16. 12. 2024 – 16.00

15 zasedenih gimnazij

Audio file
Vir: RŠ, protest pred srbsko ambasado v Ljubljani (14. 12. 2024)
Vir: @svi_u_blokade
Audio file
4. 12. 2024 – 18.00
Sa barikada reći ćemo no pasarán!

Po skoraj enomesečnih množičnih študentskih protestih ter zasedbah fakultet v Novem Sadu in Beogradu zaradi zločina, ki se je zgodil 1. novembra na železniški postaji v Novem Sadu, so se študentkam danes zjutraj pridružile še dijakinje z zasedbo gimnazij v Novem Sadu in Gornjem Milanovcu

S svojo zasedbo so dijakinje in dijaki Jovine gimnazije v Novem Sadu predstavili pet zahtev. Zahtevajo javno opravičilo šolskega sveta in ravnatelja učiteljicam in dijakinjam. Vodstvo šole se je v javni izjavi 29. novembra opravičilo staršem dijakinj in premierju Milošu Vučeviću ter obsodilo »politizacijo učencev«, ki so se tisti dan za 15 minut odpravili iz učilnic, da se poklonijo žrtvam. Dijakinje zahtevajo, da vodstvo šole izrazi javno podporo dijakinjam in študentkam v zasedbi ter umakne omenjeno opravičilo. Nadalje želijo pravico do petkovega izhoda na gimnazijsko dvorišče med 11.52 in 12.07 v znak tihega poklona žrtvam ter od vodstva zahtevajo zagotovilo, da dijakinje, ki sodelujejo v zasedbi, zaradi tega ne bodo deležne vzgojnih ukrepov ali izključitve.

Trenutno so zasedene vse fakultete v Novem Sadu in Beogradu, študentke in študenti pa imajo veliko podpore izvajalk in izvajalcev pedagoškega procesa. Tudi študentke številnih beograjskih gimnazij so za danes napovedale izvedbo plenumov, na katere so povabile tudi profesorje in profesorice.

V soboto se je okoli 150 študentk in študentov ob simbolični uri 11.52 pred ambasado Republike Srbije v Ljubljani zbralo v podporo zasedbenicam in zasedbenikom v Srbiji. Na protestnem srečanju so pisali pisma podpore, ki jih bodo poslali v Beograd in jih štafetno predajali po različnih fakultetah. Poleg podpore zahtev srbskih študentk so zbrane študentke izrazile zahtevo po odstavitvi Vučevića, ki je bil med rekonstrukcijo nadstreška župan Novega Sada, zahtevajo pa tudi odstavitev trenutnega župana. Z nekaterimi udeleženkami smo govorile o tem, zakaj so prišle na protest.

Izjave

Na Nacionalnem preiskovalnem uradu so za časopis Delo potrdili, da so odstopili od obravnave posla Univerze na Primorskem za nakup prostorov za nov študentski dom v poslovnem objektu Barka 2 v Kopru, saj niso našli znakov kaznivega dejanja. Po poročanju portala Necenzurirano se je izkazalo, da je univerza 2000 kvadratnih metrov prostorov močno preplačala. Prostore je namreč kupila od vmesnega lastnika, podjetja Ideal Invest, ki je nepremičnino obnovilo in jo prodalo za dobrih 6 milijonov evrov, isto podjetje pa je leto prej prostore kupilo od družbe Monetic za občutno manjših 2,9 milijona evrov. Rektorica Univerze na Primorskem Klavdija Kutnar je že oktobra obtožbe označila za laži, saj naj bi šlo za popolnoma preurejen objekt, urejen za potrebe študentskih namestitev, ne pa zgolj za poslovne prostore, ki jih je dotedanji lastnik kupil od predhodnika. Da bo univerza omenjeni znesek plačala za prenovljen in opremljen študentski dom, so oktobra potrdili tudi na ministrstvu za visoko šolstvo. Študentski dom Barka 2, ki bo imel 119 postelj, bo predvidoma končan februarja 2025. Trenutno ima primorska univerza štiri študentske domove v Kopru, ki skupno ponujajo 391 ležišč, in 130 ležišč v domu v Portorožu. V preteklem študijskem letu je bilo sicer na primorsko univerzo vpisanih 5744 študentk, od tega 1296 tujih.

V petek je v Kopru potekala rektorska konferenca, ki ji je letos predsedovala rektorica Univerze na Primorskem Klavdija Kutnar. Poudarek tokratne konference je bil na zagotavljanju dodatnih sredstev za študijsko dejavnost v letu 2025, čemur so na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije že pritrdili. Rektorji so se izrekli tudi o pomembnosti dviga sredstev študentskih domov, za kar bodo prav tako pozvali pristojno ministrstvo. Obravnavali so tudi priporočilo Razvojnega sveta Republike Slovenije, ki predpisuje, naj univerze dajo prednost aplikativnim raziskavam pred temeljnimi. Rektorji so imeli do tega negativno stališče, saj se jim zdita pomembni obe vrsti raziskav. Glede priporočila so se zavezali, da bodo še isti dan svoje stališče sporočili v odprtem pismu. Do zaključka redakcije pisma še niso objavili.

 

Študentski obvestilnik

Jutri ob 11.00 bo v Knjigarni Filozofske fakultete odprtje sedme razstave iz cikla razstav Akademije za likovno umetnost in oblikovanje, z naslovom Risopičenje. Razstavljene bodo črno-bele risbe magistrskih študentk in študentov smeri Slikarstvo. Razstava bo na voljo za ogled do 17. februarja.

Prav tako jutri bo ob 16. uri pred veleposlaništvom Republike Srbije v Ljubljani shod za podporo študentk v zasedbi srbskih fakultet.

V sredo ob 17. uri bo na Fakulteti za socialno delo potekala okrogla miza na temo reproduktivnih pravic in pravice do varnega splava, v organizaciji Študentske organizacije Fakultete za socialno delo. Na okrogli mizi bosta sodelovali predstavnici društva Iskra in Amnesty International ter Vesna Leskošek, Justyna Wydrzynska in Tanja Rener. Gostje bodo razpravljale o zgodovini reproduktivnih pravic, napadih na reproduktivne pravice v Sloveniji in drugod po Evropi ter o pomenu dostopnega splava. Udeležba na dogodku bo brezplačna, dostopna pa bo tudi preko povezave na Zoomu. Dogodek bo potekal v angleščini.

Prav tako v sredo bo ob 17.00 v Akademski čitalnici Aleša Debeljaka na Fakulteti za družbene vede potekala izdelava voščilnic v organizaciji študentk. Poleg tega bo sočasno potekalo tudi dobrodelno zbiranje hrane, kozmetičnih izdelkov in čistil za zavod za socialno ogrožene Anina zvezdica. 

V četrtek bo ob 18. uri v predavalnici 15 v pritličju filozofske fakultete potekalo drugo predavanje v ciklu predavanj o osnovah marksizma, ki ga organizirajo Študentsko sociološko društvo Sociopatija, Študentsko filozofsko društvo in Inštitut za delavske študije. Na predavanju bosta Oktobrina Peterin in Nejc Kralj govorila o teoriji razredov.

Oddajo sta pripravili vajenki Monika in Manica, mentorirala je Maša, Lučki pa se zahvaljujemo za izjave s protesta.

Aktualno-politične oznake
Kraj dogajanja

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.