Pobeljena kontrarevolucija
Čez vikend je v Beogradu pred zgradbo parlamenta potekal miting podpornikov predsednika Aleksandra Vučića, imenovan »Ne damo Srbije«. Tridnevni shod je uradno organiziralo Gibanje za narod in državo, vladajoča Srbska napredna stranka pa je za udeležence organizirala avtobusne prevoze iz vse Srbije kot tudi iz njene zibelke – Kosova. Shoda se je udeležilo več deset tisoč ljudi, natančnejše ocene števila udeležencev pa se močno razlikujejo. Na shodu nista smela manjkati predsednik Aleksandar Vučić in predsednica parlamenta Ana Brnabić. Iz tujine je shod prišel podpret predsednik Republike Srbske Milorad Dodik, preko videa pa je zbrane nagovoril tudi madžarski premier Viktor Orbán. Za glasbeni program je poskrbel bosanskosrbski četniški pevec Baja Mali Knindža.
Sporočilo shoda je za novinarje predstavila predsednica parlamenta Ana Brnabić, ki je priložnost izkoristila, da se razglasi za ćacico.
Zakaj so organizatorji sploh priredili omenjeni shod opiše Pavle Ilić, član političnega odbora organizacije Marks 21.
Več o samih organizatorjih – Gibanju za narod in državo – razloži sogovornik.
Predsednik Vučić je po shodu ocenil, da se je shoda vsega skupaj udeležilo okrog 125 tisoč ljudi, pri čemer se je skliceval na varnostne službe. Z nevladne organizacije Arhiv javnih zborovanj sporočajo, da je bilo na shodu v soboto ob sedmih zvečer okoli 55 tisoč ljudi. Več o ocenah prisotnosti pojasni sogovornik.
Stalnica shodov Srbske napredne stranke je, da stranka za udeležbo plačuje ali pa v to sili državne uslužbence in prejemnike socialne pomoči. Kot pojasnjuje Ilić, velja to tudi za minuli konec tedna.
Kot omenjeno, se je shoda udeležil tudi sam predsednik Aleksandar Vučić.
Ker pravi protestni shod ne more brez zahtev do vladajočih, je v soboto zvečer srbski predsednik Aleksandar Vučić imel govor, v katerem jih je predstavil pet.
Vučić je nato sledil zgledu predsednice parlamenta in še sam podprl Ćacilend, svoj govor pa je ob tem obarval feministično, kot se za aktivista na protestu spodobi.
Oblastno postavljanje zahtev samim sebi, ki ste ga prej slišali, pokomentira Ilić.
Študenti v blokadi se na provladno zborovanje niso odzvali s kontraprotestom v prestolnici, ampak so raje ostali doma, da bi bile ulice čimbolj prazne. Pri tem jim je pomagala policija, ki je za čas zbora »Ne damo Srbije« tako ali tako zaprla glavne ulice in izolirala podpornike predsednika. Medtem ko je v Beogradu potekal provladni shod, so protestniki protivladni shod organizirali v Novem Pazarju.
Kljub ambiciozni organizaciji in napihovanju številk udeležencev je tridnevni shod provladnega Gibanja za narod in državo pokazal, da podpora oblasti predsednika Aleksandra Vučića pada. Poleg tega je zdaj obremenjena še z lastnimi zahtevami.
... ...
Ni za kaj.
Dodaj komentar
Komentiraj