26. 3. 2025 – 17.00

Libijske kristalne noči

Audio file
Vir: Adudiovisual Service, Evropska komisija (2025, Creative Commons)
Audio file
10. 6. 2016 – 17.00
Evropska unija bi sporazum z Turčijo ponovila še v drugih državah iz katerih prihajajo migranti

V Libiji od sredine meseca potekajo množične aretacije, izgoni in umori predvsem črnih afriških migrantov, ki jih izvajajo policija, vojska in neuradne milice. Pogromi se dogajajo predvsem na zahodu Libije, skoncentrirani pa so v Tripoliju, prestolnici libijske vlade narodne enotnosti. V mestu Sabrata so neuradne milice, ki so se jim pridružili civilisti, vdrle v domove temnopoltih prebivalcev, jih izgnale ter jih več sto aretirale in odpeljale v centre za pridržanje. Pri tem so, kolikor je do zdaj znano, ubile enega sudanskega migranta. Državni represivni organi – policija, vojska in enote Direktorata za boj proti nelegalnim migracijam – so podobne racije izvajali v več okrožjih Tripolija. V prestolnici je skupina civilistov vandalizirala trgovine v lasti črnih Afričanov, pri tem pa jih je varovala policija. Nasilje sicer ni omejeno samo na temnopolte migrante, ampak so med žrtvami v manjši meri tudi Tunizijci in temnopolti državljani Libije.

Dogajanje povzame Salahadine Juma, aktivist za človekove pravice iz Združenja Refugees in Libya.

Izjava

Audio file
8. 4. 2024 – 12.00
Anonymous
3. knjiga: Družbene osnove tretje svetovne teorije (27/31)

Vlada je v začetku meseca sprožila rasistično agitacijo proti temnopoltim afriškim migrantom v Libiji, za katero sta odgovorna predvsem predsednik vlade narodne enotnosti Abdul Hamid Al Dbiba in minister za notranje zadeve Emad Al Trabelsi. Več o kampanji sovražnega govora, ki je služila kot uvertura množičnim aretacijam, razloži sogovornik.

Izjava

Poleg državnih represivnih organov pri pogromih, kot so nasilni napadi in racije, sodelujejo tudi civilisti.

Izjava

Nasilje nad migranti v Libiji, vključno z umori in zasužnjevanjem, ni novo. Februarja so libijske varnostne sile našle dve množični grobišči – prvo v Džaharahu, ki se nahaja približno 400 kilometrov južno od Bengazija in na jugovzhodu puščavskega okrožja Kufra. Pred približno letom dni pa so po navedbah Mednarodne organizacije za migracije, krajše IOM, južno od Tripolija odkrili grobišče z okoli 65 trupli. Januarja je libijska vlada deportirala več kot 600 nigerijskih migrantov, kar predstavlja največjo hkratno deportacijo migrantov iz Libije do zdaj. V čem se trenutni pogromi nad migranti v Libiji razlikujejo od predhodnih, pojasni Juma.

Izjava

Poleg uradnih državnih represivnih organov preganjanje migrantov izvajajo tudi že omenjene neuradne milice in tako imenovane »migracijske agencije«, ki migrante zapirajo v lastne centre za pridržanje. Sogovornik, ki prihaja iz Sudana, trenutno pa živi v Franciji, na podlagi svoje izkušnje opiše, kako z migranti ravnajo te organizacije.

Izjava

Audio file
24. 7. 2019 – 12.00
Eksternalizacija evropskega mejnega režima v Afriki

Za ukrepe proti migrantom libijska vlada narodne enotnosti dobiva sredstva iz Evropske unije in predvsem iz Italije na podlagi libijsko-italijanskega memoranduma o sodelovanju na področjih gospodarskega razvoja in boja proti nelegalnim migracijam iz leta 2017. Kot pojasnjuje Juma, ima evropski denar odločilno vlogo pri aktualni eskalaciji, preko libijske vlade pa se steka tudi k »vardam«.

Izjava

Evropska unija tako migrantov ne preganja le na svojih mejah, ampak za njihovo ustavitev mobilizira tudi proksije na migrantskih poteh. Ker je Libija bolj oddaljena od pogledov Evropejcev, je ravnanje z njimi lahko tam brutalnejše.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.