10. 2. 2025 – 17.00

Kosovo voli Kurtija manj

Audio file
Vir: European Union 2011 - EP
Vir: Allions, Wikimedia Commons
Audio file
25. 9. 2024 – 17.00
Kosovska policija blokira srbske urade na severu

Na Kosovu so včeraj potekale parlamentarne volitve, ki so bile od samostojnosti te države leta 2008 sploh prve redne volitve. Vlada Albina Kurtija , ki vodi stranko Samoopredelitev oziroma Vetëvendosje, je namreč prva, ki je svoj mandat odslužila do konca. Po veliki zmagi leta 2021 to niti ni bilo tako težko. Vetëvendosje je takrat dosegla več kot polovico sedežev v parlamentu in je vladala sama. Tokrat se to ne po ponovilo. Vladajoča stranka je dosegla nekaj več kot 41 odstotkov glasov, tradicionalni stranki Demokratska stranka Kosova, krajše PDK, in Demokratska liga Kosova, oziroma LDK, pa sledita z okoli 22 in 17 odstotki glasov. Več o rezultatih pojasni Besa Luci, urednica portala Kosovo 2.0 . 

Luci

Na četrtem mestu je s slabimi osmimi odstotki glasov pristalo Zavezništvo za prihodnost Kosova, ki ga vodi nekdanji kosovski premier Ramush Haradinaj. 

Zanimivi so tudi rezultati v voliščih z večinsko srbskim prebivalstvom. Sicer dominantna Srbska lista, ki je tesno povezana z v Beogradu vladujočo SNS , je dosegla slabši rezultat in verjetno ne bo dobila vseh desetih sedežev, ki so rezervirani za srbsko manjšino. 

Audio file
31. 5. 2023 – 17.00
Kurti prekinil žurke vojakov Kfora, razhudil veleposlanika ZDA

Vetëvendosje bo sicer izgubila absolutno večino v parlamentu, a so še vedno dobili več podpore kot dve največji opozicijski stranki skupaj. Kot meni Rok Zupančič, profesor na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani, je stranka glede na okoliščine dosegla soliden rezultat. 

Zupančič

Leta 2021 je uspeh Vetëvendosje z oblasti odnesel politične strukture, ki so vodile državo vse od osamosvojitve. Kot poudarja Besa Luci, se je v štirih letih marsikaj spremenilo. Stranka ima sedaj za sabo prtljago štirih let vladanja in nima več tako široke podpore.

Luci

Audio file
16. 10. 2019 – 12.00
Presenetljiv zasuk na kosovskih parlamentarnih volitvah

Premier Albin Kurti je v svojem mandatu vodil konfrontacijsko politiko ne le s srbsko manjšino na Kosovu in z Beogradom, ampak tudi z drugimi albanskimi strankami. Precej hladnješi so bili odnosi s Tirano, še posebej v zadnjih mesecih pa so svoje nezadovoljstvo s Kurtijevo politiko izrazili tudi v Washingtonu. 

Zupančič

Največji opozicijski stranki PDK in LDK, ki sta v preteklosti imeli v rokah škarje in platno domače politike, sta pridobili vsaka okoli pet odstotkov podpore, a kot pravi Luci, so pričakovali več.

Luci

Audio file
23. 9. 2021 – 17.00
KO-5oV-Ar3-PUbL1K

Volilno kampanjo je močno krojilo dejstvo, da so vse stranke razen Vetëvendosje zadnja štiri leta preživele v opoziciji. Poleg tega je Kurti politik, ki meče veliko večjo senco kot katerikoli od njegovih konkurentov in tako stranka gradi svojo kampanjo okoli njega. 

Luci

Druge stranke so uspeh poskušale doseči s poudarjanjem praktičnih materialnih problemov, kot sta visoka brezposelnost in energetska kriza. Zaradi kroničnega zanemarjanja vlaganj v elektro omrežje so bile predvsem v lanskem letu pogoste redukcije elektrike. Kot pravi Besa Luci, so se stranke v zadnjih letih tudi vse bolj jasno ideološko profilirale glede ekonomskih in družbenih vprašanj. 

 Luci

Politike v konzervativnejšem tonu so bile po besedah sogovornice ena izmed opaznih značilnosti tokratne predvolilne kampanje, predvsem med albaskimi strankami.  

Luci

Po mnenju Bese Luci predvsem tuji mediji pretirano poudarjajo vlogo odnosov med albansko večino in srbsko manjšino v kosovski domači politiki. Vseeno je bila za Kurtija nepopustljiva politika do zahtev kosovskih Srbov ena pomembnejših političnih kart, ki hkrati podčrtuje njegov sloves neubogljivega politika. Zupančič meni, da je zaostrovanje odnosov s Srbi za Kurtija še vedno zanesljiva politična

Audio file
5. 2. 2024 – 17.00
Kosovske oblasti skoraj efektivno prepovedale srbski dinar

strategija. 

Zupančič

Za Srbe na Kosovu so zadnja štiri leta prinesla stopnjevanje pritiska Prištine z zapiranjem srbskih institucij, prepovedjo uporabe srbskih dinarjev, ukinitvijo srbskih registrskih tablic in povečano prisotnostjo policije na številnih kontrolnih točkah. Na vse to Srbija in z v Beogradu vladajočo garnituro tesno povezana stranka Srbska lista nista našli pravega odgovora. Da se vpliv srbskega predsednika Aleksandra Vučića oziroma njegove Srbske napredne stranke med Srbi na Kosovu zmanjšuje, kažejo tudi včerajšnji volilni rezultati. Za profesorja Zupančiča je to eden zanimivejših poudarkov volitev. 

Zupančič

Na Kosovu odmeva tudi domače dogajanje v Srbiji, ki ga zadnje mesece zaznamujejo množični protivladni protesti. 

Zupančič

Na Kosovu se je pozornost sedaj že preusmerila na špekulacije o sestavi prihodnje vlade. Kot smo že poudarili, je Vetëvendosje še vedno z naskokom največja stranka. A tokrat bo Albin Kurti potreboval vsaj enega koalicijskega partnerja, te pa lahko išče samo med tistimi, ki jih je zadnja štiri leta sistematično napadal in odrinjal.

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.