Nezadovoljstvo gasilcev izbruhnilo v požar
Predstavniki Prostovoljnega gasilskega društva Litija so sklicali novinarsko konferenco, na kateri so napovedali zamrznitev pogodbe o opravljanju javne gasilske službe. Od jutri dalje tako ne bodo gasili in reševali v primeru požarov, reševali v primeru naravnih in drugih nesreč ter izvajali prevozov pitne vode. Še vedno pa bodo izvajali naloge v dogovoru z Ministrstvom za obrambo, torej ob nesrečah z nevarnimi snovmi, pri prometnih nesrečah ter nesrečah na vodah. Kot razlog za odločitev navajajo neaktivno reševanje problematike gasilske enote s strani Občine Litija. Občina je sicer včeraj poravnala večino finančnih obveznosti. A te so predstavljale le enega izmed razlogov za nezadovoljstvo gasilskega društva, ki zato vztraja pri zamrznitvi delovanja. Drugi razlogi vključujejo premalo zaposlenih gasilcev, neustreznost opreme in vozil ter prostorsko stisko.
Trenutno ima društvo enega zaposlenega, drugi pa delujejo prostovoljno. Kadar so potrebne intervencije v delovnem času, se jih prostovoljci udeležijo, upad dohodkov zaradi odsotnosti na delovnem mestu pa naj bi krila občina. Problematiko predstavi Blaž Kokovica, poveljnik PGD Litija.
Vozil naj bi društvo imelo premalo, prav tako naj bi bila zastarela. Zaradi premajhnega gasilskega doma se društvo sooča s prostorsko stisko. To med drugim pomeni, da gasilci ne morejo vseh vozil parkirati znotraj doma.
Kokovica pove, da ima PGD Litija večje finančne potrebe kot ostala gasilska društva v Gasilski zvezi Litija, saj gre za gasilsko društvo četrte kategorije.
Kaj pomenijo omenjene kategorije in na podlagi česa se jih določa, razloži Kokovica.
Na očitke PGD Litija se je odzval tudi župan Občine Litija Franci Rokavec. Pove, da je občina svoje obveznosti do gasilskih društev poravnala v vsakem tekočem letu do sedaj ter je sredstva za gasilstvo v občinskih proračunih vsako leto zviševala.
Rokavec komentira tudi druge zahteve gasilskega društva. Kljub težavam z likvidnostjo občina načrtuje rešitev prostorske stiske, zavrača pa zahtevo po zaposlitvi večjega števila gasilcev.
Rokavec zavrača tudi očitke gasilskega društva, da občina zamuja z izplačili nadomestil delodajalcem za izpad dohodka v primerih, ko se intervencije odvijajo v delovnem času. Ta očitek označi za zavajajoč in neresničen. Rokavec še poudari, da so se sicer sredstva za gasilske intervencije v letošnjem proračunu zmanjšala, a so se sredstva občine za gasilske dejavnosti v celoti povečala.
Druga gasilska društva v Gasilski zvezi Litija se zahtevam PGD Litija sicer niso pridružila. O finančnem stanju v društvu smo povprašali PGD Hotič, ki je tudi član zveze in je zanj pristojna občina Litija. Podpredsednik društva Slavko Jalovec je sicer osebno nezadovoljen s financiranjem gasilstva s strani države in občine, a pove, da PGD Hotič težav nima. Gasilski dom je celo dovolj prostoren, da lahko gosti enoto Taček litijskega vrtca.
Jalovca smo vprašali, ali podpira napovedano zamrznitev aktivnosti PGD Litija. Sledeče stališče je njegovo osebno in ne stališče društva.
Medtem PGD Litija poziva Gasilsko zvezo Litija, naj uredi prerazdelitev odgovornosti s PGD Litija na sosedska gasilska društva s prilagoditvijo alarmnega načrta. Tako bi delo PGD Litija prevzela druga društva, zaradi tega pa bi se nekoliko podaljšal čas intervencije. Jalovec še izpostavi, da druga društva niso usposobljena in nimajo ustrezne opreme za področje delovanja PGD Litija. Iz Gasilske zveze so nam medtem sporočili, da o čem takem ne vedo ničesar in alarmnega načrta za zdaj ne nameravajo spreminjati. Na vprašanje, kdo bo interveniral ob morebitnem požaru, je predsednik zveze kljub temu zagotovil, da varnost prebivalcev ne bo ogrožena.
Dodaj komentar
Komentiraj