relativno tesna zmaga dolgoletnega premiera Mila Đukanovića. Ta je v predvolilni kampanji volitve prikazal kot izbiro med pro-zahodno in pro-rusko usmeritvijo Črne gore. Opozicija kljub precejšni nepriljubljenosti Đukanovića ni uspela poenotiti svojih vrst, saj je močno razdeljena glede tega vprašanja. 

Skupina bivših parlamentarcev in z njimi povezana oborožena skupina so poskusili izvesti državni udar proti Libijski vladi narodne enotnosti v Tripoliju. Uporniki so zavzeli več zgradb državne uprave, hotel v katerem živijo številni vladni politiki in televizijsko postajo ter razglasili, da nameravajo rešiti Libijo. Udar je bil hitro zatrt. V soboto popoldne so se uporniki, soočeni z oboroženimi silami notranjega ministrstva, umaknili brez hujših bojev. Vodja prevratnikov naj bi bil Khalifa al-Ghwell, ki je vodil vlado narodne rešitve, ki je predhodnica sedanje vlade narodne enotnosti. Slednjo podpira Organizacija združenih narodov, ki je že obsodila poskus udara. Položaj sedemčlanskega predsedništva pod vodstvom premierja Fayeza al-Sarraja, ni znan, saj naj bi se po nekaterih poročilih umaknili v sosedno Tunizijo. Kot je znano vlada narodne enotnosti nadzoruje zgolj zahodni del države. Vzhodni del je nadzoruje general Kalifa Haftar, ki ga podpira sosedni Egipt, in ki nadzoruje tudi dobršen del libijskih naftnih polj.

Sirijska uporniška skupina Fastaqim, ki jo podpira Turčija, je s pomočjo turške vojske zavzela mesto Dabiq na severu Sirije. Mesto ima simboličen pomen, saj naj bi po sunitski prerokbi tu potekala bitka ob koncu sveta med kristjani in muslimani. Po njem je imenovan tudi spletni časopis Islamske države, ki izhaja v več jezikih.

Slovenska vlada se je odločila, da sprejemnega centra pri Črnomlju ne bo. Ministrstvo za notranje zadeve je ureditev centra za sprejem in registracijo beguncev načrtovalo na zemljišču v lasti ministrstva za obrambo. Načrt je izzval proteste med lokalnimi prebivalci in še posebno v športno-kinološkem društvu Bele krajne, ki ima na zemljišču urejen kinološki poligon. Preobrat se je zgodil s telefonskim pogovorom, v katerem je ministrica za obrambo Andreja Katič županjo Črnomlja Mojco Čemas Stjepanovič obvestila, da ministrstvo ne bo zahtevalo vrnitve zemljišča.

Aktualno-politične oznake

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.