Nedosegljiva Platforma sodelovanja
Poslanec in celoživljenjski politični projekt Slovenske demokratske stranke Anže Logar, je na svojega političnega mentorja, s katerim sta se nazadnje glavo ob glavi zaupno pomenkovala na dan predsedniških volitev in volilnega poraza kandidata s podporo stranke SDS pred dvema letoma, in predsednika stranke, na katere listi je bil izvoljen v Državni zbor, Janeza Janšo naslovil izjavo, da po petindvajsetih letih članstva in tako rekoč zvestemu služenju idealu obstoječega predsednika iz SDS izstopa, češ da je prišel čas za naslednji korak, do katerega pa je tako ali drugače v največji meri prišlo prav po zaslugi stranke SDS in njenega dolgo večnega predsednika, ki bosta očitno tudi še naprej režirala prihodnje razsežnosti domnevnega političnega razhoda in spora med matično stranko in v navednicah novemu političnemu projektu Anžeta Logarja in političnih somišljenikov.
Ne glede na to, da so izstop Anžeta Logarja tako rekoč ves dan in za številne medije potrjevali v matični stranki SDS, so bili tako Anže Logar kot iz list kandidatov SDS za naslednje državnozborske volitve prav tako že izpadla poslanka Eva Irgl in poslanec Dejan Kaloh, ki so na listi stranke SDS izvoljeni poslanci, danes za morebitna pojasnila o svojih političnih načrtih in prihodnosti nedosegljivi. Kaj bo jedro predvolilnega spora s tem novim političnim projektom, ki ima tudi brez Mojce Šetinc Pašek ali koga drugega tri potrebne glasove za lastno, samostojno poslansko skupino, pa je že v prvem odzivu in brez dlake na jeziku dal vedeti dosedanji politični mentor Anžeta Logarja in še naprej brez konkurence edini kandidat za predsednika stranke SDS Janez Janša, ki pričakuje, da bodo Anže Logar in še kdo od obstoječih poslancev, ki bi iz stranke še utegnil izstopiti, stranki vrnili poslanske mandate.
Janeza Janše tako prav nič niso omehčale besede ameriškega industrijskega bogatuna Johna D. Rockefellerja, da se ne bojte odreči dobremu, da bi dosegli več, s katerimi je dolgoletni poslanec SDS Anže Logar začel svojo izstopno izjavo, ki pa je bolj poslovilno pismo naslovljeno neposredno Janezu Janši kot nekdanji veliki politični ljubezni. Čeprav Janša Logarju želi veliko sreče pri naslednjem koraku, upa, da bo narejen na verodostojni osnovi in da izjavi o izstopu iz stranke sledi tudi izjava o odstopu poslanca Anžeta Logarja oziroma vrnitvi poslanskega mandata ter izpolnitev ostalih obveznosti iz 7. in 8. člena Pogodbe o kandidaturi za poslanca Državnega zbora RS, ki jo je lastnoročno podpisal dne 12. marca 2022. Po besedah Janeza Janše si v matični stranki ne znajo in ne bodo znali namreč predstavljati, da bi bil ta naslednji korak – kot začetek nečesa novega, velikega – obremenjen s prelomljeno dano in podpisano besedo ob kandidaturi v okraju, kjer ni imel ne stalnega bivališča, ne rojstnega kraja in ne zaposlitve in kjer mu je delo stranke SDS skozi njeno zgodovino skupaj z napori sokandidatov v volilni enoti dejansko omogočilo izvolitev.
Za predstavnike medijev zaenkrat nedosegljivi pobudnik in zaenkrat še civilnodružbenega projekta Platforma sodelovanja Anže Logar in preostala politična somišljenika kot poslanca zadnjič izvoljena na listi stranke SDS sicer še kako dobro vedo, da Janez Janša, kot to sicer rad počne, nekoliko blefira, saj mandata posameznemu poslancu ali poslanki pač ni potrebno nikomur, pa niti največji opozicijski stranki, vrniti, pa čeprav kaj takega določa Pogodbe o kandidaturi za poslanca Državnega zbora RS, ki jo svojim kandidatom v podpis ob kandidaturi dajejo v stranki SDS.
Ta pogodba, na katero se sklicuje Janez Janša, sicer res med drugim določa, da bo poslanec SDS v primeru izstopa iz stranke vrnil sorazmerni del sredstev, ki jih je SDS vložila v njegovo kampanjo oziroma izvolitev. Toda v zadnjih takšnih primerih, šlo je za nekdanja poslanca stranke SDS Zvonka Laha in Andreja Čuša, ko je stranka povrnitev sredstev zahtevala s tožbo, se je s SDS dogovoril in poravnal le Andrej Čuš. Lahu, od katerega so v matični in kot korporaciji vodeni stranki zahtevali 8.000 evrov, pa je na koncu prikimalo vrhovno sodišče, ki je v revizijskem postopku razsodilo, da so finančne sankcije, ki jih stranka SDS vključuje v pogodbe s svojimi poslanci, v nasprotju z ustavno zagotovljeno neodvisnostjo poslancev, ki da se kaže v tem, da v primeru, ko poslanec Anže Logar ne sledi odločitvam stranke ali ne ravna v skladu z njenimi navodili in pričakovanji ali zaradi nestrinjanja z njenim programom in cilji celo izstopi iz stranke, njegov mandat ne preneha niti ni dolžan odstopiti kot poslanec. Toda tako to gre. Drugačna zahteva stranke SDS bi po mnenju sodišča pomenila, da je bil mandat v resnici podeljen stranki SDS in bi kazala - tako kot to sicer razumeta Janez Janša in stranka SDS - na strankarsko vezan mandat, hkrati pa bi bila v nasprotju s pravico do izvrševanja na volitvah sicer na listi stranke SDS pridobljenega mandata. Zato pravne sankcije zoper poslanca Anžeta Logarja, ki ne izpolnjuje pričakovanj stranke SDS in njenega predsednika, pač niso dopustne, kar dobro vesta tako Logar kot Janša, kateremu od danes in po 25 letih nekdanji član SDS v prvi osebi ednine želi veliko sreče, zdravja in uspehov na nadaljnji poti, na kateri se zaenkrat zdi, da ni dosegljive možnosti političnega sodelovanja med na prvi pogled skregano matično stranko SDS in nastajajočim političnim projektom Anžeta Logarja.
Odpoved: Tudi za tokratni N-euro moment sem z danes nedosegljivo Platformo sodelovanja in današnjim izstopom Anžeta Logarja iz matične stranke SDS ter domnevno oddaljitvijo od svojega političnega mentorja Janeza Janše v zobeh poskrbel Tomaž Z.
Dodaj komentar
Komentiraj