Štekaš odziv Zavoda Pelikan?
Zavod Pelikan – Karitas, izvajalec programa Skupnost Srečanje za rehabilitacijo odvisnikov, je pripravil novinarsko konferenco, na kateri je predstavil delovanje programa, ob tem pa je zanikal nepravilnosti v delovanju, o katerih smo na Radiu Študent poročali pretekli mesec. Tekom raziskovanja smo pri izvajanju programa Skupnost Srečanje, ki je namenjen odvisnikom od drog, alkohola in drugih substanc, zaznali več anomalij in primerov neustreznega delovanja. Priče so med drugim navajale siljenje s hrano, celo do bruhanja, onemogočen dostop do zdravniške oskrbe, preprečevanje stika z bližnjimi in celo odvzem osebnih dokumentov. Poleg tega je kader, ki naj bi bil v skladu z verifikacijskim poročilom Socialne zbornice Slovenije v komunah na različnih lokacijah prisoten skupno 8600 ur, tam prisoten le v nujnih primerih, kar predstavlja približno sedmino prej omenjenih opravljenih delovnih ur.
Na novinarski konferenci Zavoda Pelikan so se tako zbrali direktor zavoda Jože Gornik, predsednica sveta zavoda Helena Zevnik Rozman, nekdanji uporabnik Skupnosti Timon in njegova mama Barbara. Na začetku novinarske konference je Gornik dejal, da je Zavod Pelikan – Karitas zasebni zavod, ki že dve leti pomaga ljudem, ki so ujeti v krog odvisnosti, in zanikal navedbe o neustreznosti in celo nezakonitosti njihovega delovanja.
Besedo je nato prevzela Barbara, mama nekdanjega uporabnika, ki je predvsem zatrjevala, da je tekom dveh let, ko je sin živel v komuni, z njim lahko imela redne stike. Zatem je delovanje programa opisal zlasti nekdanji uporabnik Timon, ki je predstavil, kako naj bi izgledal navaden vsakdan v komuni. Med opisom nalog sicer ni omenjal, kje se nahaja strokovni kader, prav tako ni navedel posebnih delavnic. Nekdanji uporabnik je sicer zatrdil, da je kader na lokacijah prisoten, a ni bilo točno jasno, koliko in za kakšen kader gre, z izjemo terapevtke, ki po njegovem pričevanju z uporabniki zasnuje individualne načrte.
Glede obtožb o omejevanju hrane sta tako predstavnika zavoda kot nekdanji uporabnik to zanikala, pri čemer so govorili zlasti o siljenju s hrano v primeru, da ta uporabniku ne ustreza zaradi zbirčnosti. Spomnimo, da so priče navajale, da so bili uporabniki Skupnosti Srečanje poleg dodatnega dela ali odvzema cigaret za neupoštevanje navodil kaznovani tudi z omejevanjem ali siljenjem s hrano. Dve priči sta celo navedli, da so ljudi v skupnosti s hrano, ko je ti niso želeli pojesti, silili do bruhanja.
Med najbolj perečimi ugotovitvami naše raziskave je gotovo onemogočanje dostopa do zdravstvene oskrbe. Ob vstopu so morali uporabniki namreč podpisati dogovor, ki v šestem in sedmem členu navaja: »Obisk zdravnika je možen zgolj na osnovi resne bolezni. Opravljanje specialističnih pregledov in zdravljenje kroničnih bolezni je možno šele po šestih mesecih bivanja v skupnosti. Predhodno je potrebno podati pisno vlogo z utemeljitvijo in pridobiti pisno privolitev.« Gornik je na novinarski konferenci pojasnil, da so člena sicer preoblikovali.
A očitno se to ni zdelo iztrgano iz konteksta Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki Zavod Pelikan financira s kar 230 tisoč evri letno. Ministrstvo je namreč zavod pozvalo k preoblikovanju člena, a Gornik na očitke, da je do preoblikovanja prišlo šele po opozorilu ministrstva in zaskrbljenosti javnosti, zanika.
Opozoriti je potrebno, da je člena kot protiustavna prepoznalo več pravnih strokovnjakov, med njimi tudi pravnik in nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic. Prav tako je člena kot protiustavna in kot kršitev pacientovih pravic prepoznal zastopnik pacientovih pravic Dušan Žorž, na čigar mnenje se je Gornik odzval z besedami:
Na očitke o zadrževanju oziroma odvzemu dokumentov se zavod ni želel zares odzvati oziroma jih je zanikal.
Predstavnika zavoda na novinarski konferenci sicer nista komentirala psihičnega nasilja nad nekdanjimi uporabniki in pritiskov na zaposlene. Prav tako niso komentirali primera osebe, ki je bila v otroštvu za tri leta prisilno nameščena v program Skupnost. Mladoletna oseba v času bivanja v komuni ni imela primernega varstva, prav tako ni imela možnosti šolanja. Zaradi resnosti primera je Društvo Ključ ob seznanitvi z njim predlagalo, da se preko njih poda uradna prijava. S policijske uprave Koper, ki je prevzela primer, so sporočili, da je preiskava v zaključni fazi in da bodo o izsledkih preiskave obvestili Okrožno državno sodišče v Kopru. Gornik je sicer ob tem dejal, da policija zavoda ni kontaktirala.
Kot smo poročali že v avgustovskem prispevku, je Komisija za preprečevanje korupcije v skupnosti zaznala sum kršitev s področja Inšpektorata za delo, zato so prijavo predali inšpektoratu. Ministrstvo za delo je zaenkrat izvedlo tako imenovano preverjanje na terenu le na lokaciji v Novi Gorici in od Zavoda Pelikan zahtevalo predložitev dokazil glede porabe sredstev. Pregled predloženih dokazil bo po navedbah ministrstva zaključen do konca septembra. Poslanec Levice, ki trenutno vodi ministrstvo, Miha Kordiš, je glede financiranja in navedenih neskladij v delovanju zavoda v državni zbor vložil pisno poslansko pobudo. Prav tako je pobudo naslovil na ministrstvo pod taktirko Luke Meseca, od katerega želi prekinitev sodelovanja z Zavodom Pelikan in s programom Skupnost Srečanje, izvedbo nadzora nad delom organizacij in sprejem zakonodaje, s katero se bo onemogočilo državno financiranje programov in zavodov, ki jih vodijo z verskimi organizacijami povezane institucije.
Šteker je kot poročilo o dogajanju, povezanim z Zavodom Pelikan in Skupnostjo Srečanje, po objavi z njima povezanim člankom na Radiu Študent pripravilo aktualnopolitično uredništvo.
Dodaj komentar
Komentiraj