Oaza miru ali politične samovolje oblasti?
Ne glede na to, da je predsednica državnega zbora in še naprej zgolj poslanka največje vladne stranke Gibanje Svoboda Urška Klakočar Zupančič v poslanici pred božično-novoletnimi prazniki poudarila, da je prihajajoči zaključek leta 2024 priložnost za pogled nazaj in spominjanje lepih trenutkov, a tudi razmislek o napakah v iztekajočem se letu, ter si zaželela, da Slovenija tudi v novem letu ostane oaza miru, njeni državljani pa da naj tega najdemo tudi v sebi, je glede na zadnje poteze vlade samo po sebi jasno, da si njeni politični sopotniki v tem mandatu, še posebej pa ministrski (i)zbor Roberta Goloba te kakor za koga že praznične dni tega časa za ta mir v sebi, pogleda nazaj in razmisleka o političnih napakah v iztekajočem se letu preprosto ne bodo utegnili privoščiti.
Vlada Roberta Goloba in ministrov strank Gibanje Svoboda, Socialni demokrati in Levica je tako sicer še tik pred božičem poskrbela za politično obdaritev notranjega ministra Boštjana Poklukarja in na včerajšnji dopisni seji potrdila zaenkrat tudi nacionalni tiskovni agenciji še naprej nedostopen odgovor na opozicijsko interpelacijo skupaj s trditvijo, da je bil sicer nezakonito imenovani generalni direktor Policije Senad Jušić imenovan zakonito. Namesto božičnega političnega darila, pred spremenljivo politično voljo aktualne oblasti na čelu ministrstva za okolje, podnebje in energijo, trdno v rokah največje vladne stranke in njenega predsednika, domnevno čudežnega energetskega dečka Roberta Goloba, sklonjenih glav, pa je sama vlada s strani Agencije za energijo v odzivu na njene ponedeljkove sklepe in poziv k vnovični uvedbi starega sistema obračunavanja omrežnine s 1. februarjem 2025 dobila košarico oziroma sporočilo, da v tem trenutku ne vidijo potrebe po prenehanju uporabe nove metodologije.
Domnevni strokovnjak za energetiko in še posebej električno energijo na čelu aktualne koalicije in vlade je tako za začetek tega prazničnega tedna, v katerem za domačo politiko pri koritih izvršne in zakonodajne oblasti pač ne bo veliko trenutkov za samorefleksijo in pregled doseženega, nedoseženega ter zgrešenega, vodstvo vsaj na papirju in v skladu z domačo ter evropsko zakonodajo od političnih vplivov neodvisnega regulatorja oziroma Agencije za energijo na čelu z direktorico Duško Godina pozval, da zaradi nezadovoljstva med posamezniki in podjetji spričo močnega dviga stroška omrežnine ob novembrskem prehodu iz osemmesečne nižje v štirimesečno višjo sezono s 1. februarjem ponovno uveljavi stari sistem obračunavanja omrežnine, saj da je sedanje stanje popolnoma neprimerno.
Ker so, kot je namesto odvečnih besed o miru, priložnosti za samorefleksijo in druženje z bližnjimi še ta ponedeljek rohnel nad zgrešenimi politikami lastnih ministrstev po novem ogorčeni predsednik vlade Robert Golob, ljudje na Slovenskem te dni in zaradi višjih računov za omrežnino ter električno energijo namesto praznično pomirjeni, besni, gospodarstvo pa obupano zaradi te po novem politično neustrezne metodologije, po kateri pa se je sicer omrežnina bistveno povečala le energetsko potratni industriji in materialno od večine vendarle bolje stoječemu sloju potrošnikov električnih avtomobilov, toplotnih črpalk, talnega gretja, savn, bazenov in drugih pridobitev potekajočega energetskega prehoda. Ob tem pa vendarle nekoliko politično samopašno napovedal, da bodo ljudje, ki so za to odgovorni, morali nositi tudi posledice. Kar posledično pomeni, da je vlada, ker ne imenuje direktorice, ampak samo člane sveta Agencije za energijo, le te tik pred božičem in tako dokaj v neskladju s predpraznično poslanico predsednice državnega zbora pozvala k odstopu.
Glede na tak, božiču in vsem ostalim prihajajočim praznikom neprimeren politični ton predsednika vlade Roberta Goloba in njegovega ministrskega (i)zbora strank Gibanje Svoboda, Socialni demokrati in Levica, so iz agencije v včerajšnjem in še predbožičnem odzivu med drugim vnovič spomnili, da je prenova obračuna omrežnine nastajala dalj časa ter da temelji na poglobljenih analizah in zelo jasnih usmeritvah evropske zakonodaje, ki v luči zelenega prehoda v ospredje postavljajo učinkovito rabo energije in omrežij ter da nacionalne regulatorje zavezujejo tudi določbe taiste evropske zakonodaje, da morajo tarife odražati stroške in da se morajo uporabniki obravnavati nediskriminatorno, kar da so načela, ki jim sledi prenova obračuna omrežnine in navadnemu smrtniku sicer še naprej vse prej kot pa jasni novi 15-minutni obračun porabe električne energije.
Od članov sveta politični samovolji vlade Roberta Goloba očitno nepokorne Agencije za energijo, ki so na političnemu udaru, ker jih je tja vendarle imenovala prav vladajoča politika oziroma večina državnega zbora in se jih lahko razreši le, če pri opravljanju funkcije huje kršijo ta ali drug področni zakon, predpis Evropske unije ali splošni akt agencije, ki ureja izvajanje nalog sveta, sta se za razliko od Janeza Kopača, Mitje Breznika in Sandija Šterpina zaenkrat odzvala predsednik sveta agencije Franc Žlahtič, od katerega premier naj ne pričakuje odstopnega pisma, saj da so metodologijo obračuna omrežnine pripravljali več let v sodelovanju s številnimi zunanjimi strokovnjaki in z vednostjo vlade ter državnega zbora, ter da so bila njihova prizadevanja do oktobra letos vseskozi pohvaljena, in član sveta agencije Borut Bratina, ki je sicer kot profesor na mariborski pravni fakulteti posebej izpostavil, da premier s takšnimi izjavami pač nedvomno posega v pristojnost agencije kot neodvisnega regulatorja in da je to pač v nasprotju z evropsko zakonodajo. Toda tako to gre. Ne glede na to, kaj je v svoji poslanici besedičila tudi od samega notranje političnega dogajanja pač nekoliko oddaljena predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, je samo po sebi jasno, da Slovenija pač ni oaza političnega miru in da to tudi ne bo, dokler bomo tako na desnemu kot na samooklicano levemu političnemu spektru priča tako veliki in pravzaprav nezaslišani samovolji politične oblasti.
ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem s tem, da Slovenija pač ni oaza miru, ampak oaza politične samovolje tako prejšnje kot aktualne oblasti v zobeh, na ta kakor za koga praznično božični dan poskrbel Tomaž Z.
Komentarji
Totalno neberljivo/neposlušljivo. Ena poved na odstavek, mislim a se te neurejene tokove zavesti prodaja kot nek osebni stil al kaj? Zakaj točno je Zaniuk izvzet iz minimalnih lektorskih standardov radia?
sei to nji nječ nouga, tku ie, ceu radiu ie tut izuzet iz minimalnjih nuvinarskih standardov, p to anbenmu nje gre u njos ud urednikov.
Neposlušljivo in nezaslišano tudi zaradi nežmahovsko-požarjevskega, vnaprej opredeljenega in selektivnega pristopa, brez ene same izvirne analitične izpeljave. Za drugačen, argumentiran in nemoralizirajoč pogled na problematiko omrežnin glej necenzurirano.si.
Komentiraj