Za bitcoin Off-a
Nekdanjega pakistanskega predsednika Perveza Mušarafa, ki se je na oblast povzpel z vojaškim udarom leta 1999, je tožilstvo uradno obtožilo vpletenosti v umor bivše predsednice vlade Benazir Buto leta 2008. Sojenje se bo po besedah tožilstva začelo konec meseca, ko bodo tudi predstavljeni dokazi. Če bo spoznan za krivega, ga lahko doleti celo smrtna kazen oziroma dosmrtni zapor. Mušaraf sicer ostaja v hišnem priporu, v preteklih tednih pa se je ugibalo, ali bo morda sklenjen zakulisni dogovor, po katerem bi lahko zapustil državo. Neprijetne publicitete se namreč boji vojska, katere dolgoletni poveljnik je bil nekdanji general.
Na svojem domu v Kairu je bil aretiran vrhovni voditelj Muslimanske bratovščine Mohamed Badie, ki se ni pojavljal v javnosti vse od odstavitve predsednika Mohameda Mursija. Nalog za njegovo aretacijo naj bi bil izdan že 4. julija, ker naj bi hujskal k nasilnim demonstracijam. Takrat so tudi zakrožile informacije o njegovi aretaciji, ki pa jih je dva dni kasneje zanikal z javnim nagovorom več deset tisoč Mursijevih podpornikov. Bil je eden redkih voditeljev Muslimanske bratovščine, ki je bil še na prostosti, v petkovih spopadih s policijo pa je bil ubit tudi njegov sin Amar.
Na kontrolni točki v delti reke Nil je vojska nekaj ur po začetku vsakodnevne policijske ure prerešetala avtomobil, ki naj bi se hitro približeval in se ni ustavil na poziv. Pri tem je bil ubit novinar državnega časopisa Al Ahram, ranjen pa je bil tudi novinar časnika Al Gomhuria, ki je prav tako pod nadzorom države. Predstavniki vojske so obljubili preiskavo o incidentu. Po odločitvi oblasti imajo novinarji tekom policijske ure svobodo gibanja.
Britanska policija nedeljsko pridržanje partnerja Guardianovega novinarja Glenna Greenwalda opravičuje kot pravno in proceduralno ustrezno, zanika pa tudi, da so pridržanemu onemogočili stik z odvetnikom. Scotland Yard trdi, da je bila preiskava na podlagi zakona o terorizmu iz leta 2000 izvedena po podrobnem procesu odločanja. Bela hiša je medtem priznala, da je bila vnaprej obveščena o nameravanem pridržanju Mirande, zanikala pa je, da bi tudi zahtevala takšen ukrep. Brazilske oblasti bodo nasprotno od uradnega Londona zahtevale pojasnilo, saj menijo, da je bilo pridržanje popolnoma neupravičeno. Guardianov novinar Greenwald je sicer s pomočjo žvižgača Edwarda Snowdna razkril zgodbo o spornem nadzorovanju komunikacijskih poti ameriške Agencije za nacionalno varnost.
Na Slovaškem diskriminacija Romov postaja nacionalni šport. Štirinajsti zid, ki razmejuje večinski narod od romske manjšine, so nedavno postavili v eni od četrti mesta Košice. Tokrat sicer ne z izgovorom, da so del športnega igrišča, temveč kar naravnost, brez ovinkarjenja – ker Romi vdirajo v avtomobile večinskega naroda. Več o tem predstavnica Amnesty Slovaška Jana Vargovčikova:
Izjavi lahko prisluhnete v posnetku oddaje
Nemško finančno ministrstvo je tudi uradno priznalo eksperimentalno digitalno valuto bitcoin, ki temelji na peer-to-peer tehnologiji, kot obračunsko enoto. V ozadju je seveda interes večjega davčnega priliva, saj bo sedaj možna obdavčitev uporabnikov in kreatorjev tega štiri leta poznanega virtualnega denarja oziroma menjalnega sredstva, vendar le, če bo uporabnik bitcoine unovčil manj kot leto po njihovi pridobitvi. Podjetja, ki bi z bitcoini želela poslovati v komercialnih transakcijah, bodo še vedno potrebovala dovoljenje pristojnega zveznega urada za finančni nadzor.
Ameriška biotehnološka multinacionalka Monsanto se najkasneje od oktobra naprej lahko nadeja dovoljenja za izvoz gensko spremenjene koruze SmartStax v Evropsko unijo. Takšne neuradne napovedi prihajajo iz urada evropskega komisarja za zdravje Tonia Borga, saj naj bi bili opravljeni strogi in znanstveni procesi vrednotenja. Kritiki opozarjajo, da je nova sorta, ki velja za nekakšno „super“ gensko spremenjeno koruzo, saj združuje dve predhodno gensko spremenjeni sorti, zelo sporna. Nobena druga gensko spremenjena rastlina naj namreč ne bi vsebovala toliko gensko spremenjenega materiala. SmartStax je odporna proti dvema vrstama sredstev za zatiranje plevelov, proizvede pa lahko tudi proteine proti šestim različnim vrstam insektov. Več o potencialnih nevarnostih za ljudi in okolje nam je povedal izvršni direktor neodvisnega nemškega inštituta Testbiotech Christoph Then.
Izjavi lahko prisluhnete v posnetku oddaje
Obstajajo tudi namigi, da je omenjena sorta ilegalno že vstopila na evropski trg. Ali je bojazen upravičena?
Izjavi lahko prisluhnete v posnetku oddaje
Začenja se 17. poletni festival „Zmaj 'ma mlade“ v Postojni. Skorajda polnoletni niz kulturnih dogodkov, delavnic in športnih aktivnosti, ki so v celoti brezplačni, nam je predstavila vodja festivala Katja Jordan.
Izjavi lahko prisluhnete v posnetku oddaje
Dodaj komentar
Komentiraj