24. 6. 2024 – 16.00

15 mandatov Tomaža Pečnika

Audio file
Vir: Spremljevalna slika je delo avtoric prispevka

Vlada je na dopisni seji začetek junija podala soglasje za imenovanje novega starega direktorja Študentskega doma Ljubljana Tomaža Pečnika. Temu je sicer prejšnji mandat potekel 9. avgusta lani. Spomnimo, da je bil razpis za mesto direktorja prvič objavljen aprila lani, izvoljeni kandidat Grega Kordež pa soglasja vlade takrat ni prejel, s pojasnilom, da je njegov program preveč splošen in pomanjkljiv. Pečnik je tako po izteku mandata avgusta nastopil v vlogi vršilca dolžnosti direktorja, ki jo je opravljal skoraj eno leto. Ponovni razpis za mesto direktorja je bil objavljen letos marca, na volitvah v novi sestavi sveta zavoda – kjer sta sedež pridobili tudi Mestna občina Ljubljana in Univerza v Ljubljani – pa je bil med več kandidati izvoljen Pečnik in s tem pridobil ponoven petletni mandat. Za komentar smo klicale predsednika Študentskega sveta stanovalcev, ki v sedemčlanskem svetu zavoda zaseda en sedež kot predstavnik študentk in študentov, a ta zaradi, citiramo, »delikatnosti zadeve« izjave trenutno ni želel podati. 

Zavod Študentski dom Ljubljana je prejšnji teden podpisal donacijsko pogodbo v višini 100 tisoč evrov z Gorenjsko banko in MK Group, srbskim holdingom, delujočim v sektorju kmetijstva, bančništva in turizma. Donacija je namenjena prenovi večnamenske dvorane v študentskem naselju v Rožni dolini, ki bo predvidoma zaključena oktobra. S sredstvi bodo prenovili približno 200 kvadratnih metrov velik skupni prostor, namenjen delu, učenju, druženju in drugim dejavnostim, ki bodo krepile študentsko skupnost. 

Državni zbor je prejšnji teden sprejel noveli zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju ter zakona o gimnazijah. Noveli uvajata tečaj slovenskega jezika za dijake in dijakinje, katerih materni jezik ni slovenščina ali niso končali osnovnošolskega izobraževanja v Sloveniji oziroma so se v osnovno šolo vključili v 9. razredu. Poleg tega določata upoštevanje rezultatov nacionalnega preverjanja znanja kot merila za vpis na srednješolski program v primeru omejitve vpisa. Novela zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju pa posega tudi na področje praktičnega usposabljanja dijakov in dijakinj. Za te ureja pravico do malice, pri čemer mora delodajalec dijakom in dijakinjam v času prakse zagotoviti prehrano med delom na enak način kot za druge delavce, če pa tega ne nudi, mora dijakom in dijakinjam povrniti stroške za prehrano najmanj v višini cene šolske malice. Ureja tudi pravico izplačila nagrade in nudi pravno podlago za ukrepe delovne inšpekcije glede pravic dijakov in dijakinj na praksi.

Na 21. redni seji Državnega zbora, ki je potekala prejšnji ponedeljek, je poslanec Levice Milan Jakopovič na finančnega ministra Klemna Boštjančiča naslovil vprašanja, vezana na poslovanje Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, krajše ŠOU. Spomnimo, da je pred mesecem dni na seji poslanec nekaj vprašanj zastavil že ministru za visoko šolstvo, znanost in inovacije in ministrici za pravosodje. 

Tokrat je tudi Boštjančiča opozoril na nekatere ugotovitve Računskega sodišča ob reviziji ŠOU. Zanimalo ga je, ali Boštjančič meni, da bi moralo finančno ministrstvo ukrepati zoper ugotovljene nepravilnosti. Ministra je vprašal tudi, kako bodo v tem primeru poskrbeli za prekinitev kroga korupcije in klientelizma v študentskih organizacijah. Boštjančič se je vzdržal opredeljevanja do ugotovitev Računskega sodišča s pojasnilom, da Ministrstvo za finance nima pristojnosti za nadzor nad ŠOU, saj ta ni organizirana v statusni obliki proračunskega uporabnika in ker Študentska organizacija Slovenije ni organizirana v statusu javnega zavoda. Za nadzor torej nimajo pravne podlage, kar je izpostavil kot težavo.

IZJAVA

Boštjančič je na primeru ŠOU poudaril, da bi bilo za odpravo anomalij, ki lahko vodijo do nenamenske, netransparentne in neučinkovite porabe sredstev, potreben premislek o ustreznosti trenutnih zakonodajnih okvirov. Podal pa je tudi stališče Ministrstva za finance do pravnega statusa ŠOU.

IZJAVA

 

Študentski obvestilnik

Izpitno obdobje se počasi že izteka, zato smo vam zbrale nekaj dogodkov, da se ne boste le učili. Začnimo s predavanjem.

V sredo ob enih popoldan bo v sklopu cikla predavanj Zgodovina na špici potekalo predavanje z naslovom Partizanska oskrba: vsakdanje življenje žensk v partizanski sanitetni službi. Na njem bo govora o vključenosti žensk v sanitetno službo jugoslovanskih partizanskih sil ter preizpraševanja, kako je vključenost žensk v osvobodilno vojsko prispevala k zamajanju tradicionalnih spolnih struktur v družbi. Predavanje bo potekalo v prostorih Inštituta za novejšo zgodovino in preko platforme Zoom. 

Brez jela ni dela. V četrtek bo od enih do štirih popoldne v atriju Akademskega kolegija potekala že dvanajsta javna samoorganizirana študentska menza, ki jo organizira študentsko društvo Iskra. Na menzi si boste lahko z brezplačnim obrokom napolnili želodčke in pridobili energijo za spopadanje z izpitnim obdobjem, poleg tega pa se boste z drugimi udeleženkami in udeleženci pogovarjali o aktualnih študentskih problematikah, na primer stanovanjski. 

Zdaj pa še nekaj za umetniške dušice. V študentskem naselju Rožna dolina je do 16. septembra na voljo ogled razstave nove Poletne galerije, ki so jo pripravili na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v sodelovanju s Študentskim domom Ljubljana. Prva edicija razstave, ki tudi obeležuje štirideseto obletnico študija oblikovanja na ljubljanski univerzi, ponuja ogled izdelkov študentov in študentk prve stopnje grafičnega oblikovanja, ki tematizirajo prihodnost knjige kot enega od temeljev civilizacije. 

Do 14. julija je odprt razpis za oddajo pisnih prispevkov za Revijo Iluzija, projekta Študentskega filozofskega društva. Letošnja tema je Kolektivni spomin in pripovedništvo, prispevek pa mora biti napisan z upoštevanjem filozofske tradicije ali misleca. Razpis je odprt za vse študente in študentke, tehnična navodila za pisanje prispevka najdete na spletni strani filozofskega društva

Do 15. julija pa lahko sodelujete na fotografskem natečaju Društva Humanitas. Natečaj poteka v sklopu projekta Širimo solidarnost, ki mlade ozavešča o globalnih izzivih. Društvu lahko pošljete dve fotografiji, ki tematizirata enakost med spoli, za izbrano fotografijo pa bo društvo odkupilo avtorske pravice za eno leto v višini tisoč evrov bruto bruto. Zmagovalnih šest fotografij bodo natisnili na razglednice, te pa bodo dijaki in dijakinje različnih evropskih šol analizirali.

 

Kraj dogajanja

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.