25. 5. 2012 – 14.00

OFF TRETJEGA SPOLA

Audio file

Za položaj egiptovskega predsednika se bosta po besedah Muslimanske bratovščine v drugem krogu volitev potegovala kandidat Muslimanske bratovščine Mohamed Mursi in zadnji premier Mubarakovega režima Ahmed Šafik. Muslimanska bratovščina je sicer trenutno najmočnejša politična sila v Egiptu in zaseda skoraj polovico mest v parlamentu. Uradne izide naj bi sporočili v torek, Muslimanska bratovščina, kjer upajo, da bodo s predsedniško zmago utrdili svoj vodilni politični položaj, tudi sporoča, da je največ glasov dobil njihov kandidat. Prve svobodne egiptovske predsedniške volitve, na katerih je kandidiralo 13 kandidatov, so potekale v sredo in četrtek, v znamenju visoke volilne udeležbe. Drugi krog volitev je predviden za 16. in 17. junij.

Nepalska vlada je sprejela odločitev, ki bo po novem priznavala tudi tretji spol. Identifikacijski dokumenti bodo tako poleg ženskega in moškega spola vsebovali še označbo drugo, česar so se razveselili nepalski homoseksualci, biseksualci in transseksualci, ki se že dolgo pritožujejo nad diskriminacijo LGBT skupnosti. Tako imajo težave pri vpisu na fakulteto, potegovanju za službena mesta, odpiranju bančnega računa in vlaganju prošenj za potovalna dovoljenja, ker se njihov fizični izgled velikokrat ni ujemal z oznakami v dokumentih. Voditelj LGBT skupnosti v Nepalu, Sunil Babu Pant, je dejal, da je odločitev vlade velika zmaga za ljudi tretjega spola.

V Južno Korejo so prispeli posmrtni ostanki dvanajstih južnokorejskih vojakov, ki so bili med leti 1950 in 1953 ubiti med korejsko vojno. Ostanke so v Severni Koreji našli Američani v okviru ameriško-severnokorejske iskalne akcije posmrtnih ostankov, ki je trajala do leta 2005. V Združenih državah Amerike so strokovnjaki skušali identificirati ostanke s pomočjo analize DNK in bili uspešni v dveh primerih. To so prvi ostanki južnokorejskih vojakov, ki so bili vrnjeni v Južno Korejo po koncu spopadov v triletni vojni pred skoraj 60 leti, v kateri je padlo okoli 138.000 južnokorejskih vojakov. Slovesnosti ob vrnitvi ostankov so se udeležili južokorejski predsednik Lee Myung-Bak, obrambni minister Kim Kwan-Jin in poveljnik ameriške vojske v Južni Koreji James Thurman.

Ameriški senat je zaradi obsodbe Šakila Afridija, zdravnika, ki je Združenim državam Amerike pomagal izslediti nekdanjega vodjo Al Kajde Osamo bin Ladna, zmanjšal sredstva za pomoč Pakistanu za 33 milijonov dolarjev. Afridi je bil zaradi izdaje obsojen na 33 let zaporne kazni, saj je po Pakistanu izvajal lažne akcije cepljenja, v katerih je za ameriško obveščevalno agencijo CIA jemal vzorce DNK, na podlagi katerih je Američanom uspelo izslediti bin Ladnovo skrivališče. Senator Richard Durbin je dejal, da je obsodba človeka, ki je pomagal ujeti bin Ladna, nezaslišana, v senatu pa namigujejo, da bi lahko še zvišali delež sredstev pomoči Pakistanu. Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je Afridijevo zaprtje označila za neupravičeno in nepravično ter se zaobljubila, da bo vztrajala pri njegovi izpustitvi.

Francoski predsednik Francois Hollande je nenapovedano obiskal francoske vojake v vojaškem oporišču Afganistanu, kjer jim bo osebno pojasnil, zakaj bo do umika francoskih čet iz Afganistana prišlo prej kot je bilo prvotno načrtovano. Hollande je že med predvolilno kampanjo obljubljal, da bo do umika prišlo do konca letošnjega leta, kar je leto prej od roka, ki ga je načrtoval bivši predsednik Nicolas Sarkozy. Hollande umik označuje za suvereno odločitev in dodaja, da bo umik potekal s tesnim sodelovanjem afganistanskih oblasti in pričakovanim razumevanjem francoskih zaveznikov, še posebej Združenih držav Amerike. Dodal je še, da bo Francija ohranila stike z Afganistanom in tam nadaljevala razvojne projekte. V Afganistanu je trenutno okoli 3.300 francoskih vojakov, ki so tam na misiji od leta 2001.

Minister za obrambo Aleš Hojs je napovedal, da bo Slovenska vojska od ameriške administracije dobila donacijo v vrednosti 1,2 milijona dolarjev, ki bo namenjena usposabljanju in opremljanju slovenske vojske. Hojs donacijo pričakuje v roku enega meseca in dodaja, da ima donacija zaradi težkih finančnih razmer velik pomen za slovenske obrambne sile. Hojs se je nedavno mudil v Združenih državah Amerike, kjer je obiskal Nacionalno gardo v Koloradu, ki prek meddržavnega partnerskega programa sodeluje s slovensko vojsko na vojaškem področju in tudi na področjih varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, gorskega reševanja, helikopterskega usposabljanja in skupnega delovanja v mednarodnih operacijah in misijah. Kljub ameriškim donacijam pa slovenski vojaški proračun še ni popolnoma presušen, saj bo Slovenija prispevala 6,8 milijona evrov za nakup vohunskih letal v okviru nadzornega sistema zveze Nato.

14 poslancev Socialnih demokratov in Pozitivne Slovenije je v zakonodajni postopek vložilo novelo zakona o verski svobodi. Kaj zadeva novelo, nam je razložila poslanka Socialnih demokratov Majda Potrata.

Izjava je dostopna v posnetku oddaje.

V Mariboru se v okviru Evropske prestolnice kulture s projektom "intelektualne kurbe" pričenja Festival sodobnih performativnih praks Performa. Intelektualne kurbe, ki odpirajo Performo, bodo za dva meseca zasedle Poštno ulico in vsak petek nudile metafizične usluge. Več o projektu pa ena od avtoric projekta in ena od tako  imenovanih Intelektualnih kurb Jana Putrle Srdič.

Izjava je dostopna v posnetku oddaje.

Off sta pripravila Nejc in Petra.

 

 



 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.