Upokojeni protestnik naj bo
Na Evropskem trgu v Zagrebu je v soboto pod vodstvom treh zvez sindikatov proti pokojninski reformi protestirala večtisočglava množica. Predvidena reforma trenutno stanje pokojninskega sistema najbolj spreminja v treh točkah. Prva sprememba predvideva zvišanje penalov za prezgodnjo upokojitev, druga znižanje dodatka na pokojnine, financirane iz drugega pokojninskega stebra, tretja pa predvideva uveljavitev zvišane starostne meje 67 let dve leti kasneje, kot je uzakonjeno sedaj, torej šele leta 2033. Sindikati ne protestirajo le proti predlagani reformi, moti jih ureditev pokojninskega sistema kot takega, saj ta ne pomeni vzdržnega razmerja med aktivnim prebivalstvom, ki vplačuje v pokojninski sklad, in upokojenim prebivalstvom. Darko Šeperić iz Zveze svobodnih sindikatov Hrvaške opiše sistem treh pokojninskih stebrov.
Nasprotniki reformi očitajo, da se ne spopada z resničnimi pokojninskimi problemi, kot sta prenizka najnižja pokojnina in problem množičnega izseljevanja mladih iz države, ki je gotovo eden izmed poglavitnih razlogov za primanjkljaj javnih sredstev za izplačevanje pokojnin. Hrvaška ima nekaj več kot 1.230.000 upokojencev, razmerje med upokojenci in zaposlenimi pa je 1 proti 1,2 v prid slednjih. Povprečna pokojnina znaša okoli 2300 kun oziroma 309 evrov, vendar več kot polovica upokojencev prejema pokojnine, manjše od 2000 kun ali 269 evrov. Razloge za javnofinančni primanjkljaj pojasni Ljubo Jurčić, profesor na Ekonomski fakulteti v Zagrebu.
Najbolj se pokojninski sistem zaplete ob javno-privatnem značaju drugega stebra. Na Hrvaškem je ta nastal po navodilu Svetovne banke leta 2002, v njega pa se steče četrtina vseh prispevkov za pokojnino. Problematično je, da drugi steber upravljajo štiri hrvaške banke s tujimi privatnimi lastniki. Več Šeperić.
Veliko težavo predstavlja načrtno odpuščanje starejših delavcev, ki se zaradi penalizacije predčasne upokojitve znajdejo v socialnih zagatah. Predčasno upokojevanje tako ni prostovoljno in se ga ne da rešiti s kaznovanjem upokojencev.
Protest so zveze sindikatov organizirale zaradi slabe komunikacije glede reforme z ministrstvom. Jasna A. Petrović, predsednica Sindikata upokojencev Hrvaške, tako izpostavlja nekompetentnost predstavnika ministrstva za izvedbo same reforme zakonodaje, vendar pa tudi sami sindikati niso usklajeni med seboj.
Protestniki so zahtevali znižanje starostne dobe za upokojitev s 67 na 65 let, zvišanje najnižje pokojnine in ureditev statusa pooblaščenih pokojnin, ki jih posamezniki, kot so vojni veterani, akademiki in poslanci, prejemajo neodvisno od delovne dobe. Več Šeperić.
Sindikati napovedujejo, da bodo zbrali podpise in razpisali referendum, če vlada ne sprejme njihovih zahtev. Ekonomist Ljubo Jurčić meni, da protest ne bo prinesel vidnejših rezultatov, predvsem zaradi programske nekonkretnosti sindikatov, verjame pa v možnost referenduma.
OFFsajd je pripravil vajenec Jaka.
Dodaj komentar
Komentiraj