11. 11. 2024 – 16.00

Menstrualnih 15

Audio file
Vir: Delo avtorice prispevka

Mariborske študentke psihologije so proti koncu prejšnjega študijskega leta pričele s projektom za brezplačne menstrualne pripomočke na fakultetah, ki so ga poimenovale Rdeči val, sedaj pa želijo akcijo razširiti tudi na druge fakultete. Podobne prakse so študentke lani vzpostavile tudi na nekaterih ljubljanskih fakultetah, denimo na Filozofski fakulteti in na Fakulteti za socialno delo, kjer menstrualne pripomočke sofinancirata Študentski svet in Študentska organizacija FSD. Mariborske študentke so svoj projekt zasnovale kot obliko »menstrualne prve pomoči«, torej z namenom, da lahko študentke pripomočke uporabijo v primeru, da so menstruacijo dobile nepričakovano ali pa jim je pripomočkov zmanjkalo. Več o začetkih Rdečega vala pove Eva Perčič.

Izjava

Projekt Rdeči val deluje po principu »vzemi enega, prinesi novega«. Študentke poročajo, da se to vodilo ni najbolje prijelo, zato si pri zagotavljanju menstrualnih pripomočkov pomagajo tudi s sredstvi sponzorjev, s financiranjem pa jim pomaga predvsem Mladinski kulturni center Maribor. Tovrstne prakse se lahko na dolgi rok obdržijo le z zagotovljenim stalnim financiranjem, ki bi ga lahko denimo zagotovila univerza. Ta pa je že sporočila, da iz svojega proračuna ne more zagotavljati sredstev za brezplačne menstrualne pripomočke. Pobudnice akcije menijo, da bi bilo na odločitev univerze težko vplivati, bodo pa proti koncu semestra rezultate projekta predstavile tudi svoji fakulteti – mariborski Filozofski fakulteti. Komentira Nika Vrlinič.

Izjava

Kot smo slišale v izjavi, je na mariborski univerzi pred slabimi tremi tedni prišlo do obsežnega kibernetskega napada na informacijske storitve, o katerem smo poročale že prejšnji teden. Z univerze so prejšnji teden sporočili, da so določene informacijske storitve uspeli ponovno vzpostaviti. Hkrati so zanikali informacijo, da naj bi univerza od hekerjev prejela zahtevo po plačilu odkupnine, čeprav so po poročanju Dnevnika na poznejšem kolegiju dekanov govorili o zahtevi odkupnine v znesku dveh milijonov evrov

Z mariborske se selimo na primorsko univerzo. Ta je nedavno izstopila iz ustanoviteljstva Zavoda Lomonosov, prve in edine podružnice Moskovske državne univerze, ki je delovala v Kopru od leta 2017. Univerza je za študijske programe podružnice, pri kateri je diplomiralo 17 študentk, porabila pol milijona evrov državnih sredstev. Univerza na Primorskem je sprožila postopek končanja soustanoviteljstva zaradi dolgov, ki so nastali, ker Moskovska državna univerza druge polovice sredstev, torej pol milijona evrov, podružnici nikoli ni nakazala.

Konec prejšnjega tedna so se pojavile nove informacije glede usode Akademskega kolegija. Prostore tega študentskega doma bo po predvideni ceni 3,6 milijona evrov odkupilo Ministrstvo za visoko šolstvo, ki v njem namerava obdržati okoli 200 študentskih postelj. Prihodnje leto bodo potekala nujna investicijska vzdrževalna dela, do oktobra pa ima ministrstvo sklenjeno najemno pogodbo z ljubljansko občino.

Študentska fronta društva Iskra je 5. oktobra objavila odziv na predlog zakona za urejanje položaja študentov, krajše ZUPŠ-2. O zakonu smo na redakciji že poročale, ko ga je njegova pobudnica, Študentska organizacija Slovenije, pred državnim zborom predstavljala v začetku letošnjega leta. V njem je opisala 19 zakonodajnih ukrepov v skupni vrednosti 35 milijonov evrov. 

Študentsko društvo Iskra podpira nekatere izmed teh predlogov za status študentke, kot so podaljšanje zdravstvenega zavarovanja, izgradnja študentskega zdravstvenega doma v Kopru in Mariboru ter brezplačni javni potniški promet. Obregnili pa so se ob predloge na področju urejanja študentske prehrane, ker gre, kot pravijo, le za lepotne popravke sistema, ki je zaradi dobičkarstva zasebnikov nevzdržen in ga ni mogoče reformirati brez razmisleka o sistemu javnih menz. Po njihovem mnenju ZUPŠ-2 s predlogom dviga minimalne urne postavke ravno tako ne naslavlja izvora prekarnosti študentskega dela. Rešitev pri Iskri vidijo v uzakonitvi osnovnih delavskih pravic za študentke, kot so plačilo malice, potnih stroškov, bolniške odsotnosti in nadzora nad kršitvami. Predlog prepovedi obveznih visokošolskih predavanj pri Iskri razumejo kot populizem, ker je, kot pravijo, večina predavanj že zdaj neobveznih, ob tem pa opozarjajo, da v predlogu zakona ostajajo neodgovorjene najbolj pereče problematike splošnega študentstva, kot sta stanovanjska kriza in nizke štipendije.

Brazilske in palestinske študentke sociologije na Univerzi v Ceari so v brazilskem mestu Fortaleza s protestiranjem dosegle odpoved gostujočega predavanja izraelskega profesorja Michela Ghermana, samooklicanega »levičarskega sionista«. Profesor, ki je bil v preteklosti član izraelskih okupatorskih vojaških sil, naj bi študentkam predaval o pomenu obrambe Izraela in o, citiramo, »perspektivah za naslednji dan po trenutni krizi v palestinsko-izraelskem konfliktu«. Po dogodku je prišlo do množičnega razkrivanja osebnih podatkov v protest vpletenih študentk in označevanja njihovih dejanj za antisemitska, zato so pripravile peticijo v podporo propalestinskemu boju v Fortalezi. Spletno peticijo je podpisalo že skoraj 500 brazilskih akademičark, organizacij in mednarodnih študentskih iniciativ za svobodno Palestino.

Na Hašemitski univerzi v Jordaniji je več študentov, ki so se udeležili demonstracij v podporo palestinskemu ljudstvu, prejelo opozorila univerzitetne disciplinske komisije. Študentje so se na to množično odzvali prek družbenih omrežij in zahtevali preklic izdanih opozoril. V petek pa se je tudi v Ljubljani odvil protest v solidarnosti s Palestino in proti militarizaciji ter imperializmu. Na protestu je o vlogi univerze pri normalizaciji izraelskega apartheidskega režima, ki izvaja genocid v Gazi, spregovoril tudi Leon Seršen iz Študentskega gibanja za svobodno Palestino.

Izjava

 

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Jutri ob 17. uri se bo na Placu ponovno sestala skupščina, ki je nastala po študentski zasedbi Fakultete za družbene vede. Tokrat bodo udeleženke razpravljale o ideoloških temeljih našega razumevanja izraelskega genocida v Palestini in o nujnosti anti-imperialistične drže.

Prav tako jutri ob 17. uri bo v sejni sobi Filozofskega inštituta ZRC SAZU potekalo predavanje palestinskega kulturnega delavca, skupnostnega organizatorja in raziskovalca Majda NasrallahaPredaval bo o pristopih do palestinske osvoboditve v praksi ter njenih globalnih implikacijah, predavanje pa bo v angleškem jeziku.

V torek ob 18. uri lahko v ljubljanskem Mestnem muzeju prisluhnete predavanju mlade raziskovalke na Fakulteti za družbene vede Kristine Rakinić o tem, kako mladostnice razumejo ter doživljajo moralnost in nemoralnost na družbenih medijih. Predavateljica bo predstavila nekatere ugotovitve raziskav, ki jih je izvedla v okviru svoje doktorske disertacije. Predavanje je brezplačno, obvezna pa je predhodna rezervacija mesta na @email

V četrtek od 14. ure dalje bo v Veliki dvorani Fakultete za družbene vede potekal dogodek z naslovom Antipalestinski rasizem in dekolonialni odpor. Poleg branja palestinske poezije boste lahko prisluhnile predavanjem Matjaža Nahtigala o nespoštovanju mednarodnega prava, predavanju že omenjenega govorca Majda Nasrallaha ter Primoža Šterbenca, ki bo govoril o palestinskem zgodovinskem ozadju.

Prihodnji ponedeljek se pričenja Filozofski maraton, celotedenski dogodek v organizaciji Študentskega filozofskega društva. Letos boste lahko prisluhnile raznolikemu naboru predavanj študentk in strokovnjakinj na temo filozofije in religije.

 

Novičke in dogodke je zbrala Maša, o ZUPŠ-2 je pisala Nika G., na protestu pa sta zmrzovali Vika in Karin.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.