Ob svetovnem dnevu beguncev
Roman Herzog je dr. političnih znanosti in aktivist. Prav tako je avtor več audio dokumentarcev, ki so bili predvajani na mnogih nemških in italijanskih radijskih postajah. Teme dokumentarcev so povezane z begunsko problematiko. Herzog je rojen v Nemčiji, a zadnje desetletje živi na Siciliji, ki je znana po velikem številu beguncev in ostalih migrantov, ki prihajajo iz Afrike. Odkar živi na otoku, so begunci in migranti postali glavna tema njegovega raziskovanja in političnega aktivizma.
Roman Herzog govori o strašljivem odnosu Evrope do beguncev, ki ostaja spregledan. Kljub temu, da je Evropa preko Ženevske konvencije obvezana begunce varovati, je resnica popolnoma drugačna.
Leto 2011 je bilo leto velikih političnih sprememb v državah, ki preko morja mejijo na Evropo. Zaradi arabske pomladi in nemirne situacije v Libiji in Tuniziji, so zavetje pred razmerami iskali številni begunci. Mnogo jih je poskusilo doseči obale Evrope. Žal Evropa migrantov in beguncev ni bila pripravljena sprejeti, posledica tega pa so bile najbolj številne smrti na morju, kot jim pomnimo v zgodovini EU.
Herzog skozi intervju opozarja na strateške odločitve Evropske unije, ki med drugim podkupujejo sosednje države, preko katerih ljudje prihajajo, da begunce in migrante zapira v nečloveških pogojih. Še več, pravi, da je Evropa v vojni. Z orožjem se bojuje proti neoboroženim ljudem, ljudem v stiski.
Dodaj komentar
Komentiraj