Zabranjeno pušenje
Sredi decembra je v Federaciji Bosne in Hercegovine začel veljati Pravilnik o prepovedi kajenja, ki prepoveduje kajenje v zaprtih javnih prostorih. Pravilnik je Federalno ministrstvo za zdravstvo Federacije sprejelo že junija, čemur je sledilo šestmesečno obdobje, v katerem so se lahko lastniki objektov pripravili na novo ureditev. Predvidene kazni za kršilce nove uredbe so visoke od 1000 do 2500 evrov za lastnike objektov, za fizične osebe, ki kršijo novo uredbo, pa kazen znaša 50 evrov. Bosna in Hercegovina je sicer po številu prebivalcev, ki redno uživajo tobačne izdelke, pri samem vrhu, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je takih 35,5 odstotka državljanov. Pri oblikovanju zakona je ključno vlogo odigrala nevladna organizacija PROI, ki zagovarja več iniciativ za izboljšanje javnega zdravja v Bosni in Hercegovini. Več o novem pravilniku in zakonu, na katerem je pravilnik osnovan, pove sogovorka Renata Lačević, projektna koordinatorka v društvu, ki je odgovorna za iniciative glede nadzora tobačnih izdelkov.
Lačević komentira odzive, ki so jih dobili s strani gostincev, in nepravilnostih, ki so jih opazili na terenu.
Sogovornica Andrea Šutić, sodelavka Radia Študent, komentira splošen odziv javnosti na uvedbo nove ureditve.
Amir Hadžić, predsednik Združenja hotelirjev in gostincev BiH, ki nove uredbe pozdravlja, pa pojasni, da se pri pripravi zakona ministrstvo za zdravje ni posvetovalo z gostinci, temveč zgolj z nevladniki.
Sogovorec izpostavi tudi, da izvrševanje novih uredb pada na ramena samih gostincev, ki jim grozi visoka kazen, nimajo pa primernih pooblastil za odstranitev kršilcev novih uredb.
Ob tem težavo predstavlja tudi visok strošek postavljanja kadilnic, ki morajo biti opremljene v skladu z evropskimi standardi.
Po Hadžićevem mnenju visoka cena prilagoditev najbolj vpliva prav na male objekte.
Lačević pravi, da so najpogosteje slišana vprašanja s strani gostincev osredotočena prav na problematiko velikosti predvidenih kadilnic ter probleme, s katerimi se soočajo manjši obrati.
Nov pravilnik sicer velja zgolj za Federacijo Bosne in Hercegovine, medtem ko v Republiki Srbski prepovedi kajenja znotraj javnih ustanov ni. Prizadevanja društva PROI, da bi se zakonodaja uvedla tudi v drugi entiteti Bosne in Hercegovine, komentira Lačević.
Dokler tudi druga entiteta ne sprejme zakonodaje, ki bi omejevala kajenje znotraj javnih prostorov, pa bo v Bosni in Hercegovini še naprej veljala tipično razdvojena ureditev. Skupen jim ostaja zgolj pakeljc Drine. Hvala vam, ker (ne) kadite.
OFFsajd je pripravila Tia, po čike je skočila vajenka Vida.
Dodaj komentar
Komentiraj