15. 8. 2024 – 15.00

AssuntOFF

Audio file
Vir: Needpix.com
Audio file
23. 8. 2023 – 17.00
Hoteli ste Greto, evo vam odpovedi!

Nadškof Zore

Pozdravljeni v današnjem molitvenem OFF-u, v katerega nas je s svojimi besedami popeljal ljubljanski nadškof Stanislav Zore. Podnebna aktivistična organizacija Zadnja generacija je vdrla na štiri nemška letališča in se protestno prilepila na vzletne steze. Letalski promet jim je za kratek čas uspelo ustaviti na skupnem letališču nemških mest Köln in Bonn in v Nürnbergu, z letališč v Stuttgartu in Berlinu pa so policisti prilepljene protestnike hitro umaknili. Aktivisti, ki so s podobnimi akcijami v prejšnjem mesecu zaustavili letalski promet večjih nemških letališč, kakršno je Frankfurtsko letališče, nemško vlado pozivajo k odpravi fosilnih goriv do leta 2030. Na protestne akcije se je odzvala nemška notranja ministrica Nancy Feaeser, ki jih je označila kot nevarne in neumne. Nemška vlada je sicer v sredini julija pripravila osnutek zakona, ki po novem določa, da je nameren nepooblaščeni vdor na letališko ploščad in vzletno-pristajalne steze kaznivo dejanje, v primeru da posameznik ali skupina z dejanjem škoduje varnosti civilnega zračnega prometa. Osnutek zakona mora sicer potrditi še nemški parlament. 

Nigerijska vojska je uničila, kot je navedla, 23 naftnih nezakonitih rafinerij na bregu reke Imo na jugovzhodu države in štiri rafinerije v južni regiji Degema, pri tem pa je zasegla 100 tisoč litrov nafte. Vojska trdi, da je rafinerije uničila zaradi porasta kraje nafte. Nigerija je vodilna proizvajalka energije različnih virov v Afriki, prav tako je največja proizvajalka surove nafte in zemeljskega plina v Afriki. Kljub temu so obsežne kraje nafte in sabotaže na naftovodih v zadnjih letih zmanjšale proizvodnjo. Med letoma 2009 in 2020 so vojaške hunte v sodelovanju s civilnim prebivalstvom odtujile čez 40 milijard evrov v nafti. 

Audio file
3. 5. 2024 – 17.00
Ameriška policija nad študente

Predsednica Univerze Kolumbija v ameriškem mestu New York Minouche Shafik je zaradi nestrinjanja s propalestinskimi študenti in zaposlenimi, katerih zasedbo kampusa je skupaj s policijo aprila razgnala, odstopila s položaja. Nekdanja predsednica je sicer že dobila novo službo na britanskem zunanjem ministrstvu, kjer bo predsedovala pregledu vladnega pristopa k mednarodnemu razvoju. Študentski propalestinski protesti v Združenih državah, ki so bili uperjeni predvsem proti sodelovanju akademskih institucij z genocidno entiteto Izrael, so se aprila začeli prav na kampusu univerze Kolumbija. Od tam so se zasedbe univerz v podporo Palestincem razširile po vsej državi. Shafik je po začetku zasedbe kampusa sklicala kongresni odbor zaradi obtožb, da univerza ni zaščitila študentov in osebja pred naraščajočim antisemitizmom. Naslednji dan je dovolila newyorški policiji, da vstopi v kampus in zasedbo odstrani. Še isti dan je policija aretirala okoli 100 ljudi, kasneje pa je zasedbo v celoti deložirala in aretirala še dodatnih 300 študentskih protestnikov. 

Ostajamo v New Yorku, kjer je policija aretirala več propalestinskih protestnikov, ki so se zbrali na dogodku kampanje demokratske predsedniške kandidatke Kamale Harris v okrožju Harlem. Aktivistična skupina V našem življenju, ki je protest organizirala, trdi, da je policija najprej počakala, da se je prireditev končala in da so mediji zapustili okolico, po tem pa je protestnike začela napadati s solzivcem in kiji

Audio file
23. 11. 2023 – 0.05
Nočni program o genocidu v Gazi

Današnjemu OFF-u primerno se selimo v svete kraje, kjer Palestinci zaradi izraelske okupacije doživljajo pekel na zemlji. Izraelska genocidna entiteta je zgodaj zjutraj zbombardirala palestinsko begunsko taborišče Balata v mestu Nablus na okupiranem Zahodnem bregu in ubila dva Palestinca, še sedem pa jih je poškodovala. Od začetka genocida v Gazi oktobra lani je izraelska vojska na okupiranem Zahodnem bregu ubila 632 ljudi, med njimi 142 otrok.

Izraelskim oboroženim silam pri izvajanju apartheida in okupacije nad Palestinci kakopak pomagajo tudi tako imenovani nelegalni izraelski naseljenci. Na območje okupirane Gaze je skozi prehod Bejt Hanun skušalo vdreti 40 mladih izraelskih moških, ki so v Gazi skušali izvesti judovsko molitev. 

Agencija Združenih narodov za palestinske begunce, znana kot UNRWA, je obnovila vodnjak v mestu Kan Junis, ki so ga več mesecev nazaj uničile izraelske okupatorske sile. Vodnjak zdaj služi kot največji vir oskrbe s pitno vodo za razseljene Palestince na tem območju, saj izčrpa več kot 500 kubičnih metrov vode na dan. Kljub njegovemu vplivu je dostop do vode v večini Gaze še vedno omejen, saj so številne družine primorane prepotovati velike razdalje pri vročih temperaturah za tako osnovno potrebo. 

Južnotajsko pristanišče Laem Chabang je dvema kontejnerskima ladjama iz Albanije prepovedalo zasidranje, saj je v začetku meseca nevladna organizacija za boj proti izvozu strupenih odpadkov Basel Action Network izdala poročilo, v katerem trdi, da je na ladjah približno 816 ton nevarnih odpadkov. Po poročanju organizacije gre za nevaren rdeči prah, ki nastane kot stranski produkt v jeklarski industriji. Ta se lahko razširi na tajske kmetijske površine in poškoduje pridelek. Tajsko transportno ministrstvo je s pomočjo Singapurja obe ladji preusmerilo nazaj v Albanijo. 

Za konec še enkrat prisluhnimo ljubljanskemu nadškofu:

Zopet Zore

Proletariat brez komunizma je nag in ogrožen. In ga je strah. Ogroža ga buržoazno stvarstvo okoli njega. In današnji svet noče, da bi proletariat poslušal glas komunizma. 

V imenu Očeta, Sina in Radia Študent.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.