ETA britoff
Franskoska policija je aretirala Mikela Irastozo, enega od voditeljev baskovske separatistične organizacije ETA. Irastorza je bil aretiran v Franciji, kjer je državnim policistom na pomoč priskočila španska civilna garda, ki naj bi razkrila mesto njegovega skrivanja. Po podatkih španskih oblasti naj bi Irastorza v organizaciji ETA bil visoko pozicioniran ter predstavljal baskovskega vodjo z največ moči. ETA je sicer leta 2011 naznanila konec uporabe nasilja pri boju za neodvisnost baskovskih regij na severu Španije in jugovzhodu Francije. Kljub zaustavitvi uporabe nasilnih sredstev pa se ETA do sedaj ni razorožila. Sicer pa naj bi bila organizacija v času od svoje ustanovitve leta 1968 do leta 2011, odgovorna za okrog 800 smrti.
Krščanska socialna unija, krajše CSU, je na kongresu stranke odločala o prihodnjih političnih usmeritvah te bavarske konzervativne stranke. CSU je sestrska stranka krščanskih demokratov, krajše CDU, nemške kanclerke Angele Merkel. Večina obravnavanih vprašanj na kongresu je tako ali drugače povezanih z nemškimi federalnimi parlamentarnimi volitvami. ki se imajo zgoditi čez slabo leto dni. Najpomembnejša sprememba v usmeritvi CSU je njena trdnejša podpora Angele Merkel, kljub nestrinjanjim glede njene migrantske politike. Razpoke med sestrskima strankama so se v največji meri pokazale ob lanskem množičnem prihodu beguncev iz bližnjega vzhoda. Predsednik CSU Horst Seehofer je poudaril, da mora stranka odločno podpreti zdajšnjo kanclerko kljub temu, da CSU še vedno vztraja na zgornji omejitvi letnega števila migrantov, ki jih Nemčija sprejme na 200.000. CSU v zadnjem času podpora upada na račun skrajno desne Alternative za Nemčijo, krajše AfD. Tako je po zadnjih javnomnenjskih raziskavah podpoda CSU na Bavarskem padla pod 50 odstotkov, kar pomeni, da si v primeru volitev ne bi mogla zagotoviti dosedanje absolutne večine v bavarskem parlamentu. Prav zato je bilo na kongresu moč slišati klice po strnitvi vrst s CDU v boju proti morebitnemu formiranju leve federalne vlade naslednje leto, ki bi jo sestavljali socialdemokratska SPD, zeleni ter Levica.
Nadaljujemo v Aziji. Še vedno se nadaljujejo protesti proti južnokorejski predsednici Park Geun-hye. Danes se je na ulicah Seula zbralo med 50.000 in 100.000 protestnikov, ki so zahtevali odstop predsednice. Spomnimo, več svetovalcev predsednice je bilo obtoženih korupcije, še bolj sporen pa je bil politični vpliv predsedničine prijateljice Choi Soon-si, ki ni zasedala nobene funkcije v državnem aparatu. Choi Soon-si je sicer hčerke preminulega vodje šamanskega verskega kulta Choi Tae-mina, ki je pred smrtjo veljal za političnega botra predsednice Park. Kult naj bi na koruptiven način pridobil kar 70 milijonov dolarjev sredstev s strani podjetnikov, ki naj bi jih določene državne institucije v to prisilile. Do protestov je sicer prišlo, čeprav se je predsednica Park v televizijskem nastopu javno opravičila ter priznala krivdo, da je dovolila prijateljici, da se vmešava v državne zadeve. Park je obljubila tudi brezpogojno sodelovanje pri preiskavi.
Dodaj komentar
Komentiraj