Še bolj represivni organi
Državni zbor bo jutri v drugem branju obravnaval Zakon o spremembah Zakona o nalogah in pooblastilih policije ter Zakona o občinskem redarstvu. Zakona nadaljujeta prizadevanja vlade in Ministrstva za notranje zadeve po razširjanju pooblastil represivnih organov. V odgovor na obetajoče se spremembe je Skupina za varnost državljanov, v upanju, da bo slednje obvarovala pred državo samo, napovedala protest. Ta se pravkar odvija na ploščadi pred Državnim zborom. Protest nam daje priložnost, da še enkrat pokukamo v določila zakonov, ki ju bo jutri drugič obravnaval Državni zbor.
Razloge za proteste navede Rok Deželak iz Piratske stranke.
izjava - Rok Deželak o razlogih za protest
Začenjamo z Zakonom o občinskem redarstvu. Ta za redarje razširja pooblastila za uporabo sile in odvzem prostosti tudi na primere, ko je to potrebno za to, da redar do konca izpelje svoj postopek. Problematiko pojasni Deželak.
izjava - Rok Deželak o Zakonu o spremembah zakona o občinskem redarstvu
Več novosti pa prinaša Zakon o spremembah Zakona o nalogah in pooblastilih policije. Notranje ministrstvo namerava modernizirati tehnologijo, ki jo uporablja policija. Novosti sta dovoljena uporaba brezpilotnih letalnikov z zmožnostjo prepoznavanja obrazov in avtomatsko prepoznavanje registrskih tablic. Na Mirovnem inštitutu pa opozarjajo predvsem na vpeljavo električnih paralizatorjev. Neža Kogovšek Šalamon.
izjava - Neža Kogovšek Šalamon o električnih paralizatorjih
V Piratski stranki in na Uradu informacijskega pooblaščenca pa so se oglasili alarmi pri spremembah, ki posegajo v zasebnost posameznikov. Našteje jih informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik.
Kljub temu da gre za kvantni skok v količini nadzora, pa Ministrstvo za notranje zadeve ni pripravilo konkretnih analiz posledic, ki bi jih povečanje nadzora prineslo. Nadaljuje Prelesnik.
izjava - Mojca Prelesnik o pomankljivi analizi posledic modernizacije represivne tehnologije
V Sloveniji se vse bolj krepijo tendence po večji represiji in večji varnosti. Na to smo opozorili že konec leta 2015 pri pobudi Proti militarizaciji ob sprejemanju novele Zakona o obrambi, ki je vojski ob meji podelila pooblastila nad civilnim prebivalstvom. V začetku letošnjega leta sta bila sprejeta tudi Zakon o tujcih, ki je praktično onemogočil pravico do azila v primeru razglasitve spremenjenih razmer, in Zakon o nadzoru državne meje, ki je prinesel poostren nadzor v obmejnem pasu. Več represije pa po mnenju Neže Kogovšek Šalamon ni pravi odgovor na probleme, ki izvirajo predvsem iz slabe ekonomske situacije.
izjava - Neža Kogovšek Šalamon o tem, da se vlada reševanja problemov loteva na napačnem koncu
izjava - Lio Novelli - javljanje s protesta
*Viri slik: MMC rtvslo (naslovna) in Skupina za varnost državljanov
Dodaj komentar
Komentiraj