Na nasprotnih bregovih delitvene ekonomije
Finančna uprava Republike Slovenije je naznanila poostren nadzor nad osebami, ki opravljajo dejavnost oddajanja nepremičnin, vključujoč tiste preko portala Airbnb. FURS je prav tako pridobil podatke o več tisoč ljudeh, ki iz tega naslova prejemajo prihodke, in jih pozval k prijavi dejavnosti oziroma k samoprijavi, s čimer se lahko izognejo globi. Po podatkih portala Airdna, ki spremlja statistike trga nepremičnin na portalu Airbnb, je v Ljubljani na voljo skoraj 1500 nepremičnin. Tri četrtine ponudnikov ponuja celotno stanovanje, večinoma gre za eno- in dvosobna stanovanja. Skoraj dve tretjini stanovanj je preko Airbnb na voljo več kot tri mesece v letu, ena petina pa celo leto.
Stojan Glavač v uvodu pojasni, kaj želi FURS z objavo poziva doseči:
Pomanjkljiva obdavčitev prihodkov iz nepremičnin, oddanih na portalu Airbnb, pa ni edini in po mnenju Klemna Ploštajnerja iz stanovanjske zadruge Zadrugator niti ne največji problem Airbnb-ja.
V Ljubljani je preko portala Airbnb na voljo med 1500 in 2000 nepremičnin. Ploštajner.
Skoraj dve tretjini ljubljanskih stanovanj na Airbnb je na voljo za najem več kot tri mesece v letu. Ploštajner zato opozarja, da gre večinoma za stanovanja, kupljena z namenom investicije, in ne za začasno oddajanje praznih stanovanj.
Iz teh podatkov sledi, da Airbnb ne omogoča dodatnega zaslužka povprečnim prebivalcem, temveč da od oddajanja na platformi služijo predvsem investitorji.
Glede na to, da so ljubljanske nepremičnine na portalu Airbnb večinoma na voljo več kot tri mesece na leto, so ta stanovanja umaknjena iz najemniškega trga. Kar pripomore k dvigu najemnin. Ploštajner.
Nezanemarljivo pa je tudi dejstvo, da je največ stanovanj na Airbnb eno- in dvosobnih.
Domnevna težava, ki jo pri ureditvi oddajanja preko Airbnb pogosto izpostavljajo predvsem poslovno usmerjeni mediji, je, da je slovenska zakonodaja neprilagojena in da je legalno oddajanje preko platforme močno oteženo. Ploštajner to zavrača.
Možnosti registracije za oddajanje preko Airbnb predstavi Stojan Glavač s finančne uprave.
Ploštajner kot večji problem regulacije delovanja Airbnb izpostavlja izkrivljenost davčne ureditve. Ta namreč spodbuja oddajanje preko portala na škodo dolgoročnega oddajanja, kar negativno vpliva na višino najemnin.
Dodaj komentar
Komentiraj