4. 12. 2024 – 18.00

Kaj pa študentska zasedba v Beogradu

Audio file
Vir: @svi_u_blokade

Tri tedne po tragediji oziroma zločinu v Novem Sadu, kjer se je zrušila slabo obnovljena železniška postaja, so 22. novembra študentke in študenti Fakultete dramskih umetnosti zaprli Ulico umetnosti in 15 umrlih poskusili počastiti s 15 minutami tišine. Teh 15 minut ne njim ne žrtvam ni privoščila manjša organizirana skupina, ki je fizično napadla študente in študentke, da so nekateri med njimi končali na urgenci. Ena od študentk pojasni:

IZJAVA

Policija je na mestu protesta podprla nasilneže, vladni organi pa ne želijo razkriti imen napadalcev. To je sodu vladne netransparentnosti izbilo dno in študentke in študenti so tri dni pozneje, 25. novembra, izglasovali zasedbo Fakultete dramskih umetnosti, s čimer se je začel val študentskih zasedb po Beogradu in širše.

Študentka opiše odziv strokovnega osebja fakultete in ostale študentske skupnosti.

IZJAVA

In mreža medsebojne podpore se širi skupaj z zasedbo: beograjske študentke in študenti so do danes zasedli tudi filozofsko fakulteto, jezikoslovno fakulteto, matematično in naravoslovnotehniško fakulteto, politološko fakulteto, arhitekturno fakulteto in, nenazadnje, rektorat. Zgledu so se pridružili tudi študentke in študenti Novega Sada, ki so zasedli filozofsko fakulteto Univerze v Novem Sadu.

Njihove zahteve so skupne: pričakujejo objavo celotne dokumentacije o usodni rekonstrukciji železniške postaje v Novem Sadu, izpustitev vseh zaprtih med protesti, umik vseh obtožb proti protestnikom in objavo imen posameznikov, ki so nasilno napadli študente in študentke med njihovim prvim poskusom javnega žalovanja za umrlimi. 

IZJAVA

Dva politično vidnejša nasilneža sta domnevno Milija Koldžić, član sveta mestne občine Novi Beograd, in Aleksandar Jokić, visoki funkcionar vladajoče Srbske napredne stranke, koordinator stranke za Braničevski okraj in koordinator distribucijskega področja Elektrodistribucije Beograd.

Zanimalo nas je tudi, če zasedbeniki poleg naštetih zahtev stremijo k širšim spremembam politične situacije v Srbiji. Naša sogovornica je povedala, da se v imenu kolektiva zasedbenikov ne sme in ne more izrekati o tem, a da lahko pove svoje osebno stališče.

IZJAVA

Kako so na zasedbo odgovorili vlada in vladni organi? Kaj pa mediji?

IZJAVA

Pa širše družbeno vzdušje? Je zasedbi naklonjeno?

IZJAVA

Toliko o širši politični sliki. Kako pa izgleda zasedba pobližje? Študentke in študenti si notranjo organizacijo lajšajo z delitvijo dela.

IZJAVA

Neposredna demokracija in skupno odločanje jim gresta dobro od rok.

IZJAVA

Na plenumih torej sodeluje več sto ljudi, prespi pa jih približno 40. Sogovornica pove, da se redno izmenjujejo in tako drug drugemu omogočajo tuširanje in počitek doma.

IZJAVA

Pravijo, da ne gredo nikamor, dokler njihove zahteve niso izpolnjene, ob tem pa pripravljajo tudi prihodnje simbolne akcije, ki se dogajajo ob zasedbi.

IZJAVA

Zasedbeniki in zasedbenice potrebščine in finančno pomoč za stroške zasedbe zbirajo na lokalni ravni, dodajajo pa, da jim lahko mednarodna študentska skupnost najbolje pomaga tako, da pozorno spremlja in širi informacije o tem, kaj se dogaja v Srbiji.

IZJAVA

Ko se naveličate naših radijskih valov, lahko prisluhnete internetnim valovom FLUX radia ali pa preko Instagrama razvoju zasedbe sledite na profilu @svi_u_blokade.

 

 

Aktualno-politične oznake
Kraj dogajanja

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Komentarji

Jugosloven / 4. December 2024 / 19.25

Znam da mlađi ex-Jugosloveni danas više ne pričate srbohrvatski al šteta što treba onda na imperijalistički engleski. I to na Radiu Študent. :'(

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.