20. 1. 2016 – 14.00

Akademskih 15 omejujočih razpisov

Audio file

Mnogi diplomanti morajo po pridobljeni univerzitetni izobrazbi za izvajanje svojega poklica opravljati tudi pripravništva, ki pa že več let let zakonsko niso urejena. Prav z namenom reševanja te problematike so na sindikatu Mladi plus v ponedeljek organizirali javno tribuno. Čeprav so že leta 2011 dosegli prepoved opravljanja volunterskega pripravništva, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport do danes sredstev za plačana pripravništva  še ni zagotovilo. Namesto tega jih črpajo iz nestalnih in nestrokovno zastavljenih evropskih razpisov, ki  posledično ne obrodijo veliko sadov. Eden takšnih je bil konec novembra objavljen razpis, ki je predvideval prvo  zaposlitev za tristo mladih v vzgoji in izobraževanju, a se je nanj prijavilo zgolj sedem posameznikov. Več o razlogih za neuspešnost razpisa nam je povedala Tea Jarc:

Izjava



Ministrstvo napoveduje ponovitev razpisa konec januarja, tokrat z nekoliko drugačnimi kriteriji. Kakšne bodo spremembe in ali bo po njihovem mnenju odziv boljši, nadaljuje Tea Jarc:

Izjava

Ker pa so evropska sredstva, kot že omenjeno, nestalna in zelo omejujoča, predstavljajo zgolj parcialno kratkoročno rešitev. Kakšna so prizadevanja sindikata Mladi plus na področju pripravništev izven okvirja trenutno ponujenih razpisov, Tea Jarc pove:  

Izjava

 

Zgodba o dodatkih za stalno pripravljenost še ni popolnoma zaključena. Medtem ko se ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič na pozive k odstopu ni odzvala, je finančni minister Dušan Mramor tega premierju Miru Cerarju sicer ponudil, a ga je predsednik vlade kratkomalo zavrnil. Meni namreč, da opravičilo ter vračilo neupravičeno prejetega denarja zadoščata, dodaja pa tudi, da bi odstop bojda izvrstnega finančnega ministra škodoval interesom naše države.

A v Študentski organizaciji v Ljubljani niso istega mnenja. Vztrajajo pri zahtevi odstopa obeh ministrov in napovedujejo protest, če zahteva ne bo uresničena. Da bi v prihodnje preprečili takšno arbitrarno in neutemeljeno izplačevanje dodatkov, namerava šolsko ministrstvo sprejeti ustrezne ukrepe v skladu z Uredbo o javnem financiranju zavodov, na Univerzi v Ljubljani pa napovedujejo sprejem posebnega internega pravilnika, ki bo odslej urejal to področje. Univerza proti kršiteljem ne namerava ukrepati, pri čemer se sklicuje na načelo zakonitosti in demokratičnosti. Ali so bila ta nečela zares upoštevana, pa bo zares ugotavila šele Komisija za preprečevanje korupcije, ki se ukvarja z vprašanjem, ali so imele fakultete sprejete kriterije za izplačevanje dodatka oziroma ali je v teh izplačilih zaznati tudi kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.

 

Preselimo se izven meja naše države.  

Izraelske vojaške sile so minulo soboto sredi noči vdrle v palestinsko univerzo Birzeit na Zahodnem bregu. Številni vojaki so vlomili v tri stavbe, varnostnikom prepovedali približevanje, nato pa zasegli računalnike, mikrofone ter druge elektronske naprave, ki so bile v lasti študentskega sveta. Izraelska vojska je napad potrdila in dejala, da so s tem odstranili Hamasov propagandni material, s katerim naj bi se ljudi nagovarjalo k nasilju.

V Turčiji pa predsednik Erdogan akademike obtožuje izvajanja teroristične propagande. Na severozahodu države so oblasti priprle osemnajst akademikov, okoli stotridesetim pa grozi podobna usoda, ker so s pomočjo peticije obsodili in pozvali k prekinitvi več kot mesec dni trajajoče vojaške ofenzive na v jugovzhodnem delu države, ki naj bi bila uperjena proti kurdskim upornikom, a vse bolj prerašča v državljansko vojno.

Medtem pa ruski parlament pripravlja predloge, s katerimi bodo diplomantom ruskih javnih univerz omejili zaposlitev zunaj države. S takšnimi ukrepi želijo preprečiti čedalje večji beg možganov, ki ga oblasti vidijo kot škodljivega za domačo ekonomijo. Po besedah pristojnih omejitve ne bodo prevzele oblike neposredne prepovedi zaposlitve zunaj meja države, temveč obliko pravnih mehanizmov, preko katerih bi bega željni bili primorani povrniti stroške izobraževanja.

Na Danskem so nedavno enega izmed boljših študentov deportirali z razlogom, da je preveč delal. Marius Youbi, 30-letni študent strojništva, se je 8. januarja moral vrniti v rodni Kamerun, saj je med leti 2013 in 2014 tedensko oddelal uro in pol več, kot je dovoljeno delati tujim študentom. V to je bil prisiljen prav zaradi visokih šolnin in nezmožnosti pridobitve študentskega posojila. Oblasti so mu tako sredi četrtega letnika študija naložile kazen v višini 365 dolarjev, ki jo je Youbi v dobrem upanju, da bo zadeva s tem rešena, tudi plačal. A to se ni zgodilo in Youbi je bil letos tudi izgnan iz države, kar je v veliki meri posledica pritiska skrajno desne in antiimigrantske Danske ljudske stranke.

 

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Ta petek ste ob 18h vabljeni na Metelkovo v klub Tiffany, kjer bo potekalo predavanje in pogovor z naslovom Prikazi v slovenski vizualni umetnosti. Vstopnine  ni.

V petek in soboto bo na Gospodarskem razstavišču potekala 8. informativa, na kateri boste od zaposlenih in študentov prejeli informacije o študijskih programih, obštudijski dejavnosti in zaposlitvenih možnostih ter ostalih storitvah za študente. Za več informacij obiščite spletno stran Kariernega centra Univerze v Ljubljani.

Izšla je nova Panika, revija Društva študentov psihologije Slovenija z naslovom Politična psihologija. Tokratna številka je interdisciplinarna, saj je nastala v sodelovanju tako s študentkami in študenti kot s profesoricami in profesorji z Oddelka za sociologijo ljubljanske Filozofske fakultete.

 

Na stalna plačana pripravništva še vedno čaka vajenka Aicha.

 

 















 

 

Avtorji del

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.