Akademskih 15
Spoštovane poslušalke in poslušalci, s tem tednom ponovno začenjamo z oddajo Akademskih 15, ki je nadomestila razširjeno obliko študentskega obvestilnika.
Univerzitetni klinični center Ljubljana je dosegel sodno poravnavo z ljubljansko medicinsko fakulteto. Ta ga je tožila zaradi 41 milijonov evrov dolga za opravljene storitve na področju mikrobioloških in patoloških raziskav. UKC bo oproščen dela dolga in večine obresti, preostanek pa bodo MF nakazali v obrokih.
Državni zbor je na seji 19. decembra že drugič zavrnil predlog novele zakona o osnovni šoli, ki ga je vložila NSi. Predlagali so, da bi se pri otrocih, katerih materni jezik ni slovenščina, pred vpisom v osnovno šolo preverjalo znanje jezika. Če bi bili na preizkusu iz slovenščine uspešni, bi se lahko vpisali v šolo, v nasprotnem primeru pa bi eno leto obiskovali pripravljalnico, kjer bi se učili slovenskega jezika in kulture. Vlada je predlogu nasprotovala, saj ni v skladu z ustavo določeno pravico do obveznega osnovnošolskega izobraževanja, prav tako pa so v SD spomnili na opozorilo Zveze društev pedagoških delavcev Slovenije, da bi tak ukrep med učenci povzročil segregacijo.
Delovna skupina za pripravo Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja 2023 je 18. decembra organizirala javno predstavitev strokovnih mnenj s področja gimnazijskega izobraževanja. Posvetovali so se o tem, kako bodo predlogi naslovljeni v nacionalnem programu vzgoje in izobraževanja 2023–2033. Pri predlaganih spremembah so se sklicevali na rezultate raziskave Programa mednarodne primerjave dosežkov učencev, krajše PISA. Ta je največji padec znanja pokazala pri tistih kandidatih, ki so se kasneje vpisali na gimnazijo. Državna sekretarka za področje srednjega in višjega šolstva ter izobraževanja odraslih Jasna Rojc je kot problem izpostavila podrejanje gimnazijskega izobraževanja maturi. Dodala je, da bi bilo treba prilagajati poučevalno prakso spremenjenim družbenim okoliščinam, v katerih danes živijo dijaki. Govorci so opozorili tudi na to, da šole za delo z nadarjenimi na gimnazijah ne prejemajo dodatnih sredstev, čeprav zakonsko določilo zanje predvideva možnost prilagajanja obveznosti.
Poglejmo še študentske novice v tujini. Srbski študentje in dijaki so 29. decembra v Beogradu zaradi domnevnih nepravilnosti na parlamentarnih in lokalnih volitvah, na katerih je zmagala Srbska napredna stranka, protestirali s 24-urno blokado pred ministrstvom za državno upravo. Študentska skupina Borba je zahtevala vpogled v volilne imenike zaradi suma o fantomskih volilcih in razveljavitev volitev. Poslušalke vabimo k poslušanju oddaje aktualnopolitične redakcije Balkan ekspres o tej temi, ki je dostopna na spletni strani Radia Študent.
ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK
V Participativni Ljubljanski Avtonomni Coni – PLAC-u si lahko jutri ob 20. uri ogledate igrani celovečerni film Hanija Abu-Asada Paradise Now. Film bo prikazan v okviru sklopa tematskih filmskih večerov FREE FREE PALESTINE!, ki poteka v januarju.
Od 9. januarja do 29. februarja se bo v Cankarjevem domu odvil cikel predavanj slovenskih filozofov Sivo na Sivem. Predavatelji bodo Alenka Zupančič, Slavoj Žižek , Jela Krečič in drugi. Téme bodo različne, teoretsko jedro pa bo teorija Hegla in Lacana ter analiza družbenega ozračja, potrošništva in strukture želje. Brezplačne vstopnice lahko prevzamete na spletni strani Cankarjevega doma.
Gibanje za pravice Palestincev v sredo ob 18. uri vabi na projekcijo palestinskih filmov festivala Nazra, ki bo potekala v lokalu Pritličje v Ljubljani. Vsi filmi bodo podnaslovljeni v angleščini.
Ekosocialistična iniciativa KLAS vabi na javni pogovor z Danielom Tanurom – Ekosocializem kot alternativa uničevalnosti kapitalizma, ki se bo odvil v ponedeljek, 15. januarja, ob 17.30. Daniel Tanuro je agronom in ekosocialist, avtor člankov in knjig, ki analizirajo različne vidike odnosa med kapitalizmom in okoljsko krizo. Kot aktivist deluje v okviru belgijske organizacije Antikapitalistična levica.
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo razpis za sofinanciranje statusnih pravic športnikov, vključenih v izobraževanje za leto 2024. Rok prijave je 15. januar 2024.
Za magistrska in doktorska dela je odprt nagradni natečaj Slovenskega raziskovalnega inštituta, na katerega se lahko prijavijo vsi, ki so magistrirali ali doktorirali na univerzah v Sloveniji ali drugih državah v obdobju med 1. oktobrom 2020 in 30. novembrom 2023. Rok za oddajo prijavne dokumentacije je 15. januar 2024.
Filozofska fakulteta svojim študentkam podarja 10 brezplačnih vstopnic za obisk koncerta na 7. Zimskem festivalu glasbe 18. ali 19. februarja. Prijave sprejemajo na e-poštnem naslovu, ki je objavljen na spletni strani Filozofske fakultete, @email.
Razpisan je 3. javni natečaj Varuha človekovih pravic Republike Slovenije za diplomska, magistrska ter doktorska dela s področja človekovih pravic. Nanj se lahko prijavijo kandidatke, ki so v obdobju od 1. januarja do 31. decembra 2023 uspešno zagovarjale diplomsko, magistrsko ali doktorsko delo s tega področja na univerzi oziroma visokošolskem zavodu v tujini. Rok za oddajo del je do vključno 15. marca 2024.
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad je objavil razpise štipendijskih programov Ad futura za mednarodno mobilnost dijakov, študentov in raziskovalcev v tujino. Med njimi so program Erasmus+, študij v tujini, program Fullbright, tekmovanja in gostovanja v tujini. Na razpisa za dodiplomski in podiplomski študij na tujih izobraževalnih ustanovah se lahko prijavite do 29. marca, za Erasmus+ pa je rok prijave do porabe sredstev oziroma do 31. maja. Razpisane so tudi štipendije za magistrski študij državljanov Etiopije, Ugande in Ruande v Sloveniji.
Akademskih 15 sta pripravili Eva in vajenka Meta.
Dodaj komentar
Komentiraj