Off radioaktivnih strahov
Ameriško sodno ministrstvo je pričelo tožbo proti “Preiskovalnemu uradu Združenih držav” - privatno korporacijo, ki za državne organe preverja osebno zgodovino bodočih zaposlenih. Agencija je od države za svoje storitve dobivala multimilijonske vsote, 40 odstotkov analiz med leti 2008 in 2012, kar nanese nad 655.000 primerov, pa je bilo slabih. Med drugim je preiskovalni urad potrdil tudi Edwarda Snowdna, kar je bilo morebiti kršenje pogodbenih določil, vendar nedvomno dobrobit za širše človeštvo.
Ameriško gibanje za označevanje genetsko spremenjene hrane na izdelkih je doživelo poraz na severovzhodu Amerike, bolj natančno v zvezni državi New Hampshire. Četudi je zakonodajo v anketah podpiralo več kot 90 odstotkov prebivalstva ne glede na njihovo politično opredeljenost, je parlament ustavil zakon s 185 glasovi proti in 162 za. Poraz nima le lokalnih učinkov, temveč tudi širše razsežnosti. Zakoni za označevanje so sicer sprejeti v dveh sosednjih zveznih državah, vendar bodo stopili v veljavo šele, ko jih podpre 6 zveznih držav v severovzhodni regiji, število možnih podpornic pa se manjša.
Kanadski zdravstveni uradniki v zahodni provinci Britanske Kolumbije opozarjajo ljudi, da naj prenehajo kupovati in uživati obsežne količine kalijevega jodida. Slednji varuje ščitnico pred sprejemanjem radioaktvinih delcev v primeru jedrskih nesreč. Povpraševanje na zahodu Kanade pa je naraslo zaradi strahu pred posledicami japonske fukošimske katastrofe. Radiacija zaenkrat še ni dosegla kanadskih obal, zato uradniki odsvetujejo uporabo kalijevega jodida, saj se lahko posameznik z njim predozira, kar prinese popolnoma nov splet zdravstvenih težav.
Raziskovalci fracoskega telekomunikacijskega operaterja Alcatel-Lucent in britanskega operaterja British Telecom so ustvarili najhitrejšo internetno povezavo v zgodovini s hitrostjo 1.4 terabita na sekundo. V vsakdanjih terminih je to 180 gigabajtov na sekundo, kar ustreza prenosu 44-tih full HD filmov - vsako sekundo. Doseženo hitrot omogoča nov protokol, ki lahko na enem kanalu simultano prenaša več plasti podatkov.
Lokalne oblasti v nemškem Münchnu so po dveh letih marljivega policijskega dela izrekle kazni dvajsetim protifašističnim aktivistom, ki so miroljubno protestirali na zboru neonacistov. Več nam je povedal Siegfried Benker, eden izmed oglobljenih aktivistov.
Originalna izjava se nahaja v posnetku oddaje. Prevod spodaj.
“Stvar je sledeča. Kmalu po razkritju organizacije neonacističnega podtalja - NSU - novembra 2011 je bila v Münchnu demonstracija drugih neonacistov. Na slednji so predvajali pesem Pink Panterja, ki jo je neonacistično podtalje uporabilo za svoj video, v katerem so se hvalili z ubojem devetih migrantov in policistke. S tem, ko so neonacisti v Münchnu predvajali pesem, so ne le provocirali, temveč odkrito podprli neonacistično podtalje. Takrat, torej pred dvema letoma, smo se aktivisti postavili na pot njihovega shoda. Policija pa je zadnji dve leti marljivo preiskovala posnetke in slike incidenta ter identificirala vse antifašistične aktiviste, oblasti pa so jim sedaj naložile globe v višini 200 evrov.
Začudenje nad primerom je predvsem količina in obseg dela, ki ga je bila policija pripravljena investirati v pregon aktivistov. Nadaljuje Siegfried Benker.
Originalna izjava se nahaja v posnetku oddaje. Prevod spodaj.
Presenetljivo je, koliko zmožnosti in volje ima policija, da dve leti preiskuje, vrednoti posnetke in išče miroljubne protestnike, nato pa münchenskemu mestu svetuje, naj jih oglobi. Krivda je tudi na mestu, ki ne bi moralo izreči glob, saj ni javnega interesa, da se zasleduje antifašistične aktiviste.
Okrog 133 pripadnikov baptistične cerkve na jugu Rusije, večinoma otrok, je v zadnjem mesecu zbolelo za ošpicami. Zboleli so zaradi dejstva, da proti ošpicam niso bili cepljeni. Zagovarjajo se sicer z dejstvom, da se ne cepijo zaradi zdravstvenih in ne religioznih utemeljitev. Obenem obtožujejo lokalne oblasti, da jih krivijo za izbruh epidemije le na podlagi religiozne pripadnosti.
Dodaj komentar
Komentiraj